• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A mund të kishte mbijetuar Bashkimi Sovjetik?

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
8,526
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
U instalua me dhunë pra dhe jo në mënyrë të natyrshme , ishte devijim i normave sociale të shoqërisë... Parakaloi kapitalizmin, e i bëri nga feudalizëm në socializëm...
Prandaj u instalua varfëria për të tërë dhe jo mirëqënia për të gjithë...
Edlin, eshte keq menaxhim!
Mirqenien nuk e krijuan sistemet ekonomike, ato jane thjesht nje mekanizem shperndares te ardhurash dhe planifikim ecurie.
Mirqenien ne bote e solli shkenca dhe jo kapitalizmi! Zhvillimet shkencore dhe rritja e prodhimeve si rrjedhoj e tyre sollen mirqenien. Kapitalizmi ka qe ne shekullin e 17 qe eshte vendosur, por deri ne fillim te shekullit te kaluar njerzit vdisnin per te ngrene ndonese punonin nga 18 ore ne dite. Sepse prodhimi ishte i paket dhe nuk permbushte nevojat e njerzve. Me vone me industrializimin e plote dhe zbulimin e plehrave kimike filloi bota te kishte ecuri tjeter mirqenie.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
9,504
Pikët
113
Edlin, eshte keq menaxhim!
Mirqenien nuk e krijuan sistemet ekonomike, ato jane thjesht nje mekanizem shperndares te ardhurash dhe planifikim ecurie.
Mirqenien ne bote e solli shkenca dhe jo kapitalizmi! Zhvillimet shkencore dhe rritja e prodhimeve si rrjedhoj e tyre sollen mirqenien. Kapitalizmi ka qe ne shekullin e 17 qe eshte vendosur, por deri ne fillim te shekullit te kaluar njerzit vdisnin per te ngrene ndonese punonin nga 18 ore ne dite. Sepse prodhimi ishte i paket dhe nuk permbushte nevojat e njerzve. Me vone me industrializimin e plote dhe zbulimin e plehrave kimike filloi bota te kishte ecuri tjeter mirqenie.
Pasuria që është e askujt dhe e të gjithëve , do të menaxhohet përherë keq...
 

ciarli

Super Anëtar
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
500
Pikët
28
...Bashkimi Sovjetik do deshtonte sido qe te sillej! Nje sistem ndertuar mbi akuj baltike, apo aty ku mblidhen! Fytyra te papastra, te rrudhura, leshatore prej kohesh!
 
Top