• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A jane Iliret - Shqiptare” ?

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
13,713
Pikët
113
Ti qenke jerem.

Po cilat jane ato libra, kush jane ato autor? Ti ke sjell disa paragrafe ne Serbo-Kroatisht pa burim, dhe mandej ato paragrafe qe ke cituar nuk kundershtojne aspak ate qe e thote Arkadiusz, nuk ka aspak lidhje.

Ja, ja qedho, qedho te lexosh deri sa te bjere ballaiste, jane autore qe kane shkruajtur ne baze te hulumtimeve e studimeve te drejtperdrejta arkeologjike ne teren. Kur paska patur Ilir ne Poloni, qe ti besoj verzionit te Arkazuzit ? :unsure:

Po te ra rruga ndonjehere Kroejshes nisu nga Shibeniku dhe poshte atyre qyteteve bregdetare deri ne Split ke muzeje dhe histori per te mesuar. I kam pare une kur akoma guuugulja nuk pati dalur ne qarkullim qe te shitej dyqaneve. E kam pare te paraqitur edhe ne muzeun e hostorise ushtrakar ne Beigrad te skicuar ne harta, skica e ne tekst, kur pershkruanin historine e ardhjes s e sllaveve ne ballkan. E kupton ti apo jo ? njerezit kane punuar, hulumtuar, evidentuar e regjistruar, per shkak te sçarimit te historise te vete ne radhe te pare. Ndersa shqiptareve u deshte te vinte shek XXI qe ta kuptonin se ne Reke te Maqidonise paska shqiptare ortodoks, por te deklaruar me vite e vite maqedonas.

Iliri: Povijest, život, kultura - Iliret; Historia, jeta dhe kultura

Aleksander Stipçeviq


Year:1989 Language: croatian Pages: 203 / 103 ISBN 10: 8603003556
ISBN 13:9788603003550
https://book4you.org/book/2086393/b76829?dsource=recommend

POVIJEST HRVATSKIH ZEMALJA U ANTICI DO CARA DIOKLECIJANA- Historia e tokave kroate qe nga antika e deri te mbreti Dioklecian Robert Matijasic nje liber me leksikografi e burime dhe pershkrime te ngjarjeve e personazheve Ilire, duke i percaktuar dhe nga ç`territor dhe krahine Ilire ishin, qe nuk i ke lexuar ne asnje liber me pare.


Iliri od Bardileja do Gencija - Iliret nga Bardhyli deri tek Genci

Pierre Cabanes

Year:2002 Publisher: SVITAVA Language: croatian Pages: 256


ETHNOGENY OF THE CROATS
ETNOGENEZA Hrvata/ urednik Neven Budak. - Zagreb: Nakladni zavod Matice hrvatske: Zavod za hrvatsku povijest Filozofskog fakulteta, 1996. - 292 str.: ilustr; 24 cm. - (Hrvatske povjesnice) Bibliografija uz pojedine radove. - Summarv ISBN 953-6014--45-9 (Nakladni zavod MH)


The Great Illyrian Revolt Rome’s Forgotten War in the Balkans, AD 6–9
Jason R. AbdalePOVIJESNI PREGLED ILIRSKIH NARODA NA PODRUČJU HRVATSKE – Pasqyra historike e popujve ilire ne territorin e Kroacise
Kandidat: Patricia Matijević Mentor: doc. dr. sc. Eva Katarina Glazer


The Illyrian Atintani, the Epirotic Atintanes and the Roman Protectorate Author(s): N. G.
L. Hammond Source: The Journal of Roman Studies, Vol. 79 (1989), pp. 11-25 Published by: Society for the Promotion of Roman Studies Stable URL: https://www.jstor.org/stable/301177 Accessed: 26-11-2018 13:24 UTC JSTOR is a not-for-profit service that helps scholars, researchers, and students discover,
 
Top