• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

ABC-ja e programimit.

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
10,058
Pikët
113
Përgjigje e: ABC-ja e programimit.

Aha, ne fillim mbasi tha me te verdhe me shkoj mendja tek JavaScripti pasi logon e ka te verdhe, por po PHP nsintaks perdor ?(pikepyetjet).

PHP eshte de facto gjuha programore me e popullarizuar per momentin ne programimin e web-sajteve ne anen e Serverit. Ne qofte se e veren edhe ky forum ne esence eshte i programuar ne PHP. Shiko url-n dhe e veren showthread.php skripten. Mbi PHP eshte krijuar Wordpressi qe eshte CMS me i perdorur ne bote.

Por, kohen e fundit JavaScripti(gjuha skriptuese standarde ne anen e klientit) eshte duke i thyer gjitha limitet pasi po ja merr pjesen e tortes PHP-se ne anen e Serverit me ane te Node.js(JavaScript RE).
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,083
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: ABC-ja e programimit.

Aha, ne fillim mbasi tha me te verdhe me shkoj mendja tek JavaScripti pasi logon e ka te verdhe, por po PHP nsintaks perdor ?(pikepyetjet).

PHP eshte de facto gjuha programore me e popullarizuar per momentin ne programimin e web-sajteve ne anen e Serverit. Ne qofte se e veren edhe ky forum ne esence eshte i programuar ne PHP. Shiko url-n dhe e veren showthread.php skripten. Mbi PHP eshte krijuar Wordpressi qe eshte CMS me i perdorur ne bote.

Por, kohen e fundit JavaScripti(gjuha skriptuese standarde ne anen e klientit) eshte duke i thyer gjitha limitet pasi po ja merr pjesen e tortes PHP-se ne anen e Serverit me ane te Node.js(JavaScript RE).
Leo,


te thot gje chm ? P.sh. dokument.doc, .... .chm


Mua me duhet dic e thjeshte, qofte si liber e qofte si fjalor ose dic nderjemt tyre... ku mund te kem qasje te shpejte (kur kerkoj dic).


Dikush me pat thene se kjo gje mund te behet the me Excel por, ashtu sic ma shpjegoi, pasi e provova, nuk me doli.Shtese:

CHM apo KHCM qenka tool (mjet) per shfletim me duket. Per shfletim te librave elektronik (e-books). Tash shtrohet pyetja si behet (programohet) nje liber elektronik?


*
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
9,834
Pikët
113
Përgjigje e: ABC-ja e programimit.


Leo,


te thot gje chm ? P.sh. dokument.doc, .... .chm


Mua me duhet dic e thjeshte, qofte si liber e qofte si fjalor ose dic nderjemt tyre... ku mund te kem qasje te shpejte (kur kerkoj dic).


Dikush me pat thene se kjo gje mund te behet the me Excel por, ashtu sic ma shpjegoi, pasi e provova, nuk me doli.Shtese:

CHM apo KHCM qenka tool (mjet) per shfletim me duket. Per shfletim te librave elektronik (e-books). Tash shtrohet pyetja si behet (programohet) nje liber elektronik?


*
Nje "file" chm eshte ne fakt nje indeks fjalesh, pas çdo fjale fshehet nje tekst i tere.
chm perdoret psh si ndihme (doracak perdorimi) elektronik per printer, skaner,...etc.

Per programimin e nje libri elektronik, me prapashtesen chm, kemi nevoje per programin gratis Microsoft HTML Help Workshop qe shkarkohet ne adresen e Microsoft :
https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=21138#filelist

Pas shkarkimit te Workshop :
-Instalo Workshop
-Hape, shko ne menu Files New
-Ne kutine e dialogut kliko Projet, OK
-Emerto projektin
-Zgjedh typin e skedes(prapashtesen) *.hhp
....
I shtojme dokumentat e deshiruar(me dhjetra...); keta dokumenta duhet te kene prapashtesen .html
...
Nje tuto ne frengjisht :
https://openclassrooms.com/courses/creer-un-fichier-chm
...

NB: Tash e kuptova qe workshop prodhon dokumenta(help) me nje ? .
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
10,058
Pikët
113
Përgjigje e: ABC-ja e programimit.

Artikulli i Paul Ford-it eshte shume i bukur, i detajueshem dhe i qarte:

What is Code?
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
22,090
Pikët
113
Edlin,

Nese do te fillosh, ka ne youtube kurse plot.

Vetem durim per te lexuar dhe filluar te besh testime te kesh.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
10,381
Pikët
113
Edlin,

Nese do te fillosh, ka ne youtube kurse plot.

Vetem durim per te lexuar dhe filluar te besh testime te kesh.
E di.... këtë i thashë dhe unë çunit....
E di e di më thotë.... po këtu janë më të plota e më të qarta thotë.... ka katër orientime inteligjenca artificiale, marketing... e nja dy të tjera....
Prit, i thashë të pyes njëherë këtej se ka elementë që marrin vesh mirë nga këto punë...
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
22,090
Pikët
113
Nese do te beje kurs me pare, do ta beje per te marre provimin apo impelqen dhe do qe te punoje ne kete fushe?

Se pas shkolles, pjesa me e madhe e studimit qe ka bere sdo i hyje ne pune fare. Do i duhet te specializohet ne punen qe do beje.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
10,381
Pikët
113
Nese do te beje kurs me pare, do ta beje per te marre provimin apo impelqen dhe do qe te punoje ne kete fushe?

Se pas shkolles, pjesa me e madhe e studimit qe ka bere sdo i hyje ne pune fare. Do i duhet te specializohet ne punen qe do beje.
I pëlqen të merret po edhe shkollën për këtë drejtim e ka, megjithëse nuk kanë filluar akoma të hyjnë në programime
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
22,090
Pikët
113
Mire eshte, nese ka mundesi te bej bej intership ne ndonje firme startup programimi.

Nderkohe qe ktu ka cuna qe merren me programim, qe mund te te ndihmojne me shume.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
10,381
Pikët
113
Diçka e tillë është edhe ajo më lart.... Ndërkohë i kam lënë dorë të lirë të fusi duart nëpër celularë, timin psh e rregulloi dhe më kurseu 80 €...
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
22,090
Pikët
113
Po pra po aty ti mson pa paguar, dhe i ndihmon ata qe punojne, me rregullin dosjesh, dhe ben noj pune te vogel rrutine dhe i vjedh edhe " zanatin",...
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Një pyetje kisha unë...
Ja vlejnë këto kurset më poshtë apo janë thjesht për të marrë paret...?

https://www.start2impact.it/
@edlin.

Nga pervoja ime. Fillimisht duhet te kuptoje strategjine e programimit. Pra te mendoje si programist. Per kete do kohe ne fakt. Po te kerkosh ne NET do shikosh se nje programist nuk meson vetem nje gjuhe programimi dhe ngec aty. Gjerat kane evoluar. Mesohet nje gjuhe dhe me vone ndonje version tjeter i saj ose nje tjeter e ngjashme, sepse ka gjera qe behen shume me kollaj me nje gjuhe programimi se sa me nje tjeter(e kam fjalen per platfoma ne rrjet ku nje gjuhe ka perparesi ndaj nje tjetre per librarite qe ka). Nuk dua te bej histori dhe te hyj shume ne detaje,por fare pak si hyrje ... Assembler eshte low level programing. Pas Assembler nuk ka me gje tjeter vec havise me kallaj (shiko dhe Op Codes ne net). C ose C++ mbreteresha e gjuheve. Pastaj ke plot e plot gjuhe te tjera programimi, te prirura drejt Visual Programming dhe te shoqeruara shpesh me nje Integrated development environment (IDE) te tyre. Po i le termat annglisht se nuk eshte e veshtire te gjesh se cfare jane. Delphi (e bazuar ne pascal) eshte nje nga favoritet e mija(ose ka qene, sepse kam kohe qe nuk programoj me). Visual Basic eshte nje tjeter gjuhe qe ka evoluar ne Visual Studio ne mos gaboj. Keto siper jane me pagese, por ke Lazarus dhe Gambas (qe jane pa pagese) nderkohe qe per C ke Dev-C++ Bloodshed C ose Pelles C. Por po kerkove ne net ke plot komunitete qe ofrojne shume mundesi dhe librari falas.

Pra pyetja eshte : Cfare interesi ka? Po qe se ka interes te programoje qarqe do i duhet te interesohet ne ate drejtim. Kerko ne net per CPU programming language ose micro controller programing . Te themi Micro C.

Po ka interes per systemet e telefonise do kerkosh per gjuhe programimi specifike qe perdoren ne ate fushe, si psh. Erlang.

Po ka interes per software ne Windows, Linux,Android do shikosh per gjuhet qe rekomandohen per kete gje (C ose versione te saj) ose gjuhe qe jane si te thuash multi platform. Por tani gjerat kane evoluar shume dhe lidhja ose bashkeveprimi per platforma te ndryshme eshte shume e kollajte. Mund te shkruash nje kod ne C apo gjuhe tjeter, duke qene ne Linux dhe krijon nje program per Windows ose Vice-versa.Nuk po hyj ne detaje se ke shume gjuhe programimi pervec C qe perdoren per te krijuar software.

Gjithnje e me shpesh po i jepet prioritet Python, Rust, Ruby etc.

Code:
https://stackshare.io/stackups/python-vs-ruby-vs-rust
What is Python?
Python is a general purpose programming language created by Guido Van Rossum. Python is most praised for its elegant syntax and readable code, if you are just beginning your programming career python suits you best.

What is Ruby?
Ruby is a language of careful balance. Its creator, Yukihiro “Matz” Matsumoto, blended parts of his favorite languages (Perl, Smalltalk, Eiffel, Ada, and Lisp) to form a new language that balanced functional programming with imperative programming.

What is Rust?
Rust is a systems programming language that combines strong compile-time correctness guarantees with fast performance. It improves upon the ideas of other systems languages like C++ by providing guaranteed memory safety (no crashes, no data races) and complete control over the lifecycle of memory.

Si IDE shpesh ka filluar te perdoret QT designer (sidomos ne Linux), por kam pare shume programe qe perdorin QT Designer dhe per Windows).

Qt Designer is the Qt tool for designing and building graphical user interfaces (GUIs) with Qt Widgets. You can compose and customize your windows or dialogs in a what-you-see-is-what-you-get (WYSIWYG) manner, and test them using different styles and resolutions.

Nje shembull fare i qarte i multi platform software eshte psh. qmplay2 - nje media player, radio player, tv player etj. ( qe egziston per Windows, Linux , Mac OS dhe se fundmi per Android). Vertet program fantastik.

Sa per kurse me leke, te keshiloj njehere te shikosh kete filmin ..

Code:
https://www.filma24.cc/good-will-hunting-1997/
https://www.youtube.com/watch?v=z02M3NRtkAA


Ne nje Universitet me te mira te USA, mendja me e ndritur ishte ai qe pastronte korridoret (personazhi qe interpretohet nga Matt Daemon) dhe qe nuk kishte shpenzuar asnje lek per edukim. Ok. Ai qe nje gjeni por kjo nuk do te thote se duhet te shpenzosh lek per te marre edukim por ke talent dhe aftesi. Ja ku e ke nje keshille nga nje nga mendjet me brilante te njerezimit , keshtu qe kur te vije puna per ate qe thone robt lart e poshte ... jo ore se nuk ka gje falas - ki parasysh se cfare thote Einstein.Secili zgjedh sipas mundesive dhe kapacitetev qe ka. Por kur ke mundesi apo ato gjenden, nuk ke pse ben prova me lek kur kete mund t'i besh pa lek.

Se keta femijet e sotem i duan te gjitha, kur nuk dine se c'duan dhe nderkohe qe nuk kane bythe per asgje.

Nuk ke pse paguan asgje.Shiko me poshte:

https://www.youtube.com/watch?v=rfscVS0vtbw


https://www.youtube.com/watch?v=_uQrJ0TkZlc


https://www.youtube.com/watch?v=cpPG0bKHYKc


https://www.youtube.com/watch?v=vaysJAMDaZw


https://www.youtube.com/watch?v=yE9v9rt6ziw


Keto me siper vetem per te mesuar bazat e Python.

Shpresoj se ke marre ca ide dhe pse ca vone (jo se nuk e kam pare kete teme me pare). Dhe ki parasysh: po nuk prishe, nuk ke cfare ndreq.
 
Last edited:

Mr_D

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 20, 2020
Postime
3
Pikët
1
@edlin.

Nga pervoja ime. Fillimisht duhet te kuptoje strategjine e programimit. Pra te mendoje si programist. Per kete do kohe ne fakt. Po te kerkosh ne NET do shikosh se nje programist nuk meson vetem nje gjuhe programimi dhe ngec aty. Gjerat kane evoluar. Mesohet nje gjuhe dhe me vone ndonje version tjeter i saj ose nje tjeter e ngjashme, sepse ka gjera qe behen shume me kollaj me nje gjuhe programimi se sa me nje tjeter(e kam fjalen per platfoma ne rrjet ku nje gjuhe ka perparesi ndaj nje tjetre per librarite qe ka). Nuk dua te bej histori dhe te hyj shume ne detaje,por fare pak si hyrje ... Assembler eshte low level programing. Pas Assembler nuk ka me gje tjeter vec havise me kallaj (shiko dhe Op Codes ne net). C ose C++ mbreteresha e gjuheve. Pastaj ke plot e plot gjuhe te tjera programimi, te prirura drejt Visual Programming dhe te shoqeruara shpesh me nje Integrated development environment (IDE) te tyre. Po i le termat annglisht se nuk eshte e veshtire te gjesh se cfare jane. Delphi (e bazuar ne pascal) eshte nje nga favoritet e mija(ose ka qene, sepse kam kohe qe nuk programoj me). Visual Basic eshte nje tjeter gjuhe qe ka evoluar ne Visual Studio ne mos gaboj. Keto siper jane me pagese, por ke Lazarus dhe Gambas (qe jane pa pagese) nderkohe qe per C ke Dev-C++ Bloodshed C ose Pelles C. Por po kerkove ne net ke plot komunitete qe ofrojne shume mundesi dhe librari falas.

Pra pyetja eshte : Cfare interesi ka? Po qe se ka interes te programoje qarqe do i duhet te interesohet ne ate drejtim. Kerko ne net per CPU programming language ose micro controller programing . Te themi Micro C.

Po ka interes per systemet e telefonise do kerkosh per gjuhe programimi specifike qe perdoren ne ate fushe, si psh. Erlang.

Po ka interes per software ne Windows, Linux,Android do shikosh per gjuhet qe rekomandohen per kete gje (C ose versione te saj) ose gjuhe qe jane si te thuash multi platform. Por tani gjerat kane evoluar shume dhe lidhja ose bashkeveprimi per platforma te ndryshme eshte shume e kollajte. Mund te shkruash nje kod ne C apo gjuhe tjeter, duke qene ne Linux dhe krijon nje program per Windows ose Vice-versa.Nuk po hyj ne detaje se ke shume gjuhe programimi pervec C qe perdoren per te krijuar software.

Gjithnje e me shpesh po i jepet prioritet Python, Rust, Ruby etc.

Code:
https://stackshare.io/stackups/python-vs-ruby-vs-rust
What is Python?
Python is a general purpose programming language created by Guido Van Rossum. Python is most praised for its elegant syntax and readable code, if you are just beginning your programming career python suits you best.

What is Ruby?
Ruby is a language of careful balance. Its creator, Yukihiro “Matz” Matsumoto, blended parts of his favorite languages (Perl, Smalltalk, Eiffel, Ada, and Lisp) to form a new language that balanced functional programming with imperative programming.

What is Rust?
Rust is a systems programming language that combines strong compile-time correctness guarantees with fast performance. It improves upon the ideas of other systems languages like C++ by providing guaranteed memory safety (no crashes, no data races) and complete control over the lifecycle of memory.

Si IDE shpesh ka filluar te perdoret QT designer (sidomos ne Linux), por kam pare shume programe qe perdorin QT Designer dhe per Windows).

Qt Designer is the Qt tool for designing and building graphical user interfaces (GUIs) with Qt Widgets. You can compose and customize your windows or dialogs in a what-you-see-is-what-you-get (WYSIWYG) manner, and test them using different styles and resolutions.

Nje shembull fare i qarte i multi platform software eshte psh. qmplay2 - nje media player, radio player, tv player etj. ( qe egziston per Windows, Linux , Mac OS dhe se fundmi per Android). Vertet program fantastik.

Sa per kurse me leke, te keshiloj njehere te shikosh kete filmin ..

Code:
https://www.filma24.cc/good-will-hunting-1997/


Ne nje Universitet me te mira te USA, mendja me e ndritur ishte ai qe pastronte korridoret (personazhi qe interpretohet nga Matt Daemon) dhe qe nuk kishte shpenzuar asnje lek per edukim. Ok. Ai qe nje gjeni por kjo nuk do te thote se duhet te shpenzosh lek per te marre edukim por ke talent dhe aftesi. Ja ku e ke nje keshille nga nje nga mendjet me brilante te njerezimit , keshtu qe kur te vije puna per ate qe thone robt lart e poshte ... jo ore se nuk ka gje falas - ki parasysh se cfare thote Einstein.Secili zgjedh sipas mundesive dhe kapacitetev qe ka. Por kur ke mundesi apo ato gjenden, nuk ke pse ben prova me lek kur kete mund t'i besh pa lek.

Se keta femijet e sotem i duan te gjitha, kur nuk dine se c'duan dhe nderkohe qe nuk kane bythe per asgje.

Nuk ke pse paguan asgje.Shiko me poshte:

https://www.youtube.com/watch?v=yE9v9rt6ziw


Keto me siper vetem per te mesuar bazat e Python.

Shpresoj se ke marre ca ide dhe pse ca vone (jo se nuk e kam pare kete teme me pare). Dhe ki parasysh: po nuk prishe, nuk ke cfare ndreq.
Ajo quota e Einstein eshte prrock, se besoj Einstein te kete thene nje budallek te till eshte gabim.
Nese pyet nje bisesmen do te thote te njejten gje, a e di pse?
Sepse 99% e popullit duhet te punoje hard te hane bisesmenat.
Kjo quote shtyne njerzimin te punoje me hard duke besuar qe eshte e vetmja menyre te behesh i sukseshem, por kjo eshte gabim.
 
Anëtar
Jan 30, 2012
Postime
10,316
Pikët
113
Ajo quota e Einstein eshte prrock, se besoj Einstein te kete thene nje budallek te till eshte gabim.
Nese pyet nje bisesmen do te thote te njejten gje, a e di pse?
Sepse 99% e popullit duhet te punoje hard te hane bisesmenat.
Kjo quote shtyne njerzimin te punoje me hard duke besuar qe eshte e vetmja menyre te behesh i sukseshem, por kjo eshte gabim.
she she. si ore qenka gabim? pa pune s'ka drite. pa drite, s'shofim gjo hic. sa pun duhet me hap syt? :)
 

Mr_D

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 20, 2020
Postime
3
Pikët
1
she she. si ore qenka gabim? pa pune s'ka drite. pa drite, s'shofim gjo hic. sa pun duhet me hap syt? :)
po me thuaj kur Einstein punoi hard ne jeten e tij? pune te rend bejne ata qe mbajne piramiden mbi kurris por normalisht nuk duhet te jete keshtu
 

Poshnjari

Kontribues
Staff member
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
558
Pikët
63
po me thuaj kur Einstein punoi hard ne jeten e tij? pune te rend bejne ata qe mbajne piramiden mbi kurris por normalisht nuk duhet te jete keshtu
Po dalim nga tema tani. Aty Einstein nuk e ka fjalën per pune fizike, por per ushtrime. Varet ne profesionin qe ke. Nese do te behesh nje programues i zoti duhet te punosh shume duke lexuar, mesuar dhe bere ushtrime. Vetem 1% mund te te ndihmoje ose duhet talent, pjesa tjeter vendose trurin te punoj.
 
Anëtar
Jan 30, 2012
Postime
10,316
Pikët
113
po me thuaj kur Einstein punoi hard ne jeten e tij? pune te rend bejne ata qe mbajne piramiden mbi kurris por normalisht nuk duhet te jete keshtu
ket nuk e njoh. edhe t'a njihja nuk do merresha me thashetheme.

tani per cilen piramide po flet? per ate te covidit? :)
 
Top