• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

( Si shpjegohen disa vese të këqija nga aspekti fetar/mysliman) Mendjemadhësia

ricky_ch

*************
Anëtar
Feb 16, 2015
Postime
732
Pikët
63
Njeriu nuk është qenie perfekte, bën shumë gabime andaj secili prej nesh
është i thirrur në tolerancë maksimale. Herët a vonë gjithë i shohim gabimet,
por jo gjithëkujt i mbetet kohë t'i përmirësojë përveç se të lutet për mëshirë.
Asnjëri nga ne, duke futur këtu edhe hoxhën nuk është kompetent
t'i tregojë dikujt ku e ka vendin, e sidomos një mendjemadhi që dikush e konsideron
sëmundje, duhet edhe më tepër tolerancë.
Pra, secili nga ne duhet pikë së pari të merret me veten, e ta pastrojë oborrin e vet,
nga se secili nga ne jep përgjegjësi vetëm për veprat e veta, si në këtë edhe në
atë Dynja. Gjithashtu duhet t'i humbim komplekset dhe të jemi më "cool" në gabimet
e të tjerëve, përveç rastit se ke pasoja të rrezikshme nga personi dhe atëherë detyrohesh
të ndërmarrësh diçka...
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
16,197
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Mendjemadhi është më i keq se "plehu"

MENDJA E MADHE
Ja një anekdotë për mendjemadh/in-en

Mendjemadhi është më i keq se "plehu"

MENDJA E MADHE

Në një kuvend të burrave, hyri me pakë vonesë edhe Shaban Hoxha i Isniqit. Ishte vonuar pak dhe, natyrisht, plakun e mençur e pret kuvendi.

Mirëpo, një mendjemadh i Strellcit, me mustaqe të holla si bishti i miut, që ja kishte mbushur mendjen vetes se e ka vendin në kuvend të burrave, i hidhëruar pse kuvendi po e respektonte Shabanin, mezi priste që t’ia thoshte ndonjë fjalë.

Shaban Hoxha u rahatue në kullë. Ia sollën edhe kafen. Njëri prej pleqve në kuvend tha:
- Fol diçka Shaban Hoxha!

Ende pa e çelur gojën Shabani, ai mendjemadhi ia priti:
- Çka ka me fol Shaban plehu që vonohet në kuvend të burrave?

Të gjithë u prekën. Ai plaku që i tha Shabanit më parë “fol diçka”, u zu ngushtë, por foli:
- Mos u hidhëro lum Shabani, se është martue rishtas dhe e ka pak veten n’qejf?
- Jo -
tha Shaban Hoxha, - nuk hidhërohem. Plehut ia sheh hajrin dikush, se plehu e rrit bimën, e mendjes së madhe, pasha zotin, kush mbi dhe hajrin deri sot s’ia ka pa!
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
40,683
Pikët
113
Vendndodhja
?
Problemi i fese eshte propaganda ne emer te saj , ne pergjithesi . LooL

Po per k’te ves c’fare thote ?
 

ricky_ch

*************
Anëtar
Feb 16, 2015
Postime
732
Pikët
63
Problemi i fese eshte propaganda ne emer te saj , ne pergjithesi . LooL

Po per k’te ves c’fare thote ?
E din ti se propaganda është temeli i biznesit. Thonë: reklama e shet mallin!
Me propaganda Zukerbergu u bë miliarder.
Unë them se duhet t'ia marrim pasi që qenka diçka e keqe, a po?

Në anën tjetër, varet se çfarë kupton ti me propagandë.
Ke ndonje shembull konkret se çfarë të pengon?
Në fenë muslimane lejohet vetëm të thuhet e vërteta me kusht
që mos të teprohet. Çdo gjë që teprohet është haram.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
8,873
Pikët
113
Diçka të keqe që kam vënë re , është marrja e zakoneve dhe traditave arabe si norma dhe rregulla fetare...
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
40,683
Pikët
113
Vendndodhja
?
E din ti se propaganda është temeli i biznesit. Thonë: reklama e shet mallin!
Me propaganda Zukerbergu u bë miliarder.
Unë them se duhet t'ia marrim pasi që qenka diçka e keqe, a po?

Në anën tjetër, varet se çfarë kupton ti me propagandë.
Ke ndonje shembull konkret se çfarë të pengon?
Në fenë muslimane lejohet vetëm të thuhet e vërteta me kusht
që mos të teprohet. Çdo gjë që teprohet është haram.
Paske ngaterruar thelbin e Fjales propagande ?, e cila Eshte e kunderta e kesaj qe thuan ti .

Kur ta mesosh Hajde dhe na e sqaro perseri. ?
 

ricky_ch

*************
Anëtar
Feb 16, 2015
Postime
732
Pikët
63
Paske ngaterruar thelbin e Fjales propagande ?, e cila Eshte e kunderta e kesaj qe thuan ti .

Kur ta mesosh Hajde dhe na e sqaro perseri. ?
Pse s'na jep ti një definicion të saj që të mësojmë diçka nga ti.

 
Top