• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Erik fon Danikeni — "Në Kërkim të Astronautëve të Lashtësisë" (1973)

Baptist

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
4,246
Pikët
113
Vendndodhja
Dardania Parva
Për mua është interesant fakti se :: ky emision televiziv, i bazuar në këtë libër, dhe i shkruar nga ky autor (Erich von Däniken ) ka arritur që me një libër të tillë të spekulimit meditativ, të adresojë çështje dhe të ngrisë pyetje që nuk janë bërë asnjë herë më parë (apo sëpaku gjatë 500-vjetëshit të kaluar) në mesin e të cilave ai mjeshtërisht dhe në mënyrë të pabesueshme e vën Kosovën në hartat ndërkombtare, fiks një vit para se Kosova ta fitonte pavaresine nga serbia dhe statusin e njësisë federative e të barabartë me gjithë republikat tjera. Të cilën klika e atëhershme e surrogatëve komunist e kundërshtoi dhe zbrapsi në Autonomi me arsyetimin se "Kosova e Prapambetur" nuk kishte kuadro resure njerëzore për t'u udhëhequr apo më saktë, për t'u Vetqeverisur si vend. Aniqë terminolologjia e përdorur "krahinë autonome" nënkupton literalisht një vend të vetqeverisur e të pavarur.

Ngacmues kurioziteti isht edhe fakti se - si u gjet një afresk kaq intim dhe i fshehtë i një kishe (të lashtë shqiptare) me arqitekturë kaq okcidentale ( perëndimore ) [ katolike ] { apo më saktë uniate }, simoter aqitektonike me kishën e Lezhës, e cila praktikisht mbahej fshehtë nga bota e njerëzimi? Por edhe dokumentimi sado i shkurtër vobektë për nga hapësira që i është dhënë regjistrimitë gjendjes së kësaj godine me vlera të jashtzakonshme historike në atë kohë.

Më dukej apo më ngjau sikur godina në fjale; Dekanati që i dha emrin Dechanit, nuk kishte kryq në maje.​
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
18,647
Pikët
113
Kete e kane thene ata qe njohin hebraishten si specialiste. Biglino ka qene perkthyesi i autorizuar i Vatikanit per Biblen, nje titull te cilin as une dhe as ti as mund ta pretendojme ne kete jete. E besoj plotesisht, sepse ai la punen per te thene ate qe mendonte. Nuk kishte asnje arsye te bente ate qe ka bere po te mos ishte i bindur se po parashtronte fakte te padegjuara me pare.
Ca pretendoj une ne kete jete as qe te shon ne mendje 😁 , por doja te te thoja qe mos beso kaq shume njerezit me axhenda. Ai mund te jete nje perkthyes i mire, por drejtimi i mendjes se paguar nuk ka te krahasuar me ndjesite e verteta te zemres, edhe ai ketu calon. Mendoje edhe njehere meqe edhe beson ;)
 

John

V.I.P
Anëtar
Oct 23, 2020
Postime
2,854
Pikët
113
Edhe nazistet dicka kishin nuhatur per teknologjine e zhvilluar te civilizimeve te zhdukura.Me ardhjen ne pushtet krijuan nje organizem te quajtur Ahnenerbe qe kryente kerkime ne rrenoja arkeologjike deri ne Indi.Per te mbuluar qellimin e vertete thoshin qe mundohen te gjejne prejardhjen e rraces ariane.Ku dihet mbase dhe arriten te gjenin informacion,i gjithe armatimi gjerman ishte nje hap perpara gjithe botes.Mbase eshte e dhene false por thuhet qe arriten te ndertonin edhe diskun e pare fluturues anti graviti
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,871
Pikët
113
Edhe nazistet dicka kishin nuhatur per teknologjine e zhvilluar te civilizimeve te zhdukura.Me ardhjen ne pushtet krijuan nje organizem te quajtur Ahnenerbe qe kryente kerkime ne rrenoja arkeologjike deri ne Indi.Per te mbuluar qellimin e vertete thoshin qe mundohen te gjejne prejardhjen e rraces ariane.Ku dihet mbase dhe arriten te gjenin informacion,i gjithe armatimi gjerman ishte nje hap perpara gjithe botes.Mbase eshte e dhene false por thuhet qe arriten te ndertonin edhe diskun e pare fluturues anti graviti
Mongoli, Etiopi e me radhe.
 

Hylltar

Pagan Warrior
Anëtar
Jan 8, 2014
Postime
1,052
Pikët
113
Vendndodhja
Në Fushat e Elyses
Pellazgët meritojnë një vëmendje më të madhe nga ç'i kushtohet sot në masmediat elektronike jashtëtokësorëve, UFO-ve ose nën përgjithësi alienëve. Sepse pellazgët janë brendatokësorët e Evropës.
 
Top