• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,686
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Ne Shqiperi vetem patenta nuk duhet hic, perderisa nuk respekton njeri kushtet minimale te ngarjes se makines. Kot qe e merr dhe kot qe e ke.Patenta eshte si e puna e kondomit qe perdorte polici. E mbante gjithe diten biles dhe ne dush, kur shkonte per aksion e hiqte.E kam marre ne 1982.Nuk me kane kerkuar tjeter dhe nuk besoj se duhet tjeter.
Ju qe e keni marre ne kohen e Enverit duhet te jeni me te afte se keta te kohes se sotme dhe kjo eshte me se e vertete mendoje une.
Ok atehere mendohu per patente per kamione dhe Autobus(shaka)


Nuk i respektojne sepse nuk i njohin ne shumicen e rasteve or mik.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,686
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

O Alkoma...nuk po flet me nje nga fshati or burr. Ti lexo c'a shkruaj.Leri teorite qe ke bere ne kurs te makines. Emrat jane relative. Njeri e quan ashtu, tjetri e quan keshtu. Ne varesi te vendit, siperfaqes etj etj. i veme nga nje emer.Nuk na prish pune emri.Ne po i quajme autostrade bazuar deri ne nivelin qe mund te ndertojme.Se rruge me 4 korsi ne te dy krahet e me korsi rezerve apo shpejtesie apo emergjence s'do bejme, se aq trafik kemi.Ne na prish pune se ne i bejme rruget si na do leshi.Gjen njeri nje program kompjuteri dhe i ben sipas atij. Pastaj del nje tjeter dhe i ben ndryshe.Ne Shqiperi mbase mund te kete ndonje, po ka ngelur ndonje qe te dije te beje me dore llogaritejn/kalkulimin e shtresave rrugore. Shqiperia operon akoma me kushtet teknike te para 1990, qe ngelen akoma shume te mira. Mire qe kemi ato, se te pakten ato vine ere profesionalizem. Nuk po gjejme derman me Kushtet Teknike Shqiptare si ti kategorizojne, ti me thua kursi i patentes.Mos me thuaj qe je i zanatit dhe muret mbajtese i quan/i ndan mure mbajtese dhe pritese.Teori Shqiptare e atyre qe e mbajne veten inxhiniere dhe qe nuk ja kane haberin te llogarisin nje mur mbajtes 1 meter te larte.
Shiko kjo teme ka te beje me probleme ne lidhje me sinjalistikat , te pakten keshtu e emertova une. Pastaj e di qe dalin tema te tjera ketu si ato qe ke shprehur ti dhe qe me te drejte i ngre, por kursi i patentes eshte themeli per nje shoqeri me kulture te shendetshme qarkullimi ne rruge.
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Nuk e di per cmimin/km, por ur pashe se c'pune ish bere duke care male si dhe sistemimi dhe mbrojtja me rrjeta anash shpateve dhe repirave ku veprat si urat dhe muret mbajtese prej betoni ishin te pa numurta .....e duke dit qe u be pa nje projekt specifik por shpejt e shpejt mendoj qe kishte cilesi...Mos harro se Shqiperia eshte ne nje damar sizmik mjaft te pakontrrollueshem dhe ne aktivitet te plote e nuk eshte kollaj te merren vendime e cdo gje kerkon structure te perforcuar me elemete hekuri e betoni special .....Tuneli ishte ne kend (nga Miloti kur hyn eshte vetem ngjitje) por besoj e kryen punen .....e mbi te gjitha eshte qyl....asnje pagese si per rrugen ashtu edhe per tunelin e kjo patjeter shkon ne dem te mirmbajtjes.

Rruga Morine Prishtine ishte shum e mire dhe hyrje daljet me rrotullime e te ndara bukur, sinjalistika dhe ndricimi ishin per tu marre shembull...
Nga Prishtina ne Morin e kam bere per nje ore....ne Morine tek shoket doganiere na beri vetem nje ore duke ndenjur ne pritje te tongerllikut arrogant.
Nuk harroj asgje.Jo. Por rruga s'ka te beje me sizmicitetin.Kam kaluar ne ate rruge qe kur u hap.S'e di si eshte sot. Per muaj te tere e kam bere cdo jave, keshtu qe e njoh mire.Malet jane germuar vertikalisht qe po nuk kane dhane deri tani, prite dita dites te japin, sic kane dhene rreshkitje masive dhe bllokim te rruges. Do qe zgjidhur me mire me mikrotunele dhe nuk do shkaterronte pyjet rreth e qark. Morine - Prishtine eshte tjeter gje. Pothuaj rruge fushore me perjashtim te carjes se kodres ne hyrje te Prizrenit dhe nje pjese para se te dalesh ne rrugen e Pejes (tek vendlindja e Thacit, ne mos gaboj).Kjo pjesa e Prizrenit se morra vesh pse duhej care kodra ne ate menyre (dhe aty ka pas rreshkitje - s'e di ne ka akoma).Tunel nuk behej dot aty? Rreshkitje ka pasur dhe ne ca skarpata pa vajtur ne Suhareke.I kane bere ato rreth rrotullimet, hyrje daljet ne autostrade ne Prizren, me km pafund.Nuk ka qene e nevojeshme.Sikur po kryqezohesh me 3 autostrada.Ajo ne mos gaboj hengri 800 milion euro. Sa per projekt mos thuaj se u bene shpejt e shpejt dhe pa projek.As njera e as tjetra. Bechtel nuk eshte kompani do si do.Ne Shqiperi punoi Enka.Sa vete ngelen pa marre leket e tyre ne fund fare. Eh ta dish ti. Piramide. Supervizori qe per kukull.Bechtel eshte nje nga viganet ne bote.Nder me te medhate. Me shume aksionere me emer...lufta e ka nje kosto o mik. E paguam 2 miliard. Nderkohe qe do paguajme dhe 750.000 milion Prishtine-Shkup (70 apo 90 km), po nuk ka harritur dhe ajo 1,5 miliard euro.
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Shume e vertete, por keto nuk jane faji vetem i qeverise se jemi mesuar ti hedhim fajin qeverise , jane edhe faji i mungeses se ndergjegjesimit se te gjithe duhet te kemi informacion ne lidhje me sinjalistikat.
Problemi ne lidhje me qarkullimin ne rruge eshte nje problem i mungeses se kultures dhe shkollimit.
O shoku akoma ti ? I qeverise,qe cke me te. Cfare thua ti ? Robi do dru ore se nuk qeveriset me fjale. Do shtrengese. C'jane keto? Do liri dhe ndeshkim. Si gomari.Ush, ush por dhe me dru kur nuk ecen ose hedh vickela. Ne gjithe boten keshtu funksionon.Te thashe.Ne fillim disiplinojme ata qe mbajne rroten ne dore,(dmth shoferet, se na bejne zme shume zarar),pastaj keta qe s'kane rrote por jane rrota (d.m.th - kalimtaret).
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,686
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

O shoku akoma ti ? I qeverise,qe cke me te. Cfare thua ti ? Robi do dru ore se nuk qeveriset me fjale. Do shtrengese. C'jane keto? Do liri dhe ndeshkim. Si gomari.Ush, ush por dhe me dru kur nuk ecen ose hedh vickela. Ne gjithe boten keshtu funksionon.Te thashe.Ne fillim disiplinojme ata qe mbajne rroten ne dore,(dmth shoferet, se na bejne zme shume zarar),pastaj keta qe s'kane rrote por jane rrota (d.m.th - kalimtaret).
Po patjeter qe edhe i qeverise eshte. Por problemi nuk eshte vetem tek qeveria. Qeveria nuk do shkoje shtepi me shtepi dhe ti pyese njerezit :- A ke mesuar teorine veteapo e ,more patenten keshtu...

Qeveria duhet te beje reforme ne Drejtorine e Patentave, ketu po eshte faji i qeverive paraardhese. Te shohim se si do veproje kjo qeveria e sotme.
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Emertimi ka rendesi patjeter. Eshte si puna e gjuhes: Nese i themi nuses , nuse e kuptojme njeri -tjetrin por nese njeri i thote nuses , dhenderr atehere me vjen keq por nuk kuptohemi fare.

Keshtu eshte edhe puna e rrugeve. Ato kane nje emertim te vecante me elemente te vecante secila qe te jene te dallueshme nga drejtuesi i mjetit dhe ai te dije se cilat manovra lejohen e cilat jo, cila shpejtesi eshte e lejuar e cila jo, etj.

Pra emertimi eshte jo pak por shume i rendesishem.
Ok. E leme si thua ti. Une kujtova se kishe te beje me profesionin,por t'i qenke me autoshkollen.Ok. E quajme rruge nder qytetese. Ose si do ti. Tani ky emertimi do ndryshoje/apo do rregulloje gje nga ato problemet/gafat teknike,qe rreshtova une, sepse duke u nisur nga percaktimet inxhinierike dhe kushtet teknike e bejne qe te mos jete e denje as per emrin rruge ?
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,686
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Ok. E leme si thua ti. Une kujtova se kishe te beje me profesionin,por t'i qenke me autoshkollen.Ok. E quajme rruge nder qytetese. Ose si do ti. Tani ky emertimi do ndryshoje/apo do rregulloje gje nga ato problemet/gafat teknike,qe rreshtova une, sepse duke u nisur nga percaktimet inxhinierike dhe kushtet teknike e bejne qe te mos jete e denje as per emrin rruge ?
Rruga pa sinjalistika nuk eshte rruge por thjesht beton, asfalt, dhe, truall etj.

Kur i vendosen sinjalistikat atehere quhet rruge.

Rruget ndahen ne kategori duam apo nuk duam. Secila kategori ka emertimin e saj.

Kushtet teknike eshte teme tjeter.
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Po patjeter qe edhe i qeverise eshte. Por problemi nuk eshte vetem tek qeveria. Qeveria nuk do shkoje shtepi me shtepi dhe ti pyese njerezit :- A ke mesuar teorine veteapo e ,more patenten keshtu...

Qeveria duhet te beje reforme ne Drejtorine e Patentave, ketu po eshte faji i qeverive paraardhese. Te shohim se si do veproje kjo qeveria e sotme.
O Alkoma. Leri teorite se jemi ne autobus qe nga 1990. Me lexo o burre. seskemi 3 jete. Nje kemi. Na iku per shalesh.S'ka kohe per reforma. Do veprim ore. Apliko c'te keshilloj une nje dite, jo me shume dhe shiko ti rezultatin. Nderkohe merru dhe me reforma gjithe diten dhe gjithe naten. Une nje dite aplikim ligji te kerkoj,ti me kerkon akoma dhe 10 vjet reforma.Ti leme ore teorite se i ka provuar bota. Ajo bota qe sheh ti dhe une ka prere koka me gijotine, qe ka i detyruar njerezit te rrine ne rrjesht. Meqe koka nuk presim dot, le te bejme t'ju djege xhepi.Se dhe kjo nje zgjidhje eshte. Bile a ka mundesi qe po shkeli rregullat 10 here ne dite , ti vesh 10 here gjobe?
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Rruga pa sinjalistika nuk eshte rruge por thjesht beton, asfalt, dhe, truall etj.

Kur i vendosen sinjalistikat atehere quhet rruge.

Rruget ndahen ne kategori duam apo nuk duam. Secila kategori ka emertimin e saj.

Kushtet teknike eshte teme tjeter.
Te thashe ore quaje si do ti.Verja kategorine qe do ti.Ore nuk me the.C'profesion ke? Meqe me the ka kategori rruga. Me thua dot cfare MLC eshte Tirane-Durres ?
 
Last edited:

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,686
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Te thashe ore quaje si do ti.Verja kategorine qe do ti.Ore nuk me the.C'profesion ke? Meqe me the ka kategori rruga. Me thua dot cfare MLC eshte Tirane-Durres ?
Ja sipas ketij lajmi (te shohim a do vihet ne zbatim) ruga Tirane -Durres nuk i ploteson kriteret per tu quajtur Autostrade dhe ka nevoje per permiresim qe te arrije ne nivelin e Autostrades. Interesant eshte fakti se ne Shqiperi nuk ka deri tani rruge qe te kaloje shpejtesine 110 . Nqs ky prpojekt zbatohet kjo do ishte rruga e pare ku tejkalohet kjo shpejtesi.
I vetmi propblem per xhepat eshte se nqs kjo do realizohet ka shume mundesi te behet me pagese. Pastaj do marrin rrugen e Ndroqit njerezit.

Superstrada Tiranë-Durrës do të zgjerohet dhe shpejtësia e lejuar në të mund të rritet deri në 140 kilometër në orë nëse do të krijohet hapësira ligjore në Kodin Rrugor.

Një kompani italiane e pajtuar nga Qeveria, i ka dorëzuar Autoritetit Rrugor projektin paraprak për zgjerimin e rrugës që lidh dy qëndrat më të mëdha të vendit.

Projekti parashikon që superstrada, nga dy korsi për krah që është aktualisht të bëhet me tre korsi plus një tjetër shtesë emergjence. Paralelisht, ai parashikon edhe zgjerimin e korsive nga 3.5 metër që janë aktualisht në 3.75 metër.

Burime nga autoriteti bëjnë të ditur se rruga e re do të zgjidhë përfundimisht çështjen e mbikalimeve, nënkalimeve por edhe lidhjes së bizneseve me supestradën, të cilët përgjatë kësaj zone janë të shumtë.

Kostoja e zgjerimit të rrugës llogaritet 150 milionë euro, çka do ta shndërronte atë në një supestradë të kategorisë A, pra të standardeve më të larta.

Nevoja për zgjerimin e superstradës Tiranë-Durrës ka lindur për shkak të fluksit të lartë të mjeteve në këtë rrugë. Aktualisht superstrada ka një kapacitet prej 30 mijë mjetesh në ditë, por sipas projektit të paraqitur nga italianët pas zgjerimit rruga do të përballojë deri në 67 mijë mjete në ditë.

Qeveria shqiptare ende nuk ka një vendim se kur do të investojë në këtë rrugë. Studimi është faza e parë e planit për të ndërhyrë. Por sipas Autoritetit Rrugor, zgjerimi i rrugës është i domosdoshëm për të përballuar fluksin e lartë të qarkullimit dhe për të rritur sigurinë në të.

/ Top Channel
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Ja sipas ketij lajmi (te shohim a do vihet ne zbatim) ruga Tirane -Durres nuk i ploteson kriteret per tu quajtur Autostrade dhe ka nevoje per permiresim qe te arrije ne nivelin e Autostrades. Interesant eshte fakti se ne Shqiperi nuk ka deri tani rruge qe te kaloje shpejtesine 110 . Nqs ky prpojekt zbatohet kjo do ishte rruga e pare ku tejkalohet kjo shpejtesi.
I vetmi propblem per xhepat eshte se nqs kjo do realizohet ka shume mundesi te behet me pagese. Pastaj do marrin rrugen e Ndroqit njerezit.

Superstrada Tiranë-Durrës do të zgjerohet dhe shpejtësia e lejuar në të mund të rritet deri në 140 kilometër në orë nëse do të krijohet hapësira ligjore në Kodin Rrugor.

Një kompani italiane e pajtuar nga Qeveria, i ka dorëzuar Autoritetit Rrugor projektin paraprak për zgjerimin e rrugës që lidh dy qëndrat më të mëdha të vendit.

Projekti parashikon që superstrada, nga dy korsi për krah që është aktualisht të bëhet me tre korsi plus një tjetër shtesë emergjence. Paralelisht, ai parashikon edhe zgjerimin e korsive nga 3.5 metër që janë aktualisht në 3.75 metër.

Burime nga autoriteti bëjnë të ditur se rruga e re do të zgjidhë përfundimisht çështjen e mbikalimeve, nënkalimeve por edhe lidhjes së bizneseve me supestradën, të cilët përgjatë kësaj zone janë të shumtë.

Kostoja e zgjerimit të rrugës llogaritet 150 milionë euro, çka do ta shndërronte atë në një supestradë të kategorisë A, pra të standardeve më të larta.

Nevoja për zgjerimin e superstradës Tiranë-Durrës ka lindur për shkak të fluksit të lartë të mjeteve në këtë rrugë. Aktualisht superstrada ka një kapacitet prej 30 mijë mjetesh në ditë, por sipas projektit të paraqitur nga italianët pas zgjerimit rruga do të përballojë deri në 67 mijë mjete në ditë.

Qeveria shqiptare ende nuk ka një vendim se kur do të investojë në këtë rrugë. Studimi është faza e parë e planit për të ndërhyrë. Por sipas Autoritetit Rrugor, zgjerimi i rrugës është i domosdoshëm për të përballuar fluksin e lartë të qarkullimit dhe për të rritur sigurinë në të.

/ Top Channel
O Alkoma.67.000 mjete thote ky ? Po kush do kaloje aty Marika ? 67.000 mjete ne dite per nje muaj i thone 2 milion. Sa mjete motorike ka ne Shqiperi sot? Sa jane ne pronesi ne Durres dhe Tirane?Po ne zonat e tjera? Dhe 30.000 mjete ne ditene dite, qe thuhet per trafikun e sotem,me duket nje cik e fryre (por nuk po dyshoj).Duhet ndejtur nje ore aty dhe duhen numeruar mjetet. Ne problemin s'e kemi tek fluksi, por tek menyra e gabuar se si e ngasim makinen. 150 milion Euro, eshte vetem karremi , do shkonin 250 milion e kacafiu.Si do i kthehen pas taksapaguesve? Me e mencur do ishte t'i jepej nje dore rregullimi aksit te Tirane - Kavaje (nga Kombinati) dhe rruges se vjeter (Tirane - Durres) S'ka pse te gjitha makinat t'i futesh ne kete rrugen TR-DR. Nuk doja te komentoja tek ajo tema tjeter e atij aksit 4 miliard dollare
Code:
http://www.forum-al.com/showthread.php?t=37474
se do te behesha si pare e kuqe. Ai ngre ca pyetje, ide dhe konkuzione, qe nuk di t'ja ve emrin. Kur te falin gomarin , nuk shikohet nga dhembet. Por as gomar i falur nuk eshte se duhet ta paguash ate shume (ose ate pjese te shumes qe do shpenzohet ne Shqiperi). Mirepo dicka me habit. O ky qe citon ti eshte me temperature o ky tjetri.
Kjo autostradë, sipas studimeve ndërkombëtare, të jetë e efektshme, do të duhet që të kalojnë rreth 15 mijë makina në ditë ose mbi 5 milion në vit
[/code] Sikur nuk perputhen shifrat. Ai shpreson qe te harrihet ai trafik (qe do jete me siguri me pagese). Pra ne ate rruge mendohet te kalojne nje pjese e mire e Ballkanit (se po nuk kaluan c'e do rrugen) dhe prap e sheh si te veshtire qe te kalojne 15.000 mjete ne dite. Si ka mundesi kjo TR-DR na paska sot trafik 30.000 mjete ne dite dhe duan ta bejne per 67.000 ? Po pate kohe , ulu ne nje klub aty rreth ores 11 dhe numero sa makina kalojne ne nje ane per 30 minuta, ose per 15 minuta.Kjo teorikisht eshte e pavlefshme se duhen numeruar makinat ne nje vit dhe me shume se aq dhe pastaj do ndare ne ore te dites, ore te javes etj. etj. Merret rritja e popullsise , qe ne Shqiperi 2017 ishte viti i vetem kur pati shtese popullsie 1000 vete (per here te pare, qe nga 2001), analizohet blerja e makinave etj.etj.
Jane bere te gjithe specialiste.Po ato palmat qe i mbollen ne argjil buze rruges TR-DR( dhe nuk mbiu asnje) , si do ja bejne? Ti mire ben qe boton, por ti,ky qe ti i referohesh lajmit dhe shumica e pseudo-specialisteve shqiptarereve , do ishte me mire ta linin rrugen sic eshte. Se dhe per nje llogari te thjeshte japin shifra te ndyshme, qe nuk perputhen hic. Nga te dy anet e rruges Tirane-Durres, ka shtresa argjile te majme.Teknikisht duhet nje hapesire ndarese midis rruges TR-DR dhe rrugeve sekondare.Si do e zgjidhin? S'dua te vazhdoj me me detaje ... se ne fakt studimi i leshit per kete rruge ka kohe qe ka kaluar ashtu nen rrogoz,bile dhe projekti (pacavure). T'i mund te thuash : Ky vetem me kundershton. Be nje kerkim ne Internet dhe shiko sa harxhon Shqiperia per rruge apo ndertim dhe krahasoje me vendet e tjera. Do shohesh cudira. Mos u nis nga ideja se Shqiperia ka shume per te ndertuar dhe duhet te harxhoje para. Nisu nga fakti cfare buxheti ke dhe si e ndan ate.Ne fusim cdo dite para ne dhe. Kete dine te bejne Shqipetaret dhe pseudo-specialistet shqiptare. Dhe qahen pastaj se s'ka investime, s'ka pune, s'ka prodhim. Leku i futur ne dhe nuk mbin, nuk prodhon.E provoi dhe Pinoku me monedhat e arta qe i dha baba Xhepeto.Akoma se kane mesuar Shqipetaret kete ?
I duhet dhene pseudo specialisteve Shqiptare, t'a lexojne kete liber dhe pastaj te rihapim nje teme diskutimi.
S'me ktheve pergjigje. Cfare kategorije MLC do e klasifikoje TR-DR dhe si do e beje? Le qe kete si zor t'a dijne dhe ata, qe e mbajne veten per eksperte/specialiste/projektues rruge. E kupton tani, qe ajo qe thote Edi Rama eshte plotesisht e vertete ?: Ne Shqiperi nuk ka/mungojne profesionistet;(dhe po ai thote me vete , shqyqyr qe nuk ka dhe kurre mos paste)
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,686
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

O Alkoma.67.000 mjete thote ky ? Po kush do kaloje aty Marika ? 67.000 mjete ne dite per nje muaj i thone 2 milion. Sa mjete motorike ka ne Shqiperi sot? Sa jane ne pronesi ne Durres dhe Tirane?Po ne zonat e tjera? Dhe 30.000 mjete ne ditene dite, qe thuhet per trafikun e sotem,me duket nje cik e fryre (por nuk po dyshoj).Duhet ndejtur nje ore aty dhe duhen numeruar mjetet. Ne problemin s'e kemi tek fluksi, por tek menyra e gabuar se si e ngasim makinen. 150 milion Euro, eshte vetem karremi , do shkonin 250 milion e kacafiu.Si do i kthehen pas taksapaguesve? Me e mencur do ishte t'i jepej nje dore rregullimi aksit te Tirane - Kavaje (nga Kombinati) dhe rruges se vjeter (Tirane - Durres) S'ka pse te gjitha makinat t'i futesh ne kete rrugen TR-DR. Nuk doja te komentoja tek ajo tema tjeter e atij aksit 4 miliard dollare
Code:
http://www.forum-al.com/showthread.php?t=37474
se do te behesha si pare e kuqe. Ai ngre ca pyetje, ide dhe konkuzione, qe nuk di t'ja ve emrin. Kur te falin gomarin , nuk shikohet nga dhembet. Por as gomar i falur nuk eshte se duhet ta paguash ate shume (ose ate pjese te shumes qe do shpenzohet ne Shqiperi). Mirepo dicka me habit. O ky qe citon ti eshte me temperature o ky tjetri.
Kjo autostradë, sipas studimeve ndërkombëtare, të jetë e efektshme, do të duhet që të kalojnë rreth 15 mijë makina në ditë ose mbi 5 milion në vit
[/code] Sikur nuk perputhen shifrat. Ai shpreson qe te harrihet ai trafik (qe do jete me siguri me pagese). Pra ne ate rruge mendohet te kalojne nje pjese e mire e Ballkanit (se po nuk kaluan c'e do rrugen) dhe prap e sheh si te veshtire qe te kalojne 15.000 mjete ne dite. Si ka mundesi kjo TR-DR na paska sot trafik 30.000 mjete ne dite dhe duan ta bejne per 67.000 ? Po pate kohe , ulu ne nje klub aty rreth ores 11 dhe numero sa makina kalojne ne nje ane per 30 minuta, ose per 15 minuta.Kjo teorikisht eshte e pavlefshme se duhen numeruar makinat ne nje vit dhe me shume se aq dhe pastaj do ndare ne ore te dites, ore te javes etj. etj. Merret rritja e popullsise , qe ne Shqiperi 2017 ishte viti i vetem kur pati shtese popullsie 1000 vete (per here te pare, qe nga 2001), analizohet blerja e makinave etj.etj.
Jane bere te gjithe specialiste.Po ato palmat qe i mbollen ne argjil buze rruges TR-DR( dhe nuk mbiu asnje) , si do ja bejne? Ti mire ben qe boton, por ti,ky qe ti i referohesh lajmit dhe shumica e pseudo-specialisteve shqiptarereve , do ishte me mire ta linin rrugen sic eshte. Se dhe per nje llogari te thjeshte japin shifra te ndyshme, qe nuk perputhen hic. Nga te dy anet e rruges Tirane-Durres, ka shtresa argjile te majme.Teknikisht duhet nje hapesire ndarese midis rruges TR-DR dhe rrugeve sekondare.Si do e zgjidhin? S'dua te vazhdoj me me detaje ... se ne fakt studimi i leshit per kete rruge ka kohe qe ka kaluar ashtu nen rrogoz,bile dhe projekti (pacavure). T'i mund te thuash : Ky vetem me kundershton. Be nje kerkim ne Internet dhe shiko sa harxhon Shqiperia per rruge apo ndertim dhe krahasoje me vendet e tjera. Do shohesh cudira. Mos u nis nga ideja se Shqiperia ka shume per te ndertuar dhe duhet te harxhoje para. Nisu nga fakti cfare buxheti ke dhe si e ndan ate.Ne fusim cdo dite para ne dhe. Kete dine te bejne Shqipetaret dhe pseudo-specialistet shqiptare. Dhe qahen pastaj se s'ka investime, s'ka pune, s'ka prodhim. Leku i futur ne dhe nuk mbin, nuk prodhon.E provoi dhe Pinoku me monedhat e arta qe i dha baba Xhepeto.Akoma se kane mesuar Shqipetaret kete ?
I duhet dhene pseudo specialisteve Shqiptare, t'a lexojne kete liber dhe pastaj te rihapim nje teme diskutimi.
S'me ktheve pergjigje. Cfare kategorije MLC do e klasifikoje TR-DR dhe si do e beje? Le qe kete si zor t'a dijne dhe ata, qe e mbajne veten per eksperte/specialiste/projektues rruge. E kupton tani, qe ajo qe thote Edi Rama eshte plotesisht e vertete ?: Ne Shqiperi nuk ka/mungojne profesionistet;(dhe po ai thote me vete , shqyqyr qe nuk ka dhe kurre mos paste)
Nuk e di pse po flasim per disa gjera te cilat nuk desha te flas ne kete teme. Por gjithsesi rruget klasifikohen sipas ligjit te shtetit Shqipetar me emertimet perkatese. Nuk klasifikohen si te dua une apo ti. Tirane -DUrres nuk eshte Autostrade. Emertohet ose klasifikohet Rruge Interurbane Kryesore.

Pastaj nqs vijne qeverite dhe ndryshojn emertimet se u duken emertimet e tyre me te bukura kjo eshte ceshtje tjeter.

Ketu ne Shqiperi ajo rruge per kushtet qe kemi klasifikohet Rruge Interurbane Kryesore. Kur te rriten kushtet e sigurise dhe kur te zhvillohet me tej infrastruktura mund edhe te ndryshoje.

Profesioni im eshte Inxhinier Mekanik Transporti
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
60,545
Pikët
113
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Autostrada italisht=rrugë makinash shqip. :p
Tani është apo s'është rrugë makinash Tiranë-Durrës? :p
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

O Alkoma.67.000 mjete thote ky ? Po kush do kaloje aty Marika ? 67.000 mjete ne dite per nje muaj i thone 2 milion. Sa mjete motorike ka ne Shqiperi sot? Sa jane ne pronesi ne Durres dhe Tirane?Po ne zonat e tjera? Dhe 30.000 mjete ne ditene dite, qe thuhet per trafikun e sotem,me duket nje cik e fryre (por nuk po dyshoj).Duhet ndejtur nje ore aty dhe duhen numeruar mjetet. Ne problemin s'e kemi tek fluksi, por tek menyra e gabuar se si e ngasim makinen. 150 milion Euro, eshte vetem karremi , do shkonin 250 milion e kacafiu.Si do i kthehen pas taksapaguesve? Me e mencur do ishte t'i jepej nje dore rregullimi aksit te Tirane - Kavaje (nga Kombinati) dhe rruges se vjeter (Tirane - Durres) S'ka pse te gjitha makinat t'i futesh ne kete rrugen TR-DR. Nuk doja te komentoja tek ajo tema tjeter e atij aksit 4 miliard dollare
Code:
http://www.forum-al.com/showthread.php?t=37474
se do te behesha si pare e kuqe. Ai ngre ca pyetje, ide dhe konkuzione, qe nuk di t'ja ve emrin. Kur te falin gomarin , nuk shikohet nga dhembet. Por as gomar i falur nuk eshte se duhet ta paguash ate shume (ose ate pjese te shumes qe do shpenzohet ne Shqiperi). Mirepo dicka me habit. O ky qe citon ti eshte me temperature o ky tjetri.


Nuk e di pse po flasim per disa gjera te cilat nuk desha te flas ne kete teme. Por gjithsesi rruget klasifikohen sipas ligjit te shtetit Shqipetar me emertimet perkatese. Nuk klasifikohen si te dua une apo ti. Tirane -DUrres nuk eshte Autostrade. Emertohet ose klasifikohet Rruge Interurbane Kryesore.

Pastaj nqs vijne qeverite dhe ndryshojn emertimet se u duken emertimet e tyre me te bukura kjo eshte ceshtje tjeter.

Ketu ne Shqiperi ajo rruge per kushtet qe kemi klasifikohet Rruge Interurbane Kryesore. Kur te rriten kushtet e sigurise dhe kur te zhvillohet me tej infrastruktura mund edhe te ndryshoje.

Profesioni im eshte Inxhinier Mekanik Transporti
Pa te fyer, por klasifikimi i rrugeve nuk eshte detyra/apo fusha e nje inxhinieri Mekanik Transporti .Une te thashe, quaje si te duash ti.Meqe je Inxhinier Mekanik(respekte per kete), prap nuk dua te te fyej , por thuhet shprehimisht: Sipas Kushteve Teknike Shqiptare ne fuqi te vitit ZZ, Kapitulli Kaq, Faqe kaq e aq, Rruget ndahen ne ..... dhe kjo rruge klasifikohet e kategorise XX.Standartet kane ndryshuar dhe do ndryshojne. Neqoftese me Kushtet teknike Shqiptare te para 1990, kjo rruge kategorizohej si AA, sot e klasifkojne ndryshe dhe neser kur Starndartet te evolojne , do ta quajne mbase : Rrugica TR-DR. Ceshtje emertimi. Kategorizimi inxhiniero/teknik eshte tjeter teme. Ky esthe rregull per gjithe boten. Ajo qe mesohet ne autoshkolle eshte rregullore qe detyrimisht duhet t'i referohet klasifikimit sic thashe me siper. Kot te te pyes?


I referohesh ketij versioni Draft ? E kane miratuar kete? Po kane miratuar kete Standart sic e kam gjetur une , mjere Inxhinieret Shqiptare. Mortja t'i haje.Te vjen te qeshesh me gjuhen shqipe , qe ka brenda.Paguajme qimet e kokes, qe dikush te na beje me Tender Standartet dhe Kushtet Teknike Shqiptare , qe te calojne ne gjuhen Shqipe. Korrupsion i gjalle.Sic e sheh aty ka vetem 4 lloje rrugesh.Neser mund te ndryshoje. Qe te mbyllim kete lloj diskutimi. Ca njohuri pak me te detajuara, qe jane thelbesore dhe qe nuk i gjen gjekund ne rruget Shqiptare.Rruget pervec ketyre klasifikimeve me fjale , kane kategorizim inxhniniero/teknik.Do diskutoj me poshte vetem disa gjera ne lidhje me aftesine mbajtese te rrugeve dhe nuk do hyj ne detaje , per llojet e tabelave per kufizim shpejtesie/parakalimi apo tabelat/shenjat rrugore te gjithe llojeve te tjera(sinjalistiken sic njihet ndryshe). Urat duhet te kene ne hyrje te tyre nje tabele qe tregon tonazhin e lejuar ose ngarkesen e lejuar per aks.Duhet te kete dhe dimensionet e lejuara te mjetit qe do kaloje ne ate ure.Shumica e urave ne Shqiperi ca kohe s'e kishin fare. Se di sot.Po kjo duhet te jete dhe per rruget. Ne hyrje te nje rruge te cdo lloj klasifikimi duhet te kete nje tabele qe tregon tonazhin e lejuar , lartesine minimale te mbikalimeve,dhe gjeresite maksimale te lejuara te mjeteve.Kjo eshte e detyrueshme, qe mos ngarkosh maunen/silosin vende me cimento, dhe kur te shkosh ne ZZ mbikalim te mos te mundesh te kalosh apo qe me dimensionet e mjetit tend te krijosh veshtiresi per mjetet e tjera per shkak te gjeresise se makines sende. Une kete se kam pare ne asnje rruge. Dhe e fundit.MLC do te thote Military Classification. Ushtria nuk ka kohe te merret me llogari apo te beje studime kur do kaloje me mjetet e saj. Ushtria pavaresisht inxhiniereve ushtarake qe jane pjese e JENG, nuk pretendohet te jene shume te specializuar ne llogaritjen e rrugeve ose te kryejne kalkulime per aftesine mbajtese te nje rruge, ku do te kaloje nje karvan me mjete ushtarake.Ata perdorin manuale ose tabela te gateshme.Per t'i rene me shkurt akoma perdoret klasifikimi MLC.Nje rruge MLC 70 do te thote qe pesha e lejuar e mjetit qe kalon aty duhet te jete maksimumi 70 ton. Pastaj mund te kalkulohet pesha per aks bazuar ne vecantite e mjetit (dimensionet , sa akse ka ,ku i ka akset, si shperndahet pesha etj). Llogaritja behet shume thjesht.Per mjetet me goma merret pesha qe ka + peshen maksimale qe do transportoje dhe shuma shumezohet me nje koeficint dhe ne kete menyre ke peshen maksimale te mjetit,qe duhet te jete me e vogel se MLC e rruges. Po e njejta llogari behet per mjete e blinduara por shume zohet me tjeter koeficient dhe ne fund pesha maksimale e mjetit te blinduar (tank,autoblinde,etj) duhet te jete me e vogel se MLC e rruges. Kjo eshte menyra me e thjeshte e kategorizimit te rruges, sepse per nje inxhinier civil kategorizimi behet per ngarkese per aks ose per gome, duke percaktuar dhe siperfaqen e kontaktit gome - rruge.Per ngarkesa te medha duhet patjeter te behet llogaritja sipas tabelave perkatese ne lidhje me gjeometrine e mjetit.Pra jo me kot te pyeta per MLC qe eshte minimalja e minimaleve. Se si pastaj behet kategorizimi qe kjo rruge ka aftesi mbajtese 70 ton (MLC 70), eshte histori tjeter.Ka standart per kete. Ka prova per materialet e rruges(asfalt etj,) si dhe prove piastre.
I thashe te gjitha keto per kureshtaret qe kane deshire te kete ca njohuri me teper per nje rruge pervec sinjalistikes.

Ai numri 30.000 makina ne dite/ 20 makina ne minute (per 24 ore) dhe duan ta ngrene kapacitetin deri ne 67.000 mjete ne dite, me vuri ne mendime. Njeri qe ka nje klub ne Rrugen Primare Rurale TR-DR dhe kishte bere nje matje per kuriozitet pasi kishte lexuar postimet ketu, me thote : dje para klubit kishin kaluar 27.784 makina, 18 karroca me bar, 2 kombajna me rrota me balte, 12 lope, 3 kuaj, 2 gomere, 4 me biciklete, 213 me motor dhe 15 njerez qe kishin kaluar rrugen me vrap.2 here kishte kaluar vete t'i conte njerit nje kafe ne anen tjeter ``fumato``. Mos do te tallet me mua ky tipi ?
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,686
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Pa te fyer, por klasifikimi i rrugeve nuk eshte detyra/apo fusha e nje inxhinieri Mekanik Transporti .Une te thashe, quaje si te duash ti.Meqe je Inxhinier Mekanik(respekte per kete), prap nuk dua te te fyej , por thuhet shprehimisht: Sipas Kushteve Teknike Shqiptare ne fuqi te vitit ZZ, Kapitulli Kaq, Faqe kaq e aq, Rruget ndahen ne ..... dhe kjo rruge klasifikohet e kategorise XX.Standartet kane ndryshuar dhe do ndryshojne. Neqoftese me Kushtet teknike Shqiptare te para 1990, kjo rruge kategorizohej si AA, sot e klasifkojne ndryshe dhe neser kur Starndartet te evolojne , do ta quajne mbase : Rrugica TR-DR. Ceshtje emertimi. Kategorizimi inxhiniero/teknik eshte tjeter teme. Ky esthe rregull per gjithe boten. Ajo qe mesohet ne autoshkolle eshte rregullore qe detyrimisht duhet t'i referohet klasifikimit sic thashe me siper. Kot te te pyes?


I referohesh ketij versioni Draft ? E kane miratuar kete? Po kane miratuar kete Standart sic e kam gjetur une , mjere Inxhinieret Shqiptare. Mortja t'i haje.Te vjen te qeshesh me gjuhen shqipe , qe ka brenda.Paguajme qimet e kokes, qe dikush te na beje me Tender Standartet dhe Kushtet Teknike Shqiptare , qe te calojne ne gjuhen Shqipe. Korrupsion i gjalle.Sic e sheh aty ka vetem 4 lloje rrugesh.Neser mund te ndryshoje. Qe te mbyllim kete lloj diskutimi. Ca njohuri pak me te detajuara, qe jane thelbesore dhe qe nuk i gjen gjekund ne rruget Shqiptare.Rruget pervec ketyre klasifikimeve me fjale , kane kategorizim inxhniniero/teknik.Do diskutoj me poshte vetem disa gjera ne lidhje me aftesine mbajtese te rrugeve dhe nuk do hyj ne detaje , per llojet e tabelave per kufizim shpejtesie/parakalimi apo tabelat/shenjat rrugore te gjithe llojeve te tjera(sinjalistiken sic njihet ndryshe). Urat duhet te kene ne hyrje te tyre nje tabele qe tregon tonazhin e lejuar ose ngarkesen e lejuar per aks.Duhet te kete dhe dimensionet e lejuara te mjetit qe do kaloje ne ate ure.Shumica e urave ne Shqiperi ca kohe s'e kishin fare. Se di sot.Po kjo duhet te jete dhe per rruget. Ne hyrje te nje rruge te cdo lloj klasifikimi duhet te kete nje tabele qe tregon tonazhin e lejuar , lartesine minimale te mbikalimeve,dhe gjeresite maksimale te lejuara te mjeteve.Kjo eshte e detyrueshme, qe mos ngarkosh maunen/silosin vende me cimento, dhe kur te shkosh ne ZZ mbikalim te mos te mundesh te kalosh apo qe me dimensionet e mjetit tend te krijosh veshtiresi per mjetet e tjera per shkak te gjeresise se makines sende. Une kete se kam pare ne asnje rruge. Dhe e fundit.MLC do te thote Military Classification. Ushtria nuk ka kohe te merret me llogari apo te beje studime kur do kaloje me mjetet e saj. Ushtria pavaresisht inxhiniereve ushtarake qe jane pjese e JENG, nuk pretendohet te jene shume te specializuar ne llogaritjen e rrugeve ose te kryejne kalkulime per aftesine mbajtese te nje rruge, ku do te kaloje nje karvan me mjete ushtarake.Ata perdorin manuale ose tabela te gateshme.Per t'i rene me shkurt akoma perdoret klasifikimi MLC.Nje rruge MLC 70 do te thote qe pesha e lejuar e mjetit qe kalon aty duhet te jete maksimumi 70 ton. Pastaj mund te kalkulohet pesha per aks bazuar ne vecantite e mjetit (dimensionet , sa akse ka ,ku i ka akset, si shperndahet pesha etj). Llogaritja behet shume thjesht.Per mjetet me goma merret pesha qe ka + peshen maksimale qe do transportoje dhe shuma shumezohet me nje koeficint dhe ne kete menyre ke peshen maksimale te mjetit,qe duhet te jete me e vogel se MLC e rruges. Po e njejta llogari behet per mjete e blinduara por shume zohet me tjeter koeficient dhe ne fund pesha maksimale e mjetit te blinduar (tank,autoblinde,etj) duhet te jete me e vogel se MLC e rruges. Kjo eshte menyra me e thjeshte e kategorizimit te rruges, sepse per nje inxhinier civil kategorizimi behet per ngarkese per aks ose per gome, duke percaktuar dhe siperfaqen e kontaktit gome - rruge.Per ngarkesa te medha duhet patjeter te behet llogaritja sipas tabelave perkatese ne lidhje me gjeometrine e mjetit.Pra jo me kot te pyeta per MLC qe eshte minimalja e minimaleve. Se si pastaj behet kategorizimi qe kjo rruge ka aftesi mbajtese 70 ton (MLC 70), eshte histori tjeter.Ka standart per kete. Ka prova per materialet e rruges(asfalt etj,) si dhe prove piastre.
I thashe te gjitha keto per kureshtaret qe kane deshire te kete ca njohuri me teper per nje rruge pervec sinjalistikes.

Ai numri 30.000 makina ne dite/ 20 makina ne minute (per 24 ore) dhe duan ta ngrene kapacitetin deri ne 67.000 mjete ne dite, me vuri ne mendime. Njeri qe ka nje klub ne Rrugen Primare Rurale TR-DR dhe kishte bere nje matje per kuriozitet pasi kishte lexuar postimet ketu, me thote : dje para klubit kishin kaluar 27.784 makina, 18 karroca me bar, 2 kombajna me rrota me balte, 12 lope, 3 kuaj, 2 gomere, 4 me biciklete, 213 me motor dhe 15 njerez qe kishin kaluar rrugen me vrap.2 here kishte kaluar vete t'i conte njerit nje kafe ne anen tjeter ``fumato``. Mos do te tallet me mua ky tipi ?
Shiko pse nuk hap nje teme per kete pune dhe flasim atje. Se kete teme e kam hapur per aresye tjeter?
Sinjalistikat rrugore, jo evolucioni i rrugeve ne Shqiperi.
Une po vazhdoje me ate qe kisha ndermend ne fillim, ti pastaj bej si te duash. Por keto ceshtje qe po ngre ti une nuk ti hodha poshte dhe nuk po perpiqem te debatoje me ty por ngase me the se mund te quhet Autostrade dhe te thashe se nuk mund ta quajme. Per kete fjale u mbush tema me supertema.
Ne lidhje me termin Autostrade po e mbyll diskutimin nga ana ime ne kete teme te vecante dhe mund te rifillojme ne nje tjeter teme te vecante qe mund ta hapesh ti dhe te flasim atje. SInqerisht kisha tjeter qellim kur e hapa kete teme. Nqs me kupton.
Problemi qe ngre ti eshte shume i drejte, thjesht nuk jam dakorte me ty qe te quhet Autostrade sipas elementeve te vecante qe i mungojne. Ndersa tema qe po e diskutojme kete gje eshte krejtesisht me qellim tjeter. Nqs ti nuk je dakorte qe te hapen tema qe lidhen me sinjalistiken dhe nqs ti kerkon te imponosh idene se duhen hapur vetem ceshtjet qe ngre ti me te drejte, kjo me duket absurde.
Respekte.
 
Last edited:

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Shiko pse nuk hap nje teme per kete pune dhe flasim atje. Se kete teme e kam hapur per aresye tjeter?
Sinjalistikat rrugore, jo evolucioni i rrugeve ne Shqiperi.
Une po vazhdoje me ate qe kisha ndermend ne fillim, ti pastaj bej si te duash. Por keto ceshtje qe po ngre ti une nuk ti hodha poshte dhe nuk po perpiqem te debatoje me ty por ngase me the se mund te quhet Autostrade dhe te thashe se nuk mund ta quajme. Per kete fjale u mbush tema me supertema.
Ne lidhje me termin Autostrade po e mbyll diskutimin nga ana ime ne kete teme te vecante dhe mund te rifillojme ne nje tjeter teme te vecante qe mund ta hapesh ti dhe te flasim atje. SInqerisht kisha tjeter qellim kur e hapa kete teme. Nqs me kupton.
Problemi qe ngre ti eshte shume i drejte, thjesht nuk jam dakorte me ty qe te quhet Autostrade sipas elementeve te vecante qe i mungojne. Ndersa tema qe po e diskutojme kete gje eshte krejtesisht me qellim tjeter. Nqs ti nuk je dakorte qe te hapen tema qe lidhen me sinjalistiken dhe nqs ti kerkon te imponosh idene se duhen hapur vetem ceshtjet qe ngre ti me te drejte, kjo me duket absurde.
Respekte.
O Alkoma. Po rilexoji postimet e mija.Ti hape temen per sinjalistiken dhe pervec postimit te pare vetem per sinjalistike nuk le folur .Ne postime vetem une kam folur per sinjalistiken.Kam dhene dhe shembuj si duhen vene dhe ku jane vene gabim.Te kam bere ty replike kur ke cituar ndonje studim italian (qe ti dhe te tjeret te vini pak trurin ne pune dhe mos kopjoni gazetarce copy+paste), apo dikujt tjeter per cilesine e ndonje segmenti rrugor ne Shqiperi. Nderkohe qe informacionet qe kam shtuar,i kam dhene per kureshtare , qe te lexojne dhe te mesojne dicka qe nuk eshte shkrim gazetari.Nuk kam pasur qellim as te te fyej, as te te imponohem. Jo me kot te vura dhe Standartet Shqiptare (pacavure- nuk te beri hic pershtypje ?- si i kane formuluar ?). Tek percaktimi i Autostrades gjen termat:karrexhata, rruge, kryqezim dhe korsi,qe na qenkan bashkuese dhe shperndarese ,bankine ne te majte dhe korsi emergjente ne te djathte, na thuhet qe autostrada na paska gardh te pakalueshen por na paska dhe vendqendrim anesor bile dhe siperfaqe sherbimi.Ky percaktim eshte leshi i arapit.Se po qe me gardh , nuk te afron njeri vend pushim dhe as lokal qe te besh dasma dhe korsi qe jane dhe bashkuese dhe shperndarese (kete s'e marr vesh fare se cfare eshte).Standarti duhet te percaktoje qarte dhe thjeshte, ndryshe nuk eshte me Standart.Ne nje Standart serioz pervec percaktimit jo si ky lesh arapi, do duhej bashkangjitur dhe skema grafike te autostrades me emertimet perkatese. Ti mbase kembengul se fajin e kane njerezit dhe shoferet, kurse ajo qe duhet te kuptosh eshte se duhet vene duart ne koke,se peshku qelbet nga koka.Kur cilesia e Standartit dhe e gjuhes se tij eshte e tille, cdo presesh me ? Meqe me thua se kam dale nga tema une mund te vendos dhe pjese te tjera te Standartit ku tregohet c'eshte sinjalistika rrugore,ku vihet, pse vihet, si llogaritet etj.etj. Kuptohet po i sherbeu temes qe ke hapur dhe po ke kete qellim. Po ke qellim tjeter me thuaj qe dhe une mos vazhdoj me.Nejse mos u lodh as ti. Nuk shtoj me asgje.T'ja leme rradhen te tjereve.
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Code:
http://www.dritare.net/2017/07/19/kujdes-rruga-e-kombit-burim-aksidentesh/1
Rritja e numrit të aksidenteve nuk vjen vetëm si pasojë e pakujdesive të drejtuesve të mjeteve, por edhe nga gjendja e rrugëve në vend.
Drejtuesit e mjeteve që përdorin “Rrugën e Kombit” përballen me rreziqe të shumta për shkak të devijimeve dhe ngushtimeve që ka ky segment.
Televizioni Shqiptar ka kryer një vëzhgim në këtë rrugë, për të cilën edhe Policia e Qarkullimit ka kërkuar nga Autoriteti Rrugor të marrë masat në mënyrë që drejtuesit të mos përfundojnë të përplasur me blloqet e betonit apo të fluturojnë nga lartësi të mëdha
Eshte bere [email protected] kala. Ah e dija une kete pune.Po jo e jo shqipot.Kete rruge gjoja sikur do e jepnin apo e kane dhene me koncension qe t'a mbaronin.Bile u riperserit tenderi 2 apo 3 here,sa ta merrte ai, qe duhej.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,010
Pikët
113
Përgjigje e: Disa çështje lidhur me sinjalistikat rrugore.

Bashkia nis sensibilizimin e qytetarëve për hedhjen e mbetjeve.

Bashkia e Tiranës ka nisur sensibilizimin e qytetarëve për të hedhur mbetjet në vendet e përcaktuara.

Edhe pse kushtet nuk mungojnë dhe të gjitha rrugët janë të pajisura me koshat përkatës dhe pastrohen vazhdimisht, qytetarët vazhdojnë të gabojnë në këtë drejtim.

Në disa raste mbetje të ndryshme hidhen jashtë koshave; në disa raste të tjera mbetje të sasive të mëdha hidhen në koshat e vegjël të cilët janë të papërshtatshëm për këto lloje mbeturinash, madje dëmtojnë edhe vetë koshat nga sasia dhe pesha e rëndë.

Kjo video e regjistruar shumë pranë qendrës së Tiranës e ilustron më së miri situatën, ku një grua, ndonëse në moshë dhe që duhet të ishte model qytetarie edhe për brezat e rinj, do ju bëjë të ngrini dyshime të forta mbi kulturën që kanë qytetarët. Punonjësja e Agjencisë për Mbrojtjen e Konsumatorëve e ka këshilluar të moshuarën që plehrat ti hedhë vetëm pak metra më tutje ku është koshi i mbeturinave. Ndërkohë për të pabindurit dhe për ata që përsërisin shkeljet duke ndotur qytetin dhe mjedisin tonë të përbashkët, nuk kanë munguar as masat administrative duke vendosur gjoba ndaj individëve apo bizneseve.

Pavarësisht masave të vazhdueshme të marra nga Bashkia e Tiranës, kjo situatë kërkon padyshim edhe kontributin e qytetarëve në këtë drejtim, për të kuptuar se Tirana është shtëpia jonë e përbashkët dhe duhet të kujdesemi për pastërtinë e saj ashtu siç kujdesemi për shtëpitë tona.

18/11/2017 - 10:03.

Juve doni qiqra ne hell.
 
Top