• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kuriozitete shkencore shume te diskutueshme

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
513
Pikët
63
Doktor po kjo formula e relativitetit a e verteton qe udhetimi ne kohe eshte i mundur?
Ne fakt kjo formule eshte e gabuar dhe nuk tregon gje tjeter vecse universi i pergjigjet rregullave te gjeometrise. Nuk verteton asnje udhetim ne kohe dhe vlera e energjise eshte e gabuar. Te gjithe studjuesit e dine qe kjo formule ska asnje vjere dhe vet Anjshtanji kerkoj te hiqet por ja kishin dhene cmimin Nobel dhe e kaluan ne heshtje e hengren turpin me buke. Nese ndokush deshiron jua shpjegoj pse eshte gabim por as nuk ju duhet ta dini. :p
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
513
Pikët
63
ajnshtajnin esht old news ... duhet te dalin new quantum sciences
Ka shume te talentuar por si ne cdo kohe po nuk u pershtat shkencetari me ideologjine e partise apo me forcen sunduese nuk mer dot cmimin Nobel shto ketu dhe shitjen e patentave gje qe e erreson shume kerkime shkencore qe mbeten ne hije per dhjetevjecare. Sot nuk gjen dot shkencetar pasi te drejtat i marin institutet kerkimore te cilat i shesin keto patenta ushtrise dhe korporatave te cilat i shfrytezojne ne hije pa i bere publike. E pastaj njerzit ngaterojne Stive Jobs me krijuesin e Apple nderkohe qe ai ishte menaxher i kompanise dhe shkencetaret e vertete aziatike nuk i njeh kush qe mundesuan kete lloj teknologjie.
 

Performer

density
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
29,602
Pikët
113
duhet dhe ca kohe te ndryshojn mendesi shkenctaret pasi kan ngec akoma te ajnshtajni

holographic realities do zbulohen kur truri i shkenctareve te arrije ne 4D
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
513
Pikët
63
Ne fakt bota akademike dhe universitetet kane mbetur mbas ato nuk duan te ndryshojne duan te njejtat libra te njejtet autore duke u bazuar vetem tek historia e shkuar sikur shkenca nuk evolon e sikur nuk dalin zbulime te reja, perkundrazi pergenjeshtrojne te rejat me te vjetra sikur kane garanci saktesie 100 vjecare nga teori te vjeteruara me kohen.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
11,506
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
baba nga durrsi has left the conversation......!
- mos shkruani budalliqe dhe mos disinformoni njerzit e thjeshte kot me kot!!!
Teorite e Einstein dhe Newton jane baza e njohurive te Astrofizikes Universale te sotme, te gjithpranuara boterisht nga mbare komuniteti shkencor!
"Cuditerisht", akoma edhe sot e ksaj dite ato jane te vlefshme dhe te konsoliduara, dhe cdo zbulim i ri ne fushen e astrofizikes nuk ben gjer tjeter vetem se konfirmon keto teori!
Do te ftoja te gjithe frekuentuesit e kesaj teme dhe te interesuarit e kesaj fushe te informohen me shume, biles shyqyri i Zotit sot informacioni ne WEB rrjedh lume....
Respekte te gjitheve!
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,166
Pikët
113
baba nga durrsi has left the conversation......!
- mos shkruani budalliqe dhe mos disinformoni njerzit e thjeshte kot me kot!!!
Teorite e Einstein dhe Newton jane baza e njohurive te Astrofizikes Universale te sotme, te gjithpranuara boterisht nga mbare komuniteti shkencor!
"Cuditerisht", akoma edhe sot e ksaj dite ato jane te vlefshme dhe te konsoliduara, dhe cdo zbulim i ri ne fushen e astrofizikes nuk ben gjer tjeter vetem se konfirmon keto teori!
Do te ftoja te gjithe frekuentuesit e kesaj teme dhe te interesuarit e kesaj fushe te informohen me shume, biles shyqyri i Zotit sot informacioni ne WEB rrjedh lume....
Respekte te gjitheve!
babe, ti e di qe une kam respekt per ty, por kjo nuk me lejon te te mos terheq veshin qe ketu e ke gabim,
sepse eshte vertetuar katerciperisht, qe shum teori, anshtanji i ka gabim dhe shum i ka te kopjuara,
une kam hasur (lexuar) shume profesore qe e kundershtojne ate dhe qe per fat te keq, nuk gjejne mbeshtetjen e plote nga media,
marrim thjesht teorine e relativitetit, para se ai te lindte , e kane zhvilluar filozofet e shekullit 18-19, dhe kam shkruar per kete gje,

veç mos u boj si ai king bardhyli, qe hidhet dhe thote; -ku i ke faktet, ku i ke linket,
se ti e di i dashur qe une ketu jam me emrin tim dhe nuk vij te genjej,
ka nje ndryshim te madh ndermjet atij me pseudonim dhe mua me emrin tim,
ai ia lejon vetes genjeshtren, ndersa une nuk ia lejoje vetes genjeshtren, prandaj me beso 100%
kam lexuar me qindra materiale qe e nxjerrin anshtanjin tone te madh, nje kopjues i rendomte mahnites,
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
513
Pikët
63
babe, ti e di qe une kam respekt per ty, por kjo nuk me lejon te te mos terheq veshin qe ketu e ke gabim,
sepse eshte vertetuar katerciperisht, qe shum teori, anshtanji i ka gabim dhe shum i ka te kopjuara,
une kam hasur (lexuar) shume profesore qe e kundershtojne ate dhe qe per fat te keq, nuk gjejne mbeshtetjen e plote nga media,
marrim thjesht teorine e relativitetit, para se ai te lindte , e kane zhvilluar filozofet e shekullit 18-19, dhe kam shkruar per kete gje,

veç mos u boj si ai king bardhyli, qe hidhet dhe thote; -ku i ke faktet, ku i ke linket,
se ti e di i dashur qe une ketu jam me emrin tim dhe nuk vij te genjej,
ka nje ndryshim te madh ndermjet atij me pseudonim dhe mua me emrin tim,
ai ia lejon vetes genjeshtren, ndersa une nuk ia lejoje vetes genjeshtren, prandaj me beso 100%
kam lexuar me qindra materiale qe e nxjerrin anshtanjin tone te madh, nje kopjues i rendomte mahnites,
Me pelqeve miku im, arsyetim shume i drejte, me behet qejfi qe ka njerez me kurajo te thone mendimin e tyre te lire, te pergezoj, jo per Anshtanjin, por se ke guxim te hedhesh posht nje teori te vjeter apo te gabuar duke e vene ne dyshim vertetsine e saj i pa ndikuar nga presioni shoqeror.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,166
Pikët
113
Me pelqeve miku im, arsyetim shume i drejte, me behet qejfi qe ka njerez me kurajo te thone mendimin e tyre te lire, te pergezoj, jo per Anshtanjin, por se ke guxim te hedhesh posht nje teori te vjeter apo te gabuar duke e vene ne dyshim vertetsine e saj i pa ndikuar nga presioni shoqeror.
une i nderuar, kam nje te mete te madhe, qe nuk genjej dot dhe them gjithmon ate qe shoh e ndigjoj,
dhe per teorine e relativitetit, qe ky u perpoq ta zhvillonte ne teorite e tij, nuk ka asgjo te keqe qe e kopjoi, se te gjithe mbeshteten diku,
e keqja qendron tek ajo qe e quajten ; babai i relativitetit, duke ia ngjitur ketij kete teori, nderkoh qe te tjeret kishin 100 vjet qe e kishin thone,
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
513
Pikët
63
Anjshtani e ngriti energjine ne katror vetem qe ajo te mos marre vlere negative sepse mendoj se keshtu kishte te drejte por kjo qe gafa me trashanike qe fizikantet klasike nuk dine si ta fshehin edhe sot. Si shpejtesia e drites si dhe masa mund te kene vlera negative dhe vet energjia mund te kete vlera negative ne momentin qe ndervepron me antimaterien. Te thuash qe energjia eshte vetem pozitive eshte njesoj si ne matematike te thuash nuk ka numra negative. Me pak fjale kjo gafe e vleresuar me cmimin Nobel u verejt qe diten qe u vleresua me kete cmim por politika ishte ne favor te fizikantit tone te shquar qe se vuri shume ujin ne zjar edhe kur e kuptoj gabimin u mjaftua me nje shprehje duke thene vetem : °Fajin e ka fizika kuantike" !!! Cfare faji kishte kuantika qe Anshtanji e beri gabimin fakt dhe e vuri ne krye si zbulimin e shekullit :p
 
Top