• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,686
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Sinjalistikat rrugore jane shume te rendesishme per qarkullimin me mjet. Nuk mjaftojne vetem karakteristikat e rruges dhe elementet e vecante te saj per nje qarkullim normal por edhe sinjalet.

Keshtu qe te mesuarit e sinjalistikave eshte e domosdoshme madje jo vetem per drejtuesit e mjeteve me motorr por edhe drejtuesit e mjeteve pa motorr dhe madje edhe kalimtaret duhet te kene nje formim baze per qarkullimin ne rruge.

Rruga NUK eshte thjeshte ajo zona ku levizin makinat por rruga eshte zone publike e destinuar per qarkullimin e te gjitha mjeteve, kembesoreve dhe kafsheve.

Rruge eshte e perbere nga elemente te vecante te cilet percaktojne se ku duhet te qarkulloje mjeti apo kembesori.

Rruget jane te ndryshme dhe per kete aresye kane elemente te ndryshem.

Pjese te rendesishme te rruges jane karrexhatat, trafikndaresit, korsite, bankinat, trotuaret, etj.

Pastaj rruget jane te pajisura me sinjale rrugore te cilat orinetojne, percaktojne dhe menaxhojne qarkullimin e perditshem.

Sinjalet ndahen ne sinjale te policise, semaforike, vertikale, horizontale.

Drejtues te mjeteve ne shumicen e rasteve nuk i njohin sinjalet, disa nuk i respektojne me qellim, disa nuk e dine se c'fare jane sinjalet dhe disa i respektojne ato me raste apo i keqkuptojne.
Gjithashtu kalimtaret nuk i njohin ne shumicen e rasteve.
Ketu do te parashtrojme disa nga problematikat lidhur me disa nga sinjalet rrugore.

Vazhdon...
 
Last edited:

Smokkie

V.I.P
Anëtar
Oct 6, 2015
Postime
2,051
Pikët
113
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Drejtuesit ne te shumten e rasteve nuk i njohin sinjalet? Nga e gjete kete information? Futja kot.
 

Poshnjari

Kontribues
Staff member
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
513
Pikët
63
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Dhe çfarë do të thojë autori me këtë?
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Sinjalistikat rrugore jane shume te rendesishme per qarkullimin me mjet. Nuk mjaftojne vetem karakteristikat e rruges dhe elementet e vecante te saj per nje qarkullim normal por edhe sinjalet.

Keshtu qe te mesuarit e sinjalistikave eshte e domosdoshme madje jo vetem per drejtuesit e mjeteve me motorr por edhe drejtuesit e mjeteve pa motorr dhe madje edhe kalimtaret duhet te kene nje formim baze per qarkullimin ne rruge.

Rruga NUK eshte thjeshte ajo zona ku levizin makinat por rruga eshte zone publike e destinuar per qarkullimin e te gjitha mjeteve, kembesoreve dhe kafsheve.

Rruge eshte e perbere nga elemente te vecante te cilet percaktojne se ku duhet te qarkulloje mjeti apo kembesori.

Rruget jane te ndryshme dhe per kete aresye kane elemente te ndryshem.

Pjese te rendesishme te rruges jane karrexhatat, trafikndaresit, korsite, bankinat, trotuaret, etj.

Pastaj rruget jane te pajisura me sinjale rrugore te cilat orinetojne, percaktojne dhe menaxhojne qarkullimin e perditshem.

Sinjalet ndahen ne sinjale te policise, semaforike, vertikale, horizontale.

Drejtues te mjeteve ne shumicen e rasteve nuk i njohin sinjalet, disa nuk i respektojne me qellim, disa nuk e dine se c'fare jane sinjalet dhe disa i respektojne ato me raste apo i keqkuptojne.
Gjithashtu kalimtaret nuk i njohin ne shumicen e rasteve.
Ketu do te parashtrojme disa nga problematikat lidhur me disa nga sinjalet rrugore.

Vazhdon...
Te te pyes kot. Ke ndonje lidhje me kete fushe , apo the : hajde po e hap qe te mesoj ndonje gje nga ndonje qe do te kete nerva e te mbushe faqen? Ja po filloj une. Kembesori ne ca vende te Europes eshte mbreti i rruges.Ne Kosove te dalin si lope perpara vend e pa vend (mire aty ku ka zebra po aty ku s'ka ?), se kujtojne se jane ne nje nga keto vendet e Europes.Ne Shqiperi se qeth njeri hic se po kalon robi, ndaj kembet e shpejta faqja e bardhe.Te vrasin ne trotuar jo me ne rruge po e po (as mos ju genjeje mendja se po kaloni rrugen me semafor jeshil dhe jeni te sigurte).Ne shume rruge te ndertuara mbas 1990 ne Shqiperi ( te jap shembuj sa te duash) , degezimet hyrese jane shume te shkurtera,shpesh ai qe hyn nuk ka hic shesh pamje ose ai qe eshte ne rruge kryesore e sheh ate qe hyn nga rruga anesore ne momentin e fundit, kur do bejne xing. Nuk ke pse habitesh, kur je duke ecur ne nje rruge nacionale te kategorise A ne Shqiperi qe: makina hidhet pupthi si kangur, qe ne mes te korsise sende te del shtylle ose kolone e ures, qe asfalti mbaron papritur ne rastin me te mire ose te del nje goxha grope qe te thyen ne ty dhe makinen ne mes. Rruget ne bote ndertohen qe mos te dalesh me makine ne to, ne kundershtim me Shqiperine ku del ne rruge dhe ja fut sa te haje makina.Do thuash ky u cmend.Jo !Ne bote te vene limit shpejtesie, te vene limite me semafor, te vene makine me targe cift ose tek, takse per rruge,etj.etj.,qe te te ike mendja kur nxjerr makinen ne rruge.Po flas per rruget brenda qyteteve. Kur te godet nje makine nga pas,gjithnje e ka fajin ai qe eshte pas dhe jo sic ndodh ne Shqiperi, qe vjen tjetri te hyp siper dhe fajin e ke ti.Do thuash po ai perpara beri levizje te gabuar.Po sikur ai perpara te qe makine policije apo shkemb, do i bije ?Ne te gjitha rastet(larg qofte),kur vret nje femije me makine, fajtori eshte shoferi. Ne bote policet nuk te ndalin per qef te ndalojne makinat dhe nuk fshihen ne ndonje cep,qe te te dalin papritmas si kukudh,(qe vetem zoti i shpeton qe shoferi si vret me makine) dhe te thone Stop!; pasur nga ai trefjaleshi i famshem: Kolaudim,Leje qarkullimi,Patente.Ne asnje vend te botes , polici nuk del me pallaske dhe drejton makinat dhe te thote kalo dhe kur je me te kuqe, sic ndodh ne Shqiperi - kur ne te njejten kohe semafori punon per bukuri.Ka shume vende ku kolaudimi behet mbi baze te km te pershkrua nga makina dhe jo 1 here ne vit.Po nuk beri km makina per cfare do ta kolaudosh?Nuk ka rendesi sa e vjeter eshte makina.Po kaloi ne kolaudim, nuk te thote njeri plac.Targat shpesh here jane te vjetra qe nga koha kur ke blere makinen.Nuk nderrohen targat sa here i ngrefet qeverise per lte mbledhur leke.Si zgjidhet problemi i qarkullimit ne Tirane? Shume thjesht:Ler korsine e autobusit bosh(kjo vetem per autobuz,autoambulance, zjarrfikese ose dhe per bicikleta). Hyri njeri aty, hera e pare - 1000 EU gjobe.Hera e dyte, heqje patente per jete dhe sekuestrim makine. Per cdo tejkalim shpejtesie mbi te lejuaren: 500 - 1000 Eu gjobe. Pagese brenda 3 ditesh pa te drejte ulje gjobe(se ndryshe c'kuptim ka fjala gjobe?).Per ata te tipit gango(c'nuk pret nga keta...s'po i rrjeshtoj bemat e tyre), sekuestrim makine dhe heqje patente, per gjithe jeten.Kur vertetohet qe Polici ka abuzuar me ligjin ose i ka bere presion shoferit,policit futi nje gjobe 2000 Euro. Shume police nxirri ne lirim dhe zevendesoji me kamera.Per sinjalistiken , po te jap nje shembull. Rrugen e Rinasit ate 7km nga autostrada deri ne Rinas e ke bere besoj. Fillojme me ate ne fillim. Ajo eshte nje nga shembujt idiot, se si vendosen tabelat per kufizim shpejtesie.Fillon zona me limit shpejtesie, e heqin pas 150 metrash, e vene pas 50 metrash, e heqin prape limitin, e vene prape ose nuk e heqin fare dhe pastaj shef nje tabele qe lejon shpejtesine deri ne 90km/ore kur je gati 300 m nga kryqezimi i aeroportit. Gomarlliqe,qe dhe nje student nuk i ben dhe jo nje projektues.Shkurt, i vene si ju do [email protected] mos thoni ku po na shet mend.Vite dhe vite me pare ne shkolle 8 vjecare mbase ju kujtohet qe 36km/ore jane te barabarta me 10 metra ne sekonde.Pra 50 km ne ore i bije diku tek 13 meter ne sekonde. Koha e reagimit dhe frenimit te makines nuk mund te jene 1/10 e skondes apo jo? Minimalisht 2-3 sekonda, se nuk do ngulesh pince ose te frenosh per hall. Tani me nje llogari te thjeshte, me aq tabela sa ka aty dhe me aq limitime shpejtesie ose zona ku nuk parakalohet, shoferi cdo beje, do eci me makine apo do loze me marshin? Ah... nje shembull me idiot eshte heqja e barrierave vertikale ne autostraden Tirane - Durres,(te njohura ndryshe dhe si New Jersey ) dhe zevendesimi me ca si tip govate betoni te vazhduar me te uleta si lartesi me nje armim skandaloz, qe ju kane vene ca ferra siper(shpikje alla shqiptare- i propozoi kompania,qe fitoi tenderin se nuk kishte kallep dhe etj.,etj,qe mos te zgjatem tek kjo pike). Po e te njejtit gomarllik, por qe per kete rast ai qe ka pranuar zgjidhjen dhe ai qe e ka propozuar duhet ti rrasesh ne burg sa te jete jeta, jane gjysme sferat ne te dy anet e autostrades. Ne nje moment kur je me makine dhe kerkon qe te shmangesh nje aksident, qe ka ndodhur perpara teje duke kerkuar te devijosh e te dalesh ne pjesen rezerve me bar anash , ato sfera te cojne ne nje vdekje te sigurte.Ka plot e plot shembuj te tjere. Une po te tregoj pikerisht si nuk duhet te jete qarkullimi ne rruge dhe sinjalistika. Perfundimin nxirre vete.Per tani kaq.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,686
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Te te pyes kot. Ke ndonje lidhje me kete fushe , apo the : hajde po e hap qe te mesoj ndonje gje nga ndonje qe do te kete nerva e te mbushe faqen? Ja po filloj une. Kembesori ne ca vende te Europes eshte mbreti i rruges.Ne Kosove te dalin si lope perpara vend e pa vend (mire aty ku ka zebra po aty ku s'ka ?), se kujtojne se jane ne nje nga keto vendet e Europes.Ne Shqiperi se qeth njeri hic se po kalon robi, ndaj kembet e shpejta faqja e bardhe.Te vrasin ne trotuar jo me ne rruge po e po (as mos ju genjeje mendja se po kaloni rrugen me semafor jeshil dhe jeni te sigurte).Ne shume rruge te ndertuara mbas 1990 ne Shqiperi ( te jap shembuj sa te duash) , degezimet hyrese jane shume te shkurtera,shpesh ai qe hyn nuk ka hic shesh pamje ose ai qe eshte ne rruge kryesore e sheh ate qe hyn nga rruga anesore ne momentin e fundit, kur do bejne xing. Nuk ke pse habitesh, kur je duke ecur ne nje rruge nacionale te kategorise A ne Shqiperi qe: makina hidhet pupthi si kangur, qe ne mes te korsise sende te del shtylle ose kolone e ures, qe asfalti mbaron papritur ne rastin me te mire ose te del nje goxha grope qe te thyen ne ty dhe makinen ne mes. Rruget ne bote ndertohen qe mos te dalesh me makine ne to, ne kundershtim me Shqiperine ku del ne rruge dhe ja fut sa te haje makina.Do thuash ky u cmend.Jo !Ne bote te vene limit shpejtesie, te vene limite me semafor, te vene makine me targe cift ose tek, takse per rruge,etj.etj.,qe te te ike mendja kur nxjerr makinen ne rruge.Po flas per rruget brenda qyteteve. Kur te godet nje makine nga pas,gjithnje e ka fajin ai qe eshte pas dhe jo sic ndodh ne Shqiperi, qe vjen tjetri te hyp siper dhe fajin e ke ti.Do thuash po ai perpara beri levizje te gabuar.Po sikur ai perpara te qe makine policije apo shkemb, do i bije ?Ne te gjitha rastet(larg qofte),kur vret nje femije me makine, fajtori eshte shoferi. Ne bote policet nuk te ndalin per qef te ndalojne makinat dhe nuk fshihen ne ndonje cep,qe te te dalin papritmas si kukudh,(qe vetem zoti i shpeton qe shoferi si vret me makine) dhe te thone Stop!; pasur nga ai trefjaleshi i famshem: Kolaudim,Leje qarkullimi,Patente.Ne asnje vend te botes , polici nuk del me pallaske dhe drejton makinat dhe te thote kalo dhe kur je me te kuqe, sic ndodh ne Shqiperi - kur ne te njejten kohe semafori punon per bukuri.Ka shume vende ku kolaudimi behet mbi baze te km te pershkrua nga makina dhe jo 1 here ne vit.Po nuk beri km makina per cfare do ta kolaudosh?Nuk ka rendesi sa e vjeter eshte makina.Po kaloi ne kolaudim, nuk te thote njeri plac.Targat shpesh here jane te vjetra qe nga koha kur ke blere makinen.Nuk nderrohen targat sa here i ngrefet qeverise per lte mbledhur leke.Si zgjidhet problemi i qarkullimit ne Tirane? Shume thjesht:Ler korsine e autobusit bosh(kjo vetem per autobuz,autoambulance, zjarrfikese ose dhe per bicikleta). Hyri njeri aty, hera e pare - 1000 EU gjobe.Hera e dyte, heqje patente per jete dhe sekuestrim makine. Per cdo tejkalim shpejtesie mbi te lejuaren: 500 - 1000 Eu gjobe. Pagese brenda 3 ditesh pa te drejte ulje gjobe(se ndryshe c'kuptim ka fjala gjobe?).Per ata te tipit gango(c'nuk pret nga keta...s'po i rrjeshtoj bemat e tyre), sekuestrim makine dhe heqje patente, per gjithe jeten.Kur vertetohet qe Polici ka abuzuar me ligjin ose i ka bere presion shoferit,policit futi nje gjobe 2000 Euro. Shume police nxirri ne lirim dhe zevendesoji me kamera.Per sinjalistiken , po te jap nje shembull. Rrugen e Rinasit ate 7km nga autostrada deri ne Rinas e ke bere besoj. Fillojme me ate ne fillim. Ajo eshte nje nga shembujt idiot, se si vendosen tabelat per kufizim shpejtesie.Fillon zona me limit shpejtesie, e heqin pas 150 metrash, e vene pas 50 metrash, e heqin prape limitin, e vene prape ose nuk e heqin fare dhe pastaj shef nje tabele qe lejon shpejtesine deri ne 90km/ore kur je gati 300 m nga kryqezimi i aeroportit. Gomarlliqe,qe dhe nje student nuk i ben dhe jo nje projektues.Shkurt, i vene si ju do [email protected] mos thoni ku po na shet mend.Vite dhe vite me pare ne shkolle 8 vjecare mbase ju kujtohet qe 36km/ore jane te barabarta me 10 metra ne sekonde.Pra 50 km ne ore i bije diku tek 13 meter ne sekonde. Koha e reagimit dhe frenimit te makines nuk mund te jene 1/10 e skondes apo jo? Minimalisht 2-3 sekonda, se nuk do ngulesh pince ose te frenosh per hall. Tani me nje llogari te thjeshte, me aq tabela sa ka aty dhe me aq limitime shpejtesie ose zona ku nuk parakalohet, shoferi cdo beje, do eci me makine apo do loze me marshin? Ah... nje shembull me idiot eshte heqja e barrierave vertikale ne autostraden Tirane - Durres,(te njohura ndryshe dhe si New Jersey ) dhe zevendesimi me ca si tip govate betoni te vazhduar me te uleta si lartesi me nje armim skandaloz, qe ju kane vene ca ferra siper(shpikje alla shqiptare- i propozoi kompania,qe fitoi tenderin se nuk kishte kallep dhe etj.,etj,qe mos te zgjatem tek kjo pike). Po e te njejtit gomarllik, por qe per kete rast ai qe ka pranuar zgjidhjen dhe ai qe e ka propozuar duhet ti rrasesh ne burg sa te jete jeta, jane gjysme sferat ne te dy anet e autostrades. Ne nje moment kur je me makine dhe kerkon qe te shmangesh nje aksident, qe ka ndodhur perpara teje duke kerkuar te devijosh e te dalesh ne pjesen rezerve me bar anash , ato sfera te cojne ne nje vdekje te sigurte.Ka plot e plot shembuj te tjere. Une po te tregoj pikerisht si nuk duhet te jete qarkullimi ne rruge dhe sinjalistika. Perfundimin nxirre vete.Per tani kaq.
Jam ca i zene tani prandaj e kam lene me fjalen e fundit ''Vazhdon...''

Sigurisht qe jam i fushes dhe ato qe kam postuar jane te sakta dhe te verteta.

Kembesori jashte shtetit nuk eshte perhere mbret. Ne Shqiperi po flasim, per Shqiperine e kam hapur temen. Se ne forum Shqipetar jemi fundja.

E verteta eshte se edhe kembesoret duhet te njohin disa sinjalistika baze. Ke,mbesori kapercen trafikndaresin, shkel ishujt e trafikut, ecen ne rruge dhe rri ben muhabet ne mes te karrexhates, etj et.

Sigurisht edhe ca gangsterra me makina rrine ne rruge dhe e qendrojne makinene ne mes te rruges apo edhe ne trotuare, nuk japin perparesi kembesoreve ne vendkalimet e tyre, te gjitha keto jane probleme te shoqerise ne lidhje me qarkullimin ne rruget tona.


Bicikletat kalojne ne vendkalimet e kembesoreve madje edhe motorret. Kembesoret qarkullojne ne korsite e bicikletave etj

Ka nje mangesi te madhe kulture dhe arsimimi ne lidhje me qarkullimin ne rruge.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,686
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Te te pyes kot. Ke ndonje lidhje me kete fushe , apo the : hajde po e hap qe te mesoj ndonje gje nga ndonje qe do te kete nerva e te mbushe faqen? Ja po filloj une. Kembesori ne ca vende te Europes eshte mbreti i rruges.Ne Kosove te dalin si lope perpara vend e pa vend (mire aty ku ka zebra po aty ku s'ka ?), se kujtojne se jane ne nje nga keto vendet e Europes.Ne Shqiperi se qeth njeri hic se po kalon robi, ndaj kembet e shpejta faqja e bardhe.Te vrasin ne trotuar jo me ne rruge po e po (as mos ju genjeje mendja se po kaloni rrugen me semafor jeshil dhe jeni te sigurte).Ne shume rruge te ndertuara mbas 1990 ne Shqiperi ( te jap shembuj sa te duash) , degezimet hyrese jane shume te shkurtera,shpesh ai qe hyn nuk ka hic shesh pamje ose ai qe eshte ne rruge kryesore e sheh ate qe hyn nga rruga anesore ne momentin e fundit, kur do bejne xing. Nuk ke pse habitesh, kur je duke ecur ne nje rruge nacionale te kategorise A ne Shqiperi qe: makina hidhet pupthi si kangur, qe ne mes te korsise sende te del shtylle ose kolone e ures, qe asfalti mbaron papritur ne rastin me te mire ose te del nje goxha grope qe te thyen ne ty dhe makinen ne mes. Rruget ne bote ndertohen qe mos te dalesh me makine ne to, ne kundershtim me Shqiperine ku del ne rruge dhe ja fut sa te haje makina.Do thuash ky u cmend.Jo !Ne bote te vene limit shpejtesie, te vene limite me semafor, te vene makine me targe cift ose tek, takse per rruge,etj.etj.,qe te te ike mendja kur nxjerr makinen ne rruge.Po flas per rruget brenda qyteteve. Kur te godet nje makine nga pas,gjithnje e ka fajin ai qe eshte pas dhe jo sic ndodh ne Shqiperi, qe vjen tjetri te hyp siper dhe fajin e ke ti.Do thuash po ai perpara beri levizje te gabuar.Po sikur ai perpara te qe makine policije apo shkemb, do i bije ?Ne te gjitha rastet(larg qofte),kur vret nje femije me makine, fajtori eshte shoferi. Ne bote policet nuk te ndalin per qef te ndalojne makinat dhe nuk fshihen ne ndonje cep,qe te te dalin papritmas si kukudh,(qe vetem zoti i shpeton qe shoferi si vret me makine) dhe te thone Stop!; pasur nga ai trefjaleshi i famshem: Kolaudim,Leje qarkullimi,Patente.Ne asnje vend te botes , polici nuk del me pallaske dhe drejton makinat dhe te thote kalo dhe kur je me te kuqe, sic ndodh ne Shqiperi - kur ne te njejten kohe semafori punon per bukuri.Ka shume vende ku kolaudimi behet mbi baze te km te pershkrua nga makina dhe jo 1 here ne vit.Po nuk beri km makina per cfare do ta kolaudosh?Nuk ka rendesi sa e vjeter eshte makina.Po kaloi ne kolaudim, nuk te thote njeri plac.Targat shpesh here jane te vjetra qe nga koha kur ke blere makinen.Nuk nderrohen targat sa here i ngrefet qeverise per lte mbledhur leke.Si zgjidhet problemi i qarkullimit ne Tirane? Shume thjesht:Ler korsine e autobusit bosh(kjo vetem per autobuz,autoambulance, zjarrfikese ose dhe per bicikleta). Hyri njeri aty, hera e pare - 1000 EU gjobe.Hera e dyte, heqje patente per jete dhe sekuestrim makine. Per cdo tejkalim shpejtesie mbi te lejuaren: 500 - 1000 Eu gjobe. Pagese brenda 3 ditesh pa te drejte ulje gjobe(se ndryshe c'kuptim ka fjala gjobe?).Per ata te tipit gango(c'nuk pret nga keta...s'po i rrjeshtoj bemat e tyre), sekuestrim makine dhe heqje patente, per gjithe jeten.Kur vertetohet qe Polici ka abuzuar me ligjin ose i ka bere presion shoferit,policit futi nje gjobe 2000 Euro. Shume police nxirri ne lirim dhe zevendesoji me kamera.Per sinjalistiken , po te jap nje shembull. Rrugen e Rinasit ate 7km nga autostrada deri ne Rinas e ke bere besoj. Fillojme me ate ne fillim. Ajo eshte nje nga shembujt idiot, se si vendosen tabelat per kufizim shpejtesie.Fillon zona me limit shpejtesie, e heqin pas 150 metrash, e vene pas 50 metrash, e heqin prape limitin, e vene prape ose nuk e heqin fare dhe pastaj shef nje tabele qe lejon shpejtesine deri ne 90km/ore kur je gati 300 m nga kryqezimi i aeroportit. Gomarlliqe,qe dhe nje student nuk i ben dhe jo nje projektues.Shkurt, i vene si ju do [email protected] mos thoni ku po na shet mend.Vite dhe vite me pare ne shkolle 8 vjecare mbase ju kujtohet qe 36km/ore jane te barabarta me 10 metra ne sekonde.Pra 50 km ne ore i bije diku tek 13 meter ne sekonde. Koha e reagimit dhe frenimit te makines nuk mund te jene 1/10 e skondes apo jo? Minimalisht 2-3 sekonda, se nuk do ngulesh pince ose te frenosh per hall. Tani me nje llogari te thjeshte, me aq tabela sa ka aty dhe me aq limitime shpejtesie ose zona ku nuk parakalohet, shoferi cdo beje, do eci me makine apo do loze me marshin? Ah... nje shembull me idiot eshte heqja e barrierave vertikale ne autostraden Tirane - Durres,(te njohura ndryshe dhe si New Jersey ) dhe zevendesimi me ca si tip govate betoni te vazhduar me te uleta si lartesi me nje armim skandaloz, qe ju kane vene ca ferra siper(shpikje alla shqiptare- i propozoi kompania,qe fitoi tenderin se nuk kishte kallep dhe etj.,etj,qe mos te zgjatem tek kjo pike). Po e te njejtit gomarllik, por qe per kete rast ai qe ka pranuar zgjidhjen dhe ai qe e ka propozuar duhet ti rrasesh ne burg sa te jete jeta, jane gjysme sferat ne te dy anet e autostrades. Ne nje moment kur je me makine dhe kerkon qe te shmangesh nje aksident, qe ka ndodhur perpara teje duke kerkuar te devijosh e te dalesh ne pjesen rezerve me bar anash , ato sfera te cojne ne nje vdekje te sigurte.Ka plot e plot shembuj te tjere. Une po te tregoj pikerisht si nuk duhet te jete qarkullimi ne rruge dhe sinjalistika. Perfundimin nxirre vete.Per tani kaq.
Shumica sot nuk e dine se cfare eshte Autostrade dhe cfare nuk eshte Autostrade. DHe praktikisht Ruga Tirane-Durres nuk eshte Autostrade, nuk hyn ne kategorine e Autostradave. Eshte Rruge Interurbane Kryesore. Nuk eshte Autostrade sepse i mungojne korsite e emergjences, muret rrethues mbrojtes, SHpejtesine e ka mx deri 90 km/h.


Pastaj duhet marre parasysh se Shqiperia kaq truall ka , nuk do ta kthejme krejt truallin e Shqiperise ne autostrada. Nuk mund te krahasohet me Italine e cila eshte mbi 20 here me e madhe si truall se Shqiperia.
 
Last edited:

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Shumica sot nuk e dine se cfare eshte Autostrade dhe cfare nuk eshte Autostrade. DHe praktikisht Ruga Tirane-Durres nuk eshte Autostrade, nuk hyn ne kategorine e Autostradave. Eshte Rruge Interurbane Kryesore. Nuk eshte Autostrade sepse i mungojne korsite e emergjences, muret rrethues mbrojtes, SHpejtesine e ka mx deri 90 km/h.


Pastaj duhet marre parasysh se Shqiperia kaq truall ka , nuk do ta kthejme krejt truallin e Shqiperise ne autostrada. Nuk mund te krahasohet me Italine e cila eshte mbi 20 here me e madhe si truall se Shqiperia.
Nuk ka rendesi cfare emri i ve.Per Shqiperine e quajme Autostrade. Mund ta quajme rruge te kategorise A ose rruge me 4 korsi (2 vajte-dy ardhje).Per rruget keto Kushte Teknike jane, ose me thene jane te vjetrat dhe te rejat ,qe i ka prezantuar nje kompani konsulence e huaj dhe i ka perkthyer nje person qe calon ca nga gjuha shqipe.Po pak rendesi ka emri.Kaq makina jane, ky qarkullim. Ky fshat dhe ky zanat. Kete karrexhaten ku kembesoret benin muhabet se morra vesh (postimi me siper).Por qe te mos zgjatemi se kane ikur 27 vjet nga 1990 dhe na shkoi koha ne autobus,sugjeroj te zbatohen shpejt dhe qarte ato qe sugjerova. Me vone merremi me kalimtaret. Ne ca vende te Evropes me beso qe te them: Sa te sheh shoferi qe ti po e con ne mendje per te kaluar aty ku jane vijat e bardha, ndalon shoferi 10 apo 15 metra larg. Bile se te tha mendja ty, qe te rish mbi vija te bardha.... nxjerr shoferi buken qe e ka marre me vete dhe e shijon derisa ty te mbushet mendja te ikesh qe aty. As borise si bije, se ka hall se e merr per presion dhe e con ne gjyq.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
38,952
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Ne Qafiristan mungon si edukata ne drejtimin e automjetit ose cfaredo lloji mjeti nga qytetari por edhe rruga dhe sinjalistika e varfer dhe pa kriter qe qeveria aplikon neper tenderat qe ua jep shokeve financues te fushatave.......

Nje qeveri qe cdo rruge te ndertuar ja dedikon dhe con qytetarin e saj drejt vdekjes.....pa ndricim, pa korsi te ndara, pa parametra sigurie si ne mes te tyre por edhe neper anesore ku njerezia pasi bien neper kanale mbyten, pa nenkalime ose mbikalime, pa shenja per te treguar daljen por ta jep 50 metra perpara e hajde te te lere furgoni te kalosh nga e majta ne te djathe......eshte nje kaos i vertete.....ne nje rruge ecin dhia, lopa, dumdumi me sane si dhe Ferrari i katnarit nga Laqi qe shet pooordhe duke i dhon me komet jasha penxheres.

Nga rruget qe ja vlen te ecesh ne Qafiristan eshte vetem ajo per ne Morine....si dhe rruga e re nga Morina ne Prishtine.....te tjerat jane Shishtufina te vogla.
 
Last edited:

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,686
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Ne Qafiristan mungon si edukata ne drejtimin e automjetit ose cfaredo lloji mjeti nga qytetari por edhe rruga dhe sinjalistika e varfer dhe pa kriter qe qeveria aplikon neper tenderat qe ua jep shokeve financues te fushatave.......

Nje qeveri qe cdo rruge te ndertuar ja dedikon dhe con qytetarin e saj drejt vdekjes.....pa ndricim, pa korsi te ndara, pa parametra sigurie si ne mes te tyre por edhe neper anesore ku njerezia pasi bien neper kanale mbyten, pa nenkalime ose mbikalime, pa shenja per te treguar daljen por ta jep 50 metra perpara e hajde te te lere furgoni te kalosh nga e majta ne te djathe......eshte nje kaos i vertete.....ne nje rruge ecin dhia, lopa, dumdumi me sane si dhe Ferrari i katnarit nga Laqi qe shet pooordhe duke i dhon me komet jasha penxheres.

Nga rruget qe ja vlen te ecesh ne Qafiristan eshte vetem ajo per ne Morine....si dhe rruga e re nga Morina ne Prishtine.....te tjerat jane Shishtufina te vogla.
Shume e vertete, por keto nuk jane faji vetem i qeverise se jemi mesuar ti hedhim fajin qeverise , jane edhe faji i mungeses se ndergjegjesimit se te gjithe duhet te kemi informacion ne lidhje me sinjalistikat.
Problemi ne lidhje me qarkullimin ne rruge eshte nje problem i mungeses se kultures dhe shkollimit.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,686
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Nuk ka rendesi cfare emri i ve.Per Shqiperine e quajme Autostrade. Mund ta quajme rruge te kategorise A ose rruge me 4 korsi (2 vajte-dy ardhje).Per rruget keto Kushte Teknike jane, ose me thene jane te vjetrat dhe te rejat ,qe i ka prezantuar nje kompani konsulence e huaj dhe i ka perkthyer nje person qe calon ca nga gjuha shqipe.Po pak rendesi ka emri.Kaq makina jane, ky qarkullim. Ky fshat dhe ky zanat. Kete karrexhaten ku kembesoret benin muhabet se morra vesh (postimi me siper).Por qe te mos zgjatemi se kane ikur 27 vjet nga 1990 dhe na shkoi koha ne autobus,sugjeroj te zbatohen shpejt dhe qarte ato qe sugjerova. Me vone merremi me kalimtaret. Ne ca vende te Evropes me beso qe te them: Sa te sheh shoferi qe ti po e con ne mendje per te kaluar aty ku jane vijat e bardha, ndalon shoferi 10 apo 15 metra larg. Bile se te tha mendja ty, qe te rish mbi vija te bardha.... nxjerr shoferi buken qe e ka marre me vete dhe e shijon derisa ty te mbushet mendja te ikesh qe aty. As borise si bije, se ka hall se e merr per presion dhe e con ne gjyq.
Nqs i mesojme gjerat gabim ketu edhe jashte shtetit prap gabium i dime.

Autostrada eshte nje rruge e nje shpejtesie te larte, rruga Tirane-Durres nuk eshte rruge e nje shpejtesie te larte. Autostrada duhet te kete kushte te sigurise, dhe i ka. Tirane-DUrres nuk i ka.
Prandaj nuk mundet as per Shqiperine ta quash Autostrade.
Une e di qe e shkelin gazin deri ne fund drejtuesit e mjeteve por kjo nuk dmth se lejohet dhe se eshte Autostrade.

Respekte.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,686
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Karrexhata eshte pjesa erruges ku qarkullojne vetem mjetet. Nuk lejohet qe kembesoret te qendrojne aty dhe te bejne muhabet ngase kishin kohe pa u pare.
Me kuptove tani?
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,686
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Nuk ka rendesi cfare emri i ve.Per Shqiperine e quajme Autostrade. Mund ta quajme rruge te kategorise A ose rruge me 4 korsi (2 vajte-dy ardhje).Per rruget keto Kushte Teknike jane, ose me thene jane te vjetrat dhe te rejat ,qe i ka prezantuar nje kompani konsulence e huaj dhe i ka perkthyer nje person qe calon ca nga gjuha shqipe.Po pak rendesi ka emri.Kaq makina jane, ky qarkullim. Ky fshat dhe ky zanat. Kete karrexhaten ku kembesoret benin muhabet se morra vesh (postimi me siper).Por qe te mos zgjatemi se kane ikur 27 vjet nga 1990 dhe na shkoi koha ne autobus,sugjeroj te zbatohen shpejt dhe qarte ato qe sugjerova. Me vone merremi me kalimtaret. Ne ca vende te Evropes me beso qe te them: Sa te sheh shoferi qe ti po e con ne mendje per te kaluar aty ku jane vijat e bardha, ndalon shoferi 10 apo 15 metra larg. Bile se te tha mendja ty, qe te rish mbi vija te bardha.... nxjerr shoferi buken qe e ka marre me vete dhe e shijon derisa ty te mbushet mendja te ikesh qe aty. As borise si bije, se ka hall se e merr per presion dhe e con ne gjyq.
A e ke marre patenten ti?
Nqs po besoj se duhet te kesh mesuar ne autoshkolle se c'fare eshte Autosrtade dhe c'fare nuk eshte.

Paqe.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
38,952
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Shume e vertete, por keto nuk jane faji vetem i qeverise se jemi mesuar ti hedhim fajin qeverise , jane edhe faji i mungeses se ndergjegjesimit se te gjithe duhet te kemi informacion ne lidhje me sinjalistikat.
Problemi ne lidhje me qarkullimin ne rruge eshte nje problem i mungeses se kultures dhe shkollimit.

E ceka edhe ne postimin tim qe mungon kultura dhe njerzilliku....pa keto asnje rruge, sinjalistike nuk na ben derman.

Kete vere qe isha me pushime, baba pati nje problem me zemren ne mengjes heret e mu desh ta ve ne makine dhe ta coj ne urgjence.....
Nga Kavaja deri ne spitalin Hy**a, asnje qen bir qeni nuk e hapte korsine ne krahun e majte edhe pse me dritat e alarmit ndezur e duke i rene burise...
Korsia e majte ishte plot dhe e djathta bosh....

Te kam bere nje sultiash fundshpine mercedesit 500 te leshit qe ke se as me 500 derra nuk e meritojne ti cosh per kullotje.....
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,686
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

E ceka edhe ne postimin tim qe mungon kultura dhe njerzilliku....pa keto asnje rruge, sinjalistike nuk na ben derman.

Kete vere qe isha me pushime, baba pati nje problem me zemren ne mengjes heret e mu desh ta ve ne makine dhe ta coj ne urgjence.....
Nga Kavaja deri ne spitalin Hy**a, asnje qen bir qeni nuk e hapte korsine ne krahun e majte edhe pse me dritat e alarmit ndezur e duke i rene burise...
Korsia e majte ishte plot dhe e djathta bosh....

Te kam bere nje sultiash fundshpine mercedesit 500 te leshit qe ke se as me 500 derra nuk e meritojne ti cosh per kullotje.....
Po pra eshte ky problemi me i madh mendoje dhe une. Me vjen keq per eksperiencen tuaj . Por eshte shume e vertete se mungon arsimi dhe kultura .

E verteta eshte se nuk respektohen ligjet qe i bejme vete. Pra NUK respektohen as sinjalet rrugore por me e keqja eshte se po e theksoje me germa kapitale kete :NUK NJIHEN SINJALET nga nje pjese derrmuese e drejtuesve te mjeteve.
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Ne Qafiristan mungon si edukata ne drejtimin e automjetit ose cfaredo lloji mjeti nga qytetari por edhe rruga dhe sinjalistika e varfer dhe pa kriter qe qeveria aplikon neper tenderat qe ua jep shokeve financues te fushatave.......

Nje qeveri qe cdo rruge e con qytetarin e saj drejt vdekjes.....pa ndricim, pa korsi te ndara, pa parametra sigurie si ne mes te tyre por edhe neper anesore ku njerezia pasi bien neper kanale mbyten......eshte nje kaos i vertete.....ne nje rruge ecin dhia, lopa, dumdumi me sane si dhe Ferrari i katnarit nga Laqi qe shet pooordhe duke i dhon me komet jasha penxheres.

Nga rruget qe ja vlen te ecesh ne Qafiristan eshte vetem ajo per ne Morine....si dhe rruga e re nga Morina ne Prishtine.....te tjerat jane Shishtufina te vogla.
Kam kohe pa kaluar nga Morina ( Milot - Morine e ke fjalen ?) S'e di cfare i kane bere tani. Por asaj rruge vetem t'i frysh ne [email protected] Ajo qe duket si rruge e mire ose e pafajeshme do kujdes se eshte shume e rrezikshme.Shume.Ka ca vende q ete merr ne qafe dhe iken per lesh pa e marr vesh. 54 km te saj (aty ku eshte tuneli) u fituan me tender 386 milion Euro dhe mbaruan me nje minimum prej 1.3 miliard Euro.E tere rruga (milo-Kukes) u kerkua te ndertohej nga nje kompani Austriake, me koncension per 600 milion dollare ( celsat ne dore dhe shfrytezim 20 vjet). Projekti qe u propozua ishte me mikrotunele.Nderkohe qe Milot-Reshen dhe Kalimash- Kukes kushtuan shume e shume here me pak. Nuk po hyj ne detaje, por ajo rruge vetem inxhinieri nuk eshte.Me mikro tunele do qe shume me e mire dhe me e sigurte. Por teme tjeter kjo.
Rruga me e shtrenjte ne bote para ca kohesh ishte ne Alpet Zvicerane ne male, ku pjese e rruges dhe ishte nje tunel. Rruga me sa kujtoj kishte 4 apo 6 korsi dhe korsine e trenit. 140 milion dollare km. Kjo e jona shkoi gati 25 milion dollare km dhe skarpatatat jane per ibret,cilesia e mbrojtjeve metalike cope-cope, asnje peme ne te dy anet e rruges dhe guret, qe bijen ne rruge ne cdo ore te dites apo te nates. Tuneli u be me i shkurter dhe per kete aresye kur hyn nga ana e Milotit dhe del ne anen tjeter nuk eshte cudi qe ne tetor te gjesh ngrice ne rruge dhe te ikesh per lesh. Ka nje burim nja 1 km e ca nga dalja e tunelit. Shpejtesia eshte per 110 km ne ore, por ka kthesa ku mezi mban makinen ne rruge.etj..etj... Ne 2010 dhe 2011 binte bore dhe nuk pastrohej hic. Rruga me e mire ne Shqiperi (meqe doli fjala) eshte rruga Rrogozhine-Lushnje, packa se njerezit kane mbyllur kanalet anesore, kane shkaterruar sinjalistiken dhe mbrojtjet rrugore. Ka mbaruar ne 2001 dhe nuk ka akoma probleme strukturale. Ka nje lapidar per gangstere ne rreth rrotullimin e Cermes, qe nuk eshte problem projektimi por deshire e njerezve per te fluturuar. Eshte e vetmja rruge ne Shqiperi me 27.5 cm shtrese asfaltike (me mos gaboj). Rruge e mire eshte dhe Librazhd - Qafethane por dhe Rrogozhine -Elbasan. Po flasim si ane strukturale. Nuk llogarisim ketu qe njerezit ecin si kafshe ose kane demtuar cdo gje ne rruge.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,686
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Nuk ka rendesi cfare emri i ve.Per Shqiperine e quajme Autostrade. Mund ta quajme rruge te kategorise A ose rruge me 4 korsi (2 vajte-dy ardhje).Per rruget keto Kushte Teknike jane, ose me thene jane te vjetrat dhe te rejat ,qe i ka prezantuar nje kompani konsulence e huaj dhe i ka perkthyer nje person qe calon ca nga gjuha shqipe.Po pak rendesi ka emri.Kaq makina jane, ky qarkullim. Ky fshat dhe ky zanat. Kete karrexhaten ku kembesoret benin muhabet se morra vesh (postimi me siper).Por qe te mos zgjatemi se kane ikur 27 vjet nga 1990 dhe na shkoi koha ne autobus,sugjeroj te zbatohen shpejt dhe qarte ato qe sugjerova. Me vone merremi me kalimtaret. Ne ca vende te Evropes me beso qe te them: Sa te sheh shoferi qe ti po e con ne mendje per te kaluar aty ku jane vijat e bardha, ndalon shoferi 10 apo 15 metra larg. Bile se te tha mendja ty, qe te rish mbi vija te bardha.... nxjerr shoferi buken qe e ka marre me vete dhe e shijon derisa ty te mbushet mendja te ikesh qe aty. As borise si bije, se ka hall se e merr per presion dhe e con ne gjyq.
Se mos ma marresh per keq or mik , e di pse te bera pyetjen qepare per patente?

Nqs nuk e ke marre akoma te ftoje te vish ketej nga Autoshkolla ime. Haha respekte.
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

A e ke marre patenten ti?
Nqs po besoj se duhet te kesh mesuar ne autoshkolle se c'fare eshte Autosrtade dhe c'fare nuk eshte.

Paqe.
O Alkoma...nuk po flet me nje nga fshati or burr. Ti lexo c'a shkruaj.Leri teorite qe ke bere ne kurs te makines. Emrat jane relative. Njeri e quan ashtu, tjetri e quan keshtu. Ne varesi te vendit, siperfaqes etj etj. i veme nga nje emer.Nuk na prish pune emri.Ne po i quajme autostrade bazuar deri ne nivelin qe mund te ndertojme.Se rruge me 4 korsi ne te dy krahet e me korsi rezerve apo shpejtesie apo emergjence s'do bejme, se aq trafik kemi.Ne na prish pune se ne i bejme rruget si na do leshi.Gjen njeri nje program kompjuteri dhe i ben sipas atij. Pastaj del nje tjeter dhe i ben ndryshe.Ne Shqiperi mbase mund te kete ndonje, po ka ngelur ndonje qe te dije te beje me dore llogaritejn/kalkulimin e shtresave rrugore. Shqiperia operon akoma me kushtet teknike te para 1990, qe ngelen akoma shume te mira. Mire qe kemi ato, se te pakten ato vine ere profesionalizem. Nuk po gjejme derman me Kushtet Teknike Shqiptare si ti kategorizojne, ti me thua kursi i patentes.Mos me thuaj qe je i zanatit dhe muret mbajtese i quan/i ndan mure mbajtese dhe pritese.Teori Shqiptare e atyre qe e mbajne veten inxhiniere dhe qe nuk ja kane haberin te llogarisin nje mur mbajtes 1 meter te larte.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
38,952
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Kam kohe pa kaluar nga Morina ( Milot - Morine e ke fjalen ?) S'e di cfare i kane bere tani. Por asaj rruge vetem t'i frysh ne [email protected] Ajo qe duket si rruge e mire ose e pafajeshme do kujdes se eshte shume e rrezikshme.Shume.Ka ca vende q ete merr ne qafe dhe iken per lesh pa e marr vesh. 54 km te saj (aty ku eshte tuneli) u fituan me tender 386 milion Euro dhe mbaruan me nje minimum prej 1.3 miliard Euro.E tere rruga (milo-Kukes) u kerkua te ndertohej nga nje kompani Austriake, me koncension per 600 milion dollare ( celsat ne dore dhe shfrytezim 20 vjet). Projekti qe u propozua ishte me mikrotunele.Nderkohe qe Milot-Reshen dhe Kalimash- Kukes kushtuan shume e shume here me pak. Nuk po hyj ne detaje, por ajo rruge vetem inxhinieri nuk eshte.Me mikro tunele do qe shume me e mire dhe me e sigurte. Por teme tjeter kjo.
Rruga me e shtrenjte ne bote para ca kohesh ishte ne Alpet Zvicerane ne male, ku pjese e rruges dhe ishte nje tunel. Rruga me sa kujtoj kishte 4 apo 6 korsi dhe korsine e trenit. 140 milion dollare km. Kjo e jona shkoi gati 25 milion dollare km dhe skarpatatat jane per ibret,cilesia e mbrojtjeve metalike cope-cope, asnje peme ne te dy anet e rruges dhe guret, qe bijen ne rruge ne cdo ore te dites apo te nates. Tuneli u be me i shkurter dhe per kete aresye kur hyn nga ana e Milotit dhe del ne anen tjeter nuk eshte cudi qe ne tetor te gjesh ngrice ne rruge dhe te ikesh per lesh. Ka nje burim nja 1 km e ca nga dalja e tunelit. Shpejtesia eshte per 110 km ne ore, por ka kthesa ku mezi mban makinen ne rruge.etj..etj... Ne 2010 dhe 2011 binte bore dhe nuk pastrohej hic. Rruga me e mire ne Shqiperi (meqe doli fjala) eshte rruga Rrogozhine-Lushnje, packa se njerezit kane mbyllur kanalet anesore, kane shkaterruar sinjalistiken dhe mbrojtjet rrugore. Ka mbaruar ne 2001 dhe nuk ka akoma probleme strukturale. Ka nje lapidar per gangstere ne rreth rrotullimin e Cermes, qe nuk eshte problem projektimi por deshire e njerezve per te fluturuar. Eshte e vetmja rruge ne Shqiperi me 27.5 cm shtrese asfaltike (me mos gaboj). Rruge e mire eshte dhe Librazhd - Qafethane por dhe Rrogozhine -Elbasan. Po flasim si ane strukturale. Nuk llogarisim ketu qe njerezit ecin si kafshe ose kane demtuar cdo gje ne rruge.
Nuk e di per cmimin/km, por ur pashe se c'pune ish bere duke care male si dhe sistemimi dhe mbrojtja me rrjeta anash shpateve dhe repirave ku veprat si urat dhe muret mbajtese prej betoni ishin te pa numurta .....e duke dit qe u be pa nje projekt specifik por shpejt e shpejt mendoj qe kishte cilesi...Mos harro se Shqiperia eshte ne nje damar sizmik mjaft te pakontrrollueshem dhe ne aktivitet te plote e nuk eshte kollaj te merren vendime e cdo gje kerkon structure te perforcuar me elemete hekuri e betoni special .....Tuneli ishte ne kend (nga Miloti kur hyn eshte vetem ngjitje) por besoj e kryen punen .....e mbi te gjitha eshte qyl....asnje pagese si per rrugen ashtu edhe per tunelin e kjo patjeter shkon ne dem te mirmbajtjes.

Rruga Morine Prishtine ishte shum e mire dhe hyrje daljet me rrotullime e te ndara bukur, sinjalistika dhe ndricimi ishin per tu marre shembull...
Nga Prishtina ne Morin e kam bere per nje ore....ne Morine tek shoket doganiere na beri vetem nje ore duke ndenjur ne pritje te tongerllikut arrogant.
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Se mos ma marresh per keq or mik , e di pse te bera pyetjen qepare per patente?

Nqs nuk e ke marre akoma te ftoje te vish ketej nga Autoshkolla ime. Haha respekte.
Ne Shqiperi vetem patenta nuk duhet hic, perderisa nuk respekton njeri kushtet minimale te ngarjes se makines. Kot qe e merr dhe kot qe e ke.Patenta eshte si e puna e kondomit qe perdorte polici. E mbante gjithe diten biles dhe ne dush, kur shkonte per aksion e hiqte.E kam marre ne 1982.Nuk me kane kerkuar tjeter dhe nuk besoj se duhet tjeter.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,686
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

O Alkoma...nuk po flet me nje nga fshati or burr. Ti lexo c'a shkruaj.Leri teorite qe ke bere ne kurs te makines. Emrat jane relative. Njeri e quan ashtu, tjetri e quan keshtu. Ne varesi te vendit, siperfaqes etj etj. i veme nga nje emer.Nuk na prish pune emri.Ne po i quajme autostrade bazuar deri ne nivelin qe mund te ndertojme.Se rruge me 4 korsi ne te dy krahet e me korsi rezerve apo shpejtesie apo emergjence s'do bejme, se aq trafik kemi.Ne na prish pune se ne i bejme rruget si na do leshi.Gjen njeri nje program kompjuteri dhe i ben sipas atij. Pastaj del nje tjeter dhe i ben ndryshe.Ne Shqiperi mbase mund te kete ndonje, po ka ngelur ndonje qe te dije te beje me dore llogaritejn/kalkulimin e shtresave rrugore. Shqiperia operon akoma me kushtet teknike te para 1990, qe ngelen akoma shume te mira. Mire qe kemi ato, se te pakten ato vine ere profesionalizem. Nuk po gjejme derman me Kushtet Teknike Shqiptare si ti kategorizojne, ti me thua kursi i patentes.Mos me thuaj qe je i zanatit dhe muret mbajtese i quan/i ndan mure mbajtese dhe pritese.Teori Shqiptare e atyre qe e mbajne veten inxhiniere dhe qe nuk ja kane haberin te llogarisin nje mur mbajtes 1 meter te larte.
Emertimi ka rendesi patjeter. Eshte si puna e gjuhes: Nese i themi nuses , nuse e kuptojme njeri -tjetrin por nese njeri i thote nuses , dhenderr atehere me vjen keq por nuk kuptohemi fare.

Keshtu eshte edhe puna e rrugeve. Ato kane nje emertim te vecante me elemente te vecante secila qe te jene te dallueshme nga drejtuesi i mjetit dhe ai te dije se cilat manovra lejohen e cilat jo, cila shpejtesi eshte e lejuar e cila jo, etj.

Pra emertimi eshte jo pak por shume i rendesishem.
 
Top