• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ç'po ndodh me koronavirusin?!

Bad_Teacher

*Eat Me*
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
19,535
Pikët
113
Bad e kam thën dhe po e përsëris prap.
E zëm se një njeri ka një sëmundje çfardo dhe këtë po ja krahasojmë me një thes çimento 50 kg që ky është i detyruar ta mbajë mbi shpinë.
Infektohet edhe nga korona dhe i shtojmë edhe një thes tjetër 50 kg mbi kurriz, ky i mban pak dhe thyhet në mes e vdes, tani më thuaj pak kush ja theu shpinën këtij, thesi që kishte apo ai që i shtuam? :p
Ti nuk më thua dot se e vrau thesi që kishte dhe ai që i shtuam nuk ka ndikuar hiç.
Ohu lol. Shume veta kane vdek se nuk kane dit si ti trajtojne. Shume ventilators kane vrare me shume njerez sesa I kane ndihmu dhe yes vdiqen nga covid lol
 

Bad_Teacher

*Eat Me*
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
19,535
Pikët
113
Pastaj kush na siguron ne se lajmi për infektimin e Tramp nuk është propogandë, nuk është fake sa për të bër bujë?
njoh njeren ne Virginia , USA. E lexoj ne fb ne nje post kondra trump per punen e covid qe gjoja se merr seriozisht ai. She te mendosh qe para 3javesh po na tregonte qe e kishin kalu dhe keto ne shpi covid, por the funny thing gjithe kesaj kohe e shifja ne fb sa lart e poshte me vacation tuj u zgerfhire m show off, ste shkon mendja kurre qe mund te kish kalu nje virus te tille, Kush e mendonte qe d kish kap covid dhe kete. Dhe jepte mend si duhet te flasi Trump ne lidhje me kete virus. Ironike. Si gjeti gje dhe keto dhe me 1grua plake ne shtepi. According to her they had covid. Lol
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
19,633
Pikët
113
njoh njeren ne Virginia , USA. E lexoj ne fb ne nje post kondra trump per punen e covid qe gjoja se merr seriozisht ai. She te mendosh qe para 3javesh po na tregonte qe e kishin kalu dhe keto ne shpi covid, por the funny thing gjithe kesaj kohe e shifja ne fb sa lart e poshte me vacation tuj u zgerfhire m show off, ste shkon mendja kurre qe mund te kish kalu nje virus te tille, Kush e mendonte qe d kish kap covid dhe kete. Dhe jepte mend si duhet te flasi Trump ne lidhje me kete virus. Ironike. Si gjeti gje dhe keto dhe me 1grua plake ne shtepi. According to her they had covid. Lol
po nuk del asnji neper rrjete sociale duke qare e duke u anku! Zakonisht robt hedhin ne fcb their lavish vacations... nuk nxjerin diagnoza lol

And no! Jo te gjithe vdesin nga covid
Dhe Po ata qe preken me COVID dhe e kalojne
Perseri qeshin hane pine bejne pushime and so on
 

Bad_Teacher

*Eat Me*
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
19,535
Pikët
113
po nuk del asnji neper rrjete sociale duke qare e duke u anku! Zakonisht robt hedhin ne fcb their lavish vacations... nuk nxjerin diagnoza lol

And no! Jo te gjithe vdesin nga covid
Dhe Po ata qe preken me COVID dhe e kalojne
Perseri qeshin hane pine bejne pushime and so on
Lol I know!!! But u take a little break from fb. Until u recover n get strong again 😜
 

Bad_Teacher

*Eat Me*
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
19,535
Pikët
113
wasn't fun for me :)
Lexo me siper ca them per trajtimin. Pastaj, viruset kshu jane. Vuan ca po kalojne. Mbaj mend , vjet ne dhjetor me kapi mua e cunin nje stomach virus/flu, me 1 ore interval kohor difference, dmth ai i kish simptomat i pari dhe identik i pasi une me 1 ore gap. Kur villte ai, mbas 1ore e kisha une rradhen, vomits& diarrhea at the same time, ky po ish virus qe thashe se vdiqaaa. Ka dhe me keq dmth lol.
 

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
1,789
Pikët
113
Po te citoj ty o Bjord sepse e kam me te lehte ti jap udhe muhabetit, pasi kte teori (pra nese duhet te quhet Pandemi apo jo) e kane shprehur edhe te tjere ktu ne forum dhe ja vlen te ndalemi nje moment tek ky term!
- OBSH (Org. Bot. e Shendetsise) ka percaktuar prej vitesh, me ndihmen e experteve te fushes pra Infeksioniste, Virologe, Biologe, etj etj kriteret qe duhet te plotesoje nje Infeksion/Semundje qe te konsiderohet PANDEMI.
Kriteret jane te qarta dhe strikte, dhe jo cdo fenomen infektiv mund te konsiderohet Pandemi sepse kjo fjale eshte e madhe dhe natyrisht ngjall frike dhe panik, kerkon masa shtese ne ndryshim nga Epidemia, etj etj...
Kriteret baze jane :
- Te jete e perhapur tek njerzit (pra jo kafshet, shpendet etj) !
- Shkakton vdekje dhe rrezikon seriozisht shendetin e njerzve !
- Te jete e perhapur ne nivel Global dhe ne menyre simultane ne mbare Boten dhe jo ne nivel Lokal apo Rajonal etc etc...!
- Kur eshte konstatuar me qartesi qe patogjeni qe shkakton kete semundje/infeksion dhe qe transmetohet me shpjetesi nga njeriu-tek -njeriu, eshte nje patogjen i ri per Shkencen, dhe kur njerezimi dhe shkenca nuk disponon asnje Vaksine apo Ilac per kete patogjen te ri dhe te panjohur!!!

Duke u nisur nga definicioni baze dhe kriteret qe percaktojne Pandemine dhe qe ndryshojne nga Epidemia, po te pyes direkt ty:
- A i ploteson keto kushte SARS-CoV-2 (Covid-19) ?
Une mendoj qe PO, sepse eshte pikerisht transmisioni i saj aq i shpejte dhe i perhapur kudo midis njerzve ne Planet (jo mortaliteti i saj qe eshte relativisht i ulet) dhe mungesa e nje vaksine (efikase dhe e domosdoshme ne semundjet infektive) qe e ben ate te panjohur dhe te rrezikshme!
Te kujtoj dicka tjeter: Deri para 6-7-8 muajsh, Virologet, Infeksionistet, Mjeket Pneumologe, etj etj... ishin krejtesisht konfuz dhe te pa pregatitur perpara ketij fenomeni, dhe natyrisht edhe opinionet dhe qendrimet e tyre ishin kontradiktore dhe te paqarta!

Nuk mund ti japim kredibilitet/besueshmeri 100% askujt nga mjeket deri me tani, sepse akoma nuk njohim gjithcka mbi kte virus!
Konkluzioni: Edhe ata mjeke qe ti permend ne video, flasin "kodra mbas bregut" sepse flasin per dicka qe ende nuk e njohim plotesisht. Fjala e tyre eshte njera ane e medaljes, (50%) ndersa disa te tjere thone dicka tjeter, (pra 50% shi tjeter).
Pse duhet te besojme njerin dhe te pergenjeshtrojme tjetrin apo anasjelltas?
Babe, do periqem te te pergjigjem sa me shkurt sepse perndryshe do mbushej tema me faqe e faqe te tera dokumenta e video. Nuk diskutoj kriterin se ca e ben pandemine dhe epidemine. Ideja mbrapa videos dhe shume nga videot te tjera qe jane postuar ne temen e corones eshte qe virusi i eshte pershtatur kriterit dhe jo anasjelltas. Nese ti ke nje sistem te tere, si OBSH, kreret e shteteve, mediat, platformat sociale etj qe trumbetojne nje ide, ajo eshte fare e thjeshte te klasifikohet sipas nje kriteri qe ekziston si term.

E para, Covid nuk eshte i panjohur per shkencen. Ka vite qe studiohet dhe njihet. E dyta, ky qe eshte perhapur tani eshte nje virus i krijuar artificialisht dhe jo ne natyre. Kalimi nga kafshet tek njerezit eshte realizuar per shkak te mutacionit gjenetik qe i eshte nenshtruar dhe jo si rezultat natural. Pra ne formen qe ekziston eshte nje arme biologjike dhe jo virus qe gjendet ne natyre. Une nuk dua te zgjerohem mbi sars nese ploteson apo jo kushtet e nje pandemie sepse sjam epidemologjist apo virolog, pavaresisht se kam kaq muaj qe lexoj rregullisht mendime nga te dyja fushat, ata qe jane pro idese se pandemise dhe ata qe e kundershtojne. Vete dyzimi brenda mjeksise persa i perket ketij virusi tregon ate qe mjeksia jone nodnese ka avancuar shume, serisht mbetet mbrapa ne identifikim apo diagnostikim te shume semundjeve apo viruseve. Ketu bie dakort me ty. Sepse te njejtet doktora qe na thane qe maskat nuk funksionojne, thane me vone qe maskat ndihmojne etj etj.

Problemi fillon (sic e shoh une) kur kjo kalohet ne dicka politike. Dhe ketu vjen ai vezhgimi i vemendshem nga ana ime sepse si ndjekes shume i zellshem i rrymave shoqerore dhe globale ne keto 30 vitet e fundit, perfshi lloj lloj skenaresh dhe konspiraci kam vene re qe gjerat nuk jane asnjehere te rastesishme por gjithmone te lidhura me njera tjetren, ndonese shpesh me fill te padukshem. Kam vite qe pres te ndodhe nje dicka ne rang boteror sepse cdo gje qe kam lexuar te shtynte ne kete konkluzion. Prandaj dhe e postova ate dokumentarin tek tema qe ka hapur Mandi per te ardhurat bazike universale sepse eshte nje lidhje fare llogjike qe ndonese nuk flet per coronen, eshte e mjaftueshme per te bere deduktime rracionale. Dhe ketu eshte pika qe une mund te zgjerohem e te shkruaj me faqe pa fund por skam nder mend ta bej sepse e kam bere ne te kaluaren dhe e kam pare reagimin ne lexime. Njerzit nuk duan te vrasin mendjen dhe individualizmi dhe egoizmi do jete renia e civilizimit tone.

Kur une lexoj majtas djathtas apo dhe degjoj me veshet e mij nga njerez qe punojne ne mjeksi per cudine sesi spitalet jane bosh, apo sesi cdo i shtruar konsiderohet me corone apo cdo person qe vdes konsiderohet si shkak nga corona, apo sesi shifrat e te infektuareve me ato te te vdekureve kane ndryshuar thelbesisht nga momenti qe filloi virusi duke u ulur numrin e vdekjeve ne menyre te theksuar, sesi konsiderohet ne menyre globale sidomos ne vendet anglofone per lock downs apo faza 2 e faza 3, e kam te pamundur mos vras mendjen dhe te mendoj qe ka dicka shume te madhe qe nuk shkon ne gjithe kete histori. Kam postuar ne kete teme disa grafike ku nder 10 semundjet me mortalitet ne kete vit, corona ishte ne fund me mortalitetin me te vogel. 9 te tjerat ishin me diference te madhe dhe mortalitet te frikshem. Atehere pse po fryhet cdo gje per coronen ne menyre te sinkronizuar? Pse media flet vetem per coronen dhe jo per semundje te tjera qe vrasin mijera here me shume se corona? Kush eshte arsyeja e kesaj strategjie globale per te gjunjezuar sistemin aktual ekonomik.... kush e koordinon median qe ne unison te perhapi te njejtin panik... etj etj etj. Ka shume e shume pyetje qe ngrihen dhe me shtyjne ne krahun mosbesues qe ky virus, ndonese i rrezikshem (por po ashtu eshte dhe gripi qe vret me miliona njerez ne vit ne bote) nuk eshte shkak per te bere kete mbyllje globale te njerezimit.

Ketu ka dicka shume here me te frikshem qe po zbatohet dhe kam frike se kavjet eksperimentuese jemi ne. E vetmja menyre per ti bere balle eshte te mos gelltisesh cdo gje qe te thuhet dhe te besh kerkime per informacion sa me te shume e ne fund te nxjerresh konkluzionin personal. Ajo qe ka filluar te ndihet dhe qe eshte pjesa e pare e kontrollit total eshte qe njerezit per shkak te ketij virusi po humbasin lirite personale. Po heqin dore ne menyre te vullnetshme nga jeta e tyre e perditshme, nga te drejtat themelore per hir te sigurise. Kjo eshte nje platforme e njohur dhe eshte vene ne praktike shpesh ne shekullin e kaluar. Jo rastesisht corona koincidon me rritje te trazirave sociale globale, urrejtje ndaj njeri tjetrit, konflikte inekzistente rracore duke i dhene tonin e reales, konflikte rrajonale dhe nje klime te pergjithshme frike qe eshte induktuar ne menyre konstante nga mediat dhe politikanet.

Mund te vazhdoj shume ne kete pike po sja vlen. Ideja qe kam eshte qe personalisht mendoj corona nuk eshte dicka per tu konsideruar lehte, rrezikon jeten por nuk justifikon aspak situaten qe ka imponuar ne mbare boten.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
10,635
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Kam vetem nje pyetje:
A ka bir covidi qe ti veje maske ne fytyre ( dhe ti mbylle gojen) politikaneve dhe njerzve me te fuqishem te botes?
Kush eshte ai trim dhe pse?
Pse keta njerez qe jane ne aleanca apo ne armiqesi te thelle midis tyre kane nje element te perbashket qe eshte:
- MASKA-AntiCovid19 ????....
Keto imazhe per mua flasin vete dhe nuk duan koment!

NATYRISHT EDHE NALTMADHNIJA JONE edi rama! -qesh-

 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
10,635
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Babe, do periqem te te pergjigjem sa me shkurt sepse perndryshe do mbushej tema me faqe e faqe te tera dokumenta e video. Nuk diskutoj kriterin se ca e ben pandemine dhe epidemine. Ideja mbrapa videos dhe shume nga videot te tjera qe jane postuar ne temen e corones eshte qe virusi i eshte pershtatur kriterit dhe jo anasjelltas. Nese ti ke nje sistem te tere, si OBSH, kreret e shteteve, mediat, platformat sociale etj qe trumbetojne nje ide, ajo eshte fare e thjeshte te klasifikohet sipas nje kriteri qe ekziston si term.

E para, Covid nuk eshte i panjohur per shkencen. Ka vite qe studiohet dhe njihet. E dyta, ky qe eshte perhapur tani eshte nje virus i krijuar artificialisht dhe jo ne natyre. Kalimi nga kafshet tek njerezit eshte realizuar per shkak te mutacionit gjenetik qe i eshte nenshtruar dhe jo si rezultat natural. Pra ne formen qe ekziston eshte nje arme biologjike dhe jo virus qe gjendet ne natyre. Une nuk dua te zgjerohem mbi sars nese ploteson apo jo kushtet e nje pandemie sepse sjam epidemologjist apo virolog, pavaresisht se kam kaq muaj qe lexoj rregullisht mendime nga te dyja fushat, ata qe jane pro idese se pandemise dhe ata qe e kundershtojne. Vete dyzimi brenda mjeksise persa i perket ketij virusi tregon ate qe mjeksia jone nodnese ka avancuar shume, serisht mbetet mbrapa ne identifikim apo diagnostikim te shume semundjeve apo viruseve. Ketu bie dakort me ty. Sepse te njejtet doktora qe na thane qe maskat nuk funksionojne, thane me vone qe maskat ndihmojne etj etj.

Problemi fillon (sic e shoh une) kur kjo kalohet ne dicka politike. Dhe ketu vjen ai vezhgimi i vemendshem nga ana ime sepse si ndjekes shume i zellshem i rrymave shoqerore dhe globale ne keto 30 vitet e fundit, perfshi lloj lloj skenaresh dhe konspiraci kam vene re qe gjerat nuk jane asnjehere te rastesishme por gjithmone te lidhura me njera tjetren, ndonese shpesh me fill te padukshem. Kam vite qe pres te ndodhe nje dicka ne rang boteror sepse cdo gje qe kam lexuar te shtynte ne kete konkluzion. Prandaj dhe e postova ate dokumentarin tek tema qe ka hapur Mandi per te ardhurat bazike universale sepse eshte nje lidhje fare llogjike qe ndonese nuk flet per coronen, eshte e mjaftueshme per te bere deduktime rracionale. Dhe ketu eshte pika qe une mund te zgjerohem e te shkruaj me faqe pa fund por skam nder mend ta bej sepse e kam bere ne te kaluaren dhe e kam pare reagimin ne lexime. Njerzit nuk duan te vrasin mendjen dhe individualizmi dhe egoizmi do jete renia e civilizimit tone.

Kur une lexoj majtas djathtas apo dhe degjoj me veshet e mij nga njerez qe punojne ne mjeksi per cudine sesi spitalet jane bosh, apo sesi cdo i shtruar konsiderohet me corone apo cdo person qe vdes konsiderohet si shkak nga corona, apo sesi shifrat e te infektuareve me ato te te vdekureve kane ndryshuar thelbesisht nga momenti qe filloi virusi duke u ulur numrin e vdekjeve ne menyre te theksuar, sesi konsiderohet ne menyre globale sidomos ne vendet anglofone per lock downs apo faza 2 e faza 3, e kam te pamundur mos vras mendjen dhe te mendoj qe ka dicka shume te madhe qe nuk shkon ne gjithe kete histori. Kam postuar ne kete teme disa grafike ku nder 10 semundjet me mortalitet ne kete vit, corona ishte ne fund me mortalitetin me te vogel. 9 te tjerat ishin me diference te madhe dhe mortalitet te frikshem. Atehere pse po fryhet cdo gje per coronen ne menyre te sinkronizuar? Pse media flet vetem per coronen dhe jo per semundje te tjera qe vrasin mijera here me shume se corona? Kush eshte arsyeja e kesaj strategjie globale per te gjunjezuar sistemin aktual ekonomik.... kush e koordinon median qe ne unison te perhapi te njejtin panik... etj etj etj. Ka shume e shume pyetje qe ngrihen dhe me shtyjne ne krahun mosbesues qe ky virus, ndonese i rrezikshem (por po ashtu eshte dhe gripi qe vret me miliona njerez ne vit ne bote) nuk eshte shkak per te bere kete mbyllje globale te njerezimit.

Ketu ka dicka shume here me te frikshem qe po zbatohet dhe kam frike se kavjet eksperimentuese jemi ne. E vetmja menyre per ti bere balle eshte te mos gelltisesh cdo gje qe te thuhet dhe te besh kerkime per informacion sa me te shume e ne fund te nxjerresh konkluzionin personal. Ajo qe ka filluar te ndihet dhe qe eshte pjesa e pare e kontrollit total eshte qe njerezit per shkak te ketij virusi po humbasin lirite personale. Po heqin dore ne menyre te vullnetshme nga jeta e tyre e perditshme, nga te drejtat themelore per hir te sigurise. Kjo eshte nje platforme e njohur dhe eshte vene ne praktike shpesh ne shekullin e kaluar. Jo rastesisht corona koincidon me rritje te trazirave sociale globale, urrejtje ndaj njeri tjetrit, konflikte inekzistente rracore duke i dhene tonin e reales, konflikte rrajonale dhe nje klime te pergjithshme frike qe eshte induktuar ne menyre konstante nga mediat dhe politikanet.

Mund te vazhdoj shume ne kete pike po sja vlen. Ideja qe kam eshte qe personalisht mendoj corona nuk eshte dicka per tu konsideruar lehte, rrezikon jeten por nuk justifikon aspak situaten qe ka imponuar ne mbare boten.
Jo Bjord e ke gabim!
Shkenca njeh "Familjen e Coronavirus" por jo CovSars2 (COVID-19) qe eshte nje derivat i asaj familje, por me vecorite, agresivitetin dhe karakteristikat e veta te vecanta!
Ben nje gabim te madh kur e klasifikon thjesht si CORONAVIRUS, sepse ky term perfshin shume kategori virusesh qe kane dicka te perbashket por edhe shume vecanti!
E perseris prap: COVID-19 eshte i pa njohur per njerzimin dhe shkenctaret.
Kete nuk e thote -baba nga durrsi - me dy klase shkolle dhe katunar me gjysem opinge, por e thone te gjithe shkenctaret e botes!
Mbaje ne llogari kte gje sepse pikerisht kjo mund te na ndihmoje ta shtjellojme me mire problemin. :)🖐
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
3,137
Pikët
113
njoh njeren ne Virginia , USA. E lexoj ne fb ne nje post kondra trump per punen e covid qe gjoja se merr seriozisht ai. She te mendosh qe para 3javesh po na tregonte qe e kishin kalu dhe keto ne shpi covid, por the funny thing gjithe kesaj kohe e shifja ne fb sa lart e poshte me vacation tuj u zgerfhire m show off, ste shkon mendja kurre qe mund te kish kalu nje virus te tille, Kush e mendonte qe d kish kap covid dhe kete. Dhe jepte mend si duhet te flasi Trump ne lidhje me kete virus. Ironike. Si gjeti gje dhe keto dhe me 1grua plake ne shtepi. According to her they had covid. Lol
kur ju them une qe amerikanet jane budallenj, s'beso njeri `dance`
 

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
1,789
Pikët
113
Jo Bjord e ke gabim!
Shkenca njeh "Familjen e Coronavirus" por jo CovSars2 (COVID-19) qe eshte nje derivat i asaj familje, por me vecorite, agresivitetin dhe karakteristikat e veta te vecanta!
Ben nje gabim te madh kur e klasifikon thjesht si CORONAVIRUS, sepse ky term perfshin shume kategori virusesh qe kane dicka te perbashket por edhe shume vecanti!
E perseris prap: COVID-19 eshte i pa njohur per njerzimin dhe shkenctaret.
Kete nuk e thote -baba nga durrsi - me dy klase shkolle dhe katunar me gjysem opinge, por e thone te gjithe shkenctaret e botes!
Mbaje ne llogari kte gje sepse pikerisht kjo mund te na ndihmoje ta shtjellojme me mire problemin. :)🖐
Shkenca njeh coronavirusin ndersa covid19 eshte gjenetikisht i krijuar. Gje qe con serisht tek pjesa politike qe shtjellova ne pergjigjen time.
 
Top