• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A mund të kishte mbijetuar Bashkimi Sovjetik?

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,885
Pikët
113
Vendndodhja


Njerëzit ende po flasin dhe po argumentojnë për rënien e Perandorisë Romake, kështu që ata nuk do të bien dakord shumë lehtë se përse Bashkimi Sovjetik u shpërbe.
Disa mendojnë se mund të kishte zgjatur për shumë vite, të tjerët mendojnë që ishte diçka e paparashikueshme. Andrei Sakharov, shkencëtari i periudhës sovjetike, e parashikoi atë dekada para se të ndodhte.
Fitorja e luftës e çoi ushtritë Sovjetike në qendër të Europës, aty ku ata edhe qëndruan. Ideologjia joshëse e Bashkimit Sovjetik i kishte dhënë qeverisë ndikim në të gjithë botën. Por pas vdekjes së Stalinit në 1953, ideologjia filloi të dukej e pakuptimtë.
Në Europën Lindore, brenda vetë Bashkimit Sovjetik, njerëzit e nënshtruar ishin gjithnjë e më të shqetësuar për liri. Shkencëtarët sovjetikë ishin të barabartë me këdo në botë, por vendi i tyre ishte shumë i varfër.
Por në 1983 Shefi i Shtabit Sovjetik pranoi se ‘Ne kurrë nuk do të jemi në gjendje të jemi njësoj [me Amerikanët] për sa i përket armëve moderne derisa të kemi një revolucion ekonomik.
Udhëheqësit sovjetikë nuk ishin budallenj. Ata e dinin se diçka duhej bërë. Në vitin 1985, pasi tre udhëheqës vdiqën njëri pas tjetrit, ata zgjodhën Mikhail Gorbaçovins si udhëheqës të vendit: i ri, me përvojë, kompetent dhe – ata gabimisht menduan se ishte ortodoks.
Por Gorbaçov besonte se ndryshimi ishte i pashmangshëm. Ai frenoi KGB-në, i dha liri shtypit dhe prezantoi te populli një lloj demokracie të re.Ai u mund nga një institucion konservator, një ekonomi e vështirë dhe një barrë e paqëndrueshme perandorake.
Ishte ky momenti fatal, i identifikuar nga filozofi politik francez i shekullit XIX Alexis de Tocqueville, kur një regjim i cili përpiqet të reformohet në fakt shpërbëhet.
Rusët e kanë quajtur Gorbaçov një tradhtar i cili nuk arriti të ndalonte shpërbërjen e Bashkimit Sovjetik. Të huajt e kanë cilësuar një mashtrues.
Bashkimi Sovjetik në vitet 1980 ishte një superfuqi.
Shumë pak e parashikuan se do të shpërbëhej në fillim të dekadës së ardhshme, transmeton abcnews.al
Megjithatë sistemi po dështonte. Yuri Andropov, i cili u bë udhëheqës i Bashkimit Sovjetik në 1982 pasi ishte kreu i KGB, e kuptoi se – policia sekrete ishte gjithmonë pjesa më e informuar e shoqërisë Sovjetike. Ai nisi reformat për të adresuar ngecjen ekonomike që trashëgoi.
Vdekja e Andropov në 1984 u pasua nga ajo e pasardhësit të tij, Konstantin Chernenko, një vit më pas.
Mikhail Gorbaçov ishte 54 vjeç. Në qeverisjen e tij, Bashkimi Sovjetik kishte një udhëheqës që besonte se sistemi qeverisës mund të reformohej.
Politikat e Gorbachev kishin në qendër lirinë e shtypit, si për gazetarët rusë ashtu edhe për ata ndërkombëtarë. Por kur ekstremistët në partinë e tij u përpoqën – dhe dështuan – për të marrë pushtetin në një grusht shteti në 1991, atëherë ishte edhe fundi i sistemit Sovjetik, transmeton abcnews.al
Reformatori Mikhail Gorbaçov kishte premtuar se njerëzit mund të shprehnin lirisht mendimet e tyre në një Bashkim Sovjetik më tolerant. Kur Kazakët dolën në rrugë për ta bërë këtë, Gorbaçov dërgoi forcat e sigurisë.
Përpjekja e Kazakëve për të bërë Moskën të kuptonte zhgënjimet e tyre dështoi. Por refuzimi i sundimit kolonial nga kombet e tjera në Bashkimin Sovjetik u bë shpejt një forcë lëvizëse në vend, transmeton abcnews.al
Në vitin 1989, rënia e Murit të Berlinit, shpërbërja e Bllokut Lindor dhe tërheqja e Bashkimit Sovjetik nga Afganistani pas një dekade lufte konfirmuan se superfuqia po zbehej.
Në vitin 1986, kazakët nuk e dinin se kjo gjë ishte shumë afër.
Bashkimi Sovjetik nuk mund të mbijetonte, sepse nga 1991 Partia Komuniste kishte humbur kontrollin e medias dhe kështu sferën publike. Çelësi për mbijetesën e çdo diktature është kontrolli i rreptë i medias, e cila formon opinionin publik dhe promovon regjimin.
Megjithëse shumë qytetarë sovjetikë nuk kanë qenë të vetëdijshëm se sa larg ishte realiteti nga ajo çfarë lexonin. Kur Mikhail Gorbachev mori pushtetin në 1985, ishte politika e tij që e lëshoi xhindin nga shishja, transmeton abcnews.al
Në përpjekjen e tij për të ‘hapur’ shoqërinë, Gorbaçov i dha shtypit më shumë liri të shprehjes. Disa historianë e kanë parë këtë lëvizje si rezultat i faktit se Gorbachev (i lindur në 1931) ishte udhëheqësi i parë i Bashkimit Sovjetik që kishte treguar një forcë politikë në një BRSS të de-Stalinizuar.
Ndoshta më shumë se çdo gjë tjetër, aksidenti në centralin bërthamor të Çernobilit në 1986 ilustroi paaftësinë e Partisë dhe shkatërroi besimin e qytetarëve jo vetëm në aftësinë e saj për të qeverisur në mënyrë efektive, por edhe për t’i mbajtur ata të sigurt.
Në fakt, në 2006, Gorbaçov identifikoi Çernobilin dhe mediat shkakun e vërtetë të rënies së Bashkimit Sovjetik. Pas një përpjekje të dështuar nga vijat e ashpra komuniste për të rimarrë kontrollin në gusht, partia në pushtet nuk ia doli dhe kështu mori fund Bashkimi Sovjetik.
Nëse Partia Komuniste do të kishte në dorë kontrollin e medias, ajo, mbase nuk do të ishte shpërbërë. Duhet të kemi parasysh shembullin e Kinës për atë që mund të ndodhë kur një diktaturë është në kontroll të plotë të sferës publike. / abcnews.al
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,109
Pikët
113
Sa mbijetoje ich jugosllavia.
@SystemA te kerkojn ne reception. -qesh-
Cdo gjo osht me rradhe aPO....lind dhe shko per LESH ne fund.
Do ta vrejne dhe kta ne usa ose mbase....NUK do kene kohe.
Qe thua ti ``fumato``

Se harrum.............................. Freitag hat das Berliner Verwaltungsgericht außerdem die Sperrstunde in der Hauptstadt gekippt.

KOMPLIMENTE.
 
Last edited:

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
38,714
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Asnje sistem I ketij lloji ndertuar mbi iluzione dhe utopi nuk mundet ti rrezistoje shkemoqies sepse e denigron individin, I heq te drejten e prones private dhe shabllonizon shoqerine duke vene ne te njejten page si puntorin dhe parazitin.

Sisteme te tilla shoqerore, politiko ekonomike, frymezojne hipokrizine dhe inkurajojne spiunllikun dhe shpifjen.....e vrasin ndjenjen kombetare dhe himnizojne kulte faraonike me dinasti pinjollesh qe nuk hezitojne te mbushin rrugetimin e tyre ne trupa e jete individesh qe shprehin kundershti ose tentojne te tregojne te verteten.

Le te behen pjese e historise ne te cilen brezat e ardheshem te gjejne fakte dhe deshmi per te mos kaluar kurre neper kalvarin e te tilla maskaradave populiste qe behen strofkulla te kopukeve oratore sadisteve me fytyra engjellore.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
5,331
Pikët
113
Amerika (USA) komandon boten. Mos e harroni... gjithe te tjerat jane loje e tyre.

p.s. socializmi teorikisht vjen pas kapitalizmit, jo pas feudalizmit
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,109
Pikët
113
Nicolas Boileau shpiku termin .......dekadencë në shekullin e 17-të.
Pas kësaj qëndron një botëkuptim, sipas të cilit çdo strukturë shoqërore i nënshtrohet një procesi natyral, të pashmangshëm të krijimit dhe prishjes. Kjo përfshin faktin se vetitë që kontribuan fillimisht në ngritje kthehen në degjenerim pas një faze lulëzimi.
Roma u rrit dhe u pasurua dhe pastaj diçka shkoi keq. Edhe pas lulëzimit të perandorisë, kishte prosperitet, por padrejtësia e shpërndarjes u bë tepër ekstreme.
1-% e.... 50 deri 80 milion njerëzve që jetuan në Perandorinë Romake ndanë pasurinë mes tyre.
Elita e pronarëve të tokave, nëpunësve civilë dhe ushtarakëve, falë të ardhurave të larta nga taksat, jetoi me bollëk apo ne luksuria latine.
Elita, duke jetuar me bollëk, padyshim që kishte prirje për teprime që turbulluan gjykimin e tyre, edhe pse duhet të kihet kujdes...... shthurja dhe orgjitë kaq të njohura në Hollywood mund të gjurmohen në përshkrimet bashkëkohore që shpesh janë të ngjyrosura nga interesat politike.

Mjesi pistoleros,Companieros and................................ GIRLS.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,312
Pikët
113
Keta gazetaret tane mire qe vjedhin artikuj nga shtypi i huaj por keta pertojne qe edhe ti perkthejne. I kepusin nje perkthim me Google dhe pa e redaktuar fare materialin e publikojne. Dhe keshtu lexon artikuj si ky me titull te pakuptimte ne Gjuhen Shqipe. Cfare kuptimi ka "A mund te kishte mbijetuar Bashkimi Sovjetik"? Ne Anglisht mbase kjo pyetje ka kuptim, por jo ne Shqip. Ne Shqip mund te pershatej si titull dhe te thuhej "Perse u shperbe Bashkimi Sovjetik" ose dicka te tille te ngjashme.
Bashkimi Sovjetik u shperbe sepse humbi Luften e Ftohte. Amerikanet ishin me te zotet dhe e fituan ate lufte. Flitet shume per Gorbacov. Ai thjesht kreu aktin final te dorezimit. Kishte Gorbacov alternative tjeter? Zero. Keto jane fenomene shume komplekse por nese duhet te permendim patjeter emra, une do te thoja qe dy personat me rol shume te madh ne shkaterrimin e Bashkimit Sovjetik ishin Brezhnjev dhe Regan.
 
Last edited:

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
8,509
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Pa aftesi menaxhimi... Prandaj u shkaterrua!

Sigurisht qe mund te mbijetoj dhe te funksionoj sahat, por kerkon njeres te zote, puntore, te ditur dhe te vendosur ne rrugen qe kane nderrmar.
 

Andi01

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 17, 2020
Postime
17
Pikët
3
Interesant artikulli

Mendoj se bashkimi sovjetik ishte me i forte i bashkuar. Megjthse shtetet e bllokut lindor ruajne ende raporte te mira me Rusine por ka dhe shtete si Ukraina qe shkon me bllokun perendimor.
 

shoku_tanku

Stop counting!
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
24,964
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Pa aftesi menaxhimi... Prandaj u shkaterrua!

Sigurisht qe mund te mbijetoj dhe te funksionoj sahat, por kerkon njeres te zote, puntore, te ditur dhe te vendosur ne rrugen qe kane nderrmar.
Nuk ishte dicka natyrale.Gjerat e sforcuara keshtu deshtojne.Pasojat sociale politike dhe ekonomike jane edhe sot te dukshme ne shtetet e ish bashkimit sovjetik.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
8,509
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Rendi ekonomik komunist do kishte ikur me mire nese nuk do ishte ngaterruar me ato dokrrat idologjike te diktatures se proletariatit, te cilat i drejtuan shtetet qe e perdoren kete rend ekonomik drejte rruges diktatoriale qeverisese. Qeverisjet diktatoriale kane te mira dhe te keqija. Nje nder te keqiat thelbesore dhe me te pa riparueshme te kesaj menyre qeverisjeje eshte mos aftesia per tu korrigjuar kur merr drejtim te gabuar. Po mori drejtim te gabuar nje qeverisje duktatoriale perfundimi i vetem i rruges se saj eshte renia ne gremin se nuk merr dot kthesa.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
8,509
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Nuk ishte dicka natyrale.Gjerat e sforcuara keshtu deshtojne.Pasojat sociale politike dhe ekonomike jane edhe sot te dukshme ne shtetet e ish bashkimit sovjetik.
Ndoshta...
Po llogjika matematikore thot te kunderten. Kapitalizmi nuk eshte natyral. Dhe si cdi veprim arithmetik qe te jete i sakte duhet ti pergjigjet proves se nentes, kapitalizmi nuk i pergjigjet kesaj prove.
Natytale eshte njeriu te marri djersen e punes se tij, dhe ne asnje sistem ekonomik te sotem nuk e merr. Vlerat nuk ndahen drejte, por ne kapitalizem mosndarja e drejte e raportit djeres e hedhu, apo mund i hedhur ne pune me perfitim vlere te marre eshte jashte cdo llogjike matematike. Nje njeri i vetem qe nuk punon fare merr me shume se 1000 000 qe punojne per te. Mund te kete fabriken, por fabriken i vetem ai nuk e punon dot. Sikur nga nje dollar ti vjedhi sejcilin nga pina e tij ne fun shkojne 1000000 dollar. Te cilat jane shqeto vjedhje. Nuk los pune fare aftesia dhe zotesia ketu. Sic e paraqisin ata qe u intereson ky sistem sepse perfitojne. Eshte nje sistem vjedhes i deklarua, pra ku vjedhja deklarohet dhe ligjerohet.

Komunizmi nuk e toleron vjedhjen. Ai kur vidhet shkaterrohet. Prandaj nuk funksionon tek njerzit, se njerzit nuk jane te gjithe te prere ne thik. Midis nesh ka dhe do kete gjithmon tamaqar dhe hajdut. Pra nuk eshte komunizmi inatyral, por jemi ne qe nuk kemi evoluar te gjithe njesoj, si bletet pershembull.
Mendimi im ky!
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
3,492
Pikët
113
mendimet ishin interesante,
dihet tashme qe perandorite (po perdorim kete term klasik) kane lindjen, zhvillimin dhe renien e tyre ne fund,
ne rastin e BS, kemi jo vetem shperberjen por dhe renien e sistemit, dhe kam mendimin, se;
ishte renia e sitemit qe çoi dhe ne shperberjen e perandorise se madhe BS.
ne fakt edhe filozofet e shekujve 18-19 , i meshonin tezes se sistemet ekonomike fikse/fast, te ngurta, te pa ndryshueshme e te pa shartueshme,
iu vjen koha qe thyhen, shkermoqen, prandaj ato duhet te ndryshojne, te shartohen qe te mbijetojne,
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
8,509
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
mendimet ishin interesante,
dihet tashme qe perandorite (po perdorim kete term klasik) kane lindjen, zhvillimin dhe renien e tyre ne fund,
ne rastin e BS, kemi jo vetem shperberjen por dhe renien e sistemit, dhe kam mendimin, se;
ishte renia e sitemit qe çoi dhe ne shperberjen e perandorise se madhe BS.
ne fakt edhe filozofet e shekujve 18-19 , i meshonin tezes se sistemet ekonomike fikse/fast, te ngurta, te pa ndryshueshme e te pa shartueshme,
iu vjen koha qe thyhen, shkermoqen, prandaj ato duhet te ndryshojne, te shartohen qe te mbijetojne,
BS nuk ishte perandori. Ishte federat! Rusia e Carit ishte perandori!
 

Andi01

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 17, 2020
Postime
17
Pikët
3
mendimet ishin interesante,
dihet tashme qe perandorite (po perdorim kete term klasik) kane lindjen, zhvillimin dhe renien e tyre ne fund,
ne rastin e BS, kemi jo vetem shperberjen por dhe renien e sistemit, dhe kam mendimin, se;
ishte renia e sitemit qe çoi dhe ne shperberjen e perandorise se madhe BS.
ne fakt edhe filozofet e shekujve 18-19 , i meshonin tezes se sistemet ekonomike fikse/fast, te ngurta, te pa ndryshueshme e te pa shartueshme,
iu vjen koha qe thyhen, shkermoqen, prandaj ato duhet te ndryshojne, te shartohen qe te mbijetojne,
Po shikosh Rusine e sotme, ajo e ruan filozofine e BS.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,109
Pikët
113
Pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik dhe rënies së ekonomise se planifikuar ne fund viteve 1980, prodhimi i përgjithshëm ekonomik në Rusi ra nga viti në vit nga 1990 në 1996. Gjatë kësaj periudhe prodhimi i brendshem BRUTO(PBB) në Rusi u ul me rreth 40% dhe më pas u rrit çdo vit nga................... 1999 e tutje midis 5 dhe 10%.
Në vitin 2010, sipas zyrës së statistikave, prodhimi industrial rus ishte vetëm 83.8 përqind e nivelit të vitit 1991.

PS....ne kohen e Jelzinit demokrat BOJS ruset....mbanin RRADHE per buke.

PS....ne kohen e zogjit sa mund te ken qene??????????????????
 
Top