• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pèrditshmĕri

e panjohura

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
7,928
Pikët
113
Vendndodhja
Atje ku më le!
Dikur kishim 4 stinë, tash 2 dhe me zor. Dikur punonim 8 orë, tash kemi harru numërimin.
Dikur kishim kohë për një kafe me shoqërinë, tash e pimë në facebook dhe Skype. Dikur kishim kohë me pa ngjyrat e ylberit, tash i shohim në TV.
Dikur luanim futboll në lëma, tash luajmë play station. Dikur shikonim tjetrin në sy dhe i thonim me fal, tash dërgojmë SMS. Dikur blinim pantallona çdo 2 vjet, tash për 2 muaj dalin jashtë mode. Dikur kishim guximin të themi bëra gabim, tash themi ti ke faj. Dikur shikonim në sy, tash shikojmë xhepat. Dikur punonim për të jetuar, tash jetojmë për të punuar. Dikur kishim kohë për veten tonë, tash nuk kemi kohë për askënd.
Dikur.... Tash...
XXXX
 

Çaushi

V.I.P
Anëtar
Nov 25, 2013
Postime
3,519
Pikët
113
.............
Kapitali qe vret ( nè dialekt.)

Ke linë lakuriq o njieri ,pa kmishë pa kpucë
i shejt, line tuj kja që dole n’jetë
edhe sa s'pate njoft ket dynja, ishe i pa mëkat
tuju rritë e tuju çoroditë, fillove ta hapsh synin
për pasuni ,e s’u knaqe me pak...!
#
ma shumë pate ,ma shumë deshte
e ma shumë e ngushtove zemrën
e rrulle dorën, harrove fukaran,nevojtarin
ata që s'e kanë as buken, u njeve mirë festave
me mish e venë, tjert si menove
që unshem flejnë ...!
#
e harrove vllan ,motrën, nanën, babën
besa edhe u vrave per nji copë tokë,
e per nji dhomë
e bane gjakun n’familje,vllazni t’nji barkut
i shtine n'dhe, denoncove,robin tand,i korite
mos o njiri, mos se shpirti don vetëm
dashni, e mirsi ...!
#
s'ka xhepa mren, as syza, as thas as portofol
asht nji organ ,që as nuk shihet
as nuk preket
as nuk shitet, as nuk blehet, lene t’shejt
se prej Zotit peshohet ,e kur t'jish
en t'fundmen frym...!
#
ke me kuptua që ke gabua, se me vedi
s'merr gja
veç i copë tokë ,mishin me kalb
ke meu penua
për t'tan çka ke lanë, e nuk ke dhanë ..!
#
ishte e shejt njierzija , ner do kohë
kur t’nepte gjiellen e ropve n’zjarm
kur vesheshin teshat e njana
tjitres granija
kur e date duhanin per gjysë
burrnija...!
#
kur ta bjieshin gjysen e dashit te dera
s'u hate gja, pa njani tjitrin
kur kjime te tan si vllazën ,me besë
e me nimen e njani tjitrit, n’dasem
e n’mort
u kujtote plaku ej ligu,i debuli
e jetimi...!
#
tash ,kta besa u harruen,i çarti
interesi
inadi e xhelozia, s'ka ma besë
as shpirt sot
sa hini kapitali e parja u shit njieri
u shit burrnija ...!
#
shpirti s'ka ma vler, vetem
fitimi
harrojn ,se njisoj kena me deke
po shyqyr qi jeten s'mun
ta blejne
para Zotit jena te tan njisoj....

STERKAJ
🇦🇱
.........
 

Çaushi

V.I.P
Anëtar
Nov 25, 2013
Postime
3,519
Pikët
113
..........
"Në botë ka shumë urrejtje, shumë luftëra. Nuk do t'ia dalim dotë t'i mposhtim urrejtjen dhe luftërat me pushkë, as me bomba, as me ndonjë tjetër armë që shkakton plagë. Do t'ia dalim mbanë vetëm me vepra dashurie, gëzimi, paqeje dhe vëllazërimi." — Nënë Tereza

FB_IMG_1611131898361.jpg
 

e panjohura

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
7,928
Pikët
113
Vendndodhja
Atje ku më le!
E DASHUR JETE ! NESE DOJE TE NA JEPJE NJE MESIM TE MIRE, PER TE GJITHA ANKESAT TONA TE VAZHDUESHME DHE PER KOHEN QE NUK NA DILTE KURRE ,DIJE SE JA KE ARRITUR QELLIMIT ....
CFAR TE THEM PERVEQ........???
 
Top