• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A jane Iliret - Shqiptare” ?

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,361
Pikët
113
Mire bre Kurt, ku te akuzova une ty qe nuk je shqipetar apo qe thash jam me shqiperar se ti, pse i hyn ketyre temave kot qe vetem debate kot sjellin. Une duke u mundu qe me lene ju ket muhabet e mu sill tamam si duhet, ti fillon akuzon qe na te Kosoves keshtu e ashtu.
Hehe, nuk me akuzove as une nuk te akuzova, thjesht shkemyem ide si dy njerz te civilizuar:p
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
31,330
Pikët
113
Hehe, nuk me akuzove as une nuk te akuzova, thjesht shkemyem ide si dy njerz te civimizuar:p
Po ti fillove bere krahasime ja dal ma shqipetar se ti, ja ju te Kosoves jeni keshtu e ashtu, po pse more plako kujt i rruhet se cfare dalmi e tek dalmi, me rendesi kemi gjak shqipetari sepse nxehemi shume leht ket e kan vetem shqipetaret, edhe stergjyshi jem e kam permend me pare qe njihet me emer ne Kosove qe kush ka qene, po une per dallim me ate kam dal ndryshe une jam marakli ne pjeshka deri pik te fundit, ai vlla ka qene marak ne pushk qysh me vra shkije :D
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,766
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Antropologjia dhe mjeksia permes ADN-/DNA...s...a kane pika te pervashketa dge nese po ...pse ?
Kam ardhut ne perfundim se...as nje indivind nuk lind...nuk firmohet nuk krijohet si i veçant ne vete pa lene anash edhe kopjen e tije...diku ne gjakun tone...njesoj si fotot qe nxjerren nga pelikula/ celuloidi...nje e nxjerrim prej aty ne keter dhe prap mbetet ne te kopja....dhe kjo perseritet si tyrjel/ burgia apo shrafat/ vidat...
Njashtu edhe DNA...nese kemi lene dike mbrapa be celuloid ai do mbijetoje si kopje e jona e zhvilluar si ne ...kudo khoft ajo kopja jone...ta zemi ...se une jam vellau i Tarzanit...ai u rrit ne xhungel si psh.( Howks ) kurse une si (...Kurt ) n' Angli...normale se njeri do perfitoje nga shqisat e lindjes vetit e lindjes dhe nga edukimi ne bankat e shkolles dhe ne fund do konstatonim se njeri eshte me i zgjuar se tjetri...apo njeri eshte le vones...mirepo nga plani gjenetik e antropologhik duhej te ishin te njejt si njeri si tjetri.
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,766
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Tek Eugen Pittard antropologu zvicrran ka ardhur ne perfundim se kafkat e shqipve ne veri kan dallime nga ato te jugut ngase ne veri kuptoget se kend e kane si fqinje...mirepo kur studiohen keta fqinjet tan...shqipet dalin me dosje me te mira se grekot e te tjetet perpos problemit madhor tek arbereshet se: ska asnje lidhje mes veti...ata jane mezocefall kurse ne brankocefall...
E pa besueshme kjo ! ..dhe flasim ni gluh ?
Çka ndodhur ? !!!
Pittard e Pino deklarohen se...nje dite duhet zbardhet kjo enigm....nese vinin arbereshet nga Iliria/Ballkani...atehere ata do t ishin njesoj per nga eshtrat/ kafka e DNA...mirepo asgjë nuk ngjitet mes nesh !
Pse dhe si...çfare ka ndodhur...a mund ta na spjegirash @Kurt ?

P.s: nje studim ka njerrur te dhena interesante per DNA se...varet edhe nga ushqimi njeriut se çka hajn...ata ne Japoni me peshqi ndryshe nga tjer japonez qe s hajn peshqi...etj...Valle !
Mos percillet dna permes ushqilit tek njeriu ?
 

Prishtinasi

V.I.P
Anëtar
Feb 14, 2013
Postime
2,664
Pikët
113
Un nuk jam inferior dhe nuk ndjehem inferior as nuk dukem inferior, ti fol per veten tende po deshe. Kemi teste gjenetike qe tregojn se nuk kam asnje perzierje me turq por vec me shqiptar. Noshta prandaj ju te dy i kushtoni shume rendesi vetem linjes Y qe reprezanton me pak se 1% te gjakut te secilit mashkull ne bote, dhe noshta ju kastile doni ti beni njerzit dhe shqiptaret te ndjehen te pasigurt ne vete ktu ngaqe jan injoranta nga gjenetika ku staistikisht ne ket forum ka te pakten 30% ose me shume me Y-dna jo autoktone te lashte shqiptare por kjo nuk do thote qe nuk jan me shqiptar puro se ju me gjak. Ne fakt une vej bast qe jan. Sepse turku eshte perzier me shume ne maqedoni dhe kosove por kurr ne malsi te madhe ne veri apo ne shqiperi. Sepse atje kan qene toka te kontestuara nga fuqi te medha ndersa brenda shqiperise se sotme kan qene terrene te padeshirueshme. Nese keni linje autoktone shqiptare kjo sherben vetem e vetem si harte migrimi popullsive te lashta por nuk reprezanton kurr gjakun shqiptar serb apo turk pa bere autosomal test. Prandaj ju vetem po mburreni kot duke bere noshta shume injoranta ktu te ndjehen ne siklet por jo kurr mua. Un e di qe eshte a pamundur per ju te dy te keni gjak me te paster shqiptari se une, dhe askush ne kosove apo jashte kufijve verior te shqiperise biles.
Kalosh mire.
Kurt, me ket postim e ke dh.i krejt.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,361
Pikët
113
Tek Eugen Pittard antropologu zvicrran ka ardhur ne perfundim se kafkat e shqipve ne veri kan dallime nga ato te jugut ngase ne veri kuptoget se kend e kane si fqinje...mirepo kur studiohen keta fqinjet tan...shqipet dalin me dosje me te mira se grekot e te tjetet perpos problemit madhor tek arbereshet se: ska asnje lidhje mes veti...ata jane mezocefall kurse ne brankocefall...
E pa besueshme kjo ! ..dhe flasim ni gluh ?
Çka ndodhur ? !!!
Pittard e Pino deklarohen se...nje dite duhet zbardhet kjo enigm....nese vinin arbereshet nga Iliria/Ballkani...atehere ata do t ishin njesoj per nga eshtrat/ kafka e DNA...mirepo asgjë nuk ngjitet mes nesh !
Pse dhe si...çfare ka ndodhur...a mund ta na spjegirash @Kurt ?

P.s: nje studim ka njerrur te dhena interesante per DNA se...varet edhe nga ushqimi njeriut se çka hajn...ata ne Japoni me peshqi ndryshe nga tjer japonez qe s hajn peshqi...etj...Valle !
Mos percillet dna permes ushqilit tek njeriu ?
Nuk e di se nuk merrem shume me kto gjera dhe kam humb interres prej vitesh, por ajo cfar eshte e sigurt eshte qe midis popullit shqiptar si ate arberesh dhe ate sot ne ballkan nuk ka linje mashkullore Y jo-evropiane, e gjithe popullsia perbehet nga linje evropiane. Se cila eshte ilire? tani per tani te gjithe jan dakord E-V13 dhe “J” jan ilire dhe reprezantojn linje evropiano jugore te lashte. Kto dy linja dominojn mes gegve. Ajo cfar ngelet mister eshte qe mes shqiptarve te jugut ne ballkan ashtu edhe mes arbreshve tosk ne krahasim me arbreshet geg domiojn linje evropiane veriore ne origjine mes toskve.
Dmth mes shqiptarve te jugut gjinden me shume linje “I” dhe “R” Linje evropiane veriore ndersa mes shqiptarve verior dominojn linjet “E” dhe “J”
Sic e theksova, nuk egzistojn linje jo-evropiane mes populllit shqiptar ne te dyja anet e adriatikut.
Per hire komedije, ironija eshte qe shqiptaret e jugut ne fakt kan me shume linje shpellaresh dhe quajn neve shpellar verior, qe jan linje evropiano veriore ndersa shqiptaret e veriut kan linje evropiano jugore qe sodhen civilizim ne evrope dhe tek shpellaret evropiano verior,lol jeta eshte ironi.
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,766
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Te nâ ka diversitet...
Jemi te ndryshem...
As vllâznit as motrat prej dy prindve s gâjn te njani tjetri e lere mâ tek tan shipfolsit..!
Linja/ vija mashkullore paska pesh...
Se di a u kuptuam...jo vetem me kafka por edhe fizionomi arbreshet e Zares me ata te Kalabris kan dallime e lere mà me shqioet e sotshem...

Interesin edhe une e kam humbur...sidomos tek gluha...skype...duket si e mârume me teslic.../ gdhendse druri...
Po kush e maroj se...?
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,752
Pikët
113
Çohu kreks, se te paskan ngul edhe ty shiringen 😳 vazhdimisht kam thene qe droga shkaterron, llogjiken ta qon per lesh sikur vershimet e Xhirmonise.

Njerez qe historine e vendit te tyre ikin e mesojne te ata qe me maqine ndreqin kode. Dhe ne fund me te besueshem te dalin ata qe ndreqin kode duke te shpjeguar historine, por kete qe ta deshmojne baba i babes se babes te babes te katragjyshit dhe me radhe nuk e beson.

Nje dhafin me nje pietjen retorike te stajles: kush jam une ? vetem mundesh ti pergjigjesh me perxhixhen klasike: ku mutin mund ta di une se kush je ti, kur as vete ti nuk e din se kush je 🤔``fumato``

#happlagoup #shkencedrogiraqash #injorancehistorie me dituri natyre e shoqerie 😆
 

Prishtinasi

V.I.P
Anëtar
Feb 14, 2013
Postime
2,664
Pikët
113
Icik impulsive dakord.
Nuk jan tema me natyre te shendoshe kto Prishtinasi, kalosh mire bos.
E kam djalin e vllaut ne Kanade, atje asht rrite e i ka krye studimet dhe merret suksesshem me biznis.
Mbi te gjitha, asht fort djalosh.
Para disa javesh me telefonoi e po me tregon se asht ne kontakt me do shqipe te Shqipnis qe marrin vesh ne punet e testit gjenetik dhe vet e ka ba testin e po e pret rezultatin.
Ky ishte shkas qe me shtyni me i tregue per prejardhjen e familjes tone, ashtu sic na kan tregue ne familje brez mbas brezi.

Familja jone,paraardhesit e saj dmth, kan ardhe nga rrethi i Mitrovices,bjeshket e Bajgores dhe jan vendos ne Gollak,
jo larg Liqenit te Batllaves, para nja 240-250 vjetesh.
Liqeni i Batllaves fillon ne Batllave (Llap) e perfundon ne Orllan (Gollak) , aty disa kilometra afer asht katundi i jone.
Ka qene nji grup i fisit tone qe kan ardhe bashke ne Gollak. Kur kan mberri ne Orllan, jan shpernda ne 5-6 katunde perreth,
ndersa ne katundin ku jane vendos paraardhesit e familjes tone, kan qene 3 vllazni qe jane vendos fillimisht.
Nga ata 3 me kohe jane ba 3 lagje.

Mbas disa ditesh djali i vllaut me merr prap ne telefon dhe me tregoi per rezultatin e testit.
Sic ia kan spjegue shqipet e naltpermendun, qenkemi autokton qe se paku 3500 vjet dhe vijme nga rrethi i Shkodres.
Interesant.

Hajt Boss…jena ba bossa hahaha...
Shnet e pare bro
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,049
Pikët
113
Vendndodhja
Honolulu
Siq e kam cek ne postin e pare E-V13 eshte shpernda me South-Eastern Urnfield Culture, dmth ka qene nje popullate qe ka jetu diku ne Southern Central Europe.

Dhe arsyeja pse jan shpernda ne Ballkan nga Danubi/Karpatet ka qene avantazh kompetitiv ne perpunimin e bronzit dhe hekurit dhe krijimin e shpatave superiore Naue II, Homeri i pershkrun Dardanet si hand to hand combatants, keto grupe kane qene te njohura per kete taktike lufte. Keto kane shpernda kultet solare, ritmin e varrimit me djegje te trupit ne pyre/tumuli, kultin e shpendeve te detit, mburojat e rrumbullaketa. Nje grup i tyre me siguri ka qene kyq ne intrigat e "Popujve te Detit" qe donin te plaqkitin Egjiptin e Lashte por qe ju deshtuan planet.

 
Last edited:

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,361
Pikët
113
Nuk dua ta fitoj debat ne ket teme se jam puro ilir me gjak dhe me linje origjinale evropiane, por te pranojm qe anglezi me i pare origjinal me i hershem paska qene zezak dhe mos dyshojm qe ktu luhet nje propagande “woke culture” & “black lives matter” qe ka pushtu ameriken dhe angline sot?! eh, ok,lool
Te pakten e kan bere te duket handsome still, kjo ka rendesi,lol
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
15,939
Pikët
113
Kasua shkruan me fakte, me tituj e kapterra por gjithnje ne gjuhe te huaja dhe autore te huaj mese te pregatitur, se ketyre taneve piju lengun se mishi ka mbaru me kohe... Une po shkruaj epoken e bronxit ti ke ngel akoma ke kallaji...

p.s. me mire degjo turnete e piratos se s'o per ty ky sport... ``fumato`` e mos u ngaterro me tabelen e Mendelejevit
Keto quan ti fakte dhe dhe autore me tituj:

Sepse e ke postuar ti kete video.
 

Lov!

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
655
Pikët
63
 
Top