• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
13,709
Pikët
113
Përgjigje e: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

Mua me pelqen te mendoj qe pas vdekjes shformohem ne forma te reja. :)
 

Ajana87

V.I.P
Anëtar
Nov 26, 2013
Postime
7,484
Pikët
113
Përgjigje e: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

Vdekja eshte gje natyrore,gjindet gjithkund,ne cdo kohe ... munde te vdesim ne cdo moment,askush nuk ta garanton minuten tjeter (teper depresive per njeriun).
Por vdekja nuk duhet te jete ne interesin tone primar,duhet te shijohet ate qe e ke,jeten.
Po mendove ne menyre intenzive per vdekjen,zgjidhje nuk do te gjesh ... do te behesh anksioz dhe shume lehte munde te perfundosh ne shizofreni.

Mendoj qe vdekjen si te tille me lehet munde ta pranojne besimtaret e bindur,per ta duhet te jete si kur perfundon shkollen fillore dhe kalon ne shkollen e mesme ... gjasme kjo jete eshte e rrejshme,jeta e vertet eshte mbas vdekjes (!) kush e pertyp kete bravo i qofte,do ta kete me te lehte te ik nga kjo bote.
Nga kjo del qe te jetosh si ateist,eshte shume me veshtire.

Me pelqeu ky shkrim.sepse shume te jere i kam lexuar e si kuptoja dote,disa shkruajn anglishte e disa gjermanishte e disa italish perzim me shqip e greqishte...ashtu pra...

duke lexuar kete shkrim mu kujtua vetja ime ,motra ime dhe dy vellezri e mi...

qe isha 18 vjecare kur me iku babi,dhe 22 kur me vdiq nena///
vellai im me i vogel ka qen 7 dhe 11 vjete...
motra 15 -19
e vellai tjeter dy vjet me i vogel s eune 16 dhe 20 kur iku nena

kshu pra...

Kjo per ne ishte nje tmer i vertet se per 4 vjet na vdiqen te dy...
babai im pat leukemi dhe vdiq per 2 muaj kur e zbuluam cka ka..
pas dy viteve te vdekjes se ti,nena ime u semur.nga nje semudnje e rend..nga merzia per babin.na thonin gjendra limfatike - se dija se ishte kancer..
pas dy viteh e semur cashtu neper siptale me terapia...nje dit ate e leshoi spitali duke me thene mua vellait dhe motre mernja ne shtepi se ska sherim me...deri kur a coje...ishim shume te ...te mos them egjel..por t erri,per t emar e per t eperballuar nje lajme te till..
mu permbys bota mbi koke...
lus zoti qe asnje femije te mos mer nje lajm te till per nenen e vet..kur se kishte as baban...

E morem Nenen ne shtepi dhe e shtrim ne krevat...ajo e humbur ne mendje...sepse kanceri cdo organ i kishte shkatruar..
vinte nje mjek ne shtepi per ti dhene injeksion qe tia zbut dhimbjet..e thoshte shume e forte sepse asnje organ jeter ska te shendosh gjhithcka i ka deshtu,vetem zemra i punon...

dy net ndejta ashtu pa gjum mbi koken e time Më..duke e puthur,duke i mbajtur doren dhe duke iu lute Zotit...

O zote mos me emr edhe Nenen,pasi na more baban,,,cdo bejm ne ne kete bote te vetem...dy net e dy dit keshtu u lusja...

diten e tret..ate dite qe vdiq edhe nena...
fillova te mendoj ndryshe...
thoja ..of be Zot...sa e sa profeter ke lene pa prinder,sa e sa mbreterve e mbretreshave u k a vdek nena ose babai... e shifni pra...
e shifja nenen time duke vuajtur ashtu dhe thoja o zote shpetoe nga kjo dhimbje qe i han trupin...mere pran vetes pra.per tia lehtesuar dhimbjet..
sepse se perballoja ta shifja ashtu me dhimbje e smundja ti ndihmoj...
u be ora 20 e dia minuta po ate dute..dhe une e ulir perball nenes...
babin se kisha pare te vdes,e sdija si vdes njeriu..
por dicka ne zemer me erdhe...
rastesishte i shikova kembet dhe e pash se i ishin mavijosur,ehh thash me shkoi nena ne vete...kur ia preka kembet e pash se i kishte akull te ftohta ( shpirti nga kembet del thash)
dhe u thash atyre afer meje me thirni motren q eishte ne dhomen tjeter duke pushu dhe vellain e madh,sepse ai i voli ishte shume i vogel per te pare se si i iken Nena ``fumato``

e putha ne ball dhe ne vesh i pershperita "beji te fala babit o nena ime"
erdhen motra e vellai dhe te tre i venduam duart tona mbi ballin e saj,dhe as vajonin e as piskatshim,thjeshte lotonim me lote ne heshtje,sepse sdonim e nena jon te ik me merzin se na l a duke qare...

ne fillim..ate caste kur e sollem prej spitali ne pritje s ekur te vdes..me te hyr ne dhom nisa te qaj..dhe me tha pse qan ti..i thasho nene nga gezimi se erdhe ne shtepi dhe shif s amusafira na kan ardhe...

Kjo eshte e gjith dhimbja ime ne nje cop leter...

por dua te them se:

E dini ju..sa e sa her e mendoj..ne mbetem 4 jetima,une me e madhja 18 -22 vjece...te tjeret me te vegjel...
ne ishim shembull per fshatun ku jetojm..
e them..sa ndikim pat besimi tek ne...
sepse ne keto rste,nuk e di pa mos ofenduar askende...them...do kishim pire drogen,ndoshta alkoolon,e ndoshta vellezrit emi do endeshin ruges me femra ose do me vinin vone ne shtepi,ose motra do me ishte bere larg qoft Prostitut...them te mos besonim se ka zot se nje dite do te vdesim te gjith...nuk e di se ku do ishim ne....
Besimi na ka ndihmu...

vellezrit e mi e motra asgje sebnin pa mos me pyetur mua...
vdekja e prinderve nuk na hallakati nga truri por na beri te mendojm dy her e nje her te veprojm...kshu pra,...
 

ciarli

Super Anëtar
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
455
Pikët
28
Përgjigje e: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?

shpirti apo dentriti yt i psikikes se universit eshte i pavdekshem! duke eksploruar dhe duke e njohur ate me ane te meditimit dhe teknikave te cmendurise se larte mund te arrish potere te paimagjinueshme! truri eshte thjesht stomaku i larte i trupit qe ka nje output viziv!
jeta pas vdekjes nuk ka kuptim sepse ti po jeton jete te tjera ne vazhdim por zgjedh kete jete per tu fshehur nga zoti qe te pergatit kurtha dhe ti i hedh nje jete te kalbur per ta ngrene derisa te te lere rehat!
 

Elsa

Anëtar i ri
Anëtar
May 9, 2018
Postime
68
Pikët
0
Vendndodhja
angli
lexova ne nje reviste shkencore tek dingabadinga.com ku arkeologet me shum durim, kerkime, analiza ne second lidhen shkencerisht ateistet krijuan mbarimin se u kishte ardh jeta ne maj te hundes kurse besimtaret krijuan eternitetin se se jetuan dot. ata gjeten shum kafka te thyera e filxhane kafeje qe toka i kishte ruajtur plotesisht por se kuptonin kujt race i perkisnin. per kete shkencaret perdoren analizat nga nje filxhan e me helicopter ja cuan nje fallxhore qe ishte e besueshme si nga shkenca ashtu dhe nga varja.... ca esht fantastike esht kontributi i saj ndaj shkences i gjeti te gjitha datat te cilat u manipuluan extrapoluar rrezoi nene e hipotezes vetem me nje fjale - ua kjo ja ben mu qe esht rac shqiptare
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,653
Pikët
113


Ateistët, domethënë ata që nuk besojnë në ekzistencën e një Zoti, pohojnë se njeriu është i bërë nga mishi, duke mohuar kështu ekzistencën e një shpirti, i cili i mbijeton trupit. Kështu që, ata refuzojnë edhe dimensionin e jashtëzakonshëm të përtejvdekjes.
Për ta, vdekja përbën vijën ndarëse të jetës, pas të cilës është asgjëja.

Me vdekjen, aktiviteti elektrik i neuroneve pushon dhe bashkë me të, merr fund edhe jeta jonë. Pra, vdekja përfaqëson fundin e pakthyeshëm të individit.

Ndërkohë, për besimtarët, jeta mbi Tokë është vetëm një kalim drejt përjetësisë qiellore.

Në këtë kuptim, jeta për ateistët duhet të jetohet për kënaqësinë që të ofron për aq sa zgjat.

Gazetaexpress

Shume besimtare nuk do te shpetojne dhe shume ateiste do te shpetojne.


Eli
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
4,436
Pikët
113
Ateisti thote: "Zoti nuk ekziston". Kur ben nje deklarate te tille ateisti duhet te kete nje njohje absolute te pergjithshme me shume nga te gjithe, te kete vizituar cdo cep te universit, te kete njohur cdo lloj forme jetesore dhe te kete perqafuar te kaluaren, te tashmen dhe te ardhmen, pra zoti ndoshta nuk eshte tani, ndoshta pas 2000 vjetesh apo nuk eshte ne albanistan, por mbase eshte ne Brazil. Per te deklaruar qe zoti nuk ekziston duhet nje njohje e pafundme dhe e perjetshme dhe kjo me gjithe respektin eshte e pamundur.
 

Jorina

V.I.P
Banned
Anëtar
Jul 4, 2019
Postime
634
Pikët
93
Vendndodhja
Zh
Ateistet mendojn se do rilindin serisht ne kumbulla ose ne lope ose ne Dru varet nga cila Perspektive e shef.
 
  • Haha
Reactions: DUA

Stimul

V.I.P
Anëtar
Apr 2, 2020
Postime
922
Pikët
93
Përgjigje e: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?
Me pelqeu ky shkrim.sepse shume te jere i kam lexuar e si kuptoja dote,disa shkruajn anglishte e disa gjermanishte e disa italish perzim me shqip e greqishte...ashtu pra...

duke lexuar kete shkrim mu kujtua vetja ime ,motra ime dhe dy vellezri e mi...

qe isha 18 vjecare kur me iku babi,dhe 22 kur me vdiq nena///
vellai im me i vogel ka qen 7 dhe 11 vjete...
motra 15 -19
e vellai tjeter dy vjet me i vogel s eune 16 dhe 20 kur iku nena

kshu pra...

Kjo per ne ishte nje tmer i vertet se per 4 vjet na vdiqen te dy...
babai im pat leukemi dhe vdiq per 2 muaj kur e zbuluam cka ka..
pas dy viteve te vdekjes se ti,nena ime u semur.nga nje semudnje e rend..nga merzia per babin.na thonin gjendra limfatike - se dija se ishte kancer..
pas dy viteh e semur cashtu neper siptale me terapia...nje dit ate e leshoi spitali duke me thene mua vellait dhe motre mernja ne shtepi se ska sherim me...deri kur a coje...ishim shume te ...te mos them egjel..por t erri,per t emar e per t eperballuar nje lajme te till..
mu permbys bota mbi koke...
lus zoti qe asnje femije te mos mer nje lajm te till per nenen e vet..kur se kishte as baban...

E morem Nenen ne shtepi dhe e shtrim ne krevat...ajo e humbur ne mendje...sepse kanceri cdo organ i kishte shkatruar..
vinte nje mjek ne shtepi per ti dhene injeksion qe tia zbut dhimbjet..e thoshte shume e forte sepse asnje organ jeter ska te shendosh gjhithcka i ka deshtu,vetem zemra i punon...

dy net ndejta ashtu pa gjum mbi koken e time Më..duke e puthur,duke i mbajtur doren dhe duke iu lute Zotit...

O zote mos me emr edhe Nenen,pasi na more baban,,,cdo bejm ne ne kete bote te vetem...dy net e dy dit keshtu u lusja...

diten e tret..ate dite qe vdiq edhe nena...
fillova te mendoj ndryshe...
thoja ..of be Zot...sa e sa profeter ke lene pa prinder,sa e sa mbreterve e mbretreshave u k a vdek nena ose babai... e shifni pra...
e shifja nenen time duke vuajtur ashtu dhe thoja o zote shpetoe nga kjo dhimbje qe i han trupin...mere pran vetes pra.per tia lehtesuar dhimbjet..
sepse se perballoja ta shifja ashtu me dhimbje e smundja ti ndihmoj...
u be ora 20 e dia minuta po ate dute..dhe une e ulir perball nenes...
babin se kisha pare te vdes,e sdija si vdes njeriu..
por dicka ne zemer me erdhe...
rastesishte i shikova kembet dhe e pash se i ishin mavijosur,ehh thash me shkoi nena ne vete...kur ia preka kembet e pash se i kishte akull te ftohta ( shpirti nga kembet del thash)
dhe u thash atyre afer meje me thirni motren q eishte ne dhomen tjeter duke pushu dhe vellain e madh,sepse ai i voli ishte shume i vogel per te pare se si i iken Nena ``fumato``

e putha ne ball dhe ne vesh i pershperita "beji te fala babit o nena ime"
erdhen motra e vellai dhe te tre i venduam duart tona mbi ballin e saj,dhe as vajonin e as piskatshim,thjeshte lotonim me lote ne heshtje,sepse sdonim e nena jon te ik me merzin se na l a duke qare...

ne fillim..ate caste kur e sollem prej spitali ne pritje s ekur te vdes..me te hyr ne dhom nisa te qaj..dhe me tha pse qan ti..i thasho nene nga gezimi se erdhe ne shtepi dhe shif s amusafira na kan ardhe...

Kjo eshte e gjith dhimbja ime ne nje cop leter...

por dua te them se:

E dini ju..sa e sa her e mendoj..ne mbetem 4 jetima,une me e madhja 18 -22 vjece...te tjeret me te vegjel...
ne ishim shembull per fshatun ku jetojm..
e them..sa ndikim pat besimi tek ne...
sepse ne keto rste,nuk e di pa mos ofenduar askende...them...do kishim pire drogen,ndoshta alkoolon,e ndoshta vellezrit emi do endeshin ruges me femra ose do me vinin vone ne shtepi,ose motra do me ishte bere larg qoft Prostitut...them te mos besonim se ka zot se nje dite do te vdesim te gjith...nuk e di se ku do ishim ne....
Besimi na ka ndihmu...

vellezrit e mi e motra asgje sebnin pa mos me pyetur mua...
vdekja e prinderve nuk na hallakati nga truri por na beri te mendojm dy her e nje her te veprojm...kshu pra,...
Historia jote me perloti ?
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
11,459
Pikët
113
Përgjigje e: Çfarë mendojnë ateistët për vdekjen?fiks.....
edhe nese do ekzistonte bota tjeter do jetoja jeten per aq sa zgjat.
Dmth i perjetshem, duke u ricikluar perseri ne menyre te perjetshme.
 
  • Like
Reactions: JAM

DUA

V.I.P
Anëtar
Apr 6, 2020
Postime
702
Pikët
113
Vendndodhja
Utopia
Nuk kam njohuri të mjaftueshme të mbështetura në fakte shkencore mbi ateistët. Por në shumë raste më ka intriguar pyetja: sa “ateist” është një ateist në raste kur i kanoset një rrezik? Çka e bëri të tillë?
Pastaj, ne gjatë jetës, hasim në vështirësi që ose na përforcojnë besimin ose na e transformojnë në diçka tjetër.
Personalisht, sa më shumë jam thelluar në shkencë, aq më shumë jam bindur se p.sh. (lidhshmëria e sistemit të qarkullimit të gjakut), nuk mund të jetë krijuar nga “rastësia”. Pra dikush e quan Zot, tjetri energji. Gjithësesi ateizmi për mua mbetet qëndrim personal i nxitur nga momente “dobësie” (ndjesë nëse prek dikë).
 

Iluzionisti

V.I.P
Anëtar
Jan 9, 2020
Postime
2,251
Pikët
113
A me jetu sipas ligjit te Zotit apo te Robit ?

Zoti asht hakmarres, ka ba gjenocide, asht tregu tradhtar, ka qene dhe asht diskriminues, dhe asht thellesisht i padrejte.

Njeriu asht njesoj, pra shembelltyra e zotit, e thote bibla, nuk e shpika une.

Sifidoj cdo teolog teozof shkencetar te fushave te ngjashme me fene dhe ateizmin.

Ateizmi vet asht Besim!!!
 

aurora01

density
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
27,519
Pikët
113
Dmth i perjetshem, duke u ricikluar perseri ne menyre te perjetshme.
riciklimi I perjetshem nuk esht I nevojshem ne planete te tjera si I joni ...
jan cikle , supercikle , qe nga krijimi e der tani ku shpirtrat perdorin trupa te ndryshem per tu zhvilluar e mesuar e perfeksionuar, kur mbarojn ne nje planet vazhdojn ne te tjere bote , planete , solar systems , universeses etc pra nuk rrin vetem ne nje ..
vetem planetet ku ka slavery ngecen e sdalin dot ne varesi te kujt tip alienesh ndodhen , zakonisht malevolent
 

Jorina

V.I.P
Banned
Anëtar
Jul 4, 2019
Postime
634
Pikët
93
Vendndodhja
Zh
A me jetu sipas ligjit te Zotit apo te Robit ?

Zoti asht hakmarres, ka ba gjenocide, asht tregu tradhtar, ka qene dhe asht diskriminues, dhe asht thellesisht i padrejte.

Njeriu asht njesoj, pra shembelltyra e zotit, e thote bibla, nuk e shpika une.

Sifidoj cdo teolog teozof shkencetar te fushave te ngjashme me fene dhe ateizmin.

Ateizmi vet asht Besim!!!

qenke malok ateist dmth
cfare kombinimi ey se kisha pa naj here
 

ciarli

Super Anëtar
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
455
Pikët
28
..perendia me duket se eshte Arapi i madh qe te del ne gjumin e varrit dhe te han lengjet, por jo te gjithe e ndjejne procesin e bekimit!
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
4,436
Pikët
113
A me jetu sipas ligjit te Zotit apo te Robit ?

Zoti asht hakmarres, ka ba gjenocide, asht tregu tradhtar, ka qene dhe asht diskriminues, dhe asht thellesisht i padrejte.

Njeriu asht njesoj, pra shembelltyra e zotit, e thote bibla, nuk e shpika une.

Sifidoj cdo teolog teozof shkencetar te fushave te ngjashme me fene dhe ateizmin.

Ateizmi vet asht Besim!!!
Ne cfare bible e ke lexuar kete bindje?

p.s. na jep edhe ndonje fakt
 
Top