• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Burrat e pamartuar, në rrezik më të lartë të vdekjes për shkak të COVID-19

Onyx

Unpredictable
Staff member
Anëtar
Mar 27, 2016
Postime
6,016
Pikët
113
Studimi bazohet në të dhëna nga Bordi Kombëtar Suedez i Shëndetit dhe Mirëqenies për të gjitha vdekjet e konfirmuara për shkak të sëmundjes vdekjeprurëse në Suedi, në rastin e të rriturve të moshës 20-vjeç ose më të vjetër.

Ndërsa koronavirusi vazhdon të përhapet në të gjithë botën, shkencëtarët po mësojnë se si virusi ndikon te njerëzit. Tani, studiuesit kanë paralajmëruar që burrat me të ardhura më të ulëta, nivele më të ulëta arsimimi, të pamartuarit dhe ata të lindur në vende me të ardhura të ulëta, kanë shanse më të larta të vdesin për shkak të sëmundjes vdekjeprurëse.

“Ne mund të tregojmë se ka efekte të pavarura të faktorëve të ndryshëm të rrezikut të veçantë që janë sjellë në debate rreth COVID-19”, tha autori Sven Drefahl nga Universiteti i Stokholmit në Suedi.
“Të gjithë këta faktorë janë individualisht të lidhur individualisht me një rrezik të rritur të vdekjes nga COVID-19,” shtoi ai.

Në hulumtimin, botuar në revistën Nature Communications, Drefahl tha se personat e lindur jashtë vendit në mënyrë anormale kanë vdekshmëri më të ulët sesa njerëzit e lindur në Suedi. Kjo vlen edhe kur studimi mori parasysh të ardhurat dhe nivelin e arsimit.

Rritja e rrezikut të vdekjes nga koronavirusi për këtë grup mbetet pasi shkencëtarët kontrolluan për rrethana si të ardhurat dhe nivelin e arsimimit.

Hulumtimi tregoi se të jesh burrë, të kesh një nivel më të ulët arsimor, dhe gjithashtu të ardhura më të ulëta rezulton në një shans më të lartë për të vdekur për shkak të koronavirusit.
Gjetjet treguan se burrat dhe femrat e pamartuara kishin 1.5-2 herë më shumë rrezik për të humbur jetën për shkak të COVID-19 sesa ata që ishin të martuar.

Sipas shkencëtarëve, burrat në përgjithësi kanë një normë më të lartë të vdekshmërisë për shkak të faktorëve të jetesës kryesisht dhe biologjisë.
“Fakti që njerëzit me pak arsim ose me të ardhura të ulëta kanë vdekshmëri më të lartë mund të jetë kryesisht për shkak të faktorëve të jetës, duke përfshirë financat – sa mund të përballojë dikush për t’i dhënë përparësi shëndetit të tij,” tha autori i studimit Gunnar Andersson.

“Në mënyrë të ngjashme, ne mund të shpjegojmë vdekshmërinë e rritur nga COVID-19 për këto grupe,” shtoi Andersson.
Një numër studimesh të mëparshme kanë treguar gjithashtu se njerëzit e pamartuar kanë vdekshmëri më të lartë në rast të sëmundjeve të ndryshme, vuri në dukje ekipi i shkencëtarëve. Përhapja vdekjeprurëse e virusit ka krijuar një trazirë të madhe në të gjithë botën në kohët e fundit duke infektuar më shumë se 37 milionë njerëz në të gjithë botën dhe mori jetën e mbi një milion njerëzve në më shumë se 170 vende.
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,021
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Sa tituj të tillë në javë shfaqen në revista dhe gazeta ditore në Suedi....-kështu janë titujt e artikujve: -Vetenskaplig(studierna) är bevisat att ogifta män...-shkenca (studimet shkencore vërtetojnë se....)...shkruajnë kështu që t´ja risin vlerën dhe lexueshmërinë e teksteve....kjo është bë frazë bajate....
 
Top