• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Etimologji e fjaleve shqip

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
5,205
Pikët
113
Folklor domethene fol paster... fol me klor

p.s. You knock me off of my feet
My lonely days are gone
 

Drenis

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 4, 2020
Postime
8
Pikët
3
RootEdit
*pleh₁- (perfective)[1]
  1. to fill
Derived termsEdit
Terms derived from the Proto-Indo-European root *pleh₁-
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
8,848
Pikët
113
Matzinger duhet te kete te drejte. Gjithqka ne favor te teoris se tij eshte. Shqipja, Ilirishtja dhe Mesapishtja rrjedhin prej nje paraardhesi qe Matzinger preferon ta quaje Albanoid language (per hir te mbijetuesit te vetem te kesaj dege).

Taulant eshte identike me fjalen e vjeter Shqipe daulland (yshe eshte nje shtese e vonshme).

 

ciarli

Super Anëtar
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
488
Pikët
28
Fol klear ose klor vjen nga ndikimet e fiseve angleze qe jetonin dikur ne veri te Italise dhe benin tregeti me princat shqiptare!
Bese, vinka nga themeluesi i Pezes njefare Bezati, njeri shume i ndershem por qe ne kohen e Arberve kaloi ne Itali por u kap nga Italjanet dhe punon-te ne minjerat e tyre.
Bast-a, vinka nga Italianet turiste qe sahere bisedonin me shqiptaret ata i godisnin me shpulla dhe kishin vene re qe fjala Basta nuk pinte uje por kur u jepnin leke pa i fyer, duke vene Bast, ata silleshin mire dhe te ishin besnike ne mos gaboj!
etj...
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
3,202
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Fol klear ose klor vjen nga ndikimet e fiseve angleze qe jetonin dikur ne veri te Italise dhe benin tregeti me princat shqiptare!
Bese, vinka nga themeluesi i Pezes njefare Bezati, njeri shume i ndershem por qe ne kohen e Arberve kaloi ne Itali por u kap nga Italjanet dhe punon-te ne minjerat e tyre.
Bast-a, vinka nga Italianet turiste qe sahere bisedonin me shqiptaret ata i godisnin me shpulla dhe kishin vene re qe fjala Basta nuk pinte uje por kur u jepnin leke pa i fyer, duke vene Bast, ata silleshin mire dhe te ishin besnike ne mos gaboj!
etj...
Lum si ti vlla,je rrehate fare
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,052
Pikët
113
Nuk e pashe te tere por vetem gjysmen.
Sipas deshires...Zet,Land,Ajnej,King Bardhyl,par dhe SHUME(shqiptar per RASTIN)te TJERE te japin mendimet e TYRE.
Per a. QIanin e DI qe eshte....QELBESIRE dhe BUCE maskule.
 
Top