• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Graphic Design

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,346
Pikët
113
Po flisnim per ndihmen.
Po per ndihmen po flisja edhe une. Nje grafik dizajner nuk lodron me ngjyrat, shkronjat apo imazhet, nuk krijon vetem se ashtu i pelqen, por eshte nje projektues dhe si i tille ka te nevojshme te zgjidhe problemt e klienteve te vet. Nuk fut nje element dekorues ne nje poster sepse i pelqen, por fut ato qe duhet te transmetojne nje mesazh apo nje domethenie. Nuk perzgjedh nje font qe i pelqen, por ate qe duhet dhe qe eshte ne funksion te projektit qe po ben. Nje grafik i mire eshte nje profesionit qe identifikon nje problem dhe perpiqet ta zgjidhe, eshte ai qe gjen nje menyre per te comunikuar nje mesazh te caktuar ne menyren me te mire te mundshme. Pra nuk eshte domosdoshmerisht nje artist.

p.s. besoj se per kete arsye e degdise Llaqin ne tjeter teme... apo jo?!
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,906
Pikët
113
Po per ndihmen po flisja edhe une. Nje grafik dizajner nuk lodron me ngjyrat, shkronjat apo imazhet, nuk krijon vetem se ashtu i pelqen, por eshte nje projektues dhe si i tille ka te nevojshme te zgjidhe problemt e klienteve te vet. Nuk fut nje element dekorues ne nje poster sepse i pelqen, por fut ato qe duhet te transmetojne nje mesazh apo nje domethenie. Nuk perzgjedh nje font qe i pelqen, por ate qe duhet dhe qe eshte ne funksion te projektit qe po ben. Nje grafik i mire eshte nje profesionit qe identifikon nje problem dhe perpiqet ta zgjidhe, eshte ai qe gjen nje menyre per te comunikuar nje mesazh te caktuar ne menyren me te mire te mundshme. Pra nuk eshte domosdoshmerisht nje artist.

p.s. besoj se per kete arsye e degdise Llaqin ne tjeter teme... apo jo?!
po.
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
513
Pikët
63
Po per ndihmen po flisja edhe une. Nje grafik dizajner nuk lodron me ngjyrat, shkronjat apo imazhet, nuk krijon vetem se ashtu i pelqen, por eshte nje projektues dhe si i tille ka te nevojshme te zgjidhe problemt e klienteve te vet. Nuk fut nje element dekorues ne nje poster sepse i pelqen, por fut ato qe duhet te transmetojne nje mesazh apo nje domethenie. Nuk perzgjedh nje font qe i pelqen, por ate qe duhet dhe qe eshte ne funksion te projektit qe po ben. Nje grafik i mire eshte nje profesionit qe identifikon nje problem dhe perpiqet ta zgjidhe, eshte ai qe gjen nje menyre per te comunikuar nje mesazh te caktuar ne menyren me te mire te mundshme. Pra nuk eshte domosdoshmerisht nje artist.

p.s. besoj se per kete arsye e degdise Llaqin ne tjeter teme... apo jo?!
Ke te drejte miku im se ne kete pike ngaterohet arti me punen. Shume e drejte ajo qe thua, sado i afte nje Graphic Designer eshte i detyruar te ndjeke konceptin te i kerkon klienti, pak a shume eshte art komercial i orientuar. Artisti eshte i lire te bej cte doje fundja ai ska nje klient por kerkon te gjej nje te tille me vone. Nje graphic designer ka nje afat kohe dhe nje projekt qe duhet te realizoje, cdo gje jashte projektit i rrezikon te gjithe punen.
 
Top