• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ndihme!

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,773
Pikët
113
Jam ber dhe un me keq se Bombery dhe Yoko Lenon, duke kerkuar ndihma:p

Per shqiptaret e New York-ut!

Mu bene goxha vjet ne USA, por duhet ta pranoj proudly:p se per mjaft gjera kam mbetur injorant.
Pershembull nuk kam idene me minimale si funksionon transporti publik( as ne qytetin ku jetoj), taksite, urbanet, subways, trenat etj.
Problemi im eshte ky, kam qene disa here ne NYC, por kam qene me makinen time.
E njoh shum shum pak dhe pse i kam rene verdalle neper Bronx, Brooklyn, Astoria, Manhattan etj, por kesaj radhe me duhet te shkoj me aeroplan( ashtu eshte puna, per me shpejt). E di qe jam ne ankth se pa makine me duket sikur jam pa breke. Nuk e di a eshte emertuar kjo lloj fobie kur nuk ke makine!!!

Dmth doja te dija nga ju njujorkezet, si eshte transporti publik atje, duke filluar qe sa zbret nga aeroporti, merr taxi, merr autobuz, apo subway, apo ca dreqin ben? Dhe cila eshte menyra me e mire dhe e lire per te qarkulluar ne NYC? Nuk dua te le mijra dollare neper taxi.
Ne europe e dija perfekt si funksiononin metropolet, ketu ne USA jo, jam i varur nga makinat e mia.

Any help????

Dmth me duhen detaje.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
24,986
Pikët
113
Jam ber dhe un me keq se Bombery dhe Yoko Lenon, duke kerkuar ndihma:p

Per shqiptaret e New York-ut!

Mu bene goxha vjet ne USA, por duhet ta pranoj proudly:p se per mjaft gjera kam mbetur injorant.
Pershembull nuk kam idene me minimale si funksionon transporti publik( as ne qytetin ku jetoj), taksite, urbanet, subways, trenat etj.
Problemi im eshte ky, kam qene disa here ne NYC, por kam qene me makinen time.
E njoh shum shum pak dhe pse i kam rene verdalle neper Bronx, Brooklyn, Astoria, Manhattan etj, por kesaj radhe me duhet te shkoj me aeroplan( ashtu eshte puna, per me shpejt). E di qe jam ne ankth se pa makine me duket sikur jam pa breke. Nuk e di a eshte emertuar kjo lloj fobie kur nuk ke makine!!!

Dmth doja te dija nga ju njujorkezet, si eshte transporti publik atje, duke filluar qe sa zbret nga aeroporti, merr taxi, merr autobuz, apo subway, apo ca dreqin ben? Dhe cila eshte menyra me e mire dhe e lire per te qarkulluar ne NYC? Nuk dua te le mijra dollare neper taxi.
Ne europe e dija perfekt si funksiononin metropolet, ketu ne USA jo, jam i varur nga makinat e mia.

Any help????

Dmth me duhen detaje.
Merr vetur me qira shume me mire te del.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,773
Pikët
113
Kta njujorkezet qenkan me injorante se une:p asnjeri nuk pergjigjet.

God dammit:p
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
1,652
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Do marresh air-train ne JFK, shko ne Jamaica Station. Pagon 7.50 per te dale nga ajroporti. Zbret poshte dhe merr trenin E (3$ ka qene vjet, sivjet mund te jete falas nga korona).

Me E shkon ku te duash ne Manhattan. Po nuk dole jashte metrose, me 3$ mund te shkosh ne cdo cep te NYC (me trena, kuptohet), pervec Staten Island.

Per te tjerat shiko Google Map (ver direction, by public transport... not by car, dhe te tregon ca trenash te duhen, ngado qe te shkosh). Nese do dalesh disa here nga treni, apo do perdoresh train & bus, merr day pass qe ne Jamaica Station me 10$.

Nuk ka qytet ne bote ta kete me te perhapur metrone se NYC. Keshtu mos u merr me asgje tjeter dhe me karten e trenit merr edhe autobuza.
 
Last edited:

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,773
Pikët
113
Ca info jan te domozdoshme lol.

Shiko cme ndodhi njehere ne itali! Pothuaj vit per vit shkoja ne shqiperi, nganjehere dy here ne vit, here me aeroplan here me traget. Sa here shkoja me traget, kur zbrisja ne Bari nga treni, te kapnin direkt ata taksixhinjte terrone te Barit per te te cuar tek porti, donin 50 mije lireta, kur u be me euro, 25 euro. Dhe un si trap shkoja gjithmone me taksi, 2 km rruge 25 euro.
Heren e fundit, me rastisi nje grua shqiptare diku 65 vjec qe kishte shume bagazhe, 3 valixhe.

Llaf, muhabet, nona me tha, o bir a do me ndihmosh me bagazhet, padiskutim qe po, ju pergjigja. Nejse zbritem nga treni, qe sekonden e pare terronet, me kapen per leckash per taxi, me thot nona mua shqip( e cila ne fakt as nuk jetonte ne itali, kishte shkuar per qef ke kalamajt e vet), leri ata se jane te shtrenjte, 200 metra me poshte ka urban qe te con tek porti cdo gjysem ore, bileta e urbanit 1 euro hahaha.
Mendova per veten, boooo ca cop injoranti qe jam, ka gjith kto vjet paguaj terronet e taxive, dhe vjen nona nga shqiperia mi tregon gjerat.

Ja kshu

True story.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,773
Pikët
113
Do marresh air-train ne JFK, shko ne Jamaica Station. Pagon 7.50 per te dale nga ajroporti. Zbret poshte dhe merr trenin E (3$ ka qene vjet, sivjet mund te jete falas nga korona).

Me E shkon ku te duash ne Manhattan. Po nuk dole jashte metrose, me 3$ mund te shkosh ne cdo cep te NYC (me trena, kuptohet), pervec Staten Island.

Per te tjerat shiko Google Map (ver direction, by public transport... not by car, dhe te tregon ca trenash te duhen, ngado qe te shkosh). Nese do dalesh disa here nga treni, apo do perdoresh train & bus, merr day pass qe ne Jamaica Station me 10$.

Nuk ka qytet ne bote ta kete me te perhapur metrone se NYC. Keshtu mos u merr me asgje tjeter dhe me karten e trenit merr edhe autobuza.
Thnx a lot.
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
1,652
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Ca info jan te domozdoshme lol.

Shiko cme ndodhi njehere ne itali! Pothuaj vit per vit shkoja ne shqiperi, nganjehere dy here ne vit, here me aeroplan here me traget. Sa here shkoja me traget, kur zbrisja ne Bari nga treni, te kapnin direkt ata taksixhinjte terrone te Barit per te te cuar tek porti, donin 50 mije lireta, kur u be me euro, 25 euro. Dhe un si trap shkoja gjithmone me taksi, 2 km rruge 25 euro.
Heren e fundit, me rastisi nje grua shqiptare diku 65 vjec qe kishte shume bagazhe, 3 valixhe.

Llaf, muhabet, nona me tha, o bir a do me ndihmosh me bagazhet, padiskutim qe po, ju pergjigja. Nejse zbritem nga treni, qe sekonden e pare terronet, me kapen per leckash per taxi, me thot nona mua shqip( e cila ne fakt as nuk jetonte ne itali, kishte shkuar per qef ke kalamajt e vet), leri ata se jane te shtrenjte, 200 metra me poshte ka urban qe te con tek porti cdo gjysem ore, bileta e urbanit 1 euro hahaha.
Mendova per veten, boooo ca cop injoranti qe jam, ka gjith kto vjet paguaj terronet e taxive, dhe vjen nona nga shqiperia mi tregon gjerat.

Ja kshu

True story.
Ca qipriote ne Itali moren trenin e Romes, por harruan ta pyesnin ne ishte regional apo express... e humben avionin ne Rome, kuptohet. U mundova t'i ndihmoja greqisht e italisht, po iku ai muhabet, ndonese me falenderuan shume.


Nje gje qe duhet ta dini te gjithe: NYC eshte i vetmi qytet ku askush nuk humbet… se rruget kane numra ne vend te emrave dhe numrat zbresin e shtohen… me emrat duhet GPS tani ;)
 
Last edited:

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,773
Pikët
113
Ca qipriote ne Itali moren trenin e Romes, por harruan ta pyesnin ne ishte regional apo express... e humben avionin ne Rome, kuptohet. U mundova t'i ndihmja greqisht e italisht, po iku ai muhabet, ndonese me falenderuan shume.


Nje gje qe duhet ta dini te gjithe: NYC eshte i vetmi qytet ku askush nuk humbet… se rruget kane numra ne vend te emrave dhe numrat zbresin e shtohen… me emrat duhet GPS tani ;)
Njesoj eshte dhe ketu, rruget jane kuadrate, lindje-perendim emertohen Street dhe kane numra, kurse veri jug, kane emra dhe emertohen si avenue, road, apo boulevard.

Mesa mbaj mend ne Manhattan eshte po njesoj(nese e mbaj mend mire).

Kurse ne Denver(Colorado) eshte e kunderta. fjala bie streets shkojne veri-jug, kurse avenue lindje perendim.
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
1,652
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Njesoj eshte dhe ketu, rruget jane kuadrate, lindje-perendim emertohen Street dhe kane numra, kurse veri jug, kane emra dhe emertohen si avenue, road, apo boulevard.

Mesa mbaj mend ne Manhattan eshte po njesoj(nese e mbaj mend mire).

Kurse ne Denver(Colorado) eshte e kunderta. fjala bie streets shkojne veri-jug, kurse avenue lindje perendim.
Nuk e di perse po shkon ne NYC, nese je per turizem ja ca keshilla:

Ne Whitehall Station (me trenin R me duket) ke afer Wall Street, World Trade Center, City Hall dhe Brooklyn Bridge... pra me nje xhiro dy oreshe ne kembe i shikon te gjitha. Aty ke edhe vaporet per Ellis Island, Statue of Liberty, etj. Vaporin per Staten Island e ke falas cdo 30 minuta, dhe mund te nxjerresh ne foto edhe Statue of Liberty se i kalon afer.

Ne 42 St ke ndertesat me te bukura te Manhattanit dhe Broadway, ne 57 St e siper eshte Central Park (bukuria me e madhe e NYC).

Te gjitha keto i sodit me trena.

Retsorantet e mira aty i kane shqiptaret. Psh. Ancora Ristorante ne Wall Street (nje ulqinak e ka), eshte i ngushte por ka ushqim fantastik Italian. Cyclades ne Astoria, e ka nje vlonjat po ashtu, me ushqim te mire grek. Greket dhe Italianet vete kane harruar si gatuhet ne Amerike…. vetem shqiptaret kane restorante te mira italiane ne NYC :)


Ne kete moment ka shume trazira ne NYC (sidomos ne Brooklyn), keshtuqe kujdesu vete per te tjerat!
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,773
Pikët
113
Nuk e di perse po shkon ne NYC, nese je per turizem ja ca keshilla:

Ne Whitehall Station (me trenin R me duket) ke afer Wall Street, World Trade Center, City Hall dhe Brooklyn Bridge... pra me nje xhiro dy oreshe ne kembe i shikon te gjitha. Aty ke edhe vaporet per Ellis Island, Statue of Liberty, etj. Vaporin per Staten Island e ke falas cdo 30 minuta, dhe mund te nxjerresh ne foto edhe Statue of Liberty se i kalon afer.

Ne 42 St ke ndertesat me te bukura te Manhattanit dhe Broadway, ne 57 St e siper eshte Central Park (bukuria me e madhe e NYC).

Te gjitha keto i sodit me trena.

Retsorantet e mira aty i kane shqiptaret. Psh. Ancora Ristorante ne Wall Street (nje ulqinak e ka), eshte i ngushte por ka ushqim fantastik Italian. Cyclades ne Astoria, e ka nje vlonjat po ashtu, me ushqim te mire grek. Greket dhe Italianet vete kane harruar si gatuhet ne Amerike…. vetem shqiptaret kane restorante te mira italiane ne NYC :)


Ne kete moment ka shume trazira ne NYC, keshtuqe kujdesu vete per te tjerat!
Jo jo per turizem, kam qene me makine per qef dhe turizem, kesaj here ashtu kam ca pune. Por gjithsesi meqe do jem, me pelqen NYC te kullos syte dhe tja kaloj mire.

Flm per infon, keshilla te vlefshme, sidomos per vaporet.
 
Last edited:

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,773
Pikët
113
Po qe per trazirat, nuk e rruaj hic un lol, jam fiks sic thot taker karlson per shqiptaret, njeri i eger. Nuk pjerdh as per te zinj, as te verdhe dhe as per brown.

Jam rob qe qaj, kerkoj falje, te ulem ne gjunje derisa te gjej nje te qinten e sekondes te pershtatshme te te assault dhe pastaj te masakroj pa meshire, jam i pabese.
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
1,652
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Po qe per trazirat, nuk e rruaj hic un lol, jam fiks sic thot taker karlson per shqiptaret, njeri i eger. Nuk pjerdh as per te zinj, as te verdhe dhe as per brown.
Po te grabiten, larg qofte, shko ha falas ne I Love NY Pizza dhe Pronto Pizza. Te gjitha keto shqiptaret i kane…. Une e di se sa pica kam ngrene dy vjet ne NYC, dhe s'me pranonin asnje lek (te betohem).
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
1,652
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Po femer more plako do marresh?
Vetem ndonje i paditur shkon me femer ne NYC.

Atje cdo 90 meshkuj ka 100 femra (shikojne filma shume pjeshkat dhe jane mbledhur te gjitha ne NYC).

Aty ne Soho i ke klubet per 7 meshkuj dhjete femra. Po te kesh parasysh qe ka shume gej aty, i bie me dy birra te marresh dy gra pernjehere.

Nuk jam feminist, por ne NYC ky eshte realiteti.

 
Last edited:

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,773
Pikët
113
Po te grabiten, larg qofte, shko ha falas ne I Love NY Pizza dhe Pronto Pizza. Te gjitha keto shqiptaret i kane…. Une e di se sa pica kam ngrene dy vjet ne NYC, dhe s'me pranonin asnje lek (te betohem).
Nope, s'ka shance ne bot te me grabisi njeri mua, vetem te vdekur mund te me grabisin.

Nje njeri si une nuk grabitet ne Napoli -qesh- , e jo me ne NYC lol
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,773
Pikët
113
Isha njehere dikur, 15 vjet me pare ne Secondigliano(lagje e Napolit), mu afruan dy te lagjes aty me scooter, me pyeten cfar kerkoja aty ne lagje dhe prej nga isha dhe ke njihja ne lagje.
Pse jam ketu sono i cazzi miei, non conosco nessuno qui e sono albanese. Po flisnin te dy dialekt napoletan me njeri tjetrin mendonin se nuk kuptoja, po thoshin pak a shume, lere se nuk ka rrezik ky, kushedi si e ka hallin, leqe mos u kruaj me keta, se te sjellin gjith fisin dhe te vrasin gjith familjen -qesh-
Un atyre, bravo ragazzi, lo avete capito bene, fate i cazzi vostri io mene faccio i miei.
 
Top