• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Planeti Mars

Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
11,915
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Misioni i NASA-s "MARS 2020" qe kishte nisur qysh ne muajin Korrik te 2020 dhe qe parashikonte dergimin e nje sonde robotike drejt planetit "te kuq" perfundoi me sukses te plote sonte me dt 18/02/2021 ora 21:55 (ora Berlin/Amsterdam/Rome) .
Kjo sonde kishte ne bordin e saj edhe nje rover (Perserverance) i cili u ul me sukses te plote ne terrenin e planetit Mars, duke kapercyer me sukses edhe fazen finale dhe kritike qe njihet si faza EDL (Entry-Descent-Landing) dhe qe shkenctaret e njohin me emrin "7 minutat e terrorit" sepse eshte faza qe nuk mund te nderhyet ne kohe reale nga Toka per te evituar ndonje eventuale anomali te misionit.
Kjo faze prej 7 minutash eshte e ndryshueshme ne varesi te pozicioneve orbitale te planeteve Mars-Toke, dhe i referohet kohes se sinjalit qe aparaturat e mjeteve robotike dergojne ne Toke. Ne rastin konkret te sotem, pra te roverit "Perseverance", sinjalit nga landeri deri ne Toke iu deshen 11 minuta.
Ky eshte misioni i 4 qe permbyllet me sukses nga NASA ne terrenin e planetit Mars.
Ky mision ka kushtuar 2,5 miliarde dollare dhe sonda ka fluturuar/udhetuar me shpejtesi 79,000 km/h per nje distance prej 470 milion kilometra edhe pse kjo distastance nuk perben realisht distancen qe ka Marsi me Token pasi kjo distance eshte variable, distanca minimale e tyre eshte 55 milion kilometra.
Ne bordin e Perserverance ndodhen 23 telekamera me risolucion te larte dhe per here te pare eshte vendosur ne pjesen e jashtme edhe nje mikrofon i cili do te regjistroje zerat/zhurmen qe vijne nga ai planet.
- Ky mision i NASA-s ka ne vetvete edhe nje kuote te shkencetarve austriake te cilet kane punuar per paisje dhe software te ndryshem qe ndodhen ne bordin e Perserverance sic eshte Stephan Weiss qe punon ne Universitetin e Klagenfurt i cili ka furnizuar algoritmet e kamerave fotografike qe mbajne firmen "Made in Austria".
Po ashtu, ndihme te madhe kane dhene edhe Institutet e Graz dhe Wienn dhe shkencetari i gjeofizikes Christian Köberl, qe eshte edhe pjese e ekipit te misionit.

Jetzt im Livestream: NASA-Rover mit Österreich-Anteil am Mars gelandet | Tiroler Tageszeitung Online – Nachrichten von jetzt!

https://www.tt.com/artikel/17853440/jetzt-im-livestream-nasa-rover-mit-oesterreich-anteil-am-mars-gelandet

 
Last edited:
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
11,915
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Babe po zejm rrallen per bileta qe sone .....dro shkojm aqe ene bohet deti kos :)
une per vete e kom vone trajsen me shishet e qumshtit ne rradhe si i her n'vaktit.... -qesh--gezuar-
-Pasi e katandisen planetin Toke ne kazan plehrash me ndotje dhe plehra, kerkojne ta kthejne edhe Marsin ne kazan plehrash.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
43,148
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
une per vete e kom vone trajsen me shishet e qumshtit ne rradhe si i her n'vaktit.... -qesh--gezuar-
-Pasi e katandisen planetin Toke ne kazan plehrash me ndotje dhe plehra, kerkojne ta kthejne edhe Marsin ne kazan plehrash.
Makuteri e pa pame Babe e me sa duket don me u bo i dor e mire zengjinesh, te mshtjellin leveret e tyre e ti japin i bomje ketij kazonit tone kenej e te fillojne nga e para.
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
7,520
Pikët
113
une per vete e kom vone trajsen me shishet e qumshtit ne rradhe si i her n'vaktit.... -qesh--gezuar-
-Pasi e katandisen planetin Toke ne kazan plehrash me ndotje dhe plehra, kerkojne ta kthejne edhe Marsin ne kazan plehrash.
Këtë e kisha ne mendje dhe unë Bablok.-qesh-
Bile sa kanë përvojë në tokë me "plehërimin", pas njo 50 vitesh, nga plehu që do t'a bojnë në Mars, prap do të dërgojnë misione të tilla hulumtuese në tokë për një jetë tjetër....tap_fare-qesh-
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
7,856
Pikët
113
E pashe live dhe une kte landing. Bravo skuadres inxhinjerve.
Problemi i kolonizimit te marsit ne te ardhmen sic planifikon elon musk eshte se edhe sikur toka te goditet qindra mija here me kometa apo bomba atomike akoma toka do ishte vend me i pershtstur per jeten se marsi. prandaj nuk me duket nje ide kaq e bukur kolonizimi atje.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
11,915
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
E pashe live dhe une kte landing. Bravo skuadres inxhinjerve.
Problemi i kolonizimit te marsit ne te ardhmen sic planifikon elon musk eshte se edhe sikur toka te goditet qindra mija here me kometa apo bomba atomike akoma toka do ishte vend me i pershtstur per jeten se marsi. prandaj nuk me duket nje ide kaq e bukur kolonizimi atje.
nga andej e kemi origjinen o Kurt, dhe nuk po bejme asgje tjeter me shume sesa po kthehemi ne "shtepine tone te origjines" :p-gezuar-
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
8,031
Pikët
113
Ta themi neser kaso, shko fli sot se e gdhive 😁
Une po studioja ne ate ore...

p.s.
Turning Off Hyphenation by Default
Linking to Word Documents for Automatic Updates
Copyfitting by Balancing Columns
Replacing Manual Link Breaks with Discretionary Line Breaks
Directing Readers with Jumplines and Callbacks
Swapping Spelling and Hyphenation Language Mid-Sentence
Sorting Lists and Paragraphs Alphanumerically
Sorting Comma-Separated Items in a Sentence
Setting Bullet Color and Style Separate from Bulleted Text
Creating and Saving Glyph Sets of Your Commonly Used Symbols
Previewing Fonts Live on Your Text
Reversing Whole Paragraphs with Paragraph Shading
Highlighting Text at the Character Level
Formatting Sequential Elements with Multiple Nested Styles
Tabbing to New Table Rows
Configuring URLs and Phrases to Never Break Across Lines.... etj....
................................
e di qe s'do ti lexosh...
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
8,031
Pikët
113
Ka ndermend te shkoje nonjera ne Mars se ja pres une buleten. 🚀
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
12,152
Pikët
113
Une po studioja ne ate ore...

p.s.
Turning Off Hyphenation by Default
Linking to Word Documents for Automatic Updates
Copyfitting by Balancing Columns
Replacing Manual Link Breaks with Discretionary Line Breaks
Directing Readers with Jumplines and Callbacks
Swapping Spelling and Hyphenation Language Mid-Sentence
Sorting Lists and Paragraphs Alphanumerically
Sorting Comma-Separated Items in a Sentence
Setting Bullet Color and Style Separate from Bulleted Text
Creating and Saving Glyph Sets of Your Commonly Used Symbols
Previewing Fonts Live on Your Text
Reversing Whole Paragraphs with Paragraph Shading
Highlighting Text at the Character Level
Formatting Sequential Elements with Multiple Nested Styles
Tabbing to New Table Rows
Configuring URLs and Phrases to Never Break Across Lines.... etj....
................................
e di qe s'do ti lexosh...
Ja qe i lexova te gjitha per inat 😅
 
Top