• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Alternativa Shqiptare në Mal të Zi : Po shqyrtojmë mundësinë që Tuzi të bëhet pjesë buxhetore e Shqipërisë dhe Kosovës

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,147
Pikët
113
Nik-Gjeloshaj.jpg
Kryetari komunës Tuzit, Nik Gjeloshaj

Alternativa Shqiptare në Mal të Zi, e udhëhequr nga Kryetari i Tuzit, Nik Gjeloshaj, përmes një kumtese ka njoftuar se janë duke menduar seriozisht për të kërkuar që Tuzi të jetë pjesë e buxheteve të Shqipërisë ose Kosovës.

“Qeveria e Dritan Abazoviq [Abazoviqi është zëvendëskryeministër në mal të Zi] në projekt-buxhetin për vitin 2021, nuk planifikoi asnjë cent investimesh në komunën e Tuzit, megjithëse na takon me ligj. Pasi ishte mysafir në komunën e Tuzit dhe premtimeve të bëra, Abazoviq duhet të turpërohet nga [mos)veprimet e tuaja. Ju vazhduat pothuajse të njëjtën praktikë në Ulqin, si dhe në komunat e tjera ku jetojnë shqiptarët”, thuhet në kumtesën e Alternativës Shqiptare, transmetojnë mediat serbe.
Më tej në kumtesë thuhet se kjo Qeveri [e Malit të Zi] nuk po i përmbush detyrimet e parashikuara nga ligji për komunën e Tuzit, siç është rasti me komunat e tjera në Mal të Zi, transmeton Telegrafi.

“Vetëm komuna e Tuzit paguan mbi gjysmë milioni euro taksa në buxhetin e shtetit çdo vit. Këto dhe shumë argumente të tjera vërtetojnë se ju Abazoviq jeni pjesë e qeverisë antishqiptare dhe se synoni degradimin ekonomik të vendbanimeve autoktone shqiptare. Si një komunitet autokton shqiptar, nuk na mbetet gjë tjetër veçse të mendojmë seriozisht të bëhemi pjesë e buxheteve të Shqipërisë dhe Kosovës”, thuhet në kumtesën e Alternativë Shqiptare. /Telegrafi/
____
 

Tiku

PeReMuS...
Anëtar
Feb 11, 2021
Postime
2,207
Pikët
113
Vendndodhja
Kalimthi neper Bote.
Nuk e si per kosoven po keta brekgrisurit tane spo ja dalin ketyre qe kane brenda kufirit jo me atyre jashte... apo u mbaroi palca ketyre dhe Te fillojme jashte. Jo per gje po per ca kohe kerkonin te na taksonin edhe ne qe jemi jashte ALB duke na detyruar te deklaronim te ardhurat... 😂
 
Anëtar
Feb 29, 2012
Postime
5,577
Pikët
113
Nuk e si per kosoven po keta brekgrisurit tane spo ja dalin ketyre qe kane brenda kufirit jo me atyre jashte... apo u mbaroi palca ketyre dhe Te fillojme jashte. Jo per gje po per ca kohe kerkonin te na taksonin edhe ne qe jemi jashte ALB duke na detyruar te deklaronim te ardhurat... 😂
Nuk ka vend kjo pergjigje e jote, tik! Mos ki dert, se nuk ta jep kush Tuzin, pavarsisht deklamimit propagandistik te mesiperm. Tjeter: mbaj parasysh se brenda e jasht kufirit, ne jemi nji: Shqiptare.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
11,915
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
View attachment 86100
Kryetari komunës Tuzit, Nik Gjeloshaj

Alternativa Shqiptare në Mal të Zi, e udhëhequr nga Kryetari i Tuzit, Nik Gjeloshaj, përmes një kumtese ka njoftuar se janë duke menduar seriozisht për të kërkuar që Tuzi të jetë pjesë e buxheteve të Shqipërisë ose Kosovës.

“Qeveria e Dritan Abazoviq [Abazoviqi është zëvendëskryeministër në mal të Zi] në projekt-buxhetin për vitin 2021, nuk planifikoi asnjë cent investimesh në komunën e Tuzit, megjithëse na takon me ligj. Pasi ishte mysafir në komunën e Tuzit dhe premtimeve të bëra, Abazoviq duhet të turpërohet nga [mos)veprimet e tuaja. Ju vazhduat pothuajse të njëjtën praktikë në Ulqin, si dhe në komunat e tjera ku jetojnë shqiptarët”, thuhet në kumtesën e Alternativës Shqiptare, transmetojnë mediat serbe.
Më tej në kumtesë thuhet se kjo Qeveri [e Malit të Zi] nuk po i përmbush detyrimet e parashikuara nga ligji për komunën e Tuzit, siç është rasti me komunat e tjera në Mal të Zi, transmeton Telegrafi.

“Vetëm komuna e Tuzit paguan mbi gjysmë milioni euro taksa në buxhetin e shtetit çdo vit. Këto dhe shumë argumente të tjera vërtetojnë se ju Abazoviq jeni pjesë e qeverisë antishqiptare dhe se synoni degradimin ekonomik të vendbanimeve autoktone shqiptare. Si një komunitet autokton shqiptar, nuk na mbetet gjë tjetër veçse të mendojmë seriozisht të bëhemi pjesë e buxheteve të Shqipërisë dhe Kosovës”, thuhet në kumtesën e Alternativë Shqiptare. /Telegrafi/
____
Tamam injorance dhe diletantizem politik alla-shqiptar! Sa turp!
Ligji mbi Tributet (pra taksat) ne te dyja Republikat eshte shume i qarte dhe pa ekuivoke, ai ndalon kategorikisht derdhjen e taksave dhe perfitimin nga ato, jashte Sistemit Buxhetor te Shtetit dhe kontrollit nga Ministria e Financave te Shtetit, pra ne rastin konkret nga te dyja shtetet.
Kjo do te thote qe Ministria e Financave Shqiptare apo ajo e shtetit te Kosoves nuk kane absolutisht kurrfare te drejte te mbledhin apo te shperndajne tribute (taksa) nga subjekte jashte territorit administrativ te Republikes.
Ligja percakton bukur dhe qarte (te pakten ne ALB dhe MNE ) qe cdo subjekt apo individ ka detyrimin te paguaje taksat e shtetit dhe te perfitoje nga sherbimet shteterore qe rrjedhin nga keto taksa nqs ai/ajo eshte resident ne territorin e Republikes per me shume se 180+1 dite kalendarike.
Kjo do te thote qe ky Gjeloshi apo Gjeli i Detit flet kodra mbas bregut, sepse ligji ne fuqi ne te trija vendet e ndalon nje iniciative idioteske te ketij lloji! Buxheti i cdo shteti bazohet/hartohet mbi aktivitetin prodhues dhe nevojat e cdo subjekti brenda territorit administrativ te Republikes dhe te regjistruar ne Min e Financave!
Cdo devijim nga kjo dispozite ligjore, klasifikohet ose e pa ligjshme (ne rastin me te mire) ose veprimtari subversive dhe antikushtetuese (ne rastin me te keq dhe flagrant).
Eshte njesoj sikur Fshatunari, te nderprese pagesen e taksave ne France ku eshte resident dhe punon e jeton atje per me shume sesa 180+1 dite, dhe te kerkoje qe cdo sherbim (sanitar, sigurimi shoqeror, pensionistik, urban etj etj etj..... apo e drejte tributare) ti ofrohet nga shtet tjeter si pershembull RKS apo ALB apo nga Hono Lulu, Bangladesh, Sri Lanka, Gibuti, etj etj.... sepse ashtu i don qefi atij dhe eshte i pa kenaqur nga shteti francez????!!!
Cdo centez qe del nga Buxheti i shtetit per shtetasit e huaj, pra per subjekte Jo Kontribuese dhe jashte sistemit Fiskal shqiptar jane dhe mbeten ne menyre te detyrueshme ose Donacione (pra thene popullorshe "Dhoro", ose Kredi me interes te ulet ose pa interes fare) !!!!
Asnje shtet nuk perziehet ne sistemin fiskal dhe buxhetor apo tributar te nje shteti tjeter, pra rrjedhimisht ky palla ariut flet kodra mbas bregut dhe Telegrafi shkruan vecse Bull Shit!
 

Tiku

PeReMuS...
Anëtar
Feb 11, 2021
Postime
2,207
Pikët
113
Vendndodhja
Kalimthi neper Bote.
Nuk ka vend kjo pergjigje e jote, tik! Mos ki dert, se nuk ta jep kush Tuzin, pavarsisht deklamimit propagandistik te mesiperm. Tjeter: mbaj parasysh se brenda e jasht kufirit, ne jemi nji: Shqiptare.
I qarte jam per kete,;)
Mgjth postimi I’m ishte ironik... per patriotizem flasim ndryshe.;)
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
55,857
Pikët
113
Tamam injorance dhe diletantizem politik alla-shqiptar! Sa turp!
Ligji mbi Tributet (pra taksat) ne te dyja Republikat eshte shume i qarte dhe pa ekuivoke, ai ndalon kategorikisht derdhjen e taksave dhe perfitimin nga ato, jashte Sistemit Buxhetor te Shtetit dhe kontrollit nga Ministria e Financave te Shtetit, pra ne rastin konkret nga te dyja shtetet.
Kjo do te thote qe Ministria e Financave Shqiptare apo ajo e shtetit te Kosoves nuk kane absolutisht kurrfare te drejte te mbledhin apo te shperndajne tribute (taksa) nga subjekte jashte territorit administrativ te Republikes.
Ligja percakton bukur dhe qarte (te pakten ne ALB dhe MNE ) qe cdo subjekt apo individ ka detyrimin te paguaje taksat e shtetit dhe te perfitoje nga sherbimet shteterore qe rrjedhin nga keto taksa nqs ai/ajo eshte resident ne territorin e Republikes per me shume se 180+1 dite kalendarike.
Kjo do te thote qe ky Gjeloshi apo Gjeli i Detit flet kodra mbas bregut, sepse ligji ne fuqi ne te trija vendet e ndalon nje iniciative idioteske te ketij lloji! Buxheti i cdo shteti bazohet/hartohet mbi aktivitetin prodhues dhe nevojat e cdo subjekti brenda territorit administrativ te Republikes dhe te regjistruar ne Min e Financave!
Cdo devijim nga kjo dispozite ligjore, klasifikohet ose e pa ligjshme (ne rastin me te mire) ose veprimtari subversive dhe antikushtetuese (ne rastin me te keq dhe flagrant).
Eshte njesoj sikur Fshatunari, te nderprese pagesen e taksave ne France ku eshte resident dhe punon e jeton atje per me shume sesa 180+1 dite, dhe te kerkoje qe cdo sherbim (sanitar, sigurimi shoqeror, pensionistik, urban etj etj etj..... apo e drejte tributare) ti ofrohet nga shtet tjeter si pershembull RKS apo ALB apo nga Hono Lulu, Bangladesh, Sri Lanka, Gibuti, etj etj.... sepse ashtu i don qefi atij dhe eshte i pa kenaqur nga shteti francez????!!!
Cdo centez qe del nga Buxheti i shtetit per shtetasit e huaj, pra per subjekte Jo Kontribuese dhe jashte sistemit Fiskal shqiptar jane dhe mbeten ne menyre te detyrueshme ose Donacione (pra thene popullorshe "Dhoro", ose Kredi me interes te ulet ose pa interes fare) !!!!
Asnje shtet nuk perziehet ne sistemin fiskal dhe buxhetor apo tributar te nje shteti tjeter, pra rrjedhimisht ky palla ariut flet kodra mbas bregut dhe Telegrafi shkruan vecse Bull Shit!
Amon mer....nuk u msove me ket!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
JA....kshu arbeit menojn kta....nik-markajt.
man......
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,560
Pikët
113
po si e ka lone tuzin ne meshire te fatit dritani, ky sikur eshte dhe shqiptar,

Eshte njesoj sikur Fshatunari, te nderprese pagesen e taksave ne France ku eshte resident dhe punon e jeton atje per me shume sesa 180+1 dite, dhe te kerkoje qe cdo sherbim (sanitar, sigurimi shoqeror, pensionistik, urban etj etj etj..... apo e drejte tributare) ti ofrohet nga shtet tjeter si pershembull RKS apo ALB apo nga Hono Lulu, Bangladesh, Sri Lanka, Gibuti, etj etj.... sepse ashtu i don qefi atij dhe eshte i pa kenaqur nga shteti francez????!!!
i dashun babe, una me tyna jam, po si i bohet hallit qe me mijra fshatar te shqipnis se jugut, pa paguar asnje takse ne shtetin grek,
marrin sherbim mjeksor falas ne greqi, ja qe paska dhe raste analoge,
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
11,915
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Po sjell nje shembull banal dhe idiotesk alla Gjelosh gjel deti penthyme dhe pa kreshte:
- Une cdo vit kur shkoj ne ALB i paguaj shtetit shqiptar ne faturen e dritave edhe taksen e Televisionit Shqiptar me vlefte 1200 L te vjetra shqiptare.
Ky tribut i imi ndaj Televisionit te Shqipeve, derdhet ne Buxhetin e Shtetit Shqiptar! Dakord deri ktu?
Vazhdojme me tej:
- Une njekohesisht i pagoj shtetit austriak per ORF-ne (Österreichs größtes Kultur- und Informationsmedium – Nachrichten, Journale, Reportagen, Radiokunst und Musik ) cdo vit 120 Oiro/Euro takse!
Keto taksa shkojne ne buxhetin e Wienn-es normalisht apo jo?!
Nqs une e nderpres kete pagese ndaj shtetit austriak (dmth ndaj buxhetit te tij) sepse nuk jam i kenaqur ndaj sherbimeve qe ky Television me ofron mua si shqiptar (jo si shtetas austriak) dhe kerkoj qe te marr nje sherbim tjeter televisiv nga nje shtet tjeter si pershembull ALB apo RKS, me arsyetimin qe sherbimi juaj nuk me pelqen + paguaj edhe taksen e televisorit ne shtetin e origjines pra ne ALB dhe nuk e dua sherbimin tuaj te ORF, ju garantoj qe kjo nuk eshte aspak e mundur dhe une klasifikohem menjehere si evazor fiskal dhe ligji me denon pa asnje hezitim, sepse ai thote shprehimisht: Kush eshte resident mbi 180+1 dit ne territorin e Republik Österreich (Bundesländer) do tundi xhixhat qe c'ke me te!
Une atehere pyes: Kush po ma fut mua si qytetar, shteti austriak apo shteti shqiptar sepse QR, po paguj dy here te njejten gje pra te njejtin sherbim!
Pergjigja eshte e thjeshte dhe paradoksale: Po ma fut shteti shqiptar qe kerkon nje takse te padrejte ne buxhetin e tij ndaj meje, kur une nuk jam as resident ne ALB dhe as shtetas shqiptar.
Kujt duhet ti drejtohem une per cdo pakenaqsi ndaj nje sherbimi shteteror ne rastin konkret ndaj Televisionit per te cilin une paguaj taksat ne buxhetin e shtetit?
- Natyrisht, shtetit austriak dhe jo atij shqiptar qe vjel ne buxhetin e tij nje takse te paligjshme dhe abusive, e cila nuk permbush askund kerkesat e mia si taksapagues dhe resident, pra jashte juridiksionit dhe territorit administrativ te RPSSH-se! (RSH-se).
E njejta gje ndodh me Taksat e Gjelbrim-Pastrimit qe i paguaj dyfish, pra ktu ku jetoj plus ne Shqiperi qe ka vetem beton dhe shurre anembane ..
A kam te drejte une ti drejtohem shtetit austriak si shtetas dhe resident i atij shteti, pse tek lagja ime ne Durres kane plasur pusetat e m*tit me arsyen qe une i pagoj Bashkise Durres taksa idioteske por qe nuk jetoj atje fare atje?
A mund ti kerkoj une Bürgermeister-it te Tirolit qe mos me llogarise askund ne defterin e tij sepse cdo sherbim per qef apo per hall, e marr nga buxheti i Bashkise Durres pra nga xhuxhmaxhuxhi Dako?
Eshte absolutisht e pamundur, eshte skizofreni puro!
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
11,915
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
po si e ka lone tuzin ne meshire te fatit dritani, ky sikur eshte dhe shqiptar,i dashun babe, una me tyna jam, po si i bohet hallit qe me mijra fshatar te shqipnis se jugut, pa paguar asnje takse ne shtetin grek,
marrin sherbim mjeksor falas ne greqi, ja qe paska dhe raste analoge,
Jo prit nje minut: grokoqiris i japin/ofrojne sherbim mjeksor apo pensione 300 euro te gjithe shqiptareve qe deklarohen grek pra me emrin e nenes -Spirillulla apo Evgjeni Vasiliqi etj etj, dhe emrin e babes Kristos apo Panajotis duke e klasifikuar si minoritet grek ne ALB.
Natyrisht kjo eshte nje loje e ndyre greke, por kjo nuk do te thote qe edhe neve shqiptaret te behemi si ata dhe te luajme me "letra te pista" jo vetem sepse nuk eshte ne nderin tone, por edhe sepse MNE nuk eshte Republike Hajdarash si puna jone qe lejon ksoj maskaralliqesh te tilla, pra nuk do ta lejonin kurrsesi nje loje te tille te piste .
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
13,713
Pikët
113
Qenka ide e mire, te aplikojne edhe komunja jona te begjeti i Odhbenias edhe tu Kusov’s. Ku i dihet te plas ndonje milion si ne bingon sportive. Tek komunja jone eshte nje rrote ingjurante sikur ky Gjeloshi dhe i kerkon sa Kosoves sa Shqiperise leke, demek nese na duani hullni nga 5 miliona secili ke konto neve dhe na keni kenoqur.

Nuk e kane per obligim, pos atij moral dhe vullnetit te mire edhe ate nese ka ngelur ndonje kusur.Perjashtim bejne rastet emergjente, ndonje donacion per investim te veçante. Ku ka me idiotizem se me leket e taksapaguesve tu Kusov’s te rregullosh parkun e qytetit.... ndersa apelon per ndihme. Ma vai, vai stronzo!
 
Top