• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ana tjeter e medaljes!

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,103
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
U merzitet me lajme idiote, te shthurura, imorale, dekadente...
Qendroni disa minuta ketu per diztoksikim.


Eshte koha per pak diztoksikim informativ.
Le te shikojme se bashku ate qe nuk ua shfaqin mediat e semura dhe te kapura perendimore.
Lajme te lira nga bota e lire.

Ne kete teme do sjellim lajmet qe nuk kalojne ne kontrollin doganor perendimor. Pra qe nuk censurohet prej tyre. Do shohim te verteten nga nje kendveshtrim tjeter. Nga kendveshtrimi i anes tjeter te botes. Botes normale.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Anëtar
Sep 24, 2013
Postime
17,759
Pikët
113
Ne Greonlande fale nje gabimi ne GPS u gjend nje toke e paeksploruar me ne veri te Tokes.
Ne Tirane u gjet i njejti kosh me te njejtat plehra ka nje jave.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,103
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Dyshja vdekjeprurese Ruse Su-57/S-70... Endrra e frikeshme e aeroplaneve luftarak Amerikan.
Aeroplanet ruse te brezit te peste SU57 se shpejti do pajisen me dronin e tyre binjak S70. Kjo do rrisi aftesin e ketyre aeroplaneve per qitje te larget sepse droni vec te tjerave ka nje sistem te fort radar per zbulin objektivash dhe Aeroplani rus SU57 Pervec aftesis per goditjen e disa objektivave njehersh nga sistemi kompiuterik i bordit qe skanon automatikisht objektivat eshte i pajisur edhe me raketa me rreze te gjate veprimi qe te godasin objektivin ne distanca shume te largeta disa here rrezen e veshtrimit te njeriut. Kjo e bene shume te rrezikshem kete aeroplan, sepse edhe pa i pare, pavarsisht te dhenave te aeroplaneve kundershtare mund te azgjesoj nje skuadrilje te tere armike prej 36 aeroplanesh ne arkun e disa sekondave, ndersa kundershtaret e tij jane te pa vetdijshem per ekzistencen e tij ne rrethina apo afersi.


https://www.lantidiplomatico.it/dettnews-il_duo_letale_russo_su57s70_okhotnik__lincubo_degli_aerei_da_guerra_usa/27922_43039/
 

Baardy_

V.I.P
Anëtar
May 16, 2017
Postime
3,720
Pikët
113
Vendndodhja
Ne zvicer
Cilësimi i një fenomeni social, ka kohë që ka humbur rrugën nën kthetrat obsesive të egocentrimit....
Dikur për të redaktuar një lajm kishte kritere etike, informuese, edukese etj etj, dhe natyrisht kishte ekipe redaktoriale në kuadër të një instituti informativë .
Sot jetojmë në kohën kur çdo individ është burim informues e redaktues .
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
13,765
Pikët
113
Kush është ana tjetër r medaljes, Pravda ?
Se kinezçe nuk dimë...


Ja psh..


 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,103
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Ne nje sondazh qe eshte bere ne Rusi se ke do preferonin 1) nje demokraci te modelit perendimor , 2) Sistemin aktual Rus te qeverisjes, apo 3) Sistemin sovjetik te qeverisjes... Rezultatet jane te habiteshme. Vetem 16% e te intervistuarve kane preferuar modelin perendimor. 18% ate aktual rus dhe shumica derrmuese 49% sistemin politik te ish Bashkimit Sovjetik.https://www.lantidiplomatico.it/dettnews-sondaggio_democrazia_stile_occidentale_no_i_russi_preferirebbero_il_ritorno_allurss/39602_43024/
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Anëtar
Sep 24, 2013
Postime
17,759
Pikët
113
Cilësimi i një fenomeni social, ka kohë që ka humbur rrugën nën kthetrat obsesive të egocentrimit....
Dikur për të redaktuar një lajm kishte kritere etike, informuese, edukese etj etj, dhe natyrisht kishte ekipe redaktoriale në kuadër të një instituti informativë .
Sot jetojmë në kohën kur çdo individ është burim informues e redaktues .
Kam idene se eshte pune interesi,leku. Cdo portal eshte fitimprures
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Anëtar
Sep 24, 2013
Postime
17,759
Pikët
113
Ne nje sondazh qe eshte bere ne Rusi se ke do preferonin 1) nje demokraci te modelit perendimor , 2) Sistemin aktual Rus te qeverisjes, apo 3) Sistemin sovjetik te qeverisjes... Rezultatet jane te habiteshme. Vetem 16% e te intervistuarve kane preferuar modelin perendimor. 18% ate aktual rus dhe shumica derrmuese 49% sistemin politik te ish Bashkimit Sovjetik.https://www.lantidiplomatico.it/dettnews-sondaggio_democrazia_stile_occidentale_no_i_russi_preferirebbero_il_ritorno_allurss/39602_43024/
A e ke seriozisht? Ka fjale te lire ne Rusi? 🙄
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,103
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Kush është ana tjetër r medaljes, Pravda ?
Se kinezçe nuk dimë...


Ja psh..


Merr informacion te ndertosh boten ne trurin tend sipas shembelltyres se tij, jo sipas asaj qe te ofron CCN apo ABC e BBC...
Lexoi te gjitha dhe nxirr perfundimet vet. Te gjithe informacionet jepen sipas interesave, por kur bene koluzionin e tyre arrin ti afrohesh me shume te vertetes.
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
68,740
Pikët
113
Ti flet sikur ke ardhur pardje nga Brurundi.
Keshtu ju ka katandisur sistemi informativ amerikano perendimor qe eshte i gjithe propagand perrallash. Po perralla per kalamaq fare...
Po po se sistemi informativ ruso lindor nuk është probogandë përrallash.
Jo jo rusët thonë gjithmonë të vërtetën si kristali. 🤣
Peshku mos ja fut me dozë elefanti se do na ngordhi zagari. 🤪
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,103
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Po po se sistemi informativ ruso lindor nuk është probogandë përrallash.
Jo jo rusët thonë gjithmonë të vërtetën si kristali. 🤣
Peshku mos ja fut me dozë elefanti se do na ngordhi zagari. 🤪
Edhe ti ke te drejten tende te zgjedhesh boten ku jeton dhe si ta ndertosh botkuptimin e saj.
I respektuar qendrimi jot.

Ne krye te temes ke te shkruajtur "Ana tjeter e Medaljes" Nuk shkruan "Ketu lexohet e verteta". Te verteten krijohe vet ne tru me ane te ballafaqimit te informacioneve. Une mendova qe duhet balancuar informacioni sepse me sa shoh shqiptaret nuk kane fare burim tjeter informacioni pervec asaj te USA. Shkenca e njeh qe informacioni merret nga shume burime dhe behet konrelacioni i tyre dhe del ne perfundime. Amerika derisa nuk le informacion konrelativ konlateral tregon qe trillon rendeshem dhe ka frike mos i del trilli.

Nuk i them une keto gjera, eshte metoda shkencore per vertetsin informative ne shkence qe i thot Akrep!
 
  • Like
Reactions: Eba
Anëtar
Jan 30, 2012
Postime
12,545
Pikët
113
Edhe ti ke te drejten tende te zgjedhesh boten ku jeton dhe si ta ndertosh botkuptimin e saj.
I respektuar qendrimi jot.

Ne krye te temes ke te shkruajtur "Ana tjeter e Medaljes" Nuk shkruan "Ketu lexohet e verteta". Te verteten krijohe vet ne tru me ane te ballafaqimit te informacioneve. Une mendova qe duhet balancuar informacioni sepse me sa shoh shqiptaret nuk kane fare burim tjeter informacioni pervec asaj te USA. Shkenca e njeh qe informacioni merret nga shume burime dhe behet konrelacioni i tyre dhe del ne perfundime. Amerika derisa nuk le informacion konrelativ konlateral tregon qe trillon rendeshem dhe ka frike mos i del trilli.

Nuk i them une keto gjera, eshte metoda shkencore per vertetsin informative ne shkence qe i thot Akrep!
Ne lidhje me ato sondazhet ka dhe nje thenie tjater: u besoj vetem statistikave qe i kam fallsifikuar vete. :D
 
Top