• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kuriozitete te ndryshme!

Marla

.
Anëtar
Apr 3, 2020
Postime
2,706
Pikët
113
151391472_1742488965931426_7244571708039538893_n.jpgCaduceus


Caduceus është emblema e Mërkurit / Hermes dhe ka disa kuptime: së pari, stafi ose shkopi është një simbol i fuqisë dhe autoritetit, i forcave magjike dhe të mbinatyrshme, është mjeti i të gjithë magjistarëve, ilaçeve dhe shamanëve. Ajo gjithashtu përfaqëson Pemën e Jetës ose Aksin Botëror.

Krahët nënkuptojne fluturimin (si fizik ashtu edhe metaforik), intuitë, shpirtërore dhe komunikim nga astrali ose me Perënditë. Dy gjarpërinjtë, që rrotullohen në drejtime të kundërta, paraqesin luften dhe ekuilibrin. Gjithashtu nënkuptojnë të kundërtat - mashkull dhe femër, ditë e natë, të mirën dhe të keqen.
Ndërsa gjarpërinjtë rrotullohen rreth shkopit, ato formojnë formën e tetës, ose simbolin e pafundësisë, që nenkupton te plotën dhe përsosmërinë.
Pjesë e simbolit të pafundësisë është rrethi, duke përfaqësuar përfundimisht kozmosin, shpirtin dhe unitetin.

Të gjithë këta elementë të kombinuar krijojnë një simbol të fuqishëm që ka ndryshuar shumë pak gjatë mijëvjeçarëve. Së bashku, ata simbolizojne fuqinë e mbinatyrshme dhe mençurinë e fshehur, mesazhet nga sferat shpirtërore, autoritetin, kozmosin dhe pafundësinë, dhe çiftimin e të kundërtave në harmoni dhe unitet.
Përdorimi më i zakonshëm i Caduceus, sot është si një simbol i shërimit dhe ilaçit. Aesclepius, mjeku i parë dhe Zoti i mjekësisë, e kishte Caduceus-in si një nga mjetet e tij, sepse ai kishte fuqinë dhe intuitën (shkopin dhe krahët) që të mund të përdorte substanca helmuese ose korruptive për të rivendosur shëndetin dhe për të rikthyer të vdekurit në jetë.

Caduceus ishte jo vetëm instrumenti i Aesklepius, por i Perëndisë shërues Ningishzida i Mesopotamisë dhe e Egjiptianeve Ba'al, Isis dhe Ishtar. Gjithashtu gjendet në Kulturen Indiane ku mbart të njëjtin kuptim.
 
Top