• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Diskutime dhe Këndvështrime

Viking

“Ju flisni pas shpine,kur unë kthej kokën heshtni”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,444
Pikët
113
Kjo botë pa prindërit e mi më duket e zymtë, e errët, e pa shije, ndiej një mall të madh dhe do të dëshiroja t’i shikoja ata të dy. Si t’i mbaj lidhjet me ta?


Papritur, njeriu që u bë shkak që ti erdhe në jetë, ikën, fshihet nga jeta jote, lë pas shumë kujtime në mendjen dhe zemrën tënde dhe largohet papritur pa të paralajmëruar më parë. Problemi është se njeriu nuk ia di vlerën asaj që ka, përveçse kur e humb atë, dhe ne nuk kemi për ta kuptuar vlerën e prindërve tanë, vetëm kur t’i humbasim ata.
Në këtë kohë, në mendjen tonë tingëllon një pyetje: Përpara se të vdisnin, a ishin të kënaqur me ne? Si t’i mbaj lidhjet me ta, dhe si të vazhdoj t’i respektoj ata? Kjo gjë ka ndodhur me njërin prej shokëve të Profetit (a.s.), i cili e pyeti atë:“ O i Dërguar i Allahut, a me ka mbetur ndonjë gjë pa e kryer nga respektimi i prindërve pas vdekjes së tyre?” Profeti (a.s.) tha: ”Po, namazi për ta (lutja), kërkimi ifaljes për ta, përmbushja e premtimeve të tyre, mbajtja e lidhjeve farefisnore, të cilat nuk mbahen vetëm se nëpërmjet tyre dhe respektimi i shokëve të tyre. ”
Fjala ”namazi për ta” do të thotë: lutje për prindërit. Këtu përfshihet namazi i xhenazes dhe kërkimi i mëshirës për ta. Profeti (a.s.) thotë: ”Kur njeriu vdes, i nderpritet puna, pervec tre gjerave: lemoshes se rrjedhshme, diturise prej se ciles njerezit kane dobi dhe pasardhesi i mire, i cili lutet per te”. Ne lidhje me kete, Allahu thote:

Dhe në shenjë mëshire shtrije pranë tyre krahun përulës e respektues dhe thuaj: “Zoti im! mëshiroi ata të dy, sikurse më edukuan mua kur isha i vogël”. Kuran [17-El-Isra:24]Të kërkosh falje për prindërit është një detyrim për fëmijët e tyre, sepse ata nuk kanë qenë të pagabueshëm. Nëse prindërit shkëputen nga jeta e kësaj bote pa i kërkuar Allahut falje, atëherë, i del për detyrë fëmijës që të lutet dhe të kërkojë falje për ta.

Kështu që, me këtë veprim, prindërit arrijnë një pozitë të lartë tek Allahu, i Cili ua fshin gjynahet atyre. Përmbushja e premtimit të tyre. Amanetin që lënë prindërit duhet patjetër që ta çojmë në vend. Nëse prindërit i kanë premtuar dikujt diçka, fëmija duhet ta përmbushë premtimin e tyre. Kjo është një shtysë që njerëzit t’i përmendin për mirë dhe të luten për ta.
Të respektosh shokët e prindërve do të thotë që t’i respektosh ata, të tregohesh bamirës ndaj tyre dhe të kryesh nevojat e tyre.
Lidhjet farefisnore vazhdojnë edhe pas vdekjes së prindërve, të cilët janë urë lidhëse midis nesh dhe të afërmve të tyre. Kështu që, mirësjellja ndaj të afërmve si nga ana e nënës po ashtu dhe e babait, është shkak që prindërit të jenë të kënaqur. Mirësjellja ndaj të afërmve mund të realizohet në forma të ndryshme si: të komunikosh me ta, t’i vizitosh, të përmbushësh nevojat dhe kërkesat e tyre, t’u zgjidhësh brengat dhe hallet, t’i mirëpresësh, t’i ftosh në gëzime dhe hidhërime dhe të tregosh përkujdesje në çdo kohë.
Shenjë mirësjellje dhe respektimi të prindërve është vizita e varrit të tyre, lutja për ta, lëmosha rrjedhëse duke shpresuar se ata do të shpërblehen, shlyerja e borxheve, agjërimi nëse e kanë lënë pa kryer, sepse borxhi ndaj Allahut ka më shumë prioritet që të kryet. Nuk duhet të harrojmë se të dy prindërit janë dy prej dyerve të Xhenetit. Ejas bin Muavijes, kur i vdiq nëna qau. I thanë: “ Çfarë të bëri të qash?” Ai tha: ” Unë kam pas dy dyer të hapura të Xhenetit, kurse tani njëra u mbyll. Shpresoj që te mos mbyllet dera tjetër, derisa të futemi njëkohësisht unë dhe babai në Xhenet.”
Prandaj, kush i ka prindërit gjallë, le të përkujdeset për ta përpara se të shkëputen nga jeta e kësaj bote.
kryerja e haxhit dhe umres në emër të tyre,
 

Str4nger

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Anëtar
Aug 23, 2019
Postime
1,434
Pikët
113
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Eh prinderit...

Aq rendesi te madhe i ka kushtuar Islami respektimit te prinderve, sidomos neses, saqe eshte bere kusht per futjen ne parajse, dhe e kunderta, mosdegjimi i tyre, ofendimi i tyre, te jete shkak qe robi shkon ne ferr.

“Zoti yt ka urdhëruar, që të mos adhuroni askënd tjetër përveç Atij dhe që të silleni mirë me prindërit. Nëse njëri prej tyre ose të dy arrijnë pleqërinë te ti, mos u thuaj atyre as “uh!”, mos i kundërshto, por drejtoju atyre me fjalë respekti. Lësho para tyre krahët e përuljes prej mëshirës dhe thuaj: “O Zoti im, mëshiroji ata, ashtu siç më kanë rritur, kur unë isha i vogël!”

(El-Isra.)
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
52,052
Pikët
113
Vendndodhja
🇦🇱
@Str4nger .. Po studioj k’te librin per momentin .. nuk e di nese ke degjuar per te apo per k’te autorin ?
 

Str4nger

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Anëtar
Aug 23, 2019
Postime
1,434
Pikët
113
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
@Str4nger .. Po studioj k’te librin per momentin .. nuk e di nese ke degjuar per te apo per k’te autorin ?
David Musa eshte konvertuar ne Islam nga Krishterimi n'vitin 1975, gjate kohes sa ishte ingjinier ne Arabine Saudite. Nese te intereson autori, e ke ne youtube, ka kohe kjo:


Sa i perket librit, nuk e kam lexuar por, me sa po shoh ca faqe qe i paske postu, paska t'beje edhe me Freemasons apo FrankMasoneria. Libra te ngjajshem kam lexu, si "Code of Illuminati"e te ngjajshme, por se di sa kane tperbashketa keto libra, sigurisht dicka po ndoshta.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
52,052
Pikët
113
Vendndodhja
🇦🇱
Une e njoh autorin perderisa edhe e lexoj @Str4nger ( dhe k’te librin Po e studioj per arsye te tjera jo personale ) . Libri ne fjale “ Satanic Voices “ i kundervihet k’tij autorit tjeter ne fjale dhe librit te tij “ Satanic verses “ dhe organizatave politike dhe fetare qe fshihen pas perdeve dhe sulmojne /cenojne seriozisht Islamin duke I dhene prioritet Izraelit ...ku realiteti flet edhe vete sot . Ky liber i dha edhe zjarr nje lufte mes 3 paleve dhe tere paleve.

( perseri nuk e Di nese ke degjuar per te ) por te sygjeroj qe ti lexosh te dy librat nga burime legale )


Ps..
 
Top