• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Diskutime dhe mendime të përgjithshme

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
Përgjigje e: Diskutime dhe Mendime te Pergjithshme

Me sinqeritet jane te padurushme,edhe ritet fetare kur e teprojn e kthehen ne "zhurma e ndotje akustike " per komunietin,apo ambjentet publike duhet ndonje ligj te veproj.
Ju andej hoxhet,ne ktej kemi "kumonet e kishes"...hahahahahahahah
shyqyr i ka kap kriza ,sikur si degjoj shume keto dy vitete e fundit...ahhahahahaha.
une s'degjoj asnje lloj hoxhe per fat, por fjala eshte per ne shqiperi, fenomen i perhapur.
 

tenderandkind

Anëtar i ri
Anëtar
Jun 9, 2013
Postime
431
Pikët
0
Vendndodhja
atje ku jetohet
Përgjigje e: Diskutime dhe Mendime te Pergjithshme

Me sinqeritet jane te padurushme,edhe ritet fetare kur e teprojn e kthehen ne "zhurma e ndotje akustike " per komunietin,apo ambjentet publike duhet ndonje ligj te veproj.
Ju andej hoxhet,ne ktej kemi "kumonet e kishes"...hahahahahahahah
shyqyr i ka kap kriza ,sikur si degjoj shume keto dy vitete e fundit...ahhahahahaha.
Edhe une jam kundra ndotjes akustike, e seciles pale qofte!
Ajo qe di (mesova)rreth kembanave ne Itali eshte kjo:

legislacioni i kembanave
...persa i perket normatives, ka rregullore te komunes dhe policise bashkiake te cilat ndryshojne nga komuna ne komune dhe qe i permbahen ndalimit te tingellimit te tyre ne orare te caktuara (zakonisht nga 22.00 - 07.00) me perjashtime te veçanta per solemnitete. Mund te pesojne ndryshime edhe ne kohezgjatje dhe tinguj te ndryshem, ashtu sikurse mund te ndryshojne edhe kohet mes nje tingellimi dhe tjetres.
Persa i perket limiteve te tolerances çdo komune permban nje plan zone dhe zoteron nje limit deçibelesh te tolerueshem per diten dhe naten.

Ndersa per dhunimet penale, jane artikujt 656 te CP "shqetesimi i punes dhe pushimit te njerezve" qe parashikon arrest deri ne 3muaj ose nje gjobe prej 309 euro.

Megjithate (flas per Shqiperine), mendoj se gjithmone duhet te mbizoteroje njefare buon senso nga te tera palet!
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
25,259
Pikët
113
Përgjigje e: Diskutime dhe Mendime te Pergjithshme

Edhe une jam kundra ndotjes akustike, e seciles pale qofte!
Ajo qe di (mesova)rreth kembanave ne Itali eshte kjo:

legislacioni i kembanave
...persa i perket normatives, ka rregullore te komunes dhe policise bashkiake te cilat ndryshojne nga komuna ne komune dhe qe i permbahen ndalimit te tingellimit te tyre ne orare te caktuara (zakonisht nga 22.00 - 07.00) me perjashtime te veçanta per solemnitete. Mund te pesojne ndryshime edhe ne kohezgjatje dhe tinguj te ndryshem, ashtu sikurse mund te ndryshojne edhe kohet mes nje tingellimi dhe tjetres.
Persa i perket limiteve te tolerances çdo komune permban nje plan zone dhe zoteron nje limit deçibelesh te tolerueshem per diten dhe naten.

Ndersa per dhunimet penale, jane artikujt 656 te CP "shqetesimi i punes dhe pushimit te njerezve" qe parashikon arrest deri ne 3muaj ose nje gjobe prej 309 euro.

Megjithate (flas per Shqiperine), mendoj se gjithmone duhet te mbizoteroje njefare buon senso nga te tera palet!
Eshte e kuptueshme, por mos harro " Qysh eshte vendi, eshte edhe kuvendi ", une per Shqiperi dhe Kosov nuk kerkoj qe te behet Amerik, sepse e di qe eshte e pamundur, jo me kete mentalitet qe e kemi :)
 

tenderandkind

Anëtar i ri
Anëtar
Jun 9, 2013
Postime
431
Pikët
0
Vendndodhja
atje ku jetohet
Përgjigje e: Diskutime dhe Mendime te Pergjithshme

Eshte e kuptueshme, por mos harro " Qysh eshte vendi, eshte edhe kuvendi ", une per Shqiperi dhe Kosov nuk kerkoj qe te behet Amerik, sepse e di qe eshte e pamundur, jo me kete mentalitet qe e kemi :)
Pikerisht, prandaj e solla kete fakt, Lumi!
Behet fjale per nje shtet dhe vend qe eshte zemra e katolicizmit, e siç e sheh edhe ketu ka nje legjislacion qe tutelon pjesen tjeter.
 

user010

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 10, 2012
Postime
300
Pikët
0
Vendndodhja
Londer
Përgjigje e: Diskutime dhe Mendime te Pergjithshme

Une ne Fier kam rastisur ne mes te dites te degjoj hoxhen me autoparlant, eshte dicka qe te prish qetsine. Duhet nje tjeter zgjidhje, p.sh besimtaret te shkojne ne xhami dhe te degjojne atj ca eshte per te degjuar.
 

Loreal

V.I.P
Anëtar
Sep 4, 2010
Postime
5,731
Pikët
63
Përgjigje e: Cfare ju ka bere te buzeqeshni sot...?

eshte dashur te thote pellet, me cte drejte nje mjekercap qe ne 5 te mengjezit ve kaseten e allahut ne arabisht dhe zgjon gjithe qytetin???!!! qyteti ka femije, ka pleq e plaka te semure qe kane nevoje per qetesi.
pse ky fare mjekercapi ka te drejte te pellase dhe une mos kem te drejte te ve altoparlantet ne dritare ne 3 te nates dhe ti fut nje muzike metal?
kush ja jep ketij gomari kete te drejte?
Mos fol ne shumes,ata pleq e plaka nuk besoj qe u pengon,perkundrazi luten-lutem-

Jeten nuk mund ta parashikojme si na vie,njeriu eshte si gota, saora thyhet,asgje nuk u kushton ti permbaheni fjaleve te zotit,me duket se vetem per te mire, e rruge te drejte te qojne, qe juve u pengon kur therret ezani,apo anen tjeter kur bien kembanat!
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
Përgjigje e: Cfare ju ka bere te buzeqeshni sot...?

Mos fol ne shumes,ata pleq e plaka nuk besoj qe u pengon,perkundrazi luten-lutem-

Jeten nuk mund ta parashikojme si na vie,njeriu eshte si gota, saora thyhet,asgje nuk u kushton ti permbaheni fjaleve te zotit,me duket se vetem per te mire, e rruge te drejte te qojne, qe juve u pengon kur therret ezani,apo anen tjeter kur bien kembanat!
ah, s'e paske kuptuar akoma, me japin nje bezdi te tmerrshme si kembanat ashtu dhe kasetat e hoxhes ne arabisht.
 

Loreal

V.I.P
Anëtar
Sep 4, 2010
Postime
5,731
Pikët
63
Përgjigje e: Diskutime dhe Mendime te Pergjithshme

Sepse hoxha thote ejani ne shpetim,pra mos u merrni me gjera te keqija,jeni sa me shume humanist:d

Ndersa metali te thot pi pak droge dhe eja ne shkatrrim:p
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Diskutime dhe Mendime te Pergjithshme

Mos fol ne shumes,ata pleq e plaka nuk besoj qe u pengon,perkundrazi luten-lutem-

Jeten nuk mund ta parashikojme si na vie,njeriu eshte si gota, saora thyhet,asgje nuk u kushton ti permbaheni fjaleve te zotit,me duket se vetem per te mire, e rruge te drejte te qojne, qe juve u pengon kur therret ezani,apo anen tjeter kur bien kembanat!

Elita, keshtu mendon ti. Per ty, ata luten dhe nuk i bezdis. Une nderkohe mund te te bej nje xhiro turistike ne te tere lagjen time, ku per nje jete te tere jane thene gjera per hoxhen qe p... kendon, gjera te cilat ty nuk do te te pelqejne.

Ndersa se per cfare ju kushton t'i permbahen fjaleve te zotit.... kete lerja secilit ta vendose se cfare ju kushton, sepse ne te njejten logjike une te them "cfare te kushton nese edhe ti i permbahesh fjaleve te Michlantekutlit".

Dhe po, mua me pengon kur therret cfaredekaemrin, sidomos me altoparlante qe e kalojne disa here (e matur kjo) nivelin e lartesise se pranueshme te zerit (matur ne dB) ne nje distanca standarte 50m, 100m dhe 200m.

PS: C'pune ke ti se cfare ben dikush me veten e vet dhe nese muzika metal eshte burim frymezimi per te ne forme suicidale. Ty, nese s'te detyron njeri te besh te njejten gje, lere tjetrin te beje c'te doje me veten.
 

Loreal

V.I.P
Anëtar
Sep 4, 2010
Postime
5,731
Pikët
63
Përgjigje e: Diskutime dhe Mendime te Pergjithshme

Mendimi i lir i fjales Gurax,ai me beri pyetje une i pergjigja!Tema eshte diskutime dhe mendime te pergjithshme apo jo?

Une jap mendimin tim per muziken metal,ti apo tjeret jepeni tuajin!
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
Përgjigje e: Diskutime dhe Mendime te Pergjithshme

Sepse hoxha thote ejani ne shpetim,pra mos u merrni me gjera te keqija,jeni sa me shume humanist:d

Ndersa metali te thot pi pak droge dhe eja ne shkatrrim:p
kush eshte me i mire, metali apo islami, ky eshte problem tjeter, sipas meje padiskutim metali.
por mua me interesojne vetem notat muzikore, pjesen e vargjeve e hedh tej, perderisa dhe aty ka hyjnore:p
belzebub dhe allahu jane shoke te pandare:D
 

Loreal

V.I.P
Anëtar
Sep 4, 2010
Postime
5,731
Pikët
63
Përgjigje e: Diskutime dhe Mendime te Pergjithshme

Ti tani lesho edhe qka te duash,mvaret a klikoj une ti degjoj keto:p
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Diskutime dhe Mendime te Pergjithshme

Mendimi i lir i fjales Gurax,ai me beri pyetje une i pergjigja!Tema eshte diskutime dhe mendime te pergjithshme apo jo?

Une jap mendimin tim per muziken metal,ti apo tjeret jepeni tuajin!
Patjeter, per kete po diskutojme.
Dhe sigurisht qe edhe une dhe te tere po japin mendimet e gjithsecilit. Por qe te kthehemi perseri ne diskutimin fillestar, duhet t'i rikujtoj te tereve qe te mos dalin nga sfera personale per tema te tilla. Dhe shprehje te tilla si "S'ju kushton gje nese luten" apo "hoxha flet vetem per mire" apo "mua nuk ma prish gjumin altoparlanti i ores 5 te mengjesit" flasin respektivisht per presupozim kundrejt teresise, gjykim strikt personal kundrejt liturgjise hyjnore dhe hamendesim qe edhe te tjeret flene po njesoj si ai qe shpreh mendimin.

tenderandkind e tha shume mire disa shkrime me lart, se ne Itali, qe eshte dhe qendra boterore e katolicizmit, prape ka rregullore strikte per oraret dhe nivelin e fortesise se zerit te kembanave (kjo e fundit per mua eshte shume e rendesishme). Une do te shtoja qe aq here sa kam qene une ne qytete te ndryshme te Italise, ne disa prej tyre, ne asnjerin nuk kam degjuar kembana gjate dites ne zonat e qendrave te qytetit. Ne rastet kur kam degjuar, kam qene perhere rreth 50m distance larg kishes, dhe degjohej shume, po shume lehte. Me larg se aq, secili mund te vazhdonte xhiron e tij neper qytet duke u marre i pashqetesuar me cfare ti donte qefi dhe te kishte deshire. Dhe prape nuk duhet haruar qe po flasim per qendren boterore te katolicizmit! Kurse ne shqiptaret jemi fiks me katolike se Papa. Ne demonstrojme reverence me altoparlante qe shpesh e nxjerrin zerin te cjerre ngaqe jane shurdhuar dhe demtuar nga niveli konstant maksimal i volumit! Pfff!
 

Loreal

V.I.P
Anëtar
Sep 4, 2010
Postime
5,731
Pikët
63
Përgjigje e: Diskutime dhe Mendime te Pergjithshme

Une nuk dola nga sfera por erwini!

Tjetra, ate nuk e citove por mua,sepse i more keto fjalet.. S'ju kushton gje nese luten" apo "hoxha flet vetem per mire" si gjykim!:D
 

Noe

Mi vida
Banned
Anëtar
Sep 22, 2010
Postime
4,257
Pikët
48
Përgjigje e: Diskutime dhe Mendime te Pergjithshme

Nje dite isha duke ecur te rruga e kavajes , befas degjoj nje ze te fuqishem ulerites sikur me ra nga qielli. U tremba , u shtanga, u ngriva, thash c'mekat kam bere qe i madhi lart reagoi ? Me pas u kthjellova pasi ktheva koken dhe pashe anash xhamine, kuptova se ishte Hoxha. Vazhdonte zeri dhe une vazhdoja rrugen time por zeri s'me ndahej. Por hap pas hapi zeri behej me i larget deri sa nuk kishte me fuqi dhe u zhduk.

Une jam nje njeri qe nuk kam te tilla especienca me keto zera qe vijne nga padukshmeria
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Diskutime dhe Mendime te Pergjithshme

Eshte e kuptueshme, por mos harro " Qysh eshte vendi, eshte edhe kuvendi ", une per Shqiperi dhe Kosov nuk kerkoj qe te behet Amerik, sepse e di qe eshte e pamundur, jo me kete mentalitet qe e kemi :)
Derisa ti nuk e kerkon nje gje te tille, e kuptoj atehere se pse e mendon keshtu sic e mendon. Kurse per mua eshte tjeter gje te kerkosh nje gje te mire, dhe tjeter gje te identifikosh veshtiresite per t'a arritur gjene e mire. Dhe personalisht, po mo vlla, e kerkoj qe cke me te qe te behet ashtu. Per vete perpiqem ne cdo sekonde, duke shpresuar qe ta bejne dhe te tjeret si une.

Rikthehem prape ke "sipas vendit dhe kuvendi" qe permende. Dmth meqe te tjeret jane tarallake/mendesi-mbrapshte, po ngelem dhe une tarallak/mendesi-mbrapshte se s'ka problem. Kjo eshte mendesia per te cilen ti flet?

Ja psh nje alternative. Le te pranojme teresine prej tarallakesh/mendesi-mbrapshtesh. Por te pakten kjo gje i duhet thene vetes ne formen: "teresia eshte e mbrapshte dhe une meqe arrij ta dalloj kete gje, duhet ta rregulloj tek vetja ime" dhe jo ashtu sic e shprehe ketu me lart qe i bie te jete forma: "teresia eshte mbrapshte dhe une ndonese e dallova, kujt i plasi trapi, edhe une me turmen".

Diferenca eshte ne dukje e vogel, por rrenjesore. Sepse me pas e nxjerr koken ne formen e ketyre thought-crimes sa here qe dikush thote me te drejte "na cane veshet keta qe pellasin qe ne 5 te mengjesit dhe na nxjerrin gjumin", apo "i bien gongut dhe na nxjerrin gjumin"! Same sh!t, different stink.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
25,259
Pikët
113
Përgjigje e: Diskutime dhe Mendime te Pergjithshme

Derisa ti nuk e kerkon nje gje te tille, e kuptoj atehere se pse e mendon keshtu sic e mendon. Kurse per mua eshte tjeter gje te kerkosh nje gje te mire, dhe tjeter gje te identifikosh veshtiresite per t'a arritur gjene e mire. Dhe personalisht, po mo vlla, e kerkoj qe cke me te qe te behet ashtu. Per vete perpiqem ne cdo sekonde, duke shpresuar qe ta bejne dhe te tjeret si une.

Rikthehem prape ke "sipas vendit dhe kuvendi" qe permende. Dmth meqe te tjeret jane tarallake/mendesi-mbrapshte, po ngelem dhe une tarallak/mendesi-mbrapshte se s'ka problem. Kjo eshte mendesia per te cilen ti flet?

Ja psh nje alternative. Le te pranojme teresine prej tarallakesh/mendesi-mbrapshtesh. Por te pakten kjo gje i duhet thene vetes ne formen: "teresia eshte e mbrapshte dhe une meqe arrij ta dalloj kete gje, duhet ta rregulloj tek vetja ime" dhe jo ashtu sic e shprehe ketu me lart qe i bie te jete forma: "teresia eshte mbrapshte dhe une ndonese e dallova, kujt i plasi trapi, edhe une me turmen".

Diferenca eshte ne dukje e vogel, por rrenjesore. Sepse me pas e nxjerr koken ne formen e ketyre thought-crimes sa here qe dikush thote me te drejte "na cane veshet keta qe pellasin qe ne 5 te mengjesit dhe na nxjerrin gjumin", apo "i bien gongut dhe na nxjerrin gjumin"! Same sh!t, different stink.
Hmmmmmm, nuk thua keq, por ja ta tregoj tye nje barcolet e cila lidhet me shkrimin tim dhe tendin :

Ishte nje dite e zakonshme dhe Bab e bir ishin duke biseduar, papritmas degjojn nje zhurem, afrohen tek dritarja dhe shohin qe te gjithe njerzimi ishte bere Zombi dhe arrin ta identifikojn qe prej mishit lopes te gjithe jane shenderruar ne Zombi, tani keta te dy e kane jeten ne rrezik, atehere i drejtohet Babai birit te tij : Biri im eja edhe ne e hajm mishin, sa nuk na kana hanger ata neve, e behemi sikur ata :)

Same sh!t, different smell :)
 

tenderandkind

Anëtar i ri
Anëtar
Jun 9, 2013
Postime
431
Pikët
0
Vendndodhja
atje ku jetohet
Përgjigje e: Diskutime dhe Mendime te Pergjithshme

Hmmmmmm, nuk thua keq, por ja ta tregoj tye nje barcolet e cila lidhet me shkrimin tim dhe tendin :

Ishte nje dite e zakonshme dhe Bab e bir ishin duke biseduar, papritmas degjojn nje zhurem, afrohen tek dritarja dhe shohin qe te gjithe njerzimi ishte bere Zombi dhe arrin ta identifikojn qe prej mishit lopes te gjithe jane shenderruar ne Zombi, tani keta te dy e kane jeten ne rrezik, atehere i drejtohet Babai birit te tij : Biri im eja edhe ne e hajm mishin, sa nuk na kana hanger ata neve, e behemi sikur ata :)

Same sh!t, different smell :)
"Shqip flasim e vesh nuk merremi" - ketej thua, nuk thua keq, e nga ana tjeter sjell nje fakt qe dmth krejt ndryshe nga ajo per te cilen po flasim (pra djali ben se ç'i thote i ati ne emer te interesit. Megjithese s'kisha dyshim: beme baba te te ngjaj!).

Mbaj njeren ane te shkreten! :)
 
Top