• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gjuha hebraike më e lashta

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
41,568
Pikët
113
Na po flisnim per vjetersine e Hebraishtes dhe Shqipes, dhe Hebraishtja si gjuhe ka mbishkrime nga shekulli 10 p.e.s ndersa Shqipja prej mesjetes se vonshme. Kjo eshte fakt dhe realitet. Por kjo nuk don te thote se Hebraishtja eshte me e vjeter si gjuhe, relativisht nga familja e gjuhes duhen te jene ndare ne periudha kohore te ngjashme. Vetem se Semitet kane fillu te shkruajne me heret se Europjanet ne pergjithesi per dallim nga Greket e Mikenes qe mbishkrimet i kane edhe me te vjetra se Hebraiket ne formen e Linear B alfabetit.

Arkivat e Vatikanit mbajne me se shumti dokumenta historik nga mesjeta e jo nga antikiteti. Mandej, ka me qindra tjera metoda historike/arkeologjike per te deduktuar e nuk mvaret ne teresi nga arkivat e Vatikanit.
Greket e mikenes ishin grek? 🤪
a ka vazhdimesi greke te te njejte rrace?🤪
Apo vazhdimesi jetese ne te njejten njesi gjepgrafike ku te gjithe quhen grek? 🤪
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
41,568
Pikët
113
Shqipja nuk ka vjetersi po aq sa gjuha Hebraike. Gjuha Hebraike ka mbishkrime shume te hershme, mijera vjet para Shqipes.

Tash secila gjuhe i takon degeve te ndryshme.

Shqipja klasifikohet si gjuhe Indo-Europjane e ardhur nga stepat e Rusise gjate kohes Bronzit.

Hebraishtja konsiderohet si gjuhe Semitike dhe Afro-Aziatike me origjine nga Levanti.

Sa i perket degezimit nga deget e tyre, nuk besoj se ndonjera ka vjetersi me te madhe se tjetra, mirepo kemi mbishkrime Hebraike shume me heret sesa Shqipe qe hasen fillimisht ne mesjeten e vonshme, ndersa Hebraishtja ne kohen e vonshme te bronzit.
Si more nuk ka vjetersi gjuha Shqipe?

aman nga i nxjerr keto llafollogji? Se nga nje tru i shendetshem ku mbizoteron llogjika jo e jo.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,347
Pikët
113
Vendndodhja
Honolulu
Si more nuk ka vjetersi gjuha Shqipe?

aman nga i nxjerr keto llafollogji? Se nga nje tru i shendetshem ku mbizoteron llogjika jo e jo.
Termi vjetersi eshte relative. Nese e perkufizon vjetersine, prezencen e gjuhes Shqipe ne Ballkan, ateher ka qene prezente prej kohes Bronzit.

Perndryshe Hebraishtja dhe Shqipja kane histori dhe trajektore komplet te ndryshme njera prej tjetres, e para eshte nje gjuhe nga Levanti e dyta nga Ballkani.

Nese e perkufizon vjetersine se cila gjuhe ka mbishkrime me te vjetra ateher Hebraishtja definivisht. Kjo eshte e pakontestueshme, mbishkrimet e para Hebreje i gjen nga shekulli 10 p.e.s. ndersa Shqipja ka fillu te shkruhet ne 1400-en.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,957
Pikët
113
Sic edhe u largova me delikatese me siper duke thene qe nuk dua te zgjatem, e kisha vendosur te mos flisja per kete gje vetem se temen e ka hap ky tipi qe se honeps dot.
Megjithate po e them per ty, sepse te kam anashkaluar dhe kjo pyetja me goditi ne zemer :)

Ne gjuhen e vjeter hebreje qe as hebrejt vete se dijne 😁, bukes i thonin LEJEM dhe shkruhet "לחם"
Kemi emertime me te vona me pas ku i thone: UGAH dhe HALLAH
Dicka tjeter interesante eshte edhe vendi ku e piqnin buken qe e quanin: TABUN

Po ndalem ketu, besoj i kenaqur
Edhe Lejem eshte shqip. Do te thote Lejem te ham rahat. Pra ne kete rast Lejem vetkuptohet qe flitet per buken😁
Edhe Ugah dhe Halla, jan shqip.

Halla Ugah Lejem, ne shqipen moderne jane zevendesu me 'Hala se ke Hunger Buken!?😁
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
16,815
Pikët
113
Edhe Lejem eshte shqip. Do te thote Lejem te ham rahat. Pra ne kete rast Lejem vetkuptohet qe flitet per buken😁
Edhe Ugah dhe Halla, jan shqip.

Halla Ugah Lejem, ne shqipen moderne jane zevendesu me 'Hala se ke Hunger Buken!?😁
Mano si per ate qe ke perzemer e ke shpjegu, gjith dashuri ,te pershendes dhe pershendete nga ana ime -hug-
 
Top