• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shqiptarët në Itali

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
31,416
Pikët
113
Edhe CGIL ishte e stisur, mendoj
Patjeter, cdo gje ka nje regji nga pas, qe e kane pergatitur prej kohesh, per te arritur nje qellim

Po degjoja dje, qe qeveria te nxjerre jashte ligjit Forz Nova,

Bile edhe Fratelli DItalia,..

P.s

Ka kthu fleta, deri par 30 vjetesh amerdheika ishte kundera Ruseve, tani o kundra Nacinalisteve evropiane.
 

gesti_7

V.I.P
Anëtar
Jul 1, 2014
Postime
635
Pikët
93
Ka ndonje rregull specifik per femijet mbi 6 vjec kur vijne aty nga Gjermania?
Po mendojme te vijme nja 3 dite ne fund tetori po nuk e dime nese duhet gje apo jo per femijet mbi 6 vjec. Dini gje?
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
14,361
Pikët
113
Patjeter, cdo gje ka nje regji nga pas, qe e kane pergatitur prej kohesh, per te arritur nje qellim

Po degjoja dje, qe qeveria te nxjerre jashte ligjit Forz Nova,

Bile edhe Fratelli DItalia,..

P.s

Ka kthu fleta, deri par 30 vjetesh amerdheika ishte kundera Ruseve, tani o kundra Nacinalisteve evropiane.
Kush do guxojë të jetë no Green...
Do t'a shoallim kulak pa gjyq
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
14,361
Pikët
113
Ka ndonje rregull specifik per femijet mbi 6 vjec kur vijne aty nga Gjermania?
Po mendojme te vijme nja 3 dite ne fund tetori po nuk e dime nese duhet gje apo jo per femijet mbi 6 vjec. Dini gje?
Në behar kush vinte nga Shqipëria i duhej tampon... Po kanë rrjedhur shumë ujra deri tani..
Për Gjermaninë nuk e di..
Shif n6 faqen e ministrisë së jashtme gjermane ça thotë për Italinë
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
31,416
Pikët
113
Në behar kush vinte nga Shqipëria i duhej tampon... Po kanë rrjedhur shumë ujra deri tani..
Për Gjermaninë nuk e di..
Shif n6 faqen e ministrisë së jashtme gjermane ça thotë për Italinë
Nje robi im, qe ishte ktej nga shtatori, me te dy vaksinat, pyeti si ne gejrmani ashtu edhe ne Ambasaden gjermane ktu, dhe su perfundim, beri tamponin 65 mije leksh nje dite para, se asnji si jepte lergjigje cduhej te bente,..
 

L0v3rm4n

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2019
Postime
7,839
Pikët
113
Konsullata e përgjithshme e republikës së shqipërisë në milano

🛑 NJOFTIM
në lidhje me rregullat e reja të lëvizjes së shtetasve shqiptarë drejt Italisë.
‼ Urdhëri i ri firmosur nga Ministri i shendetësisë italiane Z. Roberto Speranza datë 22.10.2021 përmban masat e reja për përballimin e situatës emergjente epidemiologjike shkaktuar nga Covid-19.
‼ Ky urdhër, i cili hyn në fuqi më datë 26.10.2021 dhe do të zbatohet deri më datë 15.12.2021 në të gjithë territorin italian, përmban masa shtrënguese për shtetasit e vëndit tonë, pasi Shqipëria është hequr nga lista D (listë e vëndeve të konsideruar të sigurt) dhe është futur automatikisht në listën E (listë e vëndeve jo të sigurta dhe me kufizime në lëvzijen e lirë).
‼ Më konkretisht, sipas këtij urdhëri të ri, në përiudhën 26 tetor - 15 dhjetor 2021 shtetasit shqiptarë mund të hyjnë në Itali vetëm për motive të caktuara, të cilat i listojmë si më poshtë:
🛑 motive pune,
🛑 motive shëndeti,
🛑 motive studimi,
🛑 motive urgjence,
🛑 persona të cilët kthehen në vëndin e tyre të rezidencës,
🛑 familjarët e ngushtë të shtetasve shqiptarë të pajisur me leje qëndrimi të rregullt në Itali,
🛑 personat të cilet kanë një marrëdhënie emocionale të provuar dhe të qëndrueshme me shtetas që janë rezident në Itali,
🛑 sportist, teknik dhe gjykatës garash dhe shoqërues që marrin pjesë në aktivitete sportive olimpike, paraolimpike të çertifikuara dhe me interes kombëtar.
Shtetasit që udhëtojnë nga Shqipëria drejt Italisë, pavarsisht nga nështetësia dhe që kanë qëndruar aty më shumë se 120 orë do ti nështrohën edhe një vetë izolimi 10 ditor, në fund të të cilit do kryejnë edhe një tampon molekular apo antigjenik.


 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
14,361
Pikët
113
Konsullata e përgjithshme e republikës së shqipërisë në milano

🛑 NJOFTIM
në lidhje me rregullat e reja të lëvizjes së shtetasve shqiptarë drejt Italisë.
‼ Urdhëri i ri firmosur nga Ministri i shendetësisë italiane Z. Roberto Speranza datë 22.10.2021 përmban masat e reja për përballimin e situatës emergjente epidemiologjike shkaktuar nga Covid-19.
‼ Ky urdhër, i cili hyn në fuqi më datë 26.10.2021 dhe do të zbatohet deri më datë 15.12.2021 në të gjithë territorin italian, përmban masa shtrënguese për shtetasit e vëndit tonë, pasi Shqipëria është hequr nga lista D (listë e vëndeve të konsideruar të sigurt) dhe është futur automatikisht në listën E (listë e vëndeve jo të sigurta dhe me kufizime në lëvzijen e lirë).
‼ Më konkretisht, sipas këtij urdhëri të ri, në përiudhën 26 tetor - 15 dhjetor 2021 shtetasit shqiptarë mund të hyjnë në Itali vetëm për motive të caktuara, të cilat i listojmë si më poshtë:
🛑 motive pune,
🛑 motive shëndeti,
🛑 motive studimi,
🛑 motive urgjence,
🛑 persona të cilët kthehen në vëndin e tyre të rezidencës,
🛑 familjarët e ngushtë të shtetasve shqiptarë të pajisur me leje qëndrimi të rregullt në Itali,
🛑 personat të cilet kanë një marrëdhënie emocionale të provuar dhe të qëndrueshme me shtetas që janë rezident në Itali,
🛑 sportist, teknik dhe gjykatës garash dhe shoqërues që marrin pjesë në aktivitete sportive olimpike, paraolimpike të çertifikuara dhe me interes kombëtar.
Shtetasit që udhëtojnë nga Shqipëria drejt Italisë, pavarsisht nga nështetësia dhe që kanë qëndruar aty më shumë se 120 orë do ti nështrohën edhe një vetë izolimi 10 ditor, në fund të të cilit do kryejnë edhe një tampon molekular apo antigjenik.


Bobo ma prishe humorin, po kenaqesha duke bërë xhiro me këtë tipin ...

 

Linda

❤❤❤❤❤❤
Staff member
Anëtar
Apr 18, 2010
Postime
14,857
Pikët
113
@edlin për ne që vijmë nga alemania ka ndonjë rregull të ri? Javën tjetër do vij andej
 
Top