• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sa fetarë janë shqiptarët?

Pablo

Pablito
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
7,188
Pikët
113
E dija qe jam andishqiptare,filogreke etj dhe kjo sipas jush sepse kam @@ te ju kundershtoj ,gje qe sju pelqen . Por qe bej ndarje fetare ja tani po e degjoj e kete nga ty... 🤷

Pablo sic e Kam thene e diku tjeter Tek nje tjeter anetar,pavaresisht besimeve e mendimeve te kunderta apo edhe kundershtimeve kjo sdo te thote qe nuk respektoj e vleresoj Pablo si anetar e person. Tjeter gje njera e tjeter gje tjetra. Megjithate te pakten une jam reale dhe skam frike te them ate qe mendoj pavaresisht kritikes e paragjykimeve ketu qe me bejne. Nuk jam skuthe dhe as them gjera vetem per te shitur nje profil sic bejne disa ketu... 😘
Ato qe ke i ke tuat, i pac me jet!Un ste permenda,as kundershtova,sic pretendon ti!!Dhe nuk je antishqiptare sepse kundershton!Thjesht nuk le vend pa nxjerr mllefin e akumuluar !Dhe kjo ste ben antishqiptare!Prandaj sic ta thash ,nuk te jam pergjigj !Te gjith kemi pas padrejtesi ne kte shtet,kjo sdo te thote te hedhim vrer!Shtetit po,tokes jo!Jo ti,po asnje nuk hedh posht gjakun e derdh shqiptar per kto toka!!
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
10,406
Pikët
113
Vendndodhja
My own way
Nëse feja do ishte pak më shumë e ndjekur në Shqipëri do kishim pak më shumë dashamirësi dhe dashuri për njëri tjetrin (jo ekstremizmi)
Por duke qenë se shumica dërrmuese nuk ndjekim shërbesat fetare, jemi jo fetarë
 
  • Like
Reactions: Eba

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
18,019
Pikët
113
Nëse feja do ishte pak më shumë e ndjekur në Shqipëri do kishim pak më shumë dashamirësi dhe dashuri për njëri tjetrin (jo ekstremizmi)
Por duke qenë se shumica dërrmuese nuk ndjekim shërbesat fetare, jemi jo fetarë
Nuk besoj. Kur vajtem ne fillim ne Greqi na thoshin vete greket, ne nuk e duam njeri tjetrin, jemi shume te keqinj. Greket jane besimtare.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,766
Pikët
113
Shqiptart e Maqedonise dhe kryesisht nga Shkupi jan me religjioz, Kosovart qendrojn diku ne mes Shqiptarve Maqedonis dhe Shqipris sa i perket religjiozitetit, ndersa Shqiptart e Shqipnis jan me pak religjioz apo feja luan rol shum pak ne jeten e tyre/botekuptimin e tyre.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
18,019
Pikët
113
Me fal mendova se e dije.
Po mendohesha nderkohe qe shihja videon por nese nuk gabohem dikur kasapet e thernin kafshen ne te njejten menyre thene shkurt dhe jo teknikisht kafsha nuk duhet te ishte e semure ose e trembur dhe duhet te therej ne nje menyre te atille ku gjaku dilte deri ne fund.
Pra ne diference me ate cfare behet zakonisht (psh. ne perendim), ku kafsha trulloset dhe pastaj e therin.
Nje kasap qe nuk praktikon kete teknike ka menyre komplet tjeter ne therje dhe pastaj ndarjen e mishit te kafshes.
Jam kurioze nese dikush di nese ne Shqiperi, kasapet punojne akoma keshtu.
Tjeter gje jane mallrat nga jashte apo edhe fakti qe fatkeqesisht shiten edhe kafshe te semura (por jo vetem aty), ne gjithe boten, na rrofshin kontrollet.
Ashtu sic eshte per tu theksuar pastaj dhe kush jane pjeset e kafshes dhe cilat kafshe mund te konsumohen nga 3 fete monoteiste dhe menyra e gatimit te tyre sepse ka disa ngjashmeri.
Nuk i njoh keto rituale te therjes se kafshes. Nuk di te them se si funksionon ne Shqiperi neper thertore. Ne shtepi time une ka therur gjithmone kaposhin ose pulen per Vitin e Ri ose ndonje qengj qe kemi marre me ndonje rast. Per te rrjepur nuk di keshtu qe tani zakonisht kur porosis ndonje qengj per ndonje rast i them qe te ma sjelli te rrjepur.
 
  • Like
Reactions: Eba

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
10,406
Pikët
113
Vendndodhja
My own way
Nuk besoj. Kur vajtem ne fillim ne Greqi na thoshin vete greket, ne nuk e duam njeri tjetrin, jemi shume te keqinj. Greket jane besimtare.
Grekët nëse nuk e donin njëri - tjetrin do asimiloheshin si puna jonë nëpër botë.
Sigurisht që e thonë atë shprehje, por kjo ka të bëj më shumë me ndjenjën e xhelozisë së materializmit.
Greqia është komb që mbështetet tek Kisha, dhe është kjo e fundit që ndërhyn në politikat sociale, ekonomike, etj etj për të ardhmen e Kombit grek.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
18,019
Pikët
113
Grekët nëse nuk e donin njëri - tjetrin do asimiloheshin si puna jonë nëpër botë.
Sigurisht që e thonë atë shprehje, por kjo ka të bëj më shumë me ndjenjën e xhelozisë së materializmit.
Greqia është komb që mbështetet tek Kisha, dhe është kjo e fundit që ndërhyn në politikat sociale, ekonomike, etj etj për të ardhmen e Kombit grek.
Nuk po flas per komb apo kishe, etj. Fola per marredheniet qe kane me njeri tjetrin.
 

Solon12

Super Anëtar
Anëtar
Jun 1, 2020
Postime
307
Pikët
43
Ne Vlonjatet jemi nje rrace mercenaresh dhe s’dihim Zotin. Aq me shume qe njeriu largohet nga Zoti aq me shume qe eresohet syri i shpirtit, dhe merret me budalliqet dhe injorancat e botes. Kshtu eshte njeriu qe burgoset ne boten temporale. Mirepo edhe kemi statistikisht familjet me te vogla dhe shkurrje me te madhe. Do na sherbente me shume fe.
 
Last edited:
Top