• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Plisi ( qeleshja ) “ qenka” i serbëve ?

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,016
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
26 Shtator , 2020

Fahri Xharra

“Rruga e nisur ishte ajo e duhura dhe ishte vërtetë evolutive, por pa ditur se ç`bëjmë dhe si t`ia bëjmë, ajo ka mbetur në vend, dhe kështu po shkojmë drejt një involucioni rraskapitës dhe vetsgjësuaes. Ne duhej të ndërtonim në themel të fortë. në shkëmb, që të qëndrojë e të mos vijë uji e ta na merrë. Ose drurin që nuk e kemi mbjellur vet, lehtë do të na e shkulin me rrënjë”
Këto fjalë ishin si hyerje për politikën, gjuhën, historinë dhe ardhmërinë tonë që si duket është duke u shkulur me rrënjë.
Heshtja e jonë kolektive, dhe mashtrim që na u bë si duket do të jenë vetasgjësues, një vetshkatërrim që as që po e vërejmë, por ai po e gërryen me rrënjë çdo gjë shqiptare.
Ju kujtohet lahuta shkoi në Serbi, çiftelia shkoi në Iran,
“Eposi i kreshnikëve” u varros në heshtjen tonë. Radhën e kanë xhubleta dhe tani edhe plisi.
Kur lexova në shkrimet serbe se plisi na qenka “gjithë- ballkanik”, apo më saktë na qenka “serbo- pellazg”, rash në dy gjuj duke mos ditur të gjej fajtorin e kësaj “humbjeje”.
Interesante qënka jeta dhe historia e saj, plisin që as “grekët” e as romakët nuk u munduan ta bënin të vetin, bile as turku gjatë gjshtqindvjetshit mbi ne , tani ia “arrijnë “ serbët’
“Lueje shqiptar kryet e bullit” nëse mundesh ! Shkrimi që më ka goditur më së shumti dhe që është më bindësi për boten e pa informuar, për botë dashakeqe është
“ЧЕЧЕ – СТАРОБАЛКАНСКА БЕЛА ВУНЕНА КАПА”
( Plisi- kapuç i vjetër ballkaninik nga leshi i bardhë ) , të shkruar nga Milosh Nikolajeviq.
E mendova se si t`i përgjigjëm këtij ia shtuquajtur “njeri i civilizuar “ duke e ditur që përveq lexuesit tim besnik, askush tjetër nga qarqet e larta institucionale nuk do e hapë gojë, Jo të më shprehin fjalë miradije për mua por të dalin me komente dhe shkrime akademike dhe t`i botojnë në të gjuhët e njohura të Europës për ta hedhur teorinë serbe të përvetësimit të një gjëje që nuk është e tyre, dhe që heshtja është aprovim , pajtim atëherë plisi i shenjt mbetet serb.
“ Të gjithë e njohim kapuqin e bardhë shqiptar- Keqe, e dimë që është pjesë e traditës dhe e kulturës së popopullit shqiptar – e fillon shkrimin , autori serb, e dimë gjithashtu për fotografitë e Shqiptarëve, ballistëve dhe kaçakëve të cilët nëpermjet ushtrive okupuese i nbysin serbë në Kosovë e Metohi”- e vazhdon studjuesi me vaj dhe dhëmbshuri shkrimin e tij. Duke u nisur nga kjo duhen të bëhen shumë hulumtime për shqiptarët dhe Shqipërinë, kulturën e tyre, traditat , folklorin e posaqërisht veshjet popullore, të cilat janë vjedhura nga ne”
Si guxon ky njeri të shkruan në këtë mënyrë , duke e ditur se absolutisht gënjen, por e ka një bazë; sa pëqind të pleqve sot e mbajnë plisin dhe në vend të tij atë të haxhillykit ?
Shkrimi nuk mbaron me kaq por ai e vazhdon”Me argumente të shkruara si dhe me foto-argumente do iu tregojmë që kapuqi i bardhë tradicional- që njohet si keqe ( plis fxh) nuk është shqiptar por pasuri kulturore shumë e lashtë paraserbe-pellazgjike, e cila nga mos dituria, mos njohja e së vërtetës ao është errësuar dhe harruar edhe nga serbët “
Pra plisi po i çet pellazgët në dritë ( pellazgët që mohohen nga akademitë i thënçin shqiptare) por si trashëgimi serbe.
Pjesa e dytë : Vërtetë i kujt është plisi ?
Fahri Xharra, 26.09.20
Gjakovë
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
19,633
Pikët
113
Kjo foto lart duket e sajuar!
une e dija qe plisi eshte pranuar si element i pare Helen.
Emri Plis vjen nga gjuha vjeter greke “pilos” dmth kapele e zbazet.

Ps. Pastaj thone nuk edukohen shqipetaret me historine e tyre.
Histori e ndryshuar cdo dite!
Plisin ja morem Serbeve, emrin ja u kemi mare Grekeve. Cfare hajnash jemi?
 
Last edited:

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,016
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Lebërit kanë qylafin origjinal sepse e kanë me antenë për të kontaktuar me alienët. ``fumato``
Në një shoqëri ku nuk tolerohet mendimi ndyshe(mendimi i lirë dhe imagjinata) ajo shoqëri vuan nga traumat e së kaluarës që ia kanë ngulit në psikën e tyre njëmendësinë-(diktarutën) Diktatura është shenjë e stagnimit mendor dhe shoqëror-Kjo është shoqëri e sëmurë që i dhueht shërim me dekada. Dhe prandaj reaksioni ndaj mendimit të lirë është aq agresiv, primitiv dhe qesharak. E kundërta e saj është shoqëria dhe truri i lirë njerzor ku mendimet dhe idetë qarkullojnë të lirë.
Kjo e zgjon imagjinatën dhe kreativitetin. Ky është dallimi në mes progresit dhe regresit. Në vitin 1982 Singapori ishte shoqëri(shtet-qytet) dekadente dhe në korrupsion deri në fyt.Pas burgosjes së elementeve destruktive , Singapori u shndrua në shoqëri larg botkuptimit të njëmendësisë....
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
10,960
Pikët
113
Në një shoqëri ku nuk tolerohet mendimi ndyshe(mendimi i lirë dhe imagjinata) ajo shoqëri vuan nga traumat e së kaluarës që ia kanë ngulit në psikën e tyre njëmendësinë-(diktarutën) Diktatura është shenjë e stagnimit mendor dhe shoqëror-Kjo është shoqëri e sëmurë që i dhueht shërim me dekada. Dhe prandaj reaksioni ndaj mendimit të lirë është aq agresiv, primitiv dhe qesharak. E kundërta e saj është shoqëria dhe truri i lirë njerzor ku mendimet dhe idetë qarkullojnë të lirë.
Kjo e zgjon imagjinatën dhe kreativitetin. Ky është dallimi në mes progresit dhe regresit. Në vitin 1982 Singapori ishte shoqëri(shtet-qytet) dekadente dhe në korrupsion deri në fyt.Pas burgosjes së elementeve destruktive , Singapori u shndrua në shoqëri larg botkuptimit të njëmendësisë....
Domethënë ti mendon që nëse dikush ka një mendim ndryshe duhet konsideruar element destruktiv, dekadent, i korruptuar dhe duhet futur në burg?
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,016
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Domethënë ti mendon që nëse dikush ka një mendim ndryshe duhet konsideruar element destruktiv, dekadent, i korruptuar dhe duhet futur në burg?
Mos provoko, unë nuk thash gjë, ti ia fillove me qylaf me antenë e ky ishte ngacmim ndaj temës së më hershme dhe po ky ishte reagimi im. Shoqëri destruktive që nuk toleron mendimin ndryshe është shoqëria Shqiptare dhe përfaqsuesit e saj. E di se e kuptove qëllimin ama mos i kthe mbrapsht fajlët dhe mendimet.
Kaq nga ana ime.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
10,960
Pikët
113
Mos provoko, unë nuk thash gjë, ti ia fillove me qylaf me antenë e ky ishte ngacmim ndaj temës së më hershme dhe po ky ishte reagimi im. Shoqëri destruktive që nuk toleron mendimin ndryshe është shoqëria Shqiptare dhe përfaqsuesit e saj. E di se e kuptove qëllimin ama mos i kthe mbrapsht fajlët dhe mendimet.
Kaq nga ana ime.
Nuk të provokoi njeri ishte thjeshtë një batutë. Dhe sinqerisht nuk e di për çfarë teme tënde të hershme e ke fjalën.
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,016
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Nuk të provokoi njeri ishte thjeshtë një batutë. Dhe sinqerisht nuk e di për çfarë teme tënde të hershme e ke fjalën.
Me siguri e ke harruar , po të them ishte fjala për UFO dhe jetën jasht tokësore, udhëtimet në kohë dhe hapsirë, mundësia e vizitave të qenieve/specieve të tjera nga kozmosi.
Çmendoni a ekziston jeta jasht tokës dhe UFO-t?
Aty e vëren njëmendësinë se në bazë të komenteve (mendimeve) ishte pa rezultat apo më mirë të themi e kufizuar.
Bazuar në teorinë e Ajnshtajnit, udhëtimet me shpejtësi më të madhe se drita janë të pamundura, mirëpo si teori kjo i përgjigjet njohurive tona të deritanishme. Askush deri nëditët tona nuk e vërtetoi teorinë e relativitetit në praktikë.

Mirëpo çbëhet nëse ekziston mundësia apo zgjidhjet alternative që hë për hë nuk janë as tema të diskutimit. Ç`ndodh nëse speciet e tjera nga hapsira, e kanë gjet zgjidhjen alternative ?!
Êshtë e pa mundur dhe e pa arsyeshme që jeta të lulzon vetëm në planetin tonë…

Se sa të kufizuar jemi pa me i marr parasyh edhe mendimet apo alternativat të jap një shembull-lexoje...ky njeri ka qenë miliarder dhe ...nuk deshte të shikon edhe anash apo mendime/zgjidhje alternative:

http://www.panorama.com.al/behgjet-pacolli-pse-refuzova-blerjen-e-google-ne-97/

Jam puntëor fizik, por nga disa herë më interesojnë edhe zgjidje alternative të pengesave apo problemeve të ndryshme, dhe rastësisht një ditë duke punuar punë monotone gati të automatizuar si robot , mu shfaq një ide. Ide për të cilën kërkova (pas kthimit nga puna) informata në google. Dhe nuk e gjeta. Kërkova rrugë alternative në (byrronë e regjistrimit dhe patenëtve dhe në Suedi dhe as aty nuk kishte të dhëna)

Pasi nuk kishte zgjidhje, atëherë më lindi ideja e krijimit të veglës dhe shërbimit në të cilën akoma po punoj(projekt).

Teknikisht është e relaizueshme mirëpo, si person fizik nuk mund ta realizoj(demo projekt) Sipas ligjeve Suedeze këtë mund ta realizon një person juridik. Dhe meqë projekti kërkon investime (jo të vogla) do jemi i detyruar që idenë dhe projektin/vizatimin teknik t´ja shes një biznismeni(pas regjistrimit dhe patentimit në Suedi-kostoja është 1000 euro dhe patenta është e mbrojtur në Glob.)
(Patentën/autorizim me interes personal 30% dhe 70% për investuesin)
Do ja jepja një biznismeni shqiptar nga perëndimi , ama në bazë të perceptimeve të deritanishme, me siguri doi ja shes një të huaji jahstë Suedisë.
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
9,179
Pikët
113
Kjo foto lart duket e sajuar!
une e dija qe plisi eshte pranuar si element i pare Helen.
Emri Plis vjen nga gjuha vjeter greke “pilos” dmth kapele e zbazet.

Ps. Pastaj thone nuk edukohen shqipetaret me historine e tyre.
Histori e ndryshuar cdo dite!
Plisin ja morem Serbeve, emrin ja u kemi mare Grekeve. Cfare hajnash jemi?
Plis ne Kosove quhet edhe "kapuç", e fjala kapuç vjen nga latinishtja klasike : c()kaput, capitis qe do me thon kokë, kapitull, kryeqytet ne disa gjuhe latine(psh fr. ville capitale),etj.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
8,329
Pikët
113
Plis ne Kosove quhet edhe "kapuç", e fjala kapuç vjen nga latinishtja klasike : c()kaput, capitis qe do me thon kokë, kapitull, kryeqytet ne disa gjuhe latine(psh fr. ville capitale),etj.
Kapuc eshte fjale Sllave. Polaket i thuan kapelusz, Ukrainasit капелюх.
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,411
Pikët
113
Qedho, qedho qetren 5000 vite siper lisi, ne maje te majes qendron plisi ?

Al-bann = Oll-banner ? ndodhi me e gdhendur icik sikur Kreksi edhe 50 dhafa i nxjerre me shume kuptime ne 50 drejtime.

 

Attachments

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
12,539
Pikët
113
Kjo foto lart duket e sajuar!
une e dija qe plisi eshte pranuar si element i pare Helen.
Emri Plis vjen nga gjuha vjeter greke “pilos” dmth kapele e zbazet.

Ps. Pastaj thone nuk edukohen shqipetaret me historine e tyre.
Histori e ndryshuar cdo dite!
Plisin ja morem Serbeve, emrin ja u kemi mare Grekeve. Cfare hajnash jemi?
Kemi nje gje neve qe nuk ka per te na e mare kurr njeri!

C'na duhet Plisi ne kur kemi Kadarene! :p

Po poturet te kujte Jane? Do na marin edhe to e do mbetemi me breke.

Plisin na e moren, Fustanellen po,pastaj edhe poturet, dalim per fresk pastaj!
 

ciarli

Super Anëtar
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
461
Pikët
28
..qeleshja, kapelja, parukja etj..jane elemente te kulturave helene! keta popuj, jug lindore, migrojne gjithnje pertej ne klima me te buta dhe merren me kulinari dmth ekonomi dhe muhabete dmth politike!
serbet kur u zbuan nga rusia nuk kishin qeleshe por rroba te vjetra sic na transmetohet ne librat historike.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
27,575
Pikët
113
..qeleshja, kapelja, parukja etj..jane elemente te kulturave helene! keta popuj, jug lindore, migrojne gjithnje pertej ne klima me te buta dhe merren me kulinari dmth ekonomi dhe muhabete dmth politike!
serbet kur u zbuan nga rusia nuk kishin qeleshe por rroba te vjetra sic na transmetohet ne librat historike.
@Kurt sa zili ja kam mallin qe mer. -qesh-
 
Top