• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Di pse akoma përmendet komunizmi?

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Po ik o koqe se kishte krere komunist nga familje te pasura apo qe u martuan me vajza nga familje te pasura.
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
64,462
Pikët
113
Kreret e Ballit dhe te Legalitetit ishin ushtarak te shkolluar ne akademite me prestigjioze te Europes. Ishin Kolonele dhe kapterre ne ushtri a xhandarmerine e shtetit perpara pushtimit Italian

Gradat e ushtarekeve guerilas te partizaneve beheshin me teneqe bakrri. E di ti cfar do te thote te jeshe gjeneralet i nje ushtrie te mirefillte apo jo?! Ca kujton ti se behet ushtria me teneqexhi si Koqi Xoxe me shoke te cilet armatimet dhe ndihmen qe merrnin nga aleatet e perdornin per te sulmuar nacionalistet!?

Ndryshimi midis familjeve me tradita dhe kreret e brigadave parrizane ishte shume i madh. E di cfar ka qene ndryshimi me i madh?

Ta them une pervec faktit se kuadrot ushtarak te Ballit dhe Legalitetit ishin me grada te mirefillte nuk ishin kriminel ordiner por njerez me tradita shqiptare te cilen nuk.pranuan kurre te qellojne mbi shqiptare te tjere. Kurse kerrmat partizane vrane me shume shqiptare se pushtues. Keto kerrma kane bere masakra ne popullin civil dhe ata qe kan dhene urdhera si gjeneralet duhet te gjykohen per krime ndaj popullsise shqiptare!
Gabohesh Mano, njëlloj siç bëjnë sot kan bër edhe atëhere, kush ka në dorë e kush ka para i çon fëmijët për të studiuar jashtë shtetit dhe kthehen e zën vëndet drejtuese por kjo nuk do të thotë apriori se janë të duhurit, më të zgjuarit.
Shëmbull po të bie këtë që më vjen ndërmënd tani, të birin e Bari Falliut, është koqe gomari që ka "studiuar" jashtë shtetit, nesër mund ta kemi ministër. ?
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,049
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Une e shkrova " shteti i mirëqenies" qe do te thotë diçka tjeter nga socialdemokracia dhe ju referova nje periudhë me te hershme.Socialdemokracia eshte fenomen me i ri.
Pervec vendeve Skandinave,Danimarka qe qeverisin socialdemokratet ne koalicione me liberalet dhe socialistet,Evropa tjeter nuk eshte Socialdemokrate.
Socialdemokracia eshte e mire per vendet me ekonomi shume te zhvilluar,resurse te medha dhe rrjedhe te kapitalit i cili mandej mundet te tatimohet lartë dhe ti shperdahet masës përmes transfertave sociale ( socialdemokratet si cdo i majtë tjeter kesaj i thone rishpërndarje e drejtë,qe ne te vertetu nuk eshte gje tjeter pervec eufemizëm per fjalen vjedhje ndaj me te afteve qe krijojne vlere te shtuar...por kush hyne me thell per ti zberthyer ,JU majtistet jeni te pashërueshme ne botekuptimin e juaj !).
Shqiperia /Kosova jane shtete te varfera dhe socialdemokracia nuk mundet te zbatohet,e as qe duhet te zbatohet.Ne shtetet e varfera nuk mundet te zbatosh politika ekonomike te majta,por vetem ato te djathta...kend do t'a tatimosh ne Shqiperi dhe Kosove ?
Socialdemokracia nuk eshte vetem ajo qe shihet ne Suedi,por ne rradhe te pare eshte sistem shume i kushtueshem,i shtrenjt.
Shqiperia nuk ka as sindikata,e letre me Socialdemokrate qe ne esencen veten e prezentojnë si ndermjetesues midis kapitalit dhe punes,duke ja mbajtur anen punes...nuk ka as kapital,dhe ku na mbetet socialdemokracia shqiptare ? Mos te flasim edhe për gjera tjera qe nenkuptohen per nje sistem te tille.

Per " Ballin kombetar" ke te drejtë,nga ana programore ka qenë me orientim socialdemokrat me ide naive ne kete fushe...Por për shkak te qendrimit te tyre ndaj Kosoves (qe duhet t'i bashkangjitet Shqiperisë),jane etiketuar si nacionalist dhe ne pergjithësi kinse si te djathte.

Shqiptarët nuk kanë botekuptime te djathta dhe rrjedhimisht as parti politike te djathta...prej 1945. Shqiptarët i qeverisin te majtet dhe ja ku na keni sjellur !
saktë e paske thënë @Semiku edhe për Daniamrkë edhe për Shqipëri e Kosovë.

* Shqipëria hyri në komunizëm duke kaluar fare kapitalizmin ( nga sistemi skllavopronar ) - nëse mund të thuhet kështu.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,729
Pikët
113
Gabohesh Mano, njëlloj siç bëjnë sot kan bër edhe atëhere, kush ka në dorë e kush ka para i çon fëmijët për të studiuar jashtë shtetit dhe kthehen e zën vëndet drejtuese por kjo nuk do të thotë apriori se janë të duhurit, më të zgjuarit.
Shëmbull po të bie këtë që më vjen ndërmënd tani, të birin e Bari Falliut, është koqe gomari që ka "studiuar" jashtë shtetit, nesër mund ta kemi ministër. ?
Nuk mund te jene kurr njesoj ata atehere me keta sot! Per nja fakt te thjeshte pjesa me e madhe e atyre me politike kishind ndjenje patriotike per venden pavaresisht menyres se vepruarit. Mbas komunizmit shqiptari e fshehte faktin se ishte shqiptar.

I pakundershtueshem eshte fakti se emigrantet perpara dhe gjate komunizmit emeronin femijet me emra shqiptar edhe pse ky emer sidomos ne Amerike eshte i veshtire per t'u shqiptuar dhe nuk eshte bezdi e vogel te jetosh me nje vend qe nuk ta shqipton dot emrin ashru sic duhet.

Emigrantet mbas komunizmit pjesa me e madhe perfshire edhe shqiptaret ne Shqiperi u japin femijeve wmra te huaj.

Jemi popull komplet ndryshe nga ai perpara komunizmit!

Edhe pse gjate kohes se Mbreterise ka patur mepotizem meritokracia ka qene shume me present se ne kohen e komunizmit dhe mbas.
 

Lorè

My heart is now your home.
Staff member
Anëtar
Jun 13, 2020
Postime
560
Pikët
93
Në vendin tonë në veçanti, për faktin që pas viteve 90' hoqi petkat e komunizmit dhe veshi të demokracisë (Prandaj jemi akoma shumë pas krahasuar me vendet e tjera, sepse kemi ndryshuar formë ama shumë pak përmbajtje) dhe në botë në përgjithësi për pasojat që la.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
25,378
Pikët
113
Në vendin tonë në veçanti, për faktin që pas viteve 90' hoqi petkat e komunizmit dhe veshi të demokracisë (Prandaj jemi akoma shumë pas krahasuar me vendet e tjera, sepse kemi ndryshuar formë ama shumë pak përmbajtje) dhe në botë në përgjithësi për pasojat që la.
Mundesisht shkruaj sa ma shpesh, se knaqem kur te lexoj.
Gjithe te mirat
 
Last edited:

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
10,356
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Në vendin tonë në veçanti, për faktin që pas viteve 90' hoqi petkat e komunizmit dhe veshi të demokracisë (Prandaj jemi akoma shumë pas krahasuar me vendet e tjera, sepse kemi ndryshuar formë ama shumë pak përmbajtje) dhe në botë në përgjithësi për pasojat që la.
Nuk ka Komunizem- Demokraci? Jane dy gjera te ndryshme nuk mund ti krahasosh se nuk jane te te njejtes fushe.
Ka Komunizem-Kapitalizem. Sisteme ekonomik

Ka dhe Diktature(regull)-Demokraci(gjysem rregull-gjysem anarshi)- Anarshi, sistemet qeverises.
 

Lorè

My heart is now your home.
Staff member
Anëtar
Jun 13, 2020
Postime
560
Pikët
93
Nuk ka Komunizem- Demokraci? Jane dy gjera te ndryshme nuk mund ti krahasosh se nuk jane te te njejtes fushe.
Ka Komunizem-Kapitalizem. Sisteme ekonomik

Ka dhe Diktature(regull)-Demokraci(gjysem rregull-gjysem anarshi)- Anarshi, sistemet qeverises.
Nuk i krahasova!
Pikërisht se pse nuk krahasohen kane lindur edhe problemet që ne kemi si komb.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
55,857
Pikët
113
Nuk ka Komunizem- Demokraci? Jane dy gjera te ndryshme nuk mund ti krahasosh se nuk jane te te njejtes fushe.
Ka Komunizem-Kapitalizem. Sisteme ekonomik

Ka dhe Diktature(regull)-Demokraci(gjysem rregull-gjysem anarshi)- Anarshi, sistemet qeverises.
No puede haber acuerdo con el Fondo a costa del sufrimiento del pueblo.

Desde el PC, integrante del Frente de Todxs, llamamos a suspender las negociaciones con el FMI y el pago de la deuda contraída por el gobierno de Macri hasta tanto se realice una investigación y se determinen las responsabilidades de los funcionarios del FMI que avalaron, por presiones del gobierno de Donald Trump y violando sus estatutos, el mayor crédito en la historia del organismo, destinado a la campaña electoral de Cambiemos.

Por si esto no fuera suficiente para detener las negociaciones y los pagos de la deuda, nos sumamos el reclamo de investigar, en el marco de la querella criminal contra el gobierno de Macri anunciada por el presidente Alberto Fernández en la apertura de las sesiones ordinarias del Congreso, para determinar cómo, quienes, y donde fugaron el dinero girado por el FMI, en lo constituye un robo, un nuevo saqueo del país que pretenden que vuelva a ser pagado por el pueblo argentino.

No caben dudas de que las negociaciones en curso entre el gobierno nacional y el FMI condicionaran, como lo hacen las políticas desestabilizadoras de las derechas junto al bloque de poder económico, mediático y judicial, el cumplimiento del programa político que consagró a Alberto Fernández como presidente de la Nación y que celebramos la noche del 27 de octubre de 2019 con la consigna .....neoliberalismo nunca más.

Hoy en nuestro país vivimos las consecuencias de la continua máquina de exclusión que es el capitalismo de por sí, a lo que se suman los 4 años de neoliberalismo con Macri al frente y la pandemia de coronavirus. Con sólo mirar las cifras de pobreza, indigencia, desempleo y demás calamidades es claro que no hay condiciones para un acuerdo que implique un ajuste sobre las espaldas de los sectores populares.

Es indispensable entender que no se puede pagar la deuda a costa del pueblo. Pero también es fundamental saber que quienes tomaron esa deuda y generaron un nuevo ciclo de hiper dependencia, del cual se benefician, continúan entre nosotros sin condena judicial.

Ponerle nombre y apellido a los endeudadores y estafadores del pueblo no puede ser el fin sino el principio de un proceso orientado a deslindar responsabilidades políticas e identificar beneficiarios del saqueo a nuestro país. Llamamos a las fuerzas integrantes del Frente de Todxs a manifestarse en este sentido.

Si sabemos quiénes fueron, que la deuda la paguen los que se enriquecieron con ella.

30/03/2021.

Conclusión.......que la deuda la paguen los que la fugaron y se enriquecieron.

MBARIMI....ne VARREZA, te besh kete SHKRIM,te versulen....putanat dhe maskulet.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,049
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Në vendin tonë në veçanti, për faktin që pas viteve 90' hoqi petkat e komunizmit dhe veshi të demokracisë (Prandaj jemi akoma shumë pas krahasuar me vendet e tjera, sepse kemi ndryshuar formë ama shumë pak përmbajtje) dhe në botë në përgjithësi për pasojat që la.
a po i bie, për demokratët e sotëm: "Ujku ( njeriu ) qimen ( rrobat, emërtimin ) e ndërron, por vesin (komunizmin) - jo!
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
45,654
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
S'është punë nostalgjie. Sot të gjitha krimet që po i bëjnë ( në njerëz, ekonomi, shkollë... eetj etj ) po mundohen t'i fshehin pas komunizmit, se "ai na ka lënë prapa" dhe po harrojnë që ajo punë i ka mbi 30 vjet dhe për shumë aspekte është më keq se aso kohe, ndaj dhe lindi fjala e urtë e popullit tonë të mencur "Më mirë ishim atëherë kur ishim keq"!

Me paska ikur ky komenti , Demke .😀

Ti Po thuan qe eshte tip justifikimi atehere ?

Po Ja pshm k’tu lexojme shpeshhere qe c’do gje e lidhin pa lidhje me komunizmin... dhe ne k’te rast i bien edhe nje fare nostalgjie , por qe nuk i kuptojne edhe demet qe shkaktojne .
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
45,654
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Nga mentaliteti veme re qe nuk ka ikur asnjehere .
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,560
Pikët
113
* Shqipëria hyri në komunizëm duke kaluar fare kapitalizmin ( nga sistemi skllavopronar ) - nëse mund të thuhet kështu.
ne shqip kjo nuk shkon fare, thuhet keshtu;
" Shqipëria hyri në komunizëm duke mos e kaluar fare kapitalizmin , duke kaluar direkt nga feudalizmi ne socializem "

demke nga bohet ai ragnar, si u zhduk kshu ky ,
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,049
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
ne shqip kjo nuk shkon fare, thuhet keshtu;
" Shqipëria hyri në komunizëm duke mos e kaluar fare kapitalizmin , duke kaluar direkt nga feudalizmi ne socializem "

demke nga bohet ai ragnar, si u zhduk kshu ky ,
Të faleminderit Pjer. E paskam harruar pjesëzën "mos". Rrofsh!
 

Damastion

V.I.P
Anëtar
Jan 31, 2014
Postime
2,442
Pikët
63
Me paska ikur ky komenti , Demke .😀

Ti Po thuan qe eshte tip justifikimi atehere ?

Po Ja pshm k’tu lexojme shpeshhere qe c’do gje e lidhin pa lidhje me komunizmin... dhe ne k’te rast i bien edhe nje fare nostalgjie , por qe nuk i kuptojne edhe demet qe shkaktojne .
Keshtu ndodhe kur analfabetet funksional behen analist te ceshtjeve politike dhe sociale!
 
Top