• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pikturat me te bukura nga Piktoret me te njohur.

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,542
Pikët
113
Kur jane bere pikturat qe kam sjelle une psikologjia nuk ka qene aq e zhvilluar. Une kam pelqyer stilin e piktorit ne ATE KOHE qe e ka bere, se sot eshte e lehte te thuash qe Ajnshtajni ka mbet idiot ne krahasim me keta te sotmit... Nuk besoj se keta kane lene pas dore boten shpirterore se perndryshe nuk do te vleresoheshin e sidomos Van Gogu (fluturimi i korbave) te piktura kur parashikoi dhe vdekjen e tij...

p.s. e bukura e artit eshte se mund te psikoanalizohet sipas deshires se secilit, plus qe nje veper arti duhet te jap emocione
Kur fola per psikologjine nuk e kisha fjalen per ato qe ke sjelle ti, qe vertet jane te bukra.
E kisha fjalen vetem per ''Double secret'' te Magrette.
Van Gogu eshte Van Gogu, as qe behet fjale. Por gjithashtu, jo se akuzova artistet, se artisti mbetet artist dhe pa boten shpirterore nuk eshte me arstist.
Artist eshte kushdo qe ka bote shpirterore, packa se mund te vdese si bujk.
Kurse artiste ''aktive'' jane ata qe merren dhe kane fuqine e pasqyrimit te artit, si piktoret, kompozitoret etj. sepse veprat e tyre i shijon ti dhe ti nuk mund t'i shijosh po nuk qe vete artist (pra qe ke nje bote shpirterore) sepse artin ata e bejne (apo e pasqyrojne) per te tjeret, per ta qe e ndjejne.

Une per vete, tek te gjitha veprat e vjetra qe sjellin anetaret, shikoj fytyra me te sinqerta se sa ne sot.
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
10,856
Pikët
113
Vendndodhja
LUFTETAR SHQIPTAR

Pikture nga Karl Fedorovich Gun (1830-1877). Gjendet ne Muzeun Rajonal te Artit ne Krasnodar, Rusi.
____
Autori: Гун К.Ф.
Titulli: Воин-албанец.
Muzeu: Краснодарский краевой художественный музей
(Gong K. F. Albanian warrior. Krasnodar Regional Art Museum)

1617039090786.png
 
Top