• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Përse klima është çmendur?

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,083
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Përse klima është çmendur?

*

Perse eshte cmendur Klima? Per aresye se jane cmendur njerezit.
Kur cmenden njerezit cmenden dhe pjesetaret e mbreterive me te uleta se ato njerezore. Nder to bejne pjese dhe ato qenie te cilat e kane per detyre (jan pergjegjese per) rregullimin e motit.


Kuptoi kush gje ``fumato``


*
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
55,857
Pikët
113
Përgjigje e: Përse klima është çmendur?

*

Perse eshte cmendur Klima? Per aresye se jane cmendur njerezit.
Kur cmenden njerezit cmenden dhe pjesetaret e mbreterive me te uleta se ato njerezore. Nder to bejne pjese dhe ato qenie te cilat e kane per detyre (jan pergjegjese per) rregullimin e motit.


Kuptoi kush gje ``fumato``


*
Mjeti justifikon qellimin....kush e ka thene???
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,083
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Përse klima është çmendur?

Mjeti justifikon qellimin....kush e ka thene???
S'con dot peshe se kush e ka thene. Ajo qe eshte me rendesi me kete rast eshte se jane pikerisht ata te cilet e aplikojne kete maksime jane kontrobuesit kryesore per çmendjen e klimes!!!

Teme e qelluar (ne kohe te duhur) kjo:

Deri dje i kisha afer (madje dhe i mbathja shpesh) corapet e leshta (kur mbreteronin temperatura nen + 10 °C), kurse dje dhe sot kemi vape te padurueshme (38-40°C).


*
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
43,148
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Përse klima është çmendur?

Mendoj qe nje pjese se fajit i takon species njerezore. Epshit te kesaj specie per te gllaberuar e nenshtruar c'do gje ne kete planet. Para pak shekujsh, planeti dhe natyre ne te kishin arritur ne perfeksionim. Ishte arritur ne nje perfeksionim dhe rrotacion te c'do elementi ne te....dhe ja specia e pa ngopur vjen dhe kerkon te nderhyje qofte duke e shkaterruar e aq me teper duke u perpjekur per ta devijuar nen emertimin e fitimit per sot e te vrasin vehten gjenerata tjeter neser.
Njeriu po harron te flase, po tregohet pertac te mendoje, po ngulet drejt celit ne vend qe te coje koken e te gezoje e shijoje natyren, po zhvishet nga njenjat si sociale por edhe kundrejt natyres, kerkon ta nashtroje ne vend qe te bashkjetoje e mesoje prej saj. Dhe Natyra kjo nene e pa meshirshme reagon ashper. Ashpersia e saj ka permasa biblike dhe fishkullima e nazeve te saja te pa llogaritshme.
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Përse klima është çmendur?

Ndonese e kam sjelle ne forma te tjera nga burime te tjera, shume here, trajtuar here shkurt e here me gjate, kjo eshte dicka per te cilen asnjehere nuk duhet te lodhemi duke e ngulitur ne mendje se ndryshimi i klimes eshte aktual, faktik, dhe nje problem qe na perket te gjitheve paperjashtim.

http://climate.nasa.gov/evidence/

E ripermbledhur ne forme slide-sh:Shkaktaret, jemi ne.

Cituar:
... Paneli i Nderqeveritar per Ndryshimin Klimaterik, i perbere nga 1300 shkencetare te pavarur nga e tere bota me mbeshtetjen e OKB, kane konkluduar ne nje probabilitet prej 90% se aktiviteti njerezor i ketyre 250 vjeteve te fundit jane shkaktare per ngrohjen e planetit.

Aktiviteti industrial ku bazohet civilizimi yne ne formen moderrne kane rritur dikoksidin e karbonit ne atmosfere nga 280ppm (pjese per milion) ne 379ppm, gjate 100 vjeteve te fundit. Gjithashtu ka nje probabilitet me te larte sesa 90% qe gazet me efekt serre te prodhuar nga njeriu, psh dioksidi i karbonit, metani dhe oksidi nitrik jane shkaktare te nje rritje te menjehershme ne temperaturat e matura kudo ne Toke, gjate ketyre 50 vjeteve te fundit.

Me teper akoma: http://www.ipcc.ch/pdf/assessment-report/ar4/syr/ar4_syr_spm.pdf (PDF)
 

CERMENIKASI

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2011
Postime
1,819
Pikët
83
Përgjigje e: Përse klima është çmendur?

Eshtë e çuditëshme,por ka akoma një pakicë shkencëtarësh që e mohojnë që njeriu është shkaktar i ndryshimëve të klimës dhe kjo më habit meqenëse vetëm vinë duke u shtuar provat !
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Përse klima është çmendur?

Ka disa te tjere, CERMENIKASI, per te cilet eshte e cuditshme tmerresisht shume tere cfare dime ne per formen e Tokes, dhe jane te bindur - te faktojne, te provojne, te vertetojne, etj - qe Toka eshte e sheshte.
https://en.wikipedia.org/wiki/Modern_flat_Earth_societies

Tashti, qe nga keta vertetuesit e sheshtesise, e deeeeeri tek ato referencat me lart, eshte nje diapazon shume i gjere me lloj lloj argumentesh, faktimesh, vertetimesh, provash, etj, qe kane te bejne perseri me Token. jo ndoshta me formen, por disa me moshen, disa me flora dhe faunen, disa me njerezit, disa me shpejtesine e mendimit, disa me gjurmet e kafes ne nje filxhan te permbysur.... etj etj ka shume. Toka/Bota eshte e madhe, ka vend per te gjithe, ndonese te tere thithin ajer nga po e njejta atsmosfere, i ndricon i njejti Diell, mesojne te njejten njohuri, shohin te njejtet yje dhe Hene gjate nates.
E ti thua per nje pjese te vogel fare qe mohojne efektin njeri ne klimen e Planetit. :p

Po te kombinohet pyetja "Pse valle mund ta mendojne keshtu?" dhe nje shprehje karagjoze "Follow the Money", mund te fillojme te shohim pak drite ne fund te ketij tuneli te erret plot me cudira.

But this too, is only just a theory. :)
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,049
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Përse klima është çmendur?

Por unë e di një gjë shumë interesante për tokën. ajo është në gjendje ta mbaj balansin e vet. mos harroni një gjë konkrete: nëse në një pjesë është dritë, gjysma tjetër është errësirë dhe nëse një pjesë shkrin, gjysma tjetër ngrin.
sapo i shikova për kureshtje disa të dhëna për motin.ende m'u duken gjera normale. temperatura të larta ka pasur edhe përpara, por tash s'di cka është bërë kaq aktuale. mbaj mend kur me 3 muaj nuk ka rënë pikë shiu. mbaj mend edhe aso kohe kur thoshin: të sëmurët dhe të moshuarit mos të dalin nga ora...deri në...
ndërkaq se duhet të jemi më të kujdesshëm me natyrën, kjo nuk diskutohet!
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
34,378
Pikët
113
Përgjigje e: Përse klima është çmendur?

Ka disa te tjere, CERMENIKASI, per te cilet eshte e cuditshme tmerresisht shume tere cfare dime ne per formen e Tokes, dhe jane te bindur - te faktojne, te provojne, te vertetojne, etj - qe Toka eshte e sheshte.
https://en.wikipedia.org/wiki/Modern_flat_Earth_societies

Tashti, qe nga keta vertetuesit e sheshtesise, e deeeeeri tek ato referencat me lart, eshte nje diapazon shume i gjere me lloj lloj argumentesh, faktimesh, vertetimesh, provash, etj, qe kane te bejne perseri me Token. jo ndoshta me formen, por disa me moshen, disa me flora dhe faunen, disa me njerezit, disa me shpejtesine e mendimit, disa me gjurmet e kafes ne nje filxhan te permbysur.... etj etj ka shume. Toka/Bota eshte e madhe, ka vend per te gjithe, ndonese te tere thithin ajer nga po e njejta atsmosfere, i ndricon i njejti Diell, mesojne te njejten njohuri, shohin te njejtet yje dhe Hene gjate nates.
E ti thua per nje pjese te vogel fare qe mohojne efektin njeri ne klimen e Planetit. :p

Po te kombinohet pyetja "Pse valle mund ta mendojne keshtu?" dhe nje shprehje karagjoze "Follow the Money", mund te fillojme te shohim pak drite ne fund te ketij tuneli te erret plot me cudira.

But this too, is only just a theory. :)
Keta qe mendojne si shumica nuk marrin leke fare?

Ata qe e "mohojne" mund te marrin para nga companite emergjitike kurse ate qe thone po njeriu eshte faktori kryesor keta marrin si nga shteti dhe nga "green companies"
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,894
Pikët
63
Përgjigje e: Përse klima është çmendur?

Boh di gje une..ndoshta ska pire ilacet. :((
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Përse klima është çmendur?

Keta qe mendojne si shumica nuk marrin leke fare?

Ata qe e "mohojne" mund te marrin para nga companite emergjitike kurse ate qe thone po njeriu eshte faktori kryesor keta marrin si nga shteti dhe nga "green companies"
Duhet te jesh i fresket ne kete leme, se ndryshe nuk ka si shpjegohet ky shkrim.

Sidoqofte, te gjithe paguhen diku, eshte naive te pyesesh nese keta qe e mendojne si shumica marrin apo jo leke diku (per me teper, qe ata jane shumica - derrmuese kur perbejne 97% te totalit - dhe nuk eshte se vetem thjesht e mendojne si shumica, e cila merr kete emer edhe kur eshte 50.1% e totalit).

Ndersa per sa i perket parave qe merren, spot on! Ketu shpjegohet me fjale te thjeshta
http://www.sacbee.com/news/politics-government/the-state-worker/article2588911.html
ajo cfare faktohet ketu disi ne menyre me te komplikuar.
https://www.calhr.ca.gov/Documents/2013-State-Employee-Total-Compensation-Report.pdf (PDF)

Ose ndoshta ti je ne favor te idese se shitjes me cmim shume te shtrenjte te nje mbulese per te vertetat qe kane te bejne me tere njerezimin si nje menyre shume efikase per te fituar parate qe kane te bejne me jeten vetjake. Ne kete rast keto shkrime jane redundante.
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
34,378
Pikët
113
Përgjigje e: Përse klima është çmendur?

Duhet te jesh i fresket ne kete leme, se ndryshe nuk ka si shpjegohet ky shkrim.

Sidoqofte, te gjithe paguhen diku, eshte naive te pyesesh nese keta qe e mendojne si shumica marrin apo jo leke diku (per me teper, qe ata jane shumica - derrmuese kur perbejne 97% te totalit - dhe nuk eshte se vetem thjesht e mendojne si shumica, e cila merr kete emer edhe kur eshte 50.1% e totalit).

Ndersa per sa i perket parave qe merren, spot on! Ketu shpjegohet me fjale te thjeshta
http://www.sacbee.com/news/politics-government/the-state-worker/article2588911.html
ajo cfare faktohet ketu disi ne menyre me te komplikuar.
https://www.calhr.ca.gov/Documents/2013-State-Employee-Total-Compensation-Report.pdf (PDF)

Ose ndoshta ti je ne favor te idese se shitjes me cmim shume te shtrenjte te nje mbulese per te vertetat qe kane te bejne me tere njerezimin si nje menyre shume efikase per te fituar parate qe kane te bejne me jeten vetjake. Ne kete rast keto shkrime jane redundante.
te mirrnin te gjithe shkencetaret shume para atehere te gjithe do beheshin shkencetar, shumica ose mos te them te gjithe jane peshq te vegjel, mos te them te paperfillshem. Parat i bejne kokat :p tani nese ndonje nga keta nuk bie dakort me "climate change" nuk do e kene te gjate ate pune.


Po ndryshon klima? Sigurisht, klima ate ben, ndryshon, si moti, here shi, here bore..:p Eshte aq tragjike sa e bejne disa kur bejne keto dokumentaret? Sigurisht qe jo. Te ishte klima e cmendur atehere edhe qeverite do mirrnin masa te cmendura :p
 

TOMMY

Mia San Mia
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
3,767
Pikët
113
Vendndodhja
Allianz-Arena
Përgjigje e: Përse klima është çmendur?

Padyshim qe fajtor eshte 100% vete dora e njeriut.
 

yllbardh

R.I.P
Anëtar
Jul 8, 2012
Postime
964
Pikët
18
Vendndodhja
as vetë se di.... :)
Përgjigje e: Përse klima është çmendur?

S'di njeri kurrsesi me ju ra n'fije këtyre shkencëtarëve... tani disa prej tyne predikojnë një mini ice age me fillim nga 2030 për shkak të nivelit të ulët të aktivitetit solar.
 

Xhuljan

entity
Anëtar
Jun 11, 2015
Postime
424
Pikët
18
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Përse klima është çmendur?

S'di njeri kurrsesi me ju ra n'fije këtyre shkencëtarëve... tani disa prej tyne predikojnë një mini ice age me fillim nga 2030 për shkak të nivelit të ulët të aktivitetit solar.
Ske pse te mos u 'biesh ne fije' shkencetareve.
Dy ngjarjet jane komplet te pavarura nga njera tjetra.
Nderkohe qe ngrohja globale eshte pasoje e aktivitetit te njeriut, aktiviteti diellor eshte pune e diellit dhe aktiviteti i ulet i ketij te fundit mund ta beje efektin e ngrohjes globale te parendesishem (te pandjeshem) .
Pra shume kollaj mund te ndodhe nje mini-ice age edhe pse egziston ngrohja globale.
Nuk jane aspak ne kontradikte me njera tjetren, kshuqe ske pse te mos i kuptosh shkencetaret.
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Përse klima është çmendur?

Ajo cfare ka permendur yllbardh ka te beje me permbajtjen e kesaj teme:

http://www.forum-al.com/showthread.php?t=3550

Nderkohe eshte shume e vertete cfare ka thene Xhulian. Si edhe duhet te jemi te vetedijshem se eshte disi me e thjeshte dhe matjet jane me te sakta kur behet fjale per cfare ndodh ne Toke dhe te lexohet historiku gjeologjik i Tokes ne Toke, sesa te behen matje per cfare ndodh ne Diell dhe te lexohet historiku gjeologjik ne Toke i efekteve diellore per t'u ekstrapoluar me pas perseri 'backwards' ne historikun kozmik te Diellit.
Dhe perseri, ne cdo rast, pavaresisht cfare perfundimi nxirret nga keto matje, ngelet absolutisht e vertete qe keto ngjarje nuk kane asnje lidhje me njera tjetren dhe jane te pavarura.
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
10,856
Pikët
113
Vendndodhja
Një nga viruset e OKB-së, veshur me pseudoshkencë dhe burokraci, pre të të cilit kanë rënë dhe njerëz që kanë gjithë vullnetin e mirë për të ndihmuar në mirëmbajtje të mjedisit, por që në këtë rast thjesht po shfrytëzohen dhe më tepër po bëjnë dëm.

Dje quhej "ngrohje globale" (shkurtimisht "ngrohje e Tokës si pasojë e ndikimit të njeriut" që në anglisht e gjeni si "anthropogenic global warming (AGW)", në përkthim të saktë "ngrohje e përbotshme prejnjerëzore (NPP)"), që sot quhet në tërë absurditetin e vet "ndryshim i klimës".

Për më tepër shikoni dokumentarin "The Great Global Warming Swindle

FCBB61FD-7200-4594-8481-4A0D638B0D3B.jpeg

Përmbledhtas, "ngrohja globale (si pasojë e njeriut)" është armë politiko-ekonomike që përdoret kundër zhvillimit pa leje të ekonomive në zhvillim. Pra justifikohet ndërhyrja në ekonominë dhe në planifikimin e secilit shtet, në emër të "ngrohjes globale", ku disa shtete nuk mund të përdorin dot burimet e veta natyrore (ose duhet të paguajnë të tretë...), por duhet të importojnë "teknologji të reja" nga shtete e ekonomi të caktuara (që incidentalisht nuk kanë nga burimet natyrore në fjalë, por eksportojnë teknologjitë në fjalë)...

Veç kësaj, një institucion ndërkombëtar (i pompuar nga vatra të caktuara spekulantësh ekonomikë) duhet të taksojë shtetet për thuajse gjithë prodhimin e tyre...

Arma vërtitet lart poshtë nga Paneli Ndërqeveritar mbi Ndryshimin e Klimës i OKB-së (UN IPCC) që e pohon vetë se vepron për përpilim politikash socioekonomike dhe vendos përfundime "shkencore" me anë... konsesusi...! Shikoni dokumentarin.
 

Performer

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
31,115
Pikët
113
mendoj qe eshte e dyanshme pasoja

njera ane njerezit , tjetra fusha magnetike ka filluar te dobesohet , kjo ndikon ne atmosfere , ndjehen me shume solar flares etc
 
Top