• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ndihme per TOEFL Practice Test.

rolex

V.I.P
Anëtar
Aug 4, 2014
Postime
776
Pikët
63
Vendndodhja
Tirane
Pershendetje te gjitheve.

Dua te regjistrohem per testin e TOEFL por paraprakishit do kisha deshire te beja pakez praktike. Me ndihmon kush me nje test per te praktikuar ne pdf?

Do jua dija per nder nqs do me ndihmonit.
 

Xhina

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2011
Postime
58,995
Pikët
113
Vendndodhja
Shangri-La
Përgjigje e: Ndihme per TOEFL Practice Test.

pa problem, kishte te tjera, thjesht bej google "toefl free practice tests pdf"
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,766
Pikët
113
Përgjigje e: Ndihme per TOEFL Practice Test.

rolex, kish be mire te shkojsh ne kurse trajnimi per TOEFL testin. Me siguri qendra qe e ofron testin kane edhe kurse trajnimi. Mos ushtro vetem prej pdf por ke edhe simulator aplikacione free por edhe premium te cilet jane nje demo verzion te test-aplikacionit te vertete.

Une supozoj se ne Shqiperi behet TOEFL iBT?

Ja ku i ke disa free TOEFL test exams:

http://www.4tests.com/toefl

http://www.testden.com/challenge/free-toefl.asp

http://www.toeflnetwork.com/toefl-practice-test

-Bej google search per me shume teste-

Sidoqoft, kish be mire te regjistrohesh ne trajnime pasi shanset per te plotesuar minimumin e pikeve qe kerkohet nga organizata paraprake per TOEFL(Univerzitet apo ndonje punedhenes) jane me te medha.
 

rolex

V.I.P
Anëtar
Aug 4, 2014
Postime
776
Pikët
63
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Ndihme per TOEFL Practice Test.

rolex, kish be mire te shkojsh ne kurse trajnimi per TOEFL testin. Me siguri qendra qe e ofron testin kane edhe kurse trajnimi. Mos ushtro vetem prej pdf por ke edhe simulator aplikacione free por edhe premium te cilet jane nje demo verzion te test-aplikacionit te vertete.

Une supozoj se ne Shqiperi behet TOEFL iBT?

Ja ku i ke disa free TOEFL test exams:

http://www.4tests.com/toefl

http://www.testden.com/challenge/free-toefl.asp

http://www.toeflnetwork.com/toefl-practice-test

-Bej google search per me shume teste-

Sidoqoft, kish be mire te regjistrohesh ne trajnime pasi shanset per te plotesuar minimumin e pikeve qe kerkohet nga organizata paraprake per TOEFL(Univerzitet apo ndonje punedhenes) jane me te medha.
Se kam idene per ne shqiperi por ketu ku jam une eshte TOEFL iBT. Me sqaro pak per c'fare trajnimesh behet fjale dhe sa eshte kohezgjatja e trajnimit? Une pas 2 muajsh duhet te plotesoj gjithe dokumentacionin per master ne nje universitet australian dhe nje nga documentet qe duhet te plotesoj eshte testi i TOEFL. Ne fakt une kam bere nje test per anglishten ne nje institucion shteteror ku kam marre 7 pike nga 8 per te folur dhe 8 nga 8 per te kuptuar . A mendon se kjo certifikate mund te jete e vlefshme?
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,766
Pikët
113
Përgjigje e: Ndihme per TOEFL Practice Test.

Se kam idene per ne shqiperi por ketu ku jam une eshte TOEFL iBT. Me sqaro pak per c'fare trajnimesh behet fjale dhe sa eshte kohezgjatja e trajnimit? Une pas 2 muajsh duhet te plotesoj gjithe dokumentacionin per master ne nje universitet australian dhe nje nga documentet qe duhet te plotesoj eshte testi i TOEFL. Ne fakt une kam bere nje test per anglishten ne nje institucion shteteror ku kam marre 7 pike nga 8 per te folur dhe 8 nga 8 per te kuptuar . A mendon se kjo certifikate mund te jete e vlefshme?
Ne mos gabohem kohezgjatja e trajnimeve duhet te jete prej 1 deri ne 3 muaj ne grupe por ti nese paguan ekstra mundesh edhe individualisht te trajnohesh me tempon tende. Ajo qender qe ka licencen per te be TOEFL iBT testin mbajne edhe trajnime, zakonisht shumica qe hyn ne TOEFL testin paraprakisht vijojne kete kurs.

Sa i perket atij testit qe ke bere ti nuk besoj se pranohet nga ndonje Univerzitet per vijimin e ndonje Master Studimeve, TOEFL eshte de facto testi standard per Anglishten i vijuar nga IELTS- qe zakonisht kerkohet me shume ne Britani.

Pra, siq thash me heret kishte be mire te vijojsh kete trajnim pasi testi zgjat rreth 4 or dhe ka disa "trike" qe duhesh te i dijsh per te mare pike ma shume. Shiko edhe minimumin e pikeve te cilet i kerkon Univerziteti dhe mundohu te arrijsh at minimum.

TOEFL i ka maksimum 120 pike, dhe ndahet ne 4 pjese: Reading, Listening, Speaking, Writing. Cdo pjese te sjelle nga 30 pike. Une po supozoj se mesatarisht nje Univerzitet nga Australia kerkon qe ti te fitojsh minimumin 85-90 pike nga testi.

Suksese!
 
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
5,280
Pikët
113
Përgjigje e: Ndihme per TOEFL Practice Test.

Nese je jashte gjen dhe libra per t'u praktikuar. Personalisht preferoj te studioj me shume me liber se online. Me lodh interneti. Nuk e di ku jeton ti, por ne USA i gjen librat dhe tek qendrat ku shiten gjera te perdorura. I gjen me $1-3. Good luck!
 

Puhiza

E mëngjesit
Anëtar
May 1, 2013
Postime
4,269
Pikët
113
Vendndodhja
Në kështjellën e një ëndrre!
Nese dikush ka nevoje per libra [ ose online material] mund ti jap librat qe kam ne shpi. Kam disa, dhe jan pothuajse te pa perdorura sepse kam studiu online me shume!
Nese jeni kendej rrotull pick-up available !
 
Top