• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Fustanella

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,857
Pikët
113
Vendndodhja
FUSTANELLA E LUGINËS SË PRESHEVËS
ENDE GJENDET SI FOSIL, I RUAJTUR VETËM NËPËR ARKA GRASH, XHUPI, FUSTANELLA E MBARUAR PREJ KANPI, LIRI APO LESHI E QË KA QENË DERI NËN GJUNJË DHE QË E VISHNIN DIKUR MESHKUJT E FEMRAT

Kjo ekspeditë e Institutit Albanologjik për mbledhjen e materialit të fushave të ndryshme të kulturës shpirtërore e materiale të shqiptarëve dhe u realizua prej 15 deri më 25 nëntor 1979 në disa fshatra të Serbisë Jugore të banuara më tepër apo krejtësisht me shqiptarë. E ndarë në tri grupe, u përqendrua në disa fshatra të tri komunave të asaj zone: Medvegjë, Bujanovc e Preshevë. [... ]
Disa të dhëna etnografike në atë anë janë ndër më konservueset që ka gjetur deri më sot studiuesi, Ukë Xhemaj. Ende gjendet si fosil, i ruajtur vetëm nëpër arka grash, xhupi, një lloj fustanelle e mbaruar prej kanpi, liri apo leshi e që ka qenë deri nën gjunjë dhe e kishin veshur dikur meshkujt e femrat. Kjo fustanellë ka pasur përhapje të gjithmbarshme kombëtare, gjurmët e së cilës deri më sot janë gjetur që nga shek. XIV.
Thënie për shqiptarët
___________
Titulli: “Ekspedita vjeshtore në disa vise të Serbisë Jugore” , ne: Gjurmime albanologjike: Seria e shkencave filologjike, Volumi 10-11
Autori: Rexhep Doçi
Botues: Instituti Albanologjik i Prishtinës, 1980
1593546688914.png
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,280
Pikët
63
Vendndodhja
Dardania Parva
FUSTANELLA E LUGINËS SË PRESHEVËS
ENDE GJENDET SI FOSIL, I RUAJTUR VETËM NËPËR ARKA GRASH, XHUPI, FUSTANELLA E MBARUAR PREJ KANPI, LIRI APO LESHI E QË KA QENË DERI NËN GJUNJË DHE QË E VISHNIN DIKUR MESHKUJT E FEMRAT

Kjo ekspeditë e Institutit Albanologjik për mbledhjen e materialit të fushave të ndryshme të kulturës shpirtërore e materiale të shqiptarëve dhe u realizua prej 15 deri më 25 nëntor 1979 në disa fshatra të Serbisë Jugore të banuara më tepër apo krejtësisht me shqiptarë. E ndarë në tri grupe, u përqendrua në disa fshatra të tri komunave të asaj zone: Medvegjë, Bujanovc e Preshevë. [... ]
Disa të dhëna etnografike në atë anë janë ndër më konservueset që ka gjetur deri më sot studiuesi, Ukë Xhemaj. Ende gjendet si fosil, i ruajtur vetëm nëpër arka grash, xhupi, një lloj fustanelle e mbaruar prej kanpi, liri apo leshi e që ka qenë deri nën gjunjë dhe e kishin veshur dikur meshkujt e femrat. Kjo fustanellë ka pasur përhapje të gjithmbarshme kombëtare, gjurmët e së cilës deri më sot janë gjetur që nga shek. XIV.
Thënie për shqiptarët
___________
Titulli: “Ekspedita vjeshtore në disa vise të Serbisë Jugore” , ne: Gjurmime albanologjike: Seria e shkencave filologjike, Volumi 10-11
Autori: Rexhep Doçi
Botues: Instituti Albanologjik i Prishtinës, 1980
View attachment 44999
doçlleqe jane keto, a-zh...
 

ciarli

Super Anëtar
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
488
Pikët
28
fustanella, fus te tane apo fitet, futet dmth pantolla fund tregon hapur se qekuri shqiptaret merreshin me emigracion kulturash!
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,857
Pikët
113
Vendndodhja
557066AD-9083-4377-839B-975AC19FE6CF.jpeg

Title: Arnaut
Made: Bukarest - Rumänien
Data: 1855
Creator. Angerer . L
Description: 21, 3 X 17 cm
Format: Salzpapier
Subjekt: Albaner
Data Provider: Austrian National Library
Proving Country: Austria
 
Top