• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Çfarë mendoni per “Open Ballkan”?

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,360
Pikët
113
Cfar mendimi keni. Rama duket shume i bindur shume i vendosur qe do kete dicka pozitive per ekonomine dhe mireqenien e shqiptarve dhe gjithe popujve te shteteve qe nenshkruajn ket marrveshje.
Si mendoni ju a eshte nje gabim fatal apo nje hap pozitiv?!
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,360
Pikët
113
Personalisht kur udhetova neper ballkan, kur kalova ne bosnje serbi mal zi kufijt u desh te gjithe te dalim nga autobuzi cdo here dhe te kontrollohemi te gjithe per dokumenta, duke ardhur nga sarajeva ne mal te zi jemi ndaluar dy here dhe mori shume kohe njeher ngaqe serbet me ndaluan pak gjate ngaqe isha i vetmi shqiptar ne autobuz me pashaporte amerikane.
 

Petrit Kola

PERANDOR
Anëtar
Jun 24, 2021
Postime
4,939
Pikët
113
Cfar mendimi keni. Rama duket shume i bindur shume i vendosur qe do kete dicka pozitive per ekonomine dhe mireqenien e shqiptarve dhe gjithe popujve te shteteve qe nenshkruajn ket marrveshje.
Si mendoni ju a eshte nje gabim fatal apo nje hap pozitiv?!
Flliqesira Rama zbaton urdherin antishqiptar.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,869
Pikët
113
Cfar mendimi keni. Rama duket shume i bindur shume i vendosur qe do kete dicka pozitive per ekonomine dhe mireqenien e shqiptarve dhe gjithe popujve te shteteve qe nenshkruajn ket marrveshje.
Si mendoni ju a eshte nje gabim fatal apo nje hap pozitiv?!
Open ballkan me pak fjale duke thene thelbin. Kosova u shkeput nga jugosllavia ne 1998, shqiperia hyn ne jugosllavi ne 2021. Dmth ky kministri shqiptar esht komplet [email protected] .
Fatmiresisht gjermania nuk do e lejoje dicka te tille per interesat e saj gjeopolitike, per te kundershtuar influencen ruse.
 

Marla

.
Anëtar
Apr 3, 2020
Postime
5,423
Pikët
113
Lexova diku qe "open balkan" ishte inisiative e Tos Nanos qe ne 90 e ca. Se di sa e vertete eshte
 

3d1

V.I.P
Anëtar
Aug 5, 2011
Postime
4,504
Pikët
113
Vendndodhja
Tirane
Po, per Open Ballkan....por me nje kusht....Serbia te njohe Kosoven.
Nuk e kuptoj si mund te flasim per hapje kufijsh kur ti se njeh si shtet.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,869
Pikët
113
Po, per Open Ballkan....por me nje kusht....Serbia te njohe Kosoven.
Nuk e kuptoj si mund te flasim per hapje kufijsh kur ti se njeh si shtet.
Nuk e kupton ti por vucic ka vizionin e qarte, hapen kufijte, formohet jugosllavia e re, kosova behet krahine autonome, shqiperia republike jugosllave, dhe kryeqyteti eshte beogradi, dmth dominimi serb mbi gjithe jugosllavine e re.
Jugosllavia e vjeter ishte dicka ndryshe, Kroati Tito i frenonte goxha serbet.

E kuptove pse reziston Kurti( Albini, jo Kurti i forumit)? Megjithse ka influx te mallrave serbe ne kosove, ata perseri paguajne dogane. Open ballkan do te thote te shqyesh doganat, dhe ky [email protected] kministerrr i shqiperise thote se perfitojne prodhuesit e shalqinit te lushnjes :ROFLMAO:....tentative per te mashtruar shqiptaret e shqiperise.
 

3d1

V.I.P
Anëtar
Aug 5, 2011
Postime
4,504
Pikët
113
Vendndodhja
Tirane
Nuk e kupton ti por vucic ka vizionin e qarte, hapen kufijte, formohet jugosllavia e re, kosova behet krahine autonome, shqiperia republike jugosllave, dhe kryeqyteti eshte beogradi, dmth dominimi serb mbi gjithe jugosllavine e re.
Jugosllavia e vjeter ishte dicka ndryshe, Kroati Tito i frenonte goxha serbet.

E kuptove pse reziston Kurti( Albini, jo Kurti i forumit)? Megjithse ka influx te mallrave serbe ne kosove, ata perseri paguajne dogane. Open ballkan do te thote te shqyesh doganat, dhe ky [email protected] kministerrr i shqiperise thote se perfitojne prodhuesit e shalqinit te lushnjes :ROFLMAO:....tentative per te mashtruar shqiptaret e shqiperise.
Nuk shikoj ndonje "pushtim" Grek ne Bullgari apo anasjelltas qe kur kane hapur kufijte si pjese e EU.....
Albini dhe Edi jane dy kaposha .....ku secili lufton per egon e vet.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,869
Pikët
113
Nuk shikoj ndonje "pushtim" Grek ne Bullgari apo anasjelltas qe kur kane hapur kufijte si pjese e EU.....
Albini dhe Edi jane dy kaposha .....ku secili lufton per egon e vet.
E ben shpesh krahasimin me EU dhe ja fut kot kot fare. EU ka nje parlament europian, ka nje qender(Brukselin) qe rregullon cdogje. Kur nje shtet i caktuar eshte ne prag kolapsi(Greqia e krizes), eshte brukseli qe te shpeton
Cila eshte qendra e open ballkan???? Beogradi. Open ballkan i kthen te gjitha vendet qe do marrin pjese ne koloni serbe, sigurisht dhe ruse. Edvin rama i futet nje rruge te rrezikshme sepse shqiperia eshte shtet antar i Natos, dhe do kete perplasje gjeopolitike. Edvin debili nuk del pa lagur nga kjo perplasje.
 

John

V.I.P
Anëtar
Oct 23, 2020
Postime
2,008
Pikët
113
Cfar mendimi keni. Rama duket shume i bindur shume i vendosur qe do kete dicka pozitive per ekonomine dhe mireqenien e shqiptarve dhe gjithe popujve te shteteve qe nenshkruajn ket marrveshje.
Si mendoni ju a eshte nje gabim fatal apo nje hap pozitiv?!
Them se eshte pozitive,paradhome e BE.E ardhmja eshte e perbashket,le ta hedhim kete hap
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,869
Pikët
113
O robo, e di ti sa miliarda euro marrin subvencione terronet bujqesore te italise nga Brukseli. Vertet mendon se beogradi do u jape subvencione katunareve te lushnjes per shalqina :ROFLMAO: 😁 ???? Jo, ekonomia dominante serbe do i ktheje ne skllaveri, koloni, gjith te tjeret. Pikerisht per kete arsye kundershton Mali i zi, te cilet megjithse jane nje rrace me serbet, nuk duan te behen koloni serbe perseri. Kurse ky [email protected] me benevrek i shqiperise ja jep sumen serbeve.
 

3d1

V.I.P
Anëtar
Aug 5, 2011
Postime
4,504
Pikët
113
Vendndodhja
Tirane
E ben shpesh krahasimin me EU dhe ja fut kot kot fare. EU ka nje parlament europian, ka nje qender(Brukselin) qe rregullon cdogje. Kur nje shtet i caktuar eshte ne prag kolapsi(Greqia e krizes), eshte brukseli qe te shpeton
Cila eshte qendra e open ballkan???? Beogradi. Open ballkan i kthen te gjitha vendet qe do marrin pjese ne koloni serbe, sigurisht dhe ruse. Edvin rama i futet nje rruge te rrezikshme sepse shqiperia eshte shtet antar i Natos, dhe do kete perplasje gjeopolitike. Edvin debili nuk del pa lagur nga kjo perplasje.
Se kush ja fut kot ngelet ta shohim.....
Nuk ma do mendja qe Hamerikia dhe EUleshi tja japin Rusise ballkanin....te jene kaq hundleshe amerikanet dhe europianet? Aq sa te mashtrohen haptazi nga Ramsi dhe Vici? Nuk besoj....
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,869
Pikët
113
Them se eshte pozitive,paradhome e BE.E ardhmja eshte e perbashket,le ta hedhim kete hap
Nuk ka nje paradhome pa arbiter( EU ka arbiter parlamentim europian, dhe ligje mjaft strikte per gjith shtetet antare)
 

John

V.I.P
Anëtar
Oct 23, 2020
Postime
2,008
Pikët
113
Nuk ka nje paradhome pa arbiter( EU ka arbiter parlamentim europian, dhe ligje mjaft strikte per gjith shtetet antare)
Mos harro qe jemi viktima te arbitrave,si ne politike edhe ne futboll😃
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,869
Pikët
113
Dikur para disa vjetesh kur ishte kriza e borxhit grek, shume shqiptare gezoheshin se greqia po fundosej. Ne disa postime rresht, ju thashe mos u gezoni kot per greqine se do shpetohet nga EU, u shpetua ne fakt( keni degjuar me per borxh grek???) Por trishtohuni se shqiperia po shkon ne te njejten rruge dhe s'ka perendi qe e shpeton. E dini sa ka shkuar borxhi shqiptar??? E dini qe kryeministri shallvare ka marre borxh dy here me shume se te gjith ish kryeministrat e shqiperise? Kur te shkoje shqiperia ne kolaps,, varferia e tanishme do ju duket luks i papare. Xhorxh soros esht mjeshter i falimentimit te shteteve, duroni dhe ca, partine demokratike sapo e futi ne xhep komplet. I fut nje qeveri rama basha tani, dhe shqiperia iken ne hale te gomerve...ne jugosllavine e re open ballkan.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,869
Pikët
113
Se kush ja fut kot ngelet ta shohim.....
Nuk ma do mendja qe Hamerikia dhe EUleshi tja japin Rusise ballkanin....te jene kaq hundleshe amerikanet dhe europianet? Aq sa te mashtrohen haptazi nga Ramsi dhe Vici? Nuk besoj....
Ishte Merkel ne tirane, nuk foli per open ballkan por per proces Berlini me regulla strikte dhe te qarta. Merkel iken nga politika, por gjermanet njihen si njerez strikte, dhe pasardhesi i saj qofte social demokrat ndjek te njejten rruge kur behet fjale per interesat gjermane. E vetmja shprese e imja kunder jugosllavise se re jane gjermanet.
 
Top