• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kush e dogji Voskopojen??

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
17,826
Pikët
113
Vendndodhja
Shqipëri
Voskopoje,kulture-qyteterim,,,
Kur Bàllkàni ishte ne eresire e si rezultàt i pushtimevet e mendesive feudàle,Voskopojes i rrà bàrà e rende te kompensonte ne dije si rezultàt i institucionevet kulturore àrsimore te ngriturà ngà vete àtà e me donàcione ngà Bàronet ne vendet civile perendimore,e àrcone celnike,mireberes,,.
Voskopoja ,me kishà te hereshme,heret me shenPàlin, ,mbi themelet mozàiket e tyre ndertuàr te tjerà,rilinden me ,(1330-1769) ishte me rëndësi, artizanat, qendra tregtare dhe kulturore àrsimore,,unike ne bàllkàn. Kur qyteti ishte në kulmin e lavdisë së tij dhe madhështia e saj, kishte dymbëdhjetë mijë shtëpi dhe 70-80.000,mijë banorë-Thunmànn. Ruàn në autonominë e institucionit të Urtëve, Arconde-Celnike, për të siguruar proceset demokratike dhe meritokracinë,ne jeten civile si zgjedhjet demokràtike e treg te lire ne kulture Oxidentàle, ka arritur nivele të tilla të zhvillimit kanë grumbulluar pasuri të mëdha të qytetit dhe begatia e popullsisë u bë e njohur në të gjithë Ballkanit dhe Evropës.
Tregtarët e famshëm të Moskovopolit në Perëndim dhe Lindje ishin të famshëm. Sot, Arkivi Shtetëror i Venecias Qytetit Moschopoliton,sic e shprehen studiuesit, jànë gjetur letra botime dokumentà, të gjithë ata pa dallim, të kryera nën emrin « Voskopoja». Gjenden te dhenà shkresore e në dosjen e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Francës.
Duke përdorur kryesisht anijet,e vetà e àto franceze, angleze, holandeze dhe Raguzë, krijojnë komunitete në qendrat më të mëdha tregtare në Evropë. Tregtarët Moschopolites e Venedikut që qëndrojnë në San Provolo, në afërsi të kishës ortodokse të Shën Gjergjit, San Giorgio, dhe pranë shkollës private Flagiano, ku ka shumë Moschopolites, kanë studiuar e femijet e tyre,si edhe piktoret ikonogràfe te fàmshem,,,Shpàtàràku,Onufri,, dhe kaluan dritat e dijes në Moskopolisin e tyre.
Rrezatimi i qytetit, për shkak të rritjes në arsim dhe kulturë,priste studente ngà gjithe bàllkàni Otomàn e me gjere. Në Moschopolitis dijetari John Chalkeia 1730 , jep mësim në të njëjtën shkollë me Càvàliotin, kishte ndërmjetësi herë pas here ,profesor dhe drejtor i Flangineiou Venedikut . Në këtë epokë filozofia filloi të mësohej,kràhàs degevet te tjerà.
U quajt '' Akademia e Re '', e cila kishte màre zhvillim te màdh si një shkolle unike, e famshme dhe mirë e organizuar ne kohë që vepron në kuadër të popullsive të Perandorisë Osmane. Me ndertimin e inaugurimin e ndërteses se re te Akademisë ,àrsimi mori nje hop te ri cilesor.. Për madhësinë dhe madhështinë e saj unike per kohen.Ndërtesa madhështore ndërtuar mbuluàr me gur, në stilin arkitektonik lokal, në mes të qytetit me dyzet klasa dhe oborret e bollshme. Gjithashtu përfshihen apartamente për arsimtarët, dhomave praktikantëve për studentët dhe biblioteka, të cilat janë mbledhur përmes donacioneve te àrcondevet e celnikevet tregetàrevet zànàtcinjve vendàs, e ndihmes se Bàronevet Sinà,Dumbà,,,dhe blerjet mijëra vëllime të librave,ngà vendet civile perendimore e Vjene ,BudàPesht,Wàrshàve, Kiev,,,.
Era e re filloi me ndërtimin e shkollës , ishte padyshim kulm dhe panbàllkànik rrezatimi. Rektor i fàkultetit, dijetar i shkëlqyer Theodore Kavallioti,punoi me perkushtim,duke futur lende shtese shkencore pervec filozofise i cili kujdeset nga fillimi i mandatit të tij për të pasuruar kurrikulën me kurse të reja sipas perceptimeve dhe ideve të reja që qarkullojnë në Evropë.T.Càvàlioti ,botoi e Gràmàtiken ,''ProtoPirà'',flàkà e pàre ne 3 gjuhe Shqip,ThràcVllàhe,Greqishte e re.Rendesi te dores se pàre kjo gràmàtike,kà se,studentet Voskopojàre jà cuàn Prof.te màdh Suedes ne Gjermàni Thunmàn,ku i mesoi keto gjuhe i promovoi keto kulturà ne vendet civile,i shkroi e me shkronjà L'àtine,,, Gjatë kësaj periudhe ne mësojmë se në rrjedhën e sipërme të studimit mësoheshin gjuhët e lashtà dhe letërsi, filozofi (logjika, etika, metafizika), teologji, matematikë, fizikë, latinisht, poezi dhe retorikë.
Të shquar në të njëjtën periudhë dhe botohej shtypej letrà,si edhe ne Stàmboll. Që nga kohà kur shtypshkronja filloi në total, të paktën nga ajo që ne e dimë deri më tani, 22 libra,jàne botuàr,pervec botimeve te tjerà me vlere,gjendje ne àrkivàt evropiàne,ku, 20 janë teologjike dhe dy të tjerë "gramatikor".
Vlen të përmendet edhe Biblioteka e famshme e dorëshkrime të rralla që përmbajnë tekste fetare,e jo vetem, kodike dhe dokumente të çmuara, ku lidhjet e ngushta dalin nga Voskopojà me Trieste, Venecia, Vjenë, Buda, Pest. sponsor i madh i bibliotekës ishte bankier në Vjenë dhe një mirëbërës i madh Voskopojàri, Moschopolitis Georgio Sina,ku nuk munguàn e sponsorizimet e medhà ne tere vendet e peràndorise Otomàne e Austro Hungàri,,,ndihen ne modernizimin e ketyre vendevet,si Acàdemi,àmbiente studimi e kulturore,bàmirese shteterore,

Gaqo Cyfeku!

**********************************

Ky tipi ish nje palaco !
Arsyeja se ne fb kam marr paralajmerime per postime rraciste,e pse s'ishin te tilla,ky tipi eshte kokrra e propagandes (inteligjente vllehe).
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
8,683
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Voskopoje,kulture-qyteterim,,,
Kur Bàllkàni ishte ne eresire e si rezultàt i pushtimevet e mendesive feudàle,Voskopojes i rrà bàrà e rende te kompensonte ne dije si rezultàt i institucionevet kulturore àrsimore te ngriturà ngà vete àtà e me donàcione ngà Bàronet ne vendet civile perendimore,e àrcone celnike,mireberes,,.
Voskopoja ,me kishà te hereshme,heret me shenPàlin, ,mbi themelet mozàiket e tyre ndertuàr te tjerà,rilinden me ,(1330-1769) ishte me rëndësi, artizanat, qendra tregtare dhe kulturore àrsimore,,unike ne bàllkàn. Kur qyteti ishte në kulmin e lavdisë së tij dhe madhështia e saj, kishte dymbëdhjetë mijë shtëpi dhe 70-80.000,mijë banorë-Thunmànn. Ruàn në autonominë e institucionit të Urtëve, Arconde-Celnike, për të siguruar proceset demokratike dhe meritokracinë,ne jeten civile si zgjedhjet demokràtike e treg te lire ne kulture Oxidentàle, ka arritur nivele të tilla të zhvillimit kanë grumbulluar pasuri të mëdha të qytetit dhe begatia e popullsisë u bë e njohur në të gjithë Ballkanit dhe Evropës.
Tregtarët e famshëm të Moskovopolit në Perëndim dhe Lindje ishin të famshëm. Sot, Arkivi Shtetëror i Venecias Qytetit Moschopoliton,sic e shprehen studiuesit, jànë gjetur letra botime dokumentà, të gjithë ata pa dallim, të kryera nën emrin « Voskopoja». Gjenden te dhenà shkresore e në dosjen e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Francës.
Duke përdorur kryesisht anijet,e vetà e àto franceze, angleze, holandeze dhe Raguzë, krijojnë komunitete në qendrat më të mëdha tregtare në Evropë. Tregtarët Moschopolites e Venedikut që qëndrojnë në San Provolo, në afërsi të kishës ortodokse të Shën Gjergjit, San Giorgio, dhe pranë shkollës private Flagiano, ku ka shumë Moschopolites, kanë studiuar e femijet e tyre,si edhe piktoret ikonogràfe te fàmshem,,,Shpàtàràku,Onufri,, dhe kaluan dritat e dijes në Moskopolisin e tyre.
Rrezatimi i qytetit, për shkak të rritjes në arsim dhe kulturë,priste studente ngà gjithe bàllkàni Otomàn e me gjere. Në Moschopolitis dijetari John Chalkeia 1730 , jep mësim në të njëjtën shkollë me Càvàliotin, kishte ndërmjetësi herë pas here ,profesor dhe drejtor i Flangineiou Venedikut . Në këtë epokë filozofia filloi të mësohej,kràhàs degevet te tjerà.
U quajt '' Akademia e Re '', e cila kishte màre zhvillim te màdh si një shkolle unike, e famshme dhe mirë e organizuar ne kohë që vepron në kuadër të popullsive të Perandorisë Osmane. Me ndertimin e inaugurimin e ndërteses se re te Akademisë ,àrsimi mori nje hop te ri cilesor.. Për madhësinë dhe madhështinë e saj unike per kohen.Ndërtesa madhështore ndërtuar mbuluàr me gur, në stilin arkitektonik lokal, në mes të qytetit me dyzet klasa dhe oborret e bollshme. Gjithashtu përfshihen apartamente për arsimtarët, dhomave praktikantëve për studentët dhe biblioteka, të cilat janë mbledhur përmes donacioneve te àrcondevet e celnikevet tregetàrevet zànàtcinjve vendàs, e ndihmes se Bàronevet Sinà,Dumbà,,,dhe blerjet mijëra vëllime të librave,ngà vendet civile perendimore e Vjene ,BudàPesht,Wàrshàve, Kiev,,,.
Era e re filloi me ndërtimin e shkollës , ishte padyshim kulm dhe panbàllkànik rrezatimi. Rektor i fàkultetit, dijetar i shkëlqyer Theodore Kavallioti,punoi me perkushtim,duke futur lende shtese shkencore pervec filozofise i cili kujdeset nga fillimi i mandatit të tij për të pasuruar kurrikulën me kurse të reja sipas perceptimeve dhe ideve të reja që qarkullojnë në Evropë.T.Càvàlioti ,botoi e Gràmàtiken ,''ProtoPirà'',flàkà e pàre ne 3 gjuhe Shqip,ThràcVllàhe,Greqishte e re.Rendesi te dores se pàre kjo gràmàtike,kà se,studentet Voskopojàre jà cuàn Prof.te màdh Suedes ne Gjermàni Thunmàn,ku i mesoi keto gjuhe i promovoi keto kulturà ne vendet civile,i shkroi e me shkronjà L'àtine,,, Gjatë kësaj periudhe ne mësojmë se në rrjedhën e sipërme të studimit mësoheshin gjuhët e lashtà dhe letërsi, filozofi (logjika, etika, metafizika), teologji, matematikë, fizikë, latinisht, poezi dhe retorikë.
Të shquar në të njëjtën periudhë dhe botohej shtypej letrà,si edhe ne Stàmboll. Që nga kohà kur shtypshkronja filloi në total, të paktën nga ajo që ne e dimë deri më tani, 22 libra,jàne botuàr,pervec botimeve te tjerà me vlere,gjendje ne àrkivàt evropiàne,ku, 20 janë teologjike dhe dy të tjerë "gramatikor".
Vlen të përmendet edhe Biblioteka e famshme e dorëshkrime të rralla që përmbajnë tekste fetare,e jo vetem, kodike dhe dokumente të çmuara, ku lidhjet e ngushta dalin nga Voskopojà me Trieste, Venecia, Vjenë, Buda, Pest. sponsor i madh i bibliotekës ishte bankier në Vjenë dhe një mirëbërës i madh Voskopojàri, Moschopolitis Georgio Sina,ku nuk munguàn e sponsorizimet e medhà ne tere vendet e peràndorise Otomàne e Austro Hungàri,,,ndihen ne modernizimin e ketyre vendevet,si Acàdemi,àmbiente studimi e kulturore,bàmirese shteterore,

Gaqo Cyfeku!

**********************************

Ky tipi ish nje palaco !
Arsyeja se ne fb kam marr paralajmerime per postime rraciste,e pse s'ishin te tilla,ky tipi eshte kokrra e propagandes (inteligjente vllehe).
70 -80 mije banore eshte shifer e fryre shume. 15-20 mije ndoshta.
 

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
17,826
Pikët
113
Vendndodhja
Shqipëri
Gjatë kësaj periudhe ne mësojmë se në rrjedhën e sipërme të studimit mësoheshin gjuhët e lashtà dhe letërsi, filozofi (logjika, etika, metafizika), teologji, matematikë, fizikë, latinisht, poezi dhe retorikë.
Të shquar në të njëjtën periudhë dhe botohej shtypej letrà,si edhe ne Stàmboll. Që nga kohà kur shtypshkronja filloi në total, të paktën nga ajo që ne e dimë deri më tani, 22 libra,jàne botuàr,pervec botimeve te tjerà me vlere,gjendje ne àrkivàt evropiàne,ku, 20 janë teologjike dhe dy të tjerë "gramatikor".
Vlen të përmendet edhe Biblioteka e famshme e dorëshkrime të rralla që përmbajnë tekste fetare,e jo vetem, kodike dhe dokumente të çmuara, ku lidhjet e ngushta dalin nga Voskopojà me Trieste, Venecia, Vjenë, Buda, Pest. sponsor i madh i bibliotekës ishte bankier në Vjenë dhe një mirëbërës i madh Voskopojàri, Moschopolitis Georgio Sina,ku nuk munguàn e sponsorizimet e medhà ne tere vendet e peràndorise Otomàne e Austro Hungàri,,,ndihen ne modernizimin e ketyre vendevet,si Acàdemi,àmbiente studimi e kulturore,bàmirese shteterore,


Jane mjeshtrat e propagandes @murik !
 

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
17,826
Pikët
113
Vendndodhja
Shqipëri
Ndoshta disi jashte teme!

Por shijen aty e ka! ;)

Thede Kahl: Rumunët dhe arumunët dallojnë nga njëri tjetri

Çfarë janë arumunët apo vllehët, cili është identiteti i tyre, pse përpiqet Rumania t`i quajë si pjesë të popullit rumun, dhe pse bëhet luftë me shifrat kur përmenden arumunët e Greqisë dhe Shqipëristë?
Prof. Thede Kahl jep përgjigje për këto pyetje. Ai ka shkruajtur doktoraturën me studimin e vllehëve të Ballkanit. Studimi i tij është botuar në librin "Etniciteti dhe ndarja hapësinorë e arumunëve në Europën Juglindore."
Deutsche Welle: Prof. Kahl, çfarë janë arumunët, ose vllehët e Shqipërisë?
Prof. Dr. Thede Kahl: Rumunët e veriut të Ballkanit dallojnë nga arumunët ose vllehët në jug të tij. Duhet shpjeguar se në të gjitha popujt e Evropës juglindore dhe në Rumani, gjatë mesjetës ka qenë e zakonshme që rumunët të quhen vllehë. Me fillimin e identiteteve nacionale dhe të shteteve nacionale në Europën Juglindore, shohim tek vendet ku jetojnë rumunët në Ballkanin verior, pra mes vllehëve një rikthim të rënjëve latine. Bota vllehe heq dorë nga emërtimi i vjetër dhe kalon tek emërtimi rumun, domethënë që t`i quajë vllehët rumunë. Nëse ne sot gjejmë vllehë në Ballkanin jugor, Shqipëri dhe Greqi atëherë kemi të bëjmë me emërtim të njëjtë. Por, rumunët që krijojnë shtetin në veri të Ballkanit dhe vllehët në jug të Ballkanit dallohen nga njeri tjetri. Nga pikëpamja gjuhësore rrënjët janë të njëjta tek e ashuquajtura latinishtja vulgare, dialekti roman që flitej prej popujve të lindjes. Por gjuhët janë zhvilluar të ndara nga njera tjetra, që prej më shumë se 1000 vjetësh kanë zhvillime të ndryshme dhe janë sot aq të ndryshme saqë nuk mund të kuptohen dhe në përgjithësi nuk kanë bazë për një identitet të përbashkët. Në mes të vllehëve (arumunëve), nuk mund të gjenden njerëz që identifikohen me rumunët, dhe anasjelltas.
Deutsche Welle: Atëherë pse përpiqet Rumania t`i quajë vllehët të vetët?
Prof. Dr. Thede Kahl: Në princip që prej krijimit të shtetit rumun dhe lindjes së idesë nacionale rumune, ka lindur edhe ideja që praktikisht jo vetëm rumunët që jetojnë në territoret e shtetit pra rumunët dakë, por edhe të gjithë popujt që dikur janë quajtur vllahë, që flasin gjuhë që i ka rrënjët tek latinishtje vulgare, të numërohen brenda popullit rumun. Jo vetëm arumunët në Greqi dhe Shqipëri, por edhe rumunët meglenë në Maqedoni, dhe istro-rumunët në Kroaci. Kjo do të thotë që pikëpamjet nacionale rumune i shohin të gjitha këto grupe si pjesë përbërëse e popullit rumun. Nga pikëpamja etnografe kjo është një mënyrë e të menduari e "Rumanisë së Madhe", dhe nuk i përgjigjet identitetit të këtyre njerëzve. Arumunët në Shqipëri dhe në Greqi, kanë qenë shumë të lidhur me bizantizmin dhe mësuan më shumë greqisht dhe shqip e u përshtatën me sunduesit osmanë. Ata nuk kanë patur të bëjnë me rumunët në veri të gadishullit, për 1000 vjet me rradhë ata nuk kanë qenë në kontakt me Rumaninë dhe Moldavinë. Pra në princip është ide nacionaliste e shtetit rumum, që kërkon t`i ketë pjesë të saj këto grupe. Kjo ka bërë që në shek. e 19 -të Rumania të ngrinte një sistem arsimor në jug të Ballkanit, me mbi 100 shkolla dhe kisha, në mënyrë që të pengonte arumunët që të vazhdonin të asimiloheshin gjuhësisht në shqiptarë dhe grekë dhe t`i rumanizonin, duke u përpjekur që atë gjuhë romane që u kishte mbetur ta kthenin në rumune, dhe kështu të shtonin popullsinë rumune. Por nuk ia dolën kësaj mbanë me sukses.
Etniciteti në transformacion
Deutsche Welle: Kalojmë tek arumunët më pas. Unë kam patur shoqe dhe shokë që janë arumunë, që e kemi ditur që kemi ditur që ata flasin edhe një gjuhë tjetër përveç asaj shqipe dhe që quhen arumunë, që kanë një prejardhje tjetër. Por kjo nuk na ka penguar gjatë sistemit komunist. Si shpjegohen lëvizjet e mëpastajme, kanë të bëjnë me kthim në identiet?
Prof. Dr. Thede Kahl: Nëse sheh sot identitetin e arumunëve të Shqipërisë, duhet të shohësh që ekziston një ndryshim i madh para 1990 dhe pas 1990-ës. Mund të thuhet se ka ata kanë patur një identitet gjuhësor që i ka dalluar nga pikëpamja gjuhësore dhe kulturore nga shqiptarët. Para 1990-ës nuk ka patur konflikt identiteti që do tu thoshte pjesës më të madhe të njerëzve që të mos ishin lojal me Shqipërinë, kushtet kanë qenë krejt të tjera në atë kohë. Pas vitit 1992, 93 shohim një zgjim identiteti duke filluar me Shqipërinë jugperëndimore dhe qëndrore, ku u krijuan shoqata arumune që filluan të kujdeseshin për gjuhën arumune dhe kulturën. Krejt në fillim kjo ishte një lëvizje kulturore dhe gjuhësore e përqëndruar në ruajtjen e identitetit lokal të arumunëve shqiptarë. Por shumë shpejt kjo lëvizje filloi të vendosej në kontakt me Ambasadën rumune, me politikanët rumunë me shpresën e marrjes së ndonjë ndihme. Nga ana tjetër, ata persona që përpiqen të distancohen nga arumunët dhe rumunët, kanë tendencë të jenë grekofilë, pra orientohen më shumë nga Greqia. Në Shqipëri u pa në mes të viteve nëntëdhjetë që orientimi drejtohej nga përfitimet ekonomike. Nëse Rumania ofronte bursa për arumunët që jepnin provimin për të thënë se kuptojnë pak rumanisht prandaj mund të studiojnë në Rumani, atëherë gatishmëria për tu treguar rumun është sigurisht më e madhe. Dhe është e qartë që Greqia ka shance më të mëdha që t`i deklarojë arumunët si grekë, sepe ka qenë dhe është vend më i pasur se Rumania, dhe ka kohë që është në BE. Duhet thënë se politikanët e atjeshëm kanë qenë të interesuar në përfitime më shumë se sa në ruajtjen e kulturës së vetë lokale. Nëse do të ishte për ruajtjen e kulturës, atëherë ata do ta kishin bërë këtë pa Rumaninë dhe Greqinë sepse kultura arumune është krejtësisht e pavarur dhe gjuha shumë larg rumanishtes.
Deutsche Welle: Pse bëhet luftë me shifrat sa herë bëhet fjalë për arumunët e Shqipërisë dhe Greqisë?
Prof. Dr. Thede Kahl: Nëse merresh me shifrat dhe pyet sa arumunë jetojnë ku, atëherë ke problemin që ke gjithnjë kur përpiqesh të përcaktosh pakicat. Sepse zyrtarisht në princip pakicat dalin nga numërimi i popullsisë. Nëse për shembull në Greqi nuk bëhet numërim popullsie ku të dalin në pah pakicat, atëherë del se numri i arumunëve në Greqi është zero. Megjithatë në Greqi jeton numri më i madh i arumunëve. Nga pikëpamja etnografike, mund të bëhen vlerësime dhe të thuash që në Greqi jetojnë 200 mijë arumunë dhe në Shqipëri 100 deri 150 mijë. Por këto janë vetëm vlerësime, sepse nëse dëgjon shoqatat e arumunëve ata përpiqen ta rrisin numrin e arumunëve për të marrë më shumë të drejta.
Intervistën e zhvilloi Aida Cama
 
Top