• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

( Cil-i/a do ta shpjegojë ) Domethënia e emrit Eva ( Hava )

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,881
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Unë di këtë shpjegim:

Eva is a female given name, the Latinate counterpart of English Eve, derived from a Hebrew name meaning "life" or "living one". It can also mean full of life or mother of life. It is the standard biblical form of Eve in many European languages.

Di dikush të japë shpjegime edhe më të plota në lidhje me këtë?
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
16,815
Pikët
113
Unë di këtë shpjegim:

Eva is a female given name, the Latinate counterpart of English Eve, derived from a Hebrew name meaning "life" or "living one". It can also mean full of life or mother of life. It is the standard biblical form of Eve in many European languages.

Di dikush të japë shpjegime edhe më të plota në lidhje me këtë?
Konteksti eshte tekstualisht keshtu ne To-Rah ne hebraishten e lashte:
E krijuam dhe e çuam para Adamit dhe i tham VENDOSI një emër dhe ai (Adami) tha EVË


( EVË - e ve, e-vendos ) dhe ato nuk e kane shkronjen Ë pjese te alfabetit te tyre dhe aty eshte e shkruar qarte, paster dhe shkoqur :)
 
Last edited:

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,139
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Unë di këtë shpjegim:

Eva is a female given name, the Latinate counterpart of English Eve, derived from a Hebrew name meaning "life" or "living one". It can also mean full of life or mother of life. It is the standard biblical form of Eve in many European languages.

Di dikush të japë shpjegime edhe më të plota në lidhje me këtë?

Mother of Life i përgjigjet më së sakti "emrit" të saj.
Adami/Ademi dhe Eva/Hava, në realitet nuk kanë ekzistuar kurrnjëherë.

Kjo është metaforë të cilën religjionet (ata që flasin në emër të tyre) e marrin fjalë për fjalë.
Kemi të bëjmë me krijimin e mbretërisë njerëzore, mbretërisë së katërt (pas mbretërisë minerale, bimore e shtazore) dhe puqja apo martesa e Adamit dhe Evës në realitet është puqja e materies me frymën.


Ose, siç i njohim ndryshe si çiftet e kundërshtive: femrorja me mashkulloren, nata me ditën, errësira me dritën, poli negativ dhe ai pozitiv...


Materia (Matter), pra, është Eva, ndërsa Fryma (Spirit) është Adami.
Në sejcilin nga ne, rrjedhimisht, ka Evë dhe Adam, materie dhe frymë (ose shpirt).
Ndaj dhe domethënia e emrit Eva duhet kërkuar në këtë drejtim.


*
 

Petrit Kola

PERANDOR
Anëtar
Jun 24, 2021
Postime
6,401
Pikët
113
Konteksti eshte tekstualisht keshtu ne To-Rah ne hebraishten e lashte:
E krijuam dhe e çuam para Adamit dhe i tham VENDOSI një emër dhe ai (Adami) tha EVË


( EVË - e ve, e-vendos ) dhe ato nuk e kane shkronjen Ë pjese te alfabetit te tyre dhe aty eshte e shkruar qarte, paster dhe shkoqur :)
Qysh kur ju ASHKENAZIT krijuat hebraishten?

hebra.jpg
 

je suis de retour

°o°----->null
Anëtar
Apr 5, 2021
Postime
567
Pikët
93
Te gjithe ne bote pretendojen venijen.

E ve
T'a vura

E nisa dmth..


Po Adami ??? Vuri gje? Ja vune apo e vuri ?
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
16,815
Pikët
113
Adamit ja vun ne fakt, se ia lan si dhunti te emeronte si t'ja donte qejfi te gjitha gjallesat, perfshi edhe gruan e tij, edhe ai e beri. E vuri.
Nuk ekziston Hava si emertim per Even, por eshte shpikje arabesh, sic ka edhe emertime te tjera nga kombesi te tjera per t'iu pershtatur shoqerive te veta apo feve te krijuara nga keto shoqeri.
 
Top