• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shpjegoni fjalen "ZOT" te nje femije!

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
32,381
Pikët
113
Epo te pedalojme biçikleten te gjithe me rradhe atehere.. 😆😅
S’ka o shok mundemi mu mburr kot se cdo gje e kemi nga familja, njeriu formohet aty ku rritet, apo ne ne Kosove e kemi nje shprehje qeni leh aty ku han :D
 
Anëtar
Sep 19, 2020
Postime
4,683
Pikët
113
Kush e percakton se fjala zot eshte e domosdoshme te lidhet me nje fe te caktuar!? Filozifte e natyres njifnin "atomin" me te tille fjale... te tjere njofin qenje jashte tokesore , te tjere akoma energji kuantike etj etj...
Dhe vjen nje moment kur femija te ben pyeyjen e radhes sa hap e mbyll syte ku ti nuk ke mbaruar se shpjeguari te paren..
:- Mami po kjo era qe fryn dhe nuk duket por egziston ti e ke pare!?.. mund te behet dhe e keqe?.. po eren kush e ka krjuar??... etj etj🤗
Atehere do i thoja "ik fli gjum t'keqen mami se eshte lodh mami sot, do flasim here tjeter" 😂
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,734
Pikët
113
Per mu praktikimi i ritualeve fetare nuk jane te rendesishme, besimi ne Zot po, kisha pas deshire femiju im te rritet ne frymen qe kam deshire une.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
32,381
Pikët
113
Per mu praktikimi i ritualeve fetare nuk jane te rendesishme, besimi ne Zot po, kisha pas deshire femiju im te rritet ne frymen qe kam deshire une.
Deshmoj dhe deklaroj qe Allahu eshte Zot i vetem dhe Muhamedi eshte rob dhe i derguari i tij, kjo e permbyll cdo gje.
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
32,566
Pikët
113
Shume mire ben qe jep mendmin tend.. ne kte teme te gjith duhet te japim mendimet tona, per kte arsye eshte hapur. Poor po ta rilexsh mire shkrimn flet per nje femije i cili pyet prindin per nje fjale te caktuar, ne kte rast rshte zot. 🙂
Kuptoj!
well son I don’t know the guy se kam takuar kurre! Ne fakt askush nuk e ka pare as takuar.
 

Regina

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
3,783
Pikët
113
Gjeja me e tmerrshme per mu si femij ka qene kur e kam kuptu qe njerezit vdesin :mad:
Po kur ke qenë i vogël, nga ana tjetër femija nuk e ka ende te zhvilluar llogjikën, qe te dalloje te drejtën nga e gabuara. Kështu që gjerat duhen marre me qetësi. Mund t'i thuash aq sa di si prind, pa e manipuluar. Vjen dita kur ai rritet, mund te marre vete informacione rreth besimit, te vendose pastaj si t'i besoje "Perëndisë".
 

Cold_Girl

OFFLINE!
Anëtar
Jun 18, 2020
Postime
8,997
Pikët
113
Vendndodhja
S'TE INTERESO
Zoti shpirti mamit eshte ai qe do vendose nese do shkosh ne parajse ose ferr.
Nese ti ben gabime dhe mekaton ai te ndeshko dhe te co ne ferr
Nese ti ben mire ,vepra te mira,nuk lendo,ben bamiresi,i qendron besnik ai te qo ne parajse
Veprat e mira jane te rendesishme per te bere jeten e pertejme me te lehte.
Shpirti mamit bej mire te marresh mire ☺
 

*ARiel*

Tip i qetë
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
9,608
Pikët
113
Vendndodhja
Planet earth
Rreth kesaj tematike secili femije do marre pergjigje ne baze te asaj qe di dhe beson prindi. Megjithate kjo nuk do te thote se femija do te besoje ate gje edhe kur te rritet.
Mbaj mend gjysherit i kam pasur besimtar dhe ju flisnin femijeve te tyre rreth Zotit shpesh , sigurisht qe i donin te ishin edhe ata besimtar. Mirepo asnjeri prej femijeve te tyre nuk besuan kur u rriten, pervec njeres. Dhe nja dy tre qe mbeten me dyshim as andej as ketej.
Ndersa une kur isha e vogel mami me thoshte, po ja keshtu mendojne dhe besojne njerezit por nuk dime gje sigurte. Babin e kisha ateist, por tani kohet e fundit ka filluar te besoje ne dicka te mbinatyrshme, qe kontrollon gjithcka.
Une kam qene natyre kerkuese dhe shkoja pyesja dhe gjysherit , plus merrja dhe lexoja librat e tyre. Dmth qe pavaresisht pergjigjes se prinderve une e kisha besimin ne Zot qe atehere dhe nuk e imagjinoj dot veten ndryshe. Femijet do pyesin gjithmone per gjithcka, jane natyre kurioze.Une do i pergjigjem duke u munduar tja shpjegoj sa me thjeshte dhe kur hyjne ne detaje u them qe kur te rriteni do mesoni dhe kuptoni me shume.
Duke qene se vete besoj ne Zot do doja qe edhe femijet e mi te besojne, mirepo gjithashtu e di edhe qe nuk e kam ne dore kete gje. Besimi eshte dhurate.
 

Demo Labi

Hajdut Zemrash!
Anëtar
Feb 28, 2015
Postime
1,684
Pikët
83
Vendndodhja
Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Haha Xha Demo, do të mësojnë të rinjtë, do të mësojnë....por një ditë, jo sot...-qesh-

Tungjatjeta -shok-
Rinia...
Ehhh rinia...
"I riu si veriu" thomi na.
Flene tere naten lakuriq me bythen jashte dhe kur ngrihen ne mengjes thone "ku jemi plevitosur ne".
U zjen gjaku shentaneve, se ndiejne eren e ftohte qe u rreh bythet.
 

Lucida Sidera

Memento Vivere
Banned
Anëtar
Apr 26, 2020
Postime
1,370
Pikët
63
Nuk mund t'ja shpjegosh dot sepse nuk ka zhvillim mendor abstrakt. Një fëmijë gjashtë vjeç nuk mund të kuptoj dot konceptet si zoti, nëse përpiqesh t'ja shpjegosh do bëhet konfuz. E njëjta është dhe me vdekjen. Thjeshtë i thua të vërtetën; kur vdes trupi nuk lëviz më, njeriu nuk ha më ushqim, nuk pi më ujë, nuk fle dot, nuk rri dot zgjuar...
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
26,487
Pikët
113
Rreth kesaj tematike secili femije do marre pergjigje ne baze te asaj qe di dhe beson prindi. Megjithate kjo nuk do te thote se femija do te besoje ate gje edhe kur te rritet.
Mbaj mend gjysherit i kam pasur besimtar dhe ju flisnin femijeve te tyre rreth Zotit shpesh , sigurisht qe i donin te ishin edhe ata besimtar. Mirepo asnjeri prej femijeve te tyre nuk besuan kur u rriten, pervec njeres. Dhe nja dy tre qe mbeten me dyshim as andej as ketej.
Ndersa une kur isha e vogel mami me thoshte, po ja keshtu mendojne dhe besojne njerezit por nuk dime gje sigurte. Babin e kisha ateist, por tani kohet e fundit ka filluar te besoje ne dicka te mbinatyrshme, qe kontrollon gjithcka.
Une kam qene natyre kerkuese dhe shkoja pyesja dhe gjysherit , plus merrja dhe lexoja librat e tyre. Dmth qe pavaresisht pergjigjes se prinderve une e kisha besimin ne Zot qe atehere dhe nuk e imagjinoj dot veten ndryshe. Femijet do pyesin gjithmone per gjithcka, jane natyre kurioze.Une do i pergjigjem duke u munduar tja shpjegoj sa me thjeshte dhe kur hyjne ne detaje u them qe kur te rriteni do mesoni dhe kuptoni me shume.
Duke qene se vete besoj ne Zot do doja qe edhe femijet e mi te besojne, mirepo gjithashtu e di edhe qe nuk e kam ne dore kete gje. Besimi eshte dhurate.
Me kujton cunin tim. Dhe une nuk para besoj, kur filloi shkolle ne privat school, 5th grade aty mesoi shume dhe ka ste besimin e vet. Shume here kerkon te me koncertoje* ideology n time po gjithmone e mbyllim me - eshte dicka personale, besimi.
 
Top