• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,443
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Top 100 Downloads te Muajit të programeve të bazuara në Linux te
faqja www.chip.de , në gjuhë gjermane dhe angleze:

http://www.chip.de/Downloads-Download-Charts-Top-100-des-Monats_32417777.html?xbl_category=38916
Mos jane thjesht top 100 sharkmet e u muajit, ku midis tyre jane dhe distribucione linux.

Nejse... Siti i meposhtem eshte sit i dedikuar kryesisht per Linux, BSD apo OS te tjera.

Code:
https://distrowatch.com


Siti me poshte , qe me doli para ca ditesh duke kerkuar ne net, ka lajme te reja nga Linux , BSD etj.

Code:
http://www.tuxmachines.org
Gjithashtu dhe ....

Code:
https://www.linuxtoday.com
Code:
http://lxer.com
Code:
https://www.linuxinsider.com
 
Last edited:

ricky_ch

*************
Anëtar
Feb 16, 2015
Postime
860
Pikët
93
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Një video se si mundeni programet e Windows t'i përdorni në Linux:

[ame="https://www.youtube.com/watch?v=dqZDuKB949U"]https://www.youtube.com/watch?v=dqZDuKB949U
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,443
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Një video se si mundeni programet e Windows t'i përdorni në Linux:

https://www.youtube.com/watch?v=dqZDuKB949U
Yes ... :d ! Por une nuk e rekomandoj. Kam vite qe nuk e bej kete,sepse nuk ka aresye. Ne Linux gjen pothuaj cdo gje dhe e ke free !!! Mbase per Google Sketchup ok... meqe mungon ne Linux.Nuk e kuptoj pse Google nuk e kompilon per Linux. I mjaftojne disa sekonda.
 
Last edited:

ricky_ch

*************
Anëtar
Feb 16, 2015
Postime
860
Pikët
93
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Yes ... :d ! Por une nuk e rekomandoj. Kam vite qe nuk e bej kete,sepse nuk ka aresye. Ne Linux gjen pothuaj cdo gje dhe e ke free !!! Mbase per Google Sketchup ok... meqe mungon ne Linux.Nuk e kuptoj pse Google nuk e kompilon per Linux. I mjaftojne disa sekonda.
Lion,

arsyeja pse shumë njerëz nuk kalojnë në Linux është nga se ka shumë
programe nuk i ke në Linux, por ke programe alternativ dhe kjo nuk
është e njëjtë. Nëse ke shpenzuar vite duke mësuarë psh. një program
të muzikes siç ështe Cubase apo Reason, MSoffice, programet e shahut
të firmës Chessbase, etj., etj., dhe tani të kalosh në programe të tjera
do shumë mund dhe kohë, si dhe përshtatje, pamarrëparasysh se edhe këto
kanë mundësi të mëdha për të të kryer punë.
Po nejse, kur është puna tek shiu edhe breshëri, më mirë breshër se pa shi,
mirëpo kur ke mundësinë e zgjedhjes,me siguri secili do ta zgjdhte shiun.

Në fakt, programet e përmendura më lartë nuk janë të vetmet mundësi,
ekzistojnë edhe Makina Virtuale në Linux, ku ke mundësinë të ngasësh
edhe vet Sistemet Operuese të Windows-it, dhe mandej të instalosh
edhe programet që i posedon me licencë apo edhe pa licencë: )), kurse në anën
tjetër, kjo mundësi ekziston edhe në Windows, ku në VM mundesh ta instalosh
Linux...

Mirëpo, shumëçka varet edhe nga shija e njeriut. Kur nuk ta ka ëndja, nuk
e merr as falë.
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,443
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Lion,

arsyeja pse shumë njerëz nuk kalojnë në Linux është nga se ka shumë
programe nuk i ke në Linux, por ke programe alternativ dhe kjo nuk
është e njëjtë. Nëse ke shpenzuar vite duke mësuarë psh. një program
të muzikes siç ështe Cubase apo Reason, MSoffice, programet e shahut
të firmës Chessbase, etj., etj., dhe tani të kalosh në programe të tjera
do shumë mund dhe kohë, si dhe përshtatje, pamarrëparasysh se edhe këto
kanë mundësi të mëdha për të të kryer punë.
Po nejse, kur është puna tek shiu edhe breshëri, më mirë breshër se pa shi,
mirëpo kur ke mundësinë e zgjedhjes,me siguri secili do ta zgjdhte shiun.

Në fakt, programet e përmendura më lartë nuk janë të vetmet mundësi,
ekzistojnë edhe Makina Virtuale në Linux, ku ke mundësinë të ngasësh
edhe vet Sistemet Operuese të Windows-it, dhe mandej të instalosh
edhe programet që i posedon me licencë apo edhe pa licencë: )), kurse në anën
tjetër, kjo mundësi ekziston edhe në Windows, ku në VM mundesh ta instalosh
Linux...

Mirëpo, shumëçka varet edhe nga shija e njeriut. Kur nuk ta ka ëndja, nuk
e merr as falë.

Une nuk mendoj keshtu.Problemi eshte se varet me cfare mesohesh. Po qe se do vite te mesosh nje program atehere je i mete.Me kupto, nuk e kam kete per ty, por per nje user qe do vite te mesoj nje program.Pse cu be programi qe do vite. Por aresyeja e vertet eshte biznesi. Linux eshte sulmuar shume padrejtesisht nga Windows me vite. Me te gjitha menyrat deri dhe ne aleance me prodhuesit e laptopeve dhe kompjuterave. Per Linnux eshte thene obscure, konsole, i veshtire . Jo ajo kohe ka ikur me kohe.Mos them qe ka ikur qe prej 20 vjetesh. Nje user i thjesht, instalon ne sekonda sistemin. Ka tutoriale dhe manuale pa fund ne rrjet. Nje user i thjeshte mbetet passiv sepse pothuaj nuk i duhet te beje asgje per te mirembajtur sistemin. Eshte shume here me e thjeshte se ne Windows. Mos them qe ka njerez qe kane vite e vite qe nuk instalojne me Linux se e kane instaluar njehere te them 10 vite me pare dhe vazhdojne me ate thjesht duke bere updatet. Une keto 3 vitet e fundit po shoh nje buum te madh te Linux. Te them buum. Sa vjen dhe gjen cdo gje. Free. Se gjen? E ben vete. E sqarova nje postim me pare Google mund t'a kompiloje shume kollaj Google Sketch per Linux. Sic ben per Google Earth . Cdo browser eshte dhe per Linux. Ne Linux eshte pak problematike qe nje program t'a besh trial apo me serial apo dicka tjeter sepse kodi eshte Open Source. Por ka dhe programe me pagese sa te duash. Kompanite duan akoma fitime dhe e shohin veten tek Windows qe ja u lejon kete. Si ne ndertimin e Windows ashtu dhe ne treg. Por gjerat po permbysen me shpejtesi. Pra eshte fitimi i kompanive dhe j se nuk ka softe. Shume programe kompilohen ne dhe per Linux. Po te jap shembuj:

Ares Commander ( si Autocadi) ka per Linux ka dhe per Windows
Bricscad ( Ka per Linux ka per Windows)
ZWCAD ( ka per Linux qe eshte free, ka dhe per Windows)
Xnview ( ka per Linux ka per Windows)
Foxit Reader (ka per Linux ka per Windows)
VLC ( Ka per Linux ka per Windows)
qmplay2 ( Ka per Linux ka per Windows)

dhe jane pothuaj identike

Pothuaj te gjithe internet browsers ( per Linux dhe Windows) e njeta forme interface dhe te njejtat funksione. Por ne Linux fluturojne

Ke WPS office,ke Open Office, ke Softmaker, ke libre office. WPS office eshet puthuaj klon i Microsoft Office.

Dy te paret kane pothuaj njelloj si ne funksione dhe ne interface si per Linux ashtu dhe per Windows. Dhe imagjino keto programe qe jane shume e shume komplekse. Thua nuk mund te kompilohet Photoshop per Linux ? As qe e ve ne dyshim qe po.

Nuk e di sa e perdor Linux. Mos e perdor ne makine virtuale por instaloje. Nuk krahasohet me Windows. Ka kaq kohe me ben pordhe Windows 10, jo i marr updatet jo si marr. Jo u be 30% jo i kthen prap nga e para. Po pse une kam kohe te loz me Windows ?
Nderkohe qe po pritet te lancohet ketu dite versioni i Debian 10 dhe me nje Kernel te ri. Me i shpejte me i sigurte qe perdor dhe me pak memorje duke sjelle sa e sa risi me shume. Ckerkon me shume robi ? Mos duhet qe une te blej laptop apo kompjuter sa here Windows nxjerr version te ri qe eshte me i rende se sa i pari dhe plus kesaj te paguaj dhe leke shtese per licencat e reja ?

E kam thene dhe me pare. I kam instaluar Linux 3 njerezve qe nuk kishin perdorur kurre ,Linux ne jete. Nuk kane asnje veshtiresi ne perdorim. Bile e gjejne me te shpejte dhe te lehte se Windows.
 
Last edited:

ricky_ch

*************
Anëtar
Feb 16, 2015
Postime
860
Pikët
93
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Për ata që kanë merak lojrat, një mundësi të luash është në për mes
të Steam. Ja si instalohet dhe si përdoret:

[ame="https://www.youtube.com/watch?v=24NH3Ry22Dg"]https://www.youtube.com/watch?v=24NH3Ry22Dg

[ame="https://www.youtube.com/watch?v=agHrpCrb3hY"]https://www.youtube.com/watch?v=agHrpCrb3hY
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,443
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Do e provoj kete distro ndonje dite.

https://clearlinux.org/

Ja vlen, e krijuar nga vete Intel.
I hodha nje sy. E shkarkova dhe si iso dhe bera gati t'a instaloj. Hmmm. Problem me instalimin. Se pari kerkonte qe te aktivizoje UEFi ( qe bera gabim se eshte e dyta distro qe me dhjeu boot(bios) te dy laptove - ky dhe Nitrux ). Mos beni gabim te aktivizoni ne bios UEFI kur beni prova sepse do keni problem nga me te ndryshmet me vone. Mjaftohuni me instalim te grub ne MBR. E dyta ishte problemi i partitioneve. Ose kerkonte instalim destruktiv ose safe(por nuk detektonte partitionet hic, se mbase i donte bosh ).Keshtu qe vari lesht. Te zgjidhin nje here keto probleme, pastaj te vazhdojne me sistemin. Njerezit nuk kane as kohe as qef te bejne eksperimente kot me kot. Une nuk perdor kurre makine virtuale. Testoj drekt ne bare metal !
 
Top