• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Apel për një “Nuremberg” të Komunizmit

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
14,416
Pikët
113
Ore keta gjermanet pse nuk na demshperblejn?! Ckusur kishte gjyshi im ta merrnin prej shtratit ne shtepi te vet e te linte kockat ne mathauzen.

Cik pa lidhje me temen, por -boh-
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,933
Pikët
113
Jan sisteme te deshtuara! Jan vrare qindra miliona njerez ne emer te ketyre sistemeve dhe me se shumti be komunizem!

Komunizmi ka zen rrenje gjithmone ne vende te prapambetura me nivel kuture dhe arsimi te ulet. Eshte nje sistem totalitar qe i hap rrugen despoteve dhe njerezve te etur per pushtet absolut.

Vendet e tjera me kulure demokratike e kan kuptuar kete gje shekuj me par prandaj kan instaluar sisteme ku kreret dhe te gjith te tjeter kan term-limits. Per te shmangur diktaturen!

Nuk e kuptoni kaq? Ju shqiptaret qe jetuat nen perandorin Osmane per 500 vjet dhe qe hanit buk ulur ne toke rreth nje sofre rrumbullake po per aq kohe e pastaj u poshteruat edhe me keq gjat komunizmit dhe mbas nga bijte e eterve qe ju skllaveruan si mos me keq per nje gjysem shekulli pretendoni se kuptoni shkencen e politikes me mir se vendet e zhvilluara? Ju qe ndani sistenin nga njeriu dhe vice versa kur ju pelqen juve. Me ju do arrihet komunizmi utopik?! E pam cfar ndodhi dhe cpo ndodh edhe sot ne Shqiperi me ata qe praktikuan komunizmin.

Me falni per shprehjen por nuk kan mbetur me fjale qe kan fuqine e dukur te shprehjes per te ju pershkruar.

Jeni ftof n'tajare!
 
Last edited:

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,108
Pikët
113
Mami ishte anetare me teser e PPSH-se, anetare e keshillit te lagjes si dhe pjesemarrese e rregullt, e ftuar ne Tirane, e kurseve dyjavore te Partise ku behej azhornimi ose aktualizimi i situates dhe ku jepeshin direktivat e reja per veprim.

Babi ishte opozitar. I fshehte. Ai ishte perpjekur te argumentonte kur ishte idealist i ri, pas studimeve inxhinierike ne Rumani, te metat e sistemit te ashtuquajtur komunist. Desh e futen ne burg me grupin e "sabotatoreve" te Lipe Nashit.

E degjova kur isha e vogel te zihej me mamin e cila e perlotur i tha se koka dhe siguria e femijeve ishte me e shtrenjte se cdo ideal. Gje qe im ate e pranoi.

Ai ishte jo vetem liberal, demokrat dhe revolucionar nga natyra POR edhe perkrahes i flakte i Perandorive, Mbreterive dhe Perendive te Lashta.

Per Mbretin Zog ai kishte nje respekt te vecante. Me tregonte se si ky i fundit mbante si kafshe shtepiake (pet) nje dhi te eger e cila i ndiqte gjithnje nga pas si qen.

Nje dite u indinjova kur degjova se Mbreti Zog, i cili ishte shume i pasur, kur kishte bere porosi per nje veture Bugati ate e refuzuan sepse ishte shqiptar. Gjithnje udhetonte me monedha, lira ari dhe ishte shume bujar.

Nqs ne do te flisnim per idealizem, ketu nuk eshte vendi i duhur.

Megjithate, kur ne loje eshte mbijetesa dhe ceshtja qendron ne vdekje apo jete, sa me teper zgjuarsi aq edhe me mire.

Nuk ka ideal me te madh sesa ruajtja e sigurise se familjes tende.


Nacional-Nazizmi vrau te huaj per te pasuruar vetveten.
Komunizmi vrau te vetet per totalitarizem.Adea
 
Last edited:

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,933
Pikët
113
Mami ishte anetare me teser e PPSH-se, anetare e keshillit te lagjes si dhe pjesemarrese e rregullt, e ftuar ne Tirane, e kurseve dyjavore te Partise ku behej azhornimi ose aktualizimi i situates dhe ku jepeshin direktivat e reja per veprim.

Babi ishte opozitar. I fshehte. Ai ishte perpjekur te argumentonte kur ishte idealist i ri, pas studimeve inxhinierike ne Rumani, te metat e sistemit te ashtuquajtur komunist. Desh e futen ne burg me grupin e "sabotatoreve" te Lipe Nashit.

E degjova kur isha e vogel te zihej me mamin e cila e perlotur i tha se koka dhe siguria e femijeve ishte me e shtrenjte se cdo ideal. Gje qe im ate e pranoi.

Ai ishte jo vetem liberal, demokrat dhe revolucionar nga natyra POR edhe perkrahes i flakte i Perandorive, Mbreterive dhe Perendive te Lashta.

Per Mbretin Zog ai kishte nje respekt te vecante. Me tregonte se si ky i fundit mbante si kafshe shtepiake (pet) nje dhi te eger e cila i ndiqte gjithnje nga pas si qen.

Nje dite u indinjova kur degjova se Mbreti Zog, i cili ishte shume i pasur, kur kishte bere porosi per nje veture Bugati ate e refuzuan sepse ishte shqiptar. Gjithnje udhetonte me monedha, lira ari dhe ishte shume bujar.

Nqs ne do te flisnim per idealizem, ketu nuk eshte vendi i duhur.

Megjithate, kur ne loje eshte mbijetesa dhe ceshtja qendron ne vdekje apo jete, sa me teper zgjuarsi aq edhe me mire.

Nuk ka ideal me te madh sesa ruajtja e sigurise se familjes tende.


Nacional-Nazizmi vrau te huaj per te pasuruar vetveten.
Komunizmi vrau te vetet per totalitarizem.Adea
Idelistet e vertete jan shum te rralle. Me llafe ka shum.

Pa idealists dhe sakrifica te verteta nuk ka perparim.

Te tjerat jane justifikime!
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,108
Pikët
113
Idelistet e vertete jan shum te rralle. Me llafe ka shum.

Pa idealists dhe sakrifica te verteta nuk ka perparim.

Te tjerat jane justifikime!

Ne qofte se ti do te sjellesh perparim ne FERR bravo te qofte!
Te heq kapelen!

Tani, me thuaj cfare te drejtash kerkon.Adea
 
Anëtar
Mar 1, 2012
Postime
6,027
Pikët
113
Idelistet e vertete jan shum te rralle. Me llafe ka shum.
Pa idealists dhe sakrifica te verteta nuk ka perparim.
Te tjerat jane justifikime!
Keto jan te verteta, dhe normalisht nuk mund te kundershtohen. Totalitarizmi, perpos mbijeteses, ne Shqiperi pati nje komponent plus: varferine, fukarallekun. Ky komponent vijon te perdoret ende sot, egersisht.
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,443
Pikët
113
Ej forumas si po ju shkon dita ? Si nuk u lodhet me budalliqe? Deri ketu keni harritur sa nuk kuptoni apo te dini te ndani se sistemi apo idete nuk egzistojne pa njerezit? Pra jane njerezit ata qe kane ide dhe i vene ne veprim apo i perdorin ato. Pra kjo deklarate e ketyre kricave siper por dhe juve qe i jepni zjall muhabetit. ne Nuremberg u prune para bankes se te akuzuarve njerez dhe jo ide apo doktrina. Sipas jush tani doni te ndaloni idete apo menyren se si ju e konceptoni dicka ? OK. Po pranojme ate qe thoni. Fajin e ka komunizmi. T'a sjellim ne banke te te akuzuarve. Ke do ulni ne vend te te akuzuarit ? Libra ? Ide ? Cfare ? Ke?

Nderkohe qe nuk eshte e thene te jesh as marksist as komunist, qe te besh krime monstruoze. Raste ka plot e plot ne te gjithe boten. Po ju jap nje qe i kalon kufijte e cmendurise. Qeveri apo sistem apo ku di une. Quajeni si te doni.

800.000 te vrare per 100 dite qeverisje.

Rwanda genocide.

Code:
https://www.bbc.com/news/world-africa-26875506
Code:
https://en.wikipedia.org/wiki/Rwandan_genocide

P.S.
Po rrisjell nje cope artikulli, qe e kam shkruar ne nje postim tjeter se nuk doja te vazhdoja me ketu ne forum ,me kete llogjike qe arsyetoni ju.

Psotimi eshte ky ketu .

https://www.forum-al.com/showpost.php?p=1695385&postcount=25

Nothing is easy as it looks
. Danielle Steel


Pra.... Ne jete varet si e ke yllin. Nje shoku im thoshte qe diten e 3 zoti te mbush kandilin me vaj. Ca i hedh me shume dhe ca me pak. Dike e le fare pa vaj.Ate dite zoti te cakton dhe fatin. Jeta njerezore kjo eshte . Ca lindin per t'u bere target (shenjester). Sic ndodhi tek ne ne komunizem. Fati i tyre i keq. Po keshtu funksionon. Dikush lind me fat predatori dhe dikush krimineli. Dikush fat neutral. KJo eshte . Dhe nuk ndodh vetem ne Shqiperi. Ka ndodhur qe kur lindi njerezimi dhe do vazhdoje keshtu. Sepse keshtu funksionon. Kjo eshte jeta apo natyra njerezore. Ja te marrim Sirine e gjore. Sa prej tyre ishin dhe jane shenjestra ? Po ne Iran, Irak, Afrike,Kore ? Ca fajin kishin ata ne Siri qe u be muti kala ? Ca faj kishin ne Kore apo Vjetnam. Raca njerezore eshte kafsheri. E fundit.... Dje beisedoja me njerin dhe po i tregoja librin ''Kur erdhen ushtaret'', qe ka prure Systema dhe tregon bemat e aleateve ne Gjermani ne fund te luftes 2 boterore. Dhe ai me tha.... E di masacren e My Lai ne Vjetnam?

Code:
https://en.wikipedia.org/wiki/My_Lai_Massacre
Po ata te mjere cfaj paten ? Ajo qe me drodhi mishin ishte :


Other 1st Platoon members testified that many of the deaths of individual Vietnamese men, women and children occurred inside Mỹ Lai during the security sweep. Livestock was shot as well.
Ata qelluan mbi cdo gje :

At Calley's trial, one defense witness testified that he remembered Medina instructing to destroy everything in the village that was "walking, crawling or growing".

Por te qellosh mbi te mbjellat ..... eshte me shume se shtazarake.

E di qe e bera lemsh, (por nuk ka gjera pa lidhje) , por them qe avash avash mos perzihem me ne tema si kjo tema ketu apo tek ato me komunista ndaj e shkrova ketu. Por ne nje fare menyre eshte ajo qe thashe. Ka njerez qe zoti j'a u shkruan fatin si targets(shenjestra). Ne merremi me Kine e Rusi nderkohe qe vete si popull kemi qene per shekuj shenjester dhe kur mallkimi mbase iku, vazhdojme bejme viktimen,duke kerkuar te jemi me zor shenjestra.
Jeta kjo eshte. Keta autoret (italiane apo cfare jane) hane buke duke bere gam , gam duke pretenduar se idete lindin njerez dhe jo e kunderta. Dikush ka ngrene buke apo e ka jetuar jeten duke vrare vjetnameze per laraska. Dikush duke vrare koreane per harabele. Dikush duke vrare shqiptare, dukush ruse dhe dikush duke bere sapun me cifute. Kjo eshte jeta. Njerezimi lind brenda races dhe kafsherise se tij engjej, mostra dhe targets(shnjestra).

P.S.
Disa apo shume e lexojne(apo kane lexuar) Kuranin si manual lufte dhe cfare nuk keni pare ne bote, nderkohe qe ca lexojne Biblen (apo e kane lexuar) si manual lufte dhe cfare nuk keni pare ne bote. Dje pashe filmin 22 June me Anders Behring Breivik (77 vete te vrare dhe 319 te plagosur, se ashtu j'a tha mendja dhe ai nuk ishte komunist, por Kalores Templar Modern).
 
Last edited:

Dardan

Super Anëtar
Anëtar
Nov 2, 2015
Postime
114
Pikët
28
Keta kush mi gjyku qe e shkatruan Shqiperin...


komentet

Po populli shqipetare populli me budalla ne europe ishte populli me i lashte ne europe kishte mundesine te behej perandori por nga budallalleku qe na karekterizon nuk ngeli njeri pa na mare neper kembe .urdho shekull 20 shqipetaret shkaterruan te gjithe aparatin ushtarak poshte sali berisha vrane njeri tjetrin dhe saliut i hengren mutin keta jane trimat e shqiperise...


Kosova UÇK
o
po kto ikabo sali berisha veq mesmi ndimu kosoves se ka bashkpunu me arkanin e serbis e ekashti popllin mu vra ndermjeveti salen duhet me var midis tirane ne emer te popullit shiptar se ekatradhtu popllin e vet per lek te shkaut


James Meti

Na jena majmunat e europes, skan faj qe askush nuk e don shqipetarin, tan keta majmiuna qe kan marr pjes ne shkaterrimin e armatimit te shqiperis dehet me I djeg persegjalli, turpi i botesLEONARD HOXHA

Besoj se nga gjithe kjo situate populli shqiptare mori nje mesim te paharruar qe do ta kujtoj per shume e shume breza keto pamje qe paraqitur ne te gjitha kanalet e rruzullit tokesor treguan dhe nje here se jemi nje popull i nje klase shume te ulet
 
Last edited:

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
15,939
Pikët
113
Keta kush mi gjyku qe shkatruan shqiperin...

https://www.youtube.com/watch?v=PErmmpqvepg
Po pikerisht keta qe jane shkaktaret e ketij shkaterrimi i hedhin keto teza ne menyre qe te terheqin vemendjen e njerezve larg nga krimet e tyre. Kjo nuk do te thote qe te justifikojme komunizmin, absolutisht jo. Por qellimi i ketyre njerezve qe flasin mbi nje Nuremberg, te pakten ne Shqiperi, nuk eshte ndeshkimi i komunizmit, por si te shpetojne veten e tyre per krimet qe kane kryer.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,752
Pikët
113
Posi paqeter thone, bile edhe ajo Elpidha vorjoepirotja :D kishte pyetur si te denohet nje sistem ? Atehere meqe ra dhafja, sistemet nuk funksionojne vetevetiu, po nuk pati qashtu xyz forca, njerez, mjete e argate qe nuk e vejne ne qarkullim dhe nuk i sherbejne atij.

E kuptoni ju apo jo, more zoterinje, tha ene iku :D

Pra, jo sistemi, por njerezit qe e perdoren nje sistem duke shtypur e bere turli lloj gjosenda keqe, ata do duhej te vendoseshin para drejtesise.

Edhe pa e zgjatur me shume, mund te them qe Odhbenia eshte njeri nder vendet, qe nuk ka bere shkeputjen, distancimin nga ata njerez, qofte formalisht nga krimi i organizuar i nje regjimi dhe nje sistemi. Mund te bejme llafa sa te duam, por realisht Shqiperia, nuk e ka bere ate qe e kane bere ish vendet socialiste.
 

Dardan

Super Anëtar
Anëtar
Nov 2, 2015
Postime
114
Pikët
28

komentet....

eros toro

Kush I ka msu fmijt me simbolin e tre gishtave do I qir fisi

Ardit Bisha

Duhet ti fshini kto video nga YouTube, budalleqe qe sja vlen te kojtohen!
Shqiptaret popull pa mend, po cju duhen armet more budallej.
Turp

benutzer 123

Njerez te qmendur te shitur te greket terrorrista, tre gishta duke i ngritur fara terrorriste


Χρηστος Κεραμητζης

Ato tre gishtat pse i ngreni,sali gomari ua ka mesuar,se ai eshte serb,,,


ameri ca

shqiptarin gjithnje duhet ne diktatur me mbajt ..keshtu skan qen as pellazget as iliret tan po ...rroft..Enveri..kaq

Krenare Gashi

Ska pas faj enver hoxha Qi jav ka Qi nanen nuk ju ka lan as ne deti me shku Se ju ne serbe macedon dhe grek jeni vllezer jo me shqiptar duhet me ndrru emrin e ju bonu serbija lindore de kosova e mer emrin shqiptar Se ne vim e dhojn ndihm per ju muta e ju ndihmojna per qdo gja por ju duhet mju lan edhe Pa buk Se edhe buken haram e keni
 
Last edited:

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,752
Pikët
113
O ti Dardan, çfare jane keto qe ke sjellur ? ja ke huqur temes shoku, sepse keta nga foto-vidjoja jane tjeter sekuence ngjarjesh e atij kapitullit, per te cilin po flitet ne teme.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,933
Pikët
113
Nuk po e kuptoj cfar ka qe nuk shkon me lajmin qe prura une? Disa po me len pershypjen se jan kunder! Pse, cfar pune prish?
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
49,201
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Nuk po e kuptoj cfar ka qe nuk shkon me lajmin qe prura une? Disa po me len pershypjen se jan kunder! Pse, cfar pune prish?
Nuk ka prokurore dhe qeli per ata qe do te RRRasen neper to prandaj jane kundra shumica.....

Dhe ti Mano, qudi me tia, kerkon ti tulatesh njerezit nga kulla e fildishte e filgjanit te ekspresos se dyfishte......nuk e kupton ti se ata jene te zene me serialet Turrrce, kane hallet e tyre nese Tunes i eshte plevitosur zogu, jane ne deshperim qe Gjikos i eshte prishur dera e makines dhe se TauTaoLantit i ka humbur motra......Leri more njeri njerezine ne hall te tije....ky milet nuk do drama, eshte sensitiv dhe ka tencion neper kapilaret e tij mbushur me nitroglicerine.....mjaft me me te tilla tema mbushur me mllef e urrejtje per shoket e bllokut dhe sekretaret e lagjeve.....duhet ta kuptosh qe je bere i merzitshem per pehlivanet qe pehlivanisnin at'here por edhe qe pehlivanopolitikshpohen ne ditet e sodit....ata duan qe ti te heshtesh....mjaft me HESHT E SHIKO PUNEN TENDE, MOS I NGUC SE JU PRISH SHANCIN O "NJIRI I PA MARRUN VESHT".

P.S. SH: nga nje neri qe ta do te miren. :)
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,108
Pikët
113
Nuk po e kuptoj cfar ka qe nuk shkon me lajmin qe prura une? Disa po me len pershypjen se jan kunder! Pse, cfar pune prish?
Nurenmbergu i Fashizem-Nazizmit nuk solli gje tjeter vecse gjykimit te disa kokave dhe eliminimit te tyre per hir te "politikes". Pjesa me e madhe u fshehen ne vendet e Europes dhe ne Amerike. Te gjithe nen mbrojtje.

Cuditerisht vendet e prekura nga lufta duke perfshire edhe vendet okupuese u shperblyen me miliarda dollare shperndare nga plani MARSHALL.

Me thuaj ti mua tani a u denua me te vertete Fashizem-Nazizmi. JO.
Pse? Sepse nje ide nuk mund te hidhet ne gjyq. Vendet prej nga lindi dhe njerezit prej nga lindi idea duhet te mbaheshin pergjegjes.

Si mund te mbash pergjegjes dike? Si mund te mbash pergjegjes nje vend?!

Duke e lene te varfer dhe duke e izoluar.Cfare mendimi ke ti Mano?Adea
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
39,738
Pikët
113
Jan sisteme te deshtuara! Jan vrare qindra miliona njerez ne emer te ketyre sistemeve dhe me se shumti be komunizem!

Komunizmi ka zen rrenje gjithmone ne vende te prapambetura me nivel kuture dhe arsimi te ulet. Eshte nje sistem totalitar qe i hap rrugen despoteve dhe njerezve te etur per pushtet absolut.

Vendet e tjera me kulure demokratike e kan kuptuar kete gje shekuj me par prandaj kan instaluar sisteme ku kreret dhe te gjith te tjeter kan term-limits. Per te shmangur diktaturen!

Nuk e kuptoni kaq? Ju shqiptaret qe jetuat nen perandorin Osmane per 500 vjet dhe qe hanit buk ulur ne toke rreth nje sofre rrumbullake po per aq kohe e pastaj u poshteruat edhe me keq gjat komunizmit dhe mbas nga bijte e eterve qe ju skllaveruan si mos me keq per nje gjysem shekulli pretendoni se kuptoni shkencen e politikes me mir se vendet e zhvilluara? Ju qe ndani sistenin nga njeriu dhe vice versa kur ju pelqen juve. Me ju do arrihet komunizmi utopik?! E pam cfar ndodhi dhe cpo ndodh edhe sot ne Shqiperi me ata qe praktikuan komunizmin.

Me falni per shprehjen por nuk kan mbetur me fjale qe kan fuqine e dukur te shprehjes per te ju pershkruar.

Jeni ftof n'tajare!

Sa palidhje flet :
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,933
Pikët
113
Nurenmbergu i Fashizem-Nazizmit nuk solli gje tjeter vecse gjykimit te disa kokave dhe eliminimit te tyre per hir te "politikes". Pjesa me e madhe u fshehen ne vendet e Europes dhe ne Amerike. Te gjithe nen mbrojtje.

Cuditerisht vendet e prekura nga lufta duke perfshire edhe vendet okupuese u shperblyen me miliarda dollare shperndare nga plani MARSHALL.

Me thuaj ti mua tani a u denua me te vertete Fashizem-Nazizmi. JO.
Pse? Sepse nje ide nuk mund te hidhet ne gjyq. Vendet prej nga lindi dhe njerezit prej nga lindi idea duhet te mbaheshin pergjegjes.

Si mund te mbash pergjegjes dike? Si mund te mbash pergjegjes nje vend?!

Duke e lene te varfer dhe duke e izoluar.Cfare mendimi ke ti Mano?Adea
Krimi duhet denuar!!!
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,933
Pikët
113
I KËRCËNOHEJ JETA NË SHQIPËRI : DREJTORI I ISKPK ,AGRON TUFA ,KËRKON STREHIM POLITIK NË ZVICËR

Agron Tufa, drejtori ekzekutiv i Institutit për Studimin e Krimeve dhe pasojave te Komunizmit ne Shqipëri (ISKPK) ka kërkuar strehim politik në në Zvicër për shkak te pasigurisë për jetën e tij dhe të familjes se tij në Shqipëri. Burimeve te besueshme konfidenciale thane për Gazeta “Minerva” se z. Tufa ka kërkuar zyrtarisht strehim politik ne shtetin e Zvicrës dhe aktualisht ndodhet familjarisht i strehuar ne nj eng qendrat për azilantë politik te këtij shteti . Nga Zvicra , ai i ka kërkuar dorëheqjen nga drejtori i ISKPK , nëpërmjet një letre kryetarit te Bordit Drejtues te ISKPK Uran Butka Prej disa kohesh z. Tufa dhe instituti qe ai drejton ishte vene ne shënjestër të goditjeve te mazhorancës ish komuniste ne pushtet , veçanërisht nga pjese sa saje e implikuar ne krimet e komunizmit . Tufa u kërcënua dhe u fye publikisht ne Kuvendin e Shqipërisë nga deputetit i qeverise Spartak Braho ish hetues e gjykatës i diktaturës komuniste , autor i krimeve te saje ndërkohë qe ai u be pre e kërcënimeve publike ne mediat e rrjetet sociale pro qeveritare . Politikane e zyrtare te larte te shtetit kane ngritur një sër padish ndaj tij ne prokurorinë dhe gjykatat e kontrolluara nga qeveria, ne fushatë pothuaj inkuizicioni qe me sa duket e ka bere te pa mundur qëndrimin e tij te me tejshëm ne atdhe .
Agrin Tufa vjen nga shtresa e te përndjekurve politike te komunizmit , ai është shkrimtar, publicist dhe pedagog i njohur . Tufa ka drejtuar që nga themelimi i tij ne 2010 deri më sot . Me ardhjen ne pushtet te ish komunisteve ne vitin 2013 instituti dhe drejtuesit e tij janë vene ne mënyre te përsëritur ne presion politik për shkak se zbardhja e krimeve te komunizmit prek direkt interesa politike ,personale e familjare te drejtueseve kryesor te qeverisë dhe mazhorancës .
Largimi nga vendi i z. Tufa është ne vazhdën e largimit te një numri te konsiderueshëm personaliteteve te shquara te vendit, puna dhe jete e te cilëve vlerësohet si e pasigurt ne Shqipëri . Sipas statistikave evropiane qe nga viti 2013 nga Shqipëria e qeverisur nga rilindja ish komuniste është larguar rreth 25 % e popullsisë se vendit .

gazetaminerva.com
 

Attachments

Top