• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Automobilizmi

Viking

ᛖ⃝   ᛞ⃝   ᛗ⃝   ᛟ⃝   ᚾ⃝   ᛞ⃝
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
18,182
Pikët
113
Vendndodhja
*𝖀́𝖑𝖋𝖍𝖊𝖉𝖓𝖆𝖗*
Mendoj se dhe kjo teme duhet te kete kendin e vete ne forum.
Pergjithsisht mendoj te diskutohet per Mjetet motorrike dhe te apasionuarit ndaj ktij lloj Sporti.

Po ju sjell nje vidio te njerave nga makinat me te Shpejta ne Shqiperi ne nje event jashte Shqiperie ;)
Eshte ajo makina qe e keni pare Vidio duke ecur ne Tunelin e Kalimashit me shpejtesi 316kmh ;)

 
Last edited:

Viking

ᛖ⃝   ᛞ⃝   ᛗ⃝   ᛟ⃝   ᚾ⃝   ᛞ⃝
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
18,182
Pikët
113
Vendndodhja
*𝖀́𝖑𝖋𝖍𝖊𝖉𝖓𝖆𝖗*
Përgjigje e: Automobilizmi

Kjo siper eshte 1000 kuaj fuqi kurse kjo qe vjen ne vidion posht eshte 1267 kuaj fuqi. Si makine eshte punuar nga Gogu ne Kosove.

 

Viking

ᛖ⃝   ᛞ⃝   ᛗ⃝   ᛟ⃝   ᚾ⃝   ᛞ⃝
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
18,182
Pikët
113
Vendndodhja
*𝖀́𝖑𝖋𝖍𝖊𝖉𝖓𝖆𝖗*
Përgjigje e: Automobilizmi

Tesla El Truck Now in the Road.

Tashme eshte afer realizimit qe te kemi dhe kamiona elektrike dhe se fundi vjen Tesla me nje te tille i cili ka bere shfaqje ne Usa.

Ne Europe po testohet akoma Produkti i Mercedez i cili eshte vene ne trafik qe ne 2016 dhe pas nje testi 2 vjecar do te prodhohet ne mase.

Mendoni pak sa do te ishte ndotja e ambjentit nga nje Kamion me Nafte ne nje rast te tille.

 

Viking

ᛖ⃝   ᛞ⃝   ᛗ⃝   ᛟ⃝   ᚾ⃝   ᛞ⃝
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
18,182
Pikët
113
Vendndodhja
*𝖀́𝖑𝖋𝖍𝖊𝖉𝖓𝖆𝖗*
Përgjigje e: Automobilizmi

Kamionat e fjales se fundit paisen me sistemin emergency braking (frenat e emergjences)
Volvo eshte nje nga kompanit qe ka investuar shume ne kte projekt :)
Me posht keni nje vidio qe eshte ber virale me kohe dhe tregon qarte funksionin e ketij Sistemi qe le te themi eshte nje nga shpikjet e kohes.
Por cdo te thote dhe si funksionon.
Me sa di une dhe sa mendoj ky sistem eshte nje bashkpunim me vete i sensorve dhe nje sistemi kompjuterik i cili ka nje autonomi nga sistemet e tjera me pak fjale ka nje tru me vete dhe ne raste se ndihet rreziku ai funksionon duke mos pyetur shoferin.

Ne rastin e me poshtem nese do te ishte shoferin qe do te frenonte do te ishte shume veshtire qe djali te shpetonte.

 

Viking

ᛖ⃝   ᛞ⃝   ᛗ⃝   ᛟ⃝   ᚾ⃝   ᛞ⃝
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
18,182
Pikët
113
Vendndodhja
*𝖀́𝖑𝖋𝖍𝖊𝖉𝖓𝖆𝖗*
Përgjigje e: Automobilizmi

Peugeot E Lengend

Makina e te ardhmes eshte tashme ktu.
Nje makine krejtsisht autonome qe ece ndalon parkon vete.
Komplet Elektrike 0-100 km per 4 sec 450 hp.

 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113

Kam qenë përpara disa vitesh të Muzeu i Ferrarit që shikoni në video. Kishte dhe një dyqan ku blije dhurata të ndryshme. Ju bleva çunave një Ferrari Lego që ta montonin dhe si përfundim e montova vetë. ``fumato``
 
Top