• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Briti, Londra, dardanët dhe historia!

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,261
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Nga
Revista Drini-26 dhjetor 2020Britanikët e pranojnë që Briti i dha popullit të tij ligjet dhe sundimin e tij për 24 vite dhe në fund u varros në Trinovatum.. Britanikët e dinë që emrin e moren nga Briti dhe se mbretëria e tij qe ndarë nga tre bijtë e tij : lokrini i cil e udhëhoqi Anglinë, Albanaktu që mbretëroi mbi Skotlandën dhe Kamberiusi që ishte i Uelsit.

A ishte Briti i Trojës , mbreti i parë i Britanisë dhe themelues i Londrës?

A ishte Bruti ai i cili trashëgohej nga pasardhësit e tij nga mbretërit e Britanisë së Vjetër “Brutus gave his name to Britain”.

Briti (Bruti) ishte mbreti i parë i Trojës qe përmendet nga Sir Moses Finley. Briti e ndërtoi kryeqytetin e tij afer Tamisit (Temzes) – Temesa e Homerit për të pasur qasje më të lehtë në Detin e Veriut sepse Wash ngadalë rrëshqiste për ta formuar Finlanden e sotit.

Banorët më të hershmit që mbërritën ne Britani, një mijë vjet para pushtimit Romak, ishin dardanet e qytetit të djegur të Trojës. Ata e ngritën qytetin qe e quajtën “Troia Newydd” (Troja e Re) dhe pastaj “Troynovant” ose “Trinovantum” (Sir Moses Finley, Professor i Historisë së Lashtë në Universitetin e Kembrixhit).

Nga i gjithë studimi im per Britin, Londren, Britanin kjo fjali ma ka kënaqur shpirtin: “Për shumë arsye sipas Profesorit Sir Moses Finleyt, se sa më shumë po i njohim gjërat aq më shumë duhet që “Lufta e Trojës e Homerit” të largohet nga Historia Greke e Kohës së Bronzit (suggested that ‘Homer’s Trojan War must be evicted from the history of the Greek Bronze Age’.”)
“ Është vështirë që të mos pajtohesh me këtë përfundim, sepse na kanë mbetur dy mundësi-e thotë

Iman J. Wilkens në ‘Herodoteans’,:” Ose lufta e Trojës kurrë nuk ka ndodhur në Turqinë Veriperendimore ose Iliada e Homerit është një imagjinatë e thjeshtë , ose tjetra që ajo ka ndodhur dikund tjetër”

Vazhdojmë , sipas Geoffrey of Monmouth-it i cili e ka shkruar “ Historinë e Mbretërve Britanik” thotë që stërstënipi i Eneut , me emrin Brutus ( Brit) ka lundruar me armatën e tij në Angli dhe e ka formuar Londrën me emrin Troja e Re (Caerdroia në gjuhëen e Keltëve ) në vitin 1100 paraKR.

Shikoni reagimin e britanikëve të cilët i kerkojnë rrënjet e tyre nëpërmjet trojanëve për të arritur deri tek Noa ; (The re-naming of the city has been a disaster for British history. Not only have we forgotten our links with ancient Troy, but we have also given ground to the advocates of evolution, who don’t want us to know that, through the Trojans, we can trace our ancestry all the way back to Noah.

Brutus and his army sailed away and stopped in a few parts of Africa, then they sailed through the Pillars of Hercules (Straits of Gibraltar) and arrived in Gaul where they picked up some Trojan exiles. They fought some battles against the Gauls, then returned to their ships and sailed to their intended destination, an almost empty island to the north of Gaul known as “Alban” (Albion), which means “White Island”. Those who came with Brutus were called “Britons”, and the island became known as “Britain”. The date of their arrival is calculated to be 1074 BC, according to a footnote by Peter Roberts in his translation of Tysilio’s “Chronicle of the Kings of Britain” (1). )
Fahri Xharra
Gjakovë, 06.03.16
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
3,897
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Nga
Revista Drini-26 dhjetor 2020
View attachment 74011

Britanikët e pranojnë që Briti i dha popullit të tij ligjet dhe sundimin e tij për 24 vite dhe në fund u varros në Trinovatum.. Britanikët e dinë që emrin e moren nga Briti dhe se mbretëria e tij qe ndarë nga tre bijtë e tij : lokrini i cil e udhëhoqi Anglinë, Albanaktu që mbretëroi mbi Skotlandën dhe Kamberiusi që ishte i Uelsit.

A ishte Briti i Trojës , mbreti i parë i Britanisë dhe themelues i Londrës?

A ishte Bruti ai i cili trashëgohej nga pasardhësit e tij nga mbretërit e Britanisë së Vjetër “Brutus gave his name to Britain”.

Briti (Bruti) ishte mbreti i parë i Trojës qe përmendet nga Sir Moses Finley. Briti e ndërtoi kryeqytetin e tij afer Tamisit (Temzes) – Temesa e Homerit për të pasur qasje më të lehtë në Detin e Veriut sepse Wash ngadalë rrëshqiste për ta formuar Finlanden e sotit.

Banorët më të hershmit që mbërritën ne Britani, një mijë vjet para pushtimit Romak, ishin dardanet e qytetit të djegur të Trojës. Ata e ngritën qytetin qe e quajtën “Troia Newydd” (Troja e Re) dhe pastaj “Troynovant” ose “Trinovantum” (Sir Moses Finley, Professor i Historisë së Lashtë në Universitetin e Kembrixhit).

Nga i gjithë studimi im per Britin, Londren, Britanin kjo fjali ma ka kënaqur shpirtin: “Për shumë arsye sipas Profesorit Sir Moses Finleyt, se sa më shumë po i njohim gjërat aq më shumë duhet që “Lufta e Trojës e Homerit” të largohet nga Historia Greke e Kohës së Bronzit (suggested that ‘Homer’s Trojan War must be evicted from the history of the Greek Bronze Age’.”)
“ Është vështirë që të mos pajtohesh me këtë përfundim, sepse na kanë mbetur dy mundësi-e thotë

Iman J. Wilkens në ‘Herodoteans’,:” Ose lufta e Trojës kurrë nuk ka ndodhur në Turqinë Veriperendimore ose Iliada e Homerit është një imagjinatë e thjeshtë , ose tjetra që ajo ka ndodhur dikund tjetër”

Vazhdojmë , sipas Geoffrey of Monmouth-it i cili e ka shkruar “ Historinë e Mbretërve Britanik” thotë që stërstënipi i Eneut , me emrin Brutus ( Brit) ka lundruar me armatën e tij në Angli dhe e ka formuar Londrën me emrin Troja e Re (Caerdroia në gjuhëen e Keltëve ) në vitin 1100 paraKR.

Shikoni reagimin e britanikëve të cilët i kerkojnë rrënjet e tyre nëpërmjet trojanëve për të arritur deri tek Noa ; (The re-naming of the city has been a disaster for British history. Not only have we forgotten our links with ancient Troy, but we have also given ground to the advocates of evolution, who don’t want us to know that, through the Trojans, we can trace our ancestry all the way back to Noah.

Brutus and his army sailed away and stopped in a few parts of Africa, then they sailed through the Pillars of Hercules (Straits of Gibraltar) and arrived in Gaul where they picked up some Trojan exiles. They fought some battles against the Gauls, then returned to their ships and sailed to their intended destination, an almost empty island to the north of Gaul known as “Alban” (Albion), which means “White Island”. Those who came with Brutus were called “Britons”, and the island became known as “Britain”. The date of their arrival is calculated to be 1074 BC, according to a footnote by Peter Roberts in his translation of Tysilio’s “Chronicle of the Kings of Britain” (1). )
Fahri Xharra
Gjakovë, 06.03.16
Sa pashe titullin me shkoje mendja tek Fahri Xharra.Dhe ne fund te shkrimit pashe emrin e tij. Qellimet baca Fahri i ka te mira,por po behet pak qesharak me kete mani per te nxjerre shqiptare gjithcka,qe na Roma qe fliste shqip e deri tek Skocia e larget.
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,261
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Sa pashe titullin me shkoje mendja tek Fahri Xharra.Dhe ne fund te shkrimit pashe emrin e tij. Qellimet baca Fahri i ka te mira,por po behet pak qesharak me kete mani per te nxjerre shqiptare gjithcka,qe na Roma qe fliste shqip e deri tek Skocia e larget.
Po me siguri profesori Sir Moses Finley s´di gjë vetëm imagjinon ashtu sikur Fahri Xharra....... habi se si e mori profesionin profesor... a thu mor pse emërtimi ngushtica e Dardaneleve dhe jo ngushtica Greke? Këtë e paskan harruar të shpjegojnë këta matufa pleq....
 
Last edited:

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
3,897
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Po me siguri profesori Sir Moses Finley s´di gjë vetëm imagjinon ashtu sikur Fahri Xharra....... habi se si e mori profesionin profesor... a thu mor pse emërtimi ngushtica e Dardaneleve dhe jo ngushtica Greke? Këtë e paskan harruar të shpjegojnë këta matufa pleq....
Profesor per cfare? Sepse ne rastin e baces Fahri ai del ekspert ne te gjitha fushat. Roma fliste shqip eshte nje tallje.
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,261
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Shokë dhe shoqe, zonja dhe zotërinj, virgjër dhe virgjëesha,

Na duhet të ndërprejmë hovin nacionalist, shovinist dhe shqiptaromadh në çdo cep të trojeve tona.
Kjo na sjell përçarje dhe armiqësi me fqinjët tanë dhe rrezikon stabilitetin e gadishullit Ilirik/Ballkanit.Si guxojnë këta të kërkojnë rishkrimin e historisë Evropiane dhe botërore? Po fajet nuk i ka Fahri Xharra por paraardhësit e tij që e inspirojnë F.Xharrën në rrugëtimin e tij.
Andaj propozoj që autorët e posht shënuar të BURGOSEN, INTERNOHEN dhe SHITEN si skllevër në tregjet Afrikane.

1-Johan Von Hahn
2-Joseph Vendryes
3-Fahri Xharra
4-Iman J. Wilkens
5-Sir Moses Finley e shumë të tjerë.

Këta njerëz janë vet djalli dhe destabilizues kryesor në Europë. Librat e tyre duhet të digjen..Pushtimi Ilir i Britanisë(Albanian - English)
Συνδεσμος Αρβανιτων & Αλβανων
Nuk ka nevojë të supozojmë se pushtimi i kulturës së urnave në Ishujt Britanike ishte thjesht një pushtim ilir (që do të thotë Keltët e urnave); ne mund të mendojnë gjithashtu Keltë të hershëm, të shtyrë mbi Detin e Veriut dhe të ndjekur nga pushtuesit e kulturës së urnave...
Titulli: Études celtiques, Volume 6,Parti 1-2
Autori: Joseph Vendryes
Botues: Les Belles Lettres, 1954
EN - Illyrian invasion of Britain
There is no need to assume that the urns culture invasion of the British Isles was just an Illyrian invasion (which means Celts urns); we can also think of the early Celts, pushed over the North Sea and track from invading the culture of urns ...
Title: Études celtiques, Volume 6, Parti 1-2
Author: Joseph Vendryes
Publisher: Les Belles Lettres, 1954
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,835
Pikët
113
Merr nga forumi e publiko me emrin tend. Pastaj lexojme veten.
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
10,438
Pikët
113
Vendndodhja
Merr nga forumi e publiko me emrin tend tend. Pastaj lexojme veten.
I eshte bere ves Fahriut, i mer te gatshme dhe i poston ne emer te vete. Po ja kalon dhe Kocaqit.
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,261
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Me çdo kusht duhet të ndalet egocentrizmi agresiv shqiptaromadh i cili arriti të depërton edhe në muzeumet Europiane dhe të SHBA-ve:

https://www.forum-al.com/threads/historia-jonë-ndër-shekuj-imazhe-dhe-artikuj.38545/page-24#post-2124661

https://www.forum-al.com/threads/historia-jonë-ndër-shekuj-imazhe-dhe-artikuj.38545/page-18#post-1700510

https://www.forum-al.com/threads/historia-jonë-ndër-shekuj-imazhe-dhe-artikuj.38545/page-21#post-1718111

….dhe arkitekti kryesor i këtyre turbullirave Matheu Arif / Arif Mati që tërë jetën e vet ia kushtoi gjenezës sonë, si falemnderim, duhet të pushkatohet në mënyrë publike në ndonjë shesh , mundësisht edhe me transmetim të drejtpërdrejt në TV dhe internet….
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
3,897
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Me çdo kusht duhet të ndalet egocentrizmi agresiv shqiptaromadh i cili arriti të depërton edhe në muzeumet Europiane dhe të SHBA-ve:

https://www.forum-al.com/threads/historia-jonë-ndër-shekuj-imazhe-dhe-artikuj.38545/page-24#post-2124661

https://www.forum-al.com/threads/historia-jonë-ndër-shekuj-imazhe-dhe-artikuj.38545/page-18#post-1700510

https://www.forum-al.com/threads/historia-jonë-ndër-shekuj-imazhe-dhe-artikuj.38545/page-21#post-1718111

….dhe arkitekti kryesor i këtyre turbullirave Matheu Arif / Arif Mati që tërë jetën e vet ia kushtoi gjenezës sonë, si falemnderim, duhet të pushkatohet në mënyrë publike në ndonjë shesh , mundësisht edhe me transmetim të drejtpërdrejt në TV dhe internet….
Ca i ke keto darlliqe me pushkatime e arrestime? Apo ironi 2 lekeshe?
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
28,981
Pikët
113
Edhe Prof. Sazan Guri kishte bere nje liber per Albanogjologjine
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,261
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Krenaria greke për të cilën flet plakushi gënjeshtar Fahri Xharra në vepërn e tij Roma fliste shqip. Ky shpifës i pa skrupullt duhet të injorohet me çdo kusht.

 
Last edited:

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
10,438
Pikët
113
Vendndodhja
Krenaria greke për të cilën flet plakushi gënjeshtar Fahri Xharra në vepërn e tij Roma fliste shqip. Ky shpifës i pa skrupullt duhet të injorohet me çdo kusht.

Rrjeti ne perkrahim kedo qe flet per historin tone. Por dreqi e mori, kur poston dicka vendos dhe emrin e autorit kush e ka shkruar. Shume postimet qe ben jane te mara nga @ZET , dhe i gjen akoma ne forum po te kerkosh. Gjithsesi keto qe te thash ty tani ja thash dhe Fahriut sepse njihemi dhe eshte pjese e forumit.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
3,897
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Rrjeti ne perkrahim kedo qe flet per historin tone. Por dreqi e mori, kur poston dicka vendos dhe emrin e autorit kush e ka shkruar. Shume postimet qe ben jane te mara nga @ZET , dhe i gjen akoma ne forum po te kerkosh. Gjithsesi keto qe te thash ty tani ja thash dhe Fahriut sepse njihemi dhe eshte pjese e forumit.
Fahriu me cilin emer apo pseudonim eshte? Jam kurioz te lexoj ca mendimesh ka per disa tema
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,261
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Rrjeti ne perkrahim kedo qe flet per historin tone. Por dreqi e mori, kur poston dicka vendos dhe emrin e autorit kush e ka shkruar. Shume postimet qe ben jane te mara nga @ZET , dhe i gjen akoma ne forum po te kerkosh. Gjithsesi keto qe te thash ty tani ja thash dhe Fahriut sepse njihemi dhe eshte pjese e forumit.
Mandi, çdo postim që e shfaq këtu ka burim/faqe apo së paku autorin. I vetmi përjashtim ishte për artikullin në lidhje me analizën për corona virusin ku në fillim nuk ishte cekur autorsia-lëshim nga ana ime. Dhe aty u bë gjëmë e madhe. Nëse ke postime apo artikuj ku nuk kam cek autrosinë të lutem e shfaq këtu-po edhe nëse është bë pra lëshim në cekjen e autorit ta dish që nuk është bë me qëllim apo ndonjë gjë të ngjjashme.
E dyta: unë kurrë nuk kam marr ndonjë artikull nga @ZET por vetëm nga revista të ndryshme ose nga gazeta, kryesisht në internet. S`kam bile as njohuri për shkrimet e @Zetit.Në gazeta apo artikuj interneti nuk eksizton emri/nofka i @ZET-it por e autorëve ku është shënuar emri i autorit të artikullit. PO me siguri ai Fahriu është pjesë në forum dhe nënshtrohet shpesh kritikave, poshtrimeve, nënvelrsimeve të tij. Andaj edhe reagimi im cinik/ironik.
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
10,438
Pikët
113
Vendndodhja
Mandi, çdo postim që e shfaq këtu ka burim/faqe apo së paku autorin. I vetmi përjashtim ishte për artikullin në lidhje me analizën për corona virusin ku në fillim nuk ishte cekur autorsia-lëshim nga ana ime. Dhe aty u bë gjëmë e madhe. Nëse ke postime apo artikuj ku nuk kam cek autrosinë të lutem e shfaq këtu-po edhe nëse është bë pra lëshim në cekjen e autorit ta dish që nuk është bë me qëllim apo ndonjë gjë të ngjjashme.
E dyta: unë kurrë nuk kam marr ndonjë artikull nga @ZET por vetëm nga revista të ndryshme ose nga gazeta, kryesisht në internet. S`kam bile as njohuri për shkrimet e @Zetit.Në gazeta apo artikuj interneti nuk eksizton emri/nofka i @ZET-it por e autorëve ku është shënuar emri i autorit të artikullit. PO me siguri ai Fahriu është pjesë në forum dhe nënshtrohet shpesh kritikave, poshtrimeve, nënvelrsimeve të tij. Andaj edhe reagimi im cinik.
Rrjeti qe mos te keqkuptohemi, nuk ka te bej me ty replika me siper, ishte per mikun tone Fahriun. Ashtu sic sjell burimin ti neper tema ...te njejten gje duhet te beje dhe Fahriu.

 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,261
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Rrjeti qe mos te keqkuptohemi, nuk ka te bej me ty replika me siper, ishte per mikun tone Fahriun. Ashtu sic sjell burimin ti neper tema ...te njejten gje duhet te beje dhe Fahriu.

Rrjeti ne perkrahim kedo qe flet per historin tone. Por dreqi e mori, kur poston dicka vendos dhe emrin e autorit kush e ka shkruar. Shume postimet qe ben jane te mara nga @ZET , dhe i gjen akoma ne forum po te kerkosh. Gjithsesi keto qe te thash ty tani ja thash dhe Fahriut sepse njihemi dhe eshte pjese e forumit.
Në bazë të shkrimit mendova që kritika ishte drejtuar nga unë, por tani u qartësua dhe njëkohësisht u njohtuam edhe për praninë e F.XH-së që është për tu përshëndetur. Êshtë më i vjetër se na andaj edhe ndonjë lëshim pa dashje nga ana e tij nuk duhet të mirret si tragjike.
Gjithë të mirat
 
Top