• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kushtet e mjerueshme të emigrantëve në Nju Jorkun e viteve 1800

Damastion

V.I.P
Anëtar
Jan 31, 2014
Postime
2,442
Pikët
63
Une si kuptoj keta emigrantet qe mbeten duke u qare,qaramane lol. Nese sish mire pse sktheheni mbrapa ne vendet tuaja atehere. Pse cfare prisnit ju e ne bashke se ve e veten ketu,te na shtronin qilimin e kuq? Emigracioni gjithnje ka qene i veshtire e sidomos ne fillimet e saj,te gjithe i kemi vuajtur kush me pak e kush me shume derisa arritem ketu ku jemi sot,sna ofroi askush asgje ,aq me pak kushtet jetesore. Take it or leave it nese sben per ty e thjeshte.
Keta jane emigrant ne tentative ose ish kapo kooperative qe vijne ne amerike me ego te komesarit e me kualifikim te rojtarit!
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
8,031
Pikët
113
Ishte nje shqiptar e vajti ne amerike. Takoi nje shok te vjeter amerikan qe kishin qene ne lufte ne Irak dhe shkuan ne hotel. U shtrine ne krevat dhe shqiptari i futi nje te peshtyre larte ne tavan sa peshtyma i ra ne surrat amerikanit. Amerikani i nervozuar i thote: -Ti para se te besh pislleqe te tilla me paralajmero duke thene: "futu nen carcaf!". Pas dy minutash bertet shqiptari: Futu nen carcaf! Futet me vrap amerikani dhe shqiptari ja keput nje pordhe... 😁
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
8,031
Pikët
113
Vjen nje amerikan dhe takon nje shqiptar. Shkojne bashke ne supermerkato te bejne pazarin. Pyet amerikani shqiptarin: "Cfare jane keto?" dhe shqiptari: "jane banane". Amerikani: "Uuuu tek ne bananet jane aq te medha sa ne bejme patinazh." Me pas arrijne te portokallet. Pyet amerikani shqiptarin: "Cfare jane keto?" dhe shqiptari: "jane portokalle". Amerikani: "Uuuu tek ne me portokalle luajme basketboll". Arrijne te shalqinjte. Pyet amerikani shqiptarin: "Cfare jane keto?" dhe shqiptari: "jane koqe shqiptaresh". 😁
 

anonn945

Super Anëtar
Anëtar
Mar 5, 2021
Postime
103
Pikët
28
Po flasim per kushtet ne pergjithesi si emigrant dhe jo me llotari & per shanset qe te jepen 😀 ( dhe as specifikisht per NY ) dhe ka nje ndryshim te madh mes k’tyre paleve/ gjerave .

NY eshte vendi i cifove. Cifot jane ultra pro emigracjonit ka shoqata te cifove qe merren vetem me kte sepse vetem ashtu perfitojne ose te rrijne ne majat pa ju perseritur gjermania, prandaj ata bejne divesrifikimin e popullsise, prandaj njihet dhe vendi me liberal I amerikes se bashku me disa shtete te tjera. I vetmi vend qe mund te besh dokumentat eshte NY. Keni edhe avokatin me te sukseseshem me origjine kosovare qe ka mbrojtur me mira ceshtje. NY njihet per mos prekje te emigranteve Shifini numrat Illegal immigration to New York City - Wikipedia .Jewish Involvement in Shaping American Immigration Policy, 1881-1965: A Historical Review on JSTOR


Jane dhe njerzit qe lobojne me shume per open borders:
The Jewish Case for Open Borders (jewishcurrents.org)
 
Last edited:

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
45,654
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
@anonn945 .. edhe kjo arsye qe thuan ti justifikim i mjerueshem mund ti themi .... por sic thashe k’tu PO flas ne pergjithesi dhe jo sipas disa zonave te percaktuara.
 

ciarli

V.I.P
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,202
Pikët
83
..shkon nje amerikan dhe nje pakistanez ne market per te blere ushqime. meqe ishin komshinj po pyesin njeri tjetrin se cka po blejne per shtepi. i thote shqiptari se po blen biskota ushtaresh italjane qe kane vetem 100 vjet te skaduara dhe edhe pse nuk kane asgje brenda te japin fuqi dhe te ndezin. mire e ben i thote pakistanezi, kurse une po blej miell teksasi 0 kalori. nuk e ke pare xhorxh bush older, sesi tundet sikur rrezohet dhe eshte nervoz kur ecen dhe pushton boten?

nje shqiptar ne amerike ishte merzitur dhe kishte vendos te kthehej ne atdhe. edhe pse i varfer dhe pa shprese mendonte, te pakten nuk do tallet njeri me me mua. ndersa po ecte rruges ve re nje gomar te zi qe po pallte dhe po qeshte me te madhe. nga emocionet apo nga frika apo ngaqe e humbi per nje cast, filloi te qeshte dhe te pallte edhe shqiptari edhe harroi te kthehej ne at-dhe.
 
Anëtar
Feb 29, 2012
Postime
5,578
Pikët
113
..shkon nje amerikan dhe nje pakistanez ne market per te blere ushqime. meqe ishin komshinj po pyesin njeri tjetrin se cka po blejne per shtepi. i thote shqiptari se po blen biskota ushtaresh italjane qe kane vetem 100 vjet te skaduara dhe edhe pse nuk kane asgje brenda te japin fuqi dhe te ndezin. mire e ben i thote pakistanezi, kurse une po blej miell teksasi 0 kalori. nuk e ke pare xhorxh bush older, sesi tundet sikur rrezohet dhe eshte nervoz kur ecen dhe pushton boten?
...
qarli, metamorfoza qe paraqet ne "anekdoten" e mesiperme te ben per te qeshur. Se ne çfar sirtari e ke patur mendjen, vetem ti nuk mund ta dish: e nis me nje amerikon e nji pakistanez qe paskeshin qene komshinj, dhe na fur nji shqiptar, i cili nuk meret vesh nga hyri ne kete anekdote.

Thuaj pastaj se nuk i lexoj me vemendje "xhevahiret" e tua ... -qesh-
 

ciarli

V.I.P
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,202
Pikët
83
doja te thoja shqiptar-amerikan, qe kishte migru qe ne kohen e dulles atje.
me fal per gabimin!
 

anonn945

Super Anëtar
Anëtar
Mar 5, 2021
Postime
103
Pikët
28
@anonn945 .. edhe kjo arsye qe thuan ti justifikim i mjerueshem mund ti themi .... por sic thashe k’tu PO flas ne pergjithesi dhe jo sipas disa zonave te percaktuara.

E ke gabim. Ktu ku jame une ne NY te pakten flas per zonat e qytetit dhe borough /"bashkia" /qytezave shume shqiptare vetem po qene pa shkolle skane cte bejne, po edhe aty ka mundesi se vetem me qene pall apo i humbur fare e mos besh asnje perpekje. Te rinjte bejne shkolle dhe kan kap pune te paguar mire dhe kte ta them se e di se cbehet. Shqiptaret e rinj ktu kane care edhe pa dokumenta se kan mare status pak nga pak me avokat sic e thashe me siper, ose jane martuar me martesa fiktive per letra qe eshte dicka e fundit kur nuk shkon dot ne shqipri ose ska mundesi. Shumica e te rinjve qe kan mbaruar shkollat e ke me pune te mira kte ta garantoj jo vetem ata qe kan mbaruar ktu ny NY. Ca firma nuk interesohen dhe aq shume per vertetime te imta shofin eksperincen me shume dhe ke njeh apo networkun se edhe ktu miku can si ne shqipri mos them me keq nejse. Fillimi eshte i veshtire si gjith andej por pastaj manovron po qe i shkathet se ka shume mundesi.
 
Last edited:
Top