• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Mjedisi dhe njeriu.

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
10,481
Pikët
113
Vendndodhja
Ajri, toka, ujrat e lumenjve, liqeneve, deteve e oqeaneve, ujrat nentokesore dhe gjithcka ku jeton dhe ndikon tek njeriu perbejne mjedisin rrethues.
Sot zhvillimi i vrullshem ekonomik i botes e civilizimi i saj, krahas progresit te madhe qe kane sjelle, kane nderhyre edhe ne demtimin ,ku me shume e ku me pak, te mjedisit tone rrethues.
Sot, mjedisi ku zhvillohet aktiviteti i botes se gjalle, eshte shume i ndotur me produkte e mbeturina te shumellojshme,nder to vendin kryesore e zene mbetjete kimike apo sic i njohim ndryshe,kimikatet dhe mbetjet radjoaktive. Te gjitha keto demtojne e shkaterrojne pa dallim bimet, kafshet edhe vete njeriun.
Natyre me ane te proceseve dekompozuese qe shkoktoheshin ose pershpejtoheshin nga dukuri natyrore,si ato atmosferike, tokesore, diellore etj, bejne te mundur eleminimin e ketyre mbeturina ndotese. Por ky ekuiliber eshte i pamjaftueshem dhe ne mbrojtjen e natyres sot eshte shume e domosdoshme ndihma e njeriut.
Sot vihet re gjithmone e me shume perdorimi pa kufi i plehrave kimike nga bujku,i cili me teprime te tillla pretendon te rrisi pjellorine e tokes. Por bima nuk thith te gjithen. Nje pjese e mire qe mbetet e paasimiluar, me ane te ujit te rreshjeve apo vaditjeve deperton ne brendesi te tokes dhe ndot ujrat nentokesore,ato te burimeve, liqeneve, lumenjve.
Plerat dhe hedhja e tyre vend e pa vend, demtojne rende mjedisin rrethues, demtojne rende shendetin e vete fajtorit, njeriut.
Nje gje eshte shume e qarte. Natyra ndotet shume lehte, por pastrohet me shume veshtiresi.
Njerezit duhen te ndergjegjesohen, duhet te apelojne per te mbajtur paster ambjentin e tyre. Detyra paresore e tij eshte menjanimi i ndotjeve. Kujdesja ndaj mjedisit eshte obligim njerezor per te evituar katastrofat ekologjike.
Njeriu duhet te jetoje ne harmoni me natyren, duhet te kujdeset per ate, dhe te zhfrytezoje me efikasitet te mirat e saj, perndryshe natyra e ndeshkon ate dhe brezat qe do te vijne./ikub
 

tenderandkind

Anëtar i ri
Anëtar
Jun 9, 2013
Postime
431
Pikët
0
Vendndodhja
atje ku jetohet
Përgjigje e: Mjedisi dhe njeriu.

Ajri, toka, ujrat e lumenjve, liqeneve, deteve e oqeaneve, ujrat nentokesore dhe gjithcka ku jeton dhe ndikon tek njeriu perbejne mjedisin rrethues.
Sot zhvillimi i vrullshem ekonomik i botes e civilizimi i saj, krahas progresit te madhe qe kane sjelle, kane nderhyre edhe ne demtimin ,ku me shume e ku me pak, te mjedisit tone rrethues.
Sot, mjedisi ku zhvillohet aktiviteti i botes se gjalle, eshte shume i ndotur me produkte e mbeturina te shumellojshme,nder to vendin kryesore e zene mbetjete kimike apo sic i njohim ndryshe,kimikatet dhe mbetjet radjoaktive. Te gjitha keto demtojne e shkaterrojne pa dallim bimet, kafshet edhe vete njeriun.
Natyre me ane te proceseve dekompozuese qe shkoktoheshin ose pershpejtoheshin nga dukuri natyrore,si ato atmosferike, tokesore, diellore etj, bejne te mundur eleminimin e ketyre mbeturina ndotese. Por ky ekuiliber eshte i pamjaftueshem dhe ne mbrojtjen e natyres sot eshte shume e domosdoshme ndihma e njeriut.
Sot vihet re gjithmone e me shume perdorimi pa kufi i plehrave kimike nga bujku,i cili me teprime te tillla pretendon te rrisi pjellorine e tokes. Por bima nuk thith te gjithen. Nje pjese e mire qe mbetet e paasimiluar, me ane te ujit te rreshjeve apo vaditjeve deperton ne brendesi te tokes dhe ndot ujrat nentokesore,ato te burimeve, liqeneve, lumenjve.
Plerat dhe hedhja e tyre vend e pa vend, demtojne rende mjedisin rrethues, demtojne rende shendetin e vete fajtorit, njeriut.
Nje gje eshte shume e qarte. Natyra ndotet shume lehte, por pastrohet me shume veshtiresi.
Njerezit duhen te ndergjegjesohen, duhet te apelojne per te mbajtur paster ambjentin e tyre. Detyra paresore e tij eshte menjanimi i ndotjeve. Kujdesja ndaj mjedisit eshte obligim njerezor per te evituar katastrofat ekologjike.
Njeriu duhet te jetoje ne harmoni me natyren, duhet te kujdeset per ate, dhe te zhfrytezoje me efikasitet te mirat e saj, perndryshe natyra e ndeshkon ate dhe brezat qe do te vijne./ikub
Perveç ndotjes me pasoja te medha, e cila nuk vjen prej nje njeriu te vetem, apo me mire e thene prej nje njeriu te thjeshte, por prej dikujt me permasa te tjera karshi te parit, ekziston edhe ndotja "fillestare". Dmth, secili prej nesh jeton dhe punon nder ambjente me permasa te vogla te cilat varen prej nesh dhe ajo qe bejme, nese jane te pastra ose jo.

E keto varen kryesisht nga ndergjegja dhe edukimi yne individual e/o social. Nuk e di nese ju ka terhequr ndonjehere vemendjen prania e dromcave/copave te bukes mbi tryeze pas vaktit te ngrenies? A keni menduar ndonjehere ç'fund kane pasur? Sa respekt tregoni karshi saj, qe une e shoh (gjyshja ime thoshte qe matin bereqetin e nje shtepie!) si nje tregues jo vetem te asaj qe eshte zanafilla e mjedisit, por edhe e vete ekzistences sone.

Ketu po bashkengjis nje foto te bere para pak kohesh ne Razem, ne nje agriturizem, nen tryezen e dhjete-pesembedhjete personave pasi kishin ngrene. Shumica e tyre vinin nga jashte Shqiperise (flisnin italisht dhe anglisht)...
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Mjedisi dhe njeriu.

Tjeter gje qe me ka bere pershtypje persa i perket edukates ne lidhje me 'cfare le pas teje'.

Te tere jemi familjare me konceptin e vetsherbimit. Vete-Sherbim. Ne Tirane, jane hapur disa te tilla ne disa nga qendrat tregtare, psh tek QTU, TEG, etj dhe keto do te marr si shembull duke qene se jane edhe me te mundurat te verifikohet nga te gjithe kjo qe po them.

Me qelloi te ha disa here tek to. Normalisht, ne nje vetsherbim, cdokush zgjedh ato qe deshiron te haje, i merr ne cast, paguan dhe me ushqimin ne dore iken dhe gjen nje vend ku te ulet dhe ha.
Kur mbaron se ngreni... pothuajse TE TERE e lene tabakane mbi tavoline. Nderkohe qe vetem pak metra me tutje eshte kendi i posacem qe vendosen tabakate me ushqimin e konsumuar. Ne nje vetsherbim (vete-sherbim), po ashtu sic e more vete ushqimin, i sherbeve vetes per te ngrene, po keshtu edhe duhet cuar mbeturina ne vendin e caktuar me pas, t'i sherbesh vetes per te pastruar atje ku sapo hengre. Eshte tjeter gje ne nje lokal apo kafene, ku nje kamarier te sjell cfare ke porositur si dhe merr 'mbeturinat' me pas.
Ehh...
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,083
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Mjedisi dhe njeriu.

*

Teme shume me peshe, ama, se pakut une e kam pershtypjen keshtu, ende nuk ka arritur ne veshin e shqiptarit.
Me kujtohet kur u pat mbajtur nje Samit i G8-it, ne Gjermani (ne Rostock, nese nuk gaboj), e gjithe bota protestonte per ceshtje mjedisore/ekologjike... dhe te gjitha mediet boterore raportonin, me perjashtim te medieve shqiptare, te cilat nuk raportonin fare apo raportonin negativisht, "antiglobalitet", jo "komunistet"... Shtetet e G8-shit jane ndoteset me te medha te mjedisit. Vetem SHBA-te jane ndotese e 17% te ndotjes se pergjithshme...
Pas Samitit pasoi turneu i presidentit amerikan W. Bush neper Europe, sidomos Vendet e Lindjes, kur dhe u demonstruat jo masivisht por, sado kudo... me perjashtim te Shqiperise, te cilet e priten jo si Hero por sikur te kishte qene zot...
Mandi,
mire i ke renditur faktoret e ndotjes, me nje perjashtim: Ndotja me e madhe eshte ndotja radiokative. Mbase me pak e dukshme por nga me t e rrezikshmet fare...
Ndotja eshte problem global, por fillon ne nivel lokal, duke nisur nga cdo individ vec e vec...

*
 

shoku_tanku

I am the chosen one
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
27,817
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Mjedisi dhe njeriu.

Tjeter gje qe me ka bere pershtypje persa i perket edukates ne lidhje me 'cfare le pas teje'.

Te tere jemi familjare me konceptin e vetsherbimit. Vete-Sherbim. Ne Tirane, jane hapur disa te tilla ne disa nga qendrat tregtare, psh tek QTU, TEG, etj dhe keto do te marr si shembull duke qene se jane edhe me te mundurat te verifikohet nga te gjithe kjo qe po them.

Me qelloi te ha disa here tek to. Normalisht, ne nje vetsherbim, cdokush zgjedh ato qe deshiron te haje, i merr ne cast, paguan dhe me ushqimin ne dore iken dhe gjen nje vend ku te ulet dhe ha.
Kur mbaron se ngreni... pothuajse TE TERE e lene tabakane mbi tavoline. Nderkohe qe vetem pak metra me tutje eshte kendi i posacem qe vendosen tabakate me ushqimin e konsumuar. Ne nje vetsherbim (vete-sherbim), po ashtu sic e more vete ushqimin, i sherbeve vetes per te ngrene, po keshtu edhe duhet cuar mbeturina ne vendin e caktuar me pas, t'i sherbesh vetes per te pastruar atje ku sapo hengre. Eshte tjeter gje ne nje lokal apo kafene, ku nje kamarier te sjell cfare ke porositur si dhe merr 'mbeturinat' me pas.
Ehh...
sikur problemi te qendronte vetem te ato qe leme mbi tavoline...
 

Performer

density
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
29,602
Pikët
113
Last edited by a moderator:

John

V.I.P
Anëtar
Oct 23, 2020
Postime
622
Pikët
63
Banking heir and Breitling squad member David de Rothschild on his mission to save the planet. 1605603673006.png
 

John

V.I.P
Anëtar
Oct 23, 2020
Postime
622
Pikët
63
Nje ekspedite 48-ditore ne oqeanin Paqesor(diku ne mes te Hawaii dhe California) e organizuar nga Ocean Voyages Institute,mblodhi sasine rekord te mbeturinave plastike 103 ton.T'i njoftojme te dalin nje xhiro ketej nga ne😀,kete sasi e kapin per 24-ore😛
 

Attachments

John

V.I.P
Anëtar
Oct 23, 2020
Postime
622
Pikët
63
Afroz Shah është një avokat i ri indian nga Mumbai, sinonim i projektit më të madh në botë për pastrimin e plazheve. Ai është njeriu pas pastrimit të plazhit Versova të Mumbai dhe u vlerësua me cmimin më të lartë mjedisor të OKB -Kampion i Tokës në 2016 për punën e tij. 1608019412716.png Për më shumë se dy vjet, Afroz ka udhëhequr vullnetarë në mbledhjen me dore të plehrave nga plazhi i Versovës dhe duke u mësuar praktikat e mbetjeve të qëndrueshme fshatarëve dhe njerëzve që jetojnë në lagje të varfëra përgjatë vijës bregdetare dhe përrenjve që çojnë në të.1608019279955.png
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
3,910
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Nje ekspedite 48-ditore ne oqeanin Paqesor(diku ne mes te Hawaii dhe California) e organizuar nga Ocean Voyages Institute,mblodhi sasine rekord te mbeturinave plastike 103 ton.T'i njoftojme te dalin nje xhiro ketej nga ne😀,kete sasi e kapin per 24-ore😛
Nje kamion ne sekonde me mbeturina plastike perfundon ne oqean. Duket e pabesueshme por eshte fakt.
 
Top