• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kush ishte gruaja e Kainit?

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,710
Pikët
113
ata kane qene Dwarfet qe themeluan Baltikun dhe qe kane lindur nga incesti i nje shkurtabiqi te shemtuar, me nje vikinge, dive te shemtuar.
ata numeronin shpejt dhe llogarisnin shpejt dhe pa u lodhur por qe Hyji qe i shkaterroi duke falur ata qe ne sot njohim si Dwarfe apo popuj te Baltikut!
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Anëtar
Sep 24, 2013
Postime
18,470
Pikët
113
@Passion gjithsesi bibla e vjeter flet me shume me shembelltyra..pra eshte idea ajo qe vlen.
Skemi pasur vertete nje molle dhe gjarpri eshte simbol i djallit,por eshte shembelltyre.
Nese do e marrim si simbol te keq..Moisiu sheroi nje popull te tere me dy gjarperin siper nje kryqi qe perdoret aktualisht edhe ne ambulanca nese ke vene re...ose ne spitale :)
 
Last edited:

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
16,899
Pikët
113
Behet fjale rreth viteve 1700,e ne mos gaboj ka qene France. :)

Do e kerkoj e do e sjell!
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,710
Pikët
113
as qe behet fjale per biblen e re..por dhjata e vjeter ka qene vetem shenime rreth profetit dhe jo premtim shpetimi. pervec mesimeve te tij 'staying alive' nuk ka patur ndonje premtim tjeter te shpetimit permes tij!
 

DUA

V.I.P
Anëtar
Apr 6, 2020
Postime
4,272
Pikët
133
Pak rëndësi ka kush ishte ajo. Jemi produkt i mëkatit dhe incestit.
Kanë kaluar aq shumë shekuj sa që ky gjen gati është zhdukur, por sot mbase jemi të vetëdijshëm për përzgjedhjet tona.
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,710
Pikët
113
por ne nuk jemi mekatare direkt por injorante te thelle...populli i mallkuar i Kainit apo dutch race dihen kush jane per njerezit e ditur! Ata kane fytyre si budallai dhe qeshin shume edhe kur nuk qeshin. Kur prekin dike ai ka temp dhe ethe per shume kohe nese nuk vdes!
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
14,375
Pikët
113
Gruja e Kainit .... Kaina do ketë qënë... ose ca Kaina
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,710
Pikët
113
gruaja e kainit ka qene nje kusherire e (gjen)eves....kur Eva spanjolle e genjeu Adam nordikun, AI(si duket Zoti) nuk e pa ate per 40 dite(apo e perbuzi), ajo me vete kishte edhe nje kusherire me fytyre si nuse lale, qe me vone genjeu kainin qe e vrane ate(ne text nuk thuhet se ke vrane...
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
14,375
Pikët
113
gruaja e kainit ka qene nje kusherire e (gjen)eves....kur Eva spanjolle e genjeu Adam nordikun, AI(si duket Zoti) nuk e pa ate per 40 dite(apo e perbuzi), ajo me vete kishte edhe nje kusherire me fytyre si nuse lale, qe me vone genjeu kainin qe e vrane ate(ne text nuk thuhet se ke vrane...
Qënka muhabet i ngatërruar....
E paskan sherrin me njëri tjetrin këta... Ç'na duhet ne që përzihemi
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,710
Pikët
113
ai pinte nje lloj droge te tipit berserk por jo koka. kete droge ia kishte ngecur nje gjyshja nordike nga i babai per shkak se ishin ne hasmeri me ujqerit apo gjermanet. keta u kishin vrare gjyshin gjermaneve, qe kishte nuhatur dicka, kur e kishin ftuar nje dite per dreke. pastaj lindi hamleti apo antiprofeti dmth genjeshtari danez, mbreti i botrave.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Anëtar
Sep 24, 2013
Postime
18,470
Pikët
113
gruaja e kainit ka qene nje kusherire e (gjen)eves....kur Eva spanjolle e genjeu Adam nordikun, AI(si duket Zoti) nuk e pa ate per 40 dite(apo e perbuzi), ajo me vete kishte edhe nje kusherire me fytyre si nuse lale, qe me vone genjeu kainin qe e vrane ate(ne text nuk thuhet se ke vrane...
So telenovela turke kjo pune o Ciarl
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,710
Pikët
113
kjo eshte mo m..t se kardai. nona kopilon te birin tek axha. axha vret te vellane dhe sekson nje komshie france. baba vret nji kafshe mbase te shenjte dhe quan veten Adam etj...
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,710
Pikët
113
nje gje nuk kuptova pas gjithe atyre ngaterresave? pse Hyji ne fund e fut Adamin ne cmendine, ferr i vecante? ku infermjeret, engjejt e denuar, mbajne gastare xhami pa levizur dhe eshte vend i perjetshem, dhe ka lumenj me ngjyre vere ku Adami me femijet pijne dhe dehen..etj..kurse Ademi tjeter u kishte fund te bukur dhe psh ajetet per Ademin e bukur kendoheshin pak here nga profeti i besuar..
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,420
Pikët
113
Ju nuk dini kush eshte Cain a tash jeni duke zbuluar se cila qe gruaja e tij. Nje tok marrezishe fetare.
Adami se pari kishte ngjyre te erret te lekures. Ndersa terminologjia nordik e spanjoll i pershatet po aq sa minjve qe lindin ne laborator.
 
Last edited:

Lov!

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
934
Pikët
93
Vendndodhja
BLANC ET NOIR
Shkurt Kaini duhet te jete nje nga bijte e Adamit.
E ndodhia thote qe dy vellezeit apo djemte e Adamit konfliktohen dhe njera vdes.
Si perfundim kush qenka kjo grua?! Ka apo nuk ka rendesi ajo ne literature qe pyet?
 

Solon12

Super Anëtar
Anëtar
Jun 1, 2020
Postime
210
Pikët
43
Shkurt Kaini duhet te jete nje nga bijte e Adamit.
E ndodhia thote qe dy vellezeit apo djemte e Adamit konfliktohen dhe njera vdes.
Si perfundim kush qenka kjo grua?! Ka apo nuk ka rendesi ajo ne literature qe pyet?
Ne ortodoksin ne e kemi eterit e kishes qe e kane diskutuar kete. Adami jetoi me shume se 900 vjete dhe prodhoi shume feminjte. Sipas shkruajtimet e Shen Augustin, Sh. Gjon Gojarti, Sh. Pavle i Serbise, etj, Zoti i la Kaini te martoj me nje nga motrat e tij. Sepse ishte fillimi i rraces njerezore Zoti e la kete. Pastaj feja nuk e la incesti.

Sh. Paisii i mali athosit Zoti e la kete si nje kujtim qe Zoti na beri nga Adami dhe Eva. Po akoma njerzimi kalon ben mekatet!
 
Last edited:
Top