• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

( Si shpjegohen disa vese të këqija nga aspekti fetar/mysliman) Mendjemadhësia

shoku_tanku

I am the chosen one
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
27,790
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Po, s'thotë kot fjala e urtë: "Mjer ai djalë që s'ia kalon babait, mjer ai çirak që s'ia kalon ustait"!
E kam përdorur shpesh këtë thënie sa kam punuarme të rinjtë, nëpër organizime të ndryshme kulturore dhe në fund, pasi përmendja këtë fjalë, shtoja një fjalë timen: Të gjithë nxënësit ua kalofshin mësueve të vet!
Kjo tregon qe ke punuar pa hile.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
17,354
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Profesor Gi, nje kritike e lehte e ardhur nga nje nxenese e vjeter ne moshe... -paqe-

Titulli, fjalia, paragrafi fillohet me kryefjalen dhe me vone kllapat.
Kllapat jane nenkuptim, ose shtojce, ose force e asaj qe eshte thene me pare.


(Si shpjegohen disa vese të këqija nga aspekti fetar/mysliman) Mendjemadhësia
shumë të faleminderit fjalëxhevahirja e forumit.Vërejtje me vend.

Tash po e shpjegoj pse e kam bërë këtë gabim.
Për shkaqe të forumistëve. Që në fillim t'i orientoj në drejtimin e duhur, sepse ( sidomos në një kohe¨të shkuar - po e sheh si e përdora kllapën për ta bërë sqarimin ) kishte që kapeshin për teme, edhe pse tema ishte argëtuese. Ndaj besoj e ke parë në shumë tema të miat e filloj: (Argëtuese )*** pastaj vazhdoj me titullin e temës.

Në këtë rast titulli kryesor është: Si shpjegohen disa vese të këqija nga aspekti fetar/mysliman,
ndërkaq, si nëntitull: Mendjamdhësia.

E kam pasur ndërmend të fus edhe ca vese të tjera, si: spiunllëku, munafikllëku, komplotizmi, smira, janetllëku, paragjykimi, përgojimi, shpifja ... por hoqa dorë nga kjo se ka njerëz kompleksivë që mund të thonë: po më gjuana mua; po ma qet mua; e ka për mua, ndaj e devijova temën me gjera të tjera.
Edhe disa anëtar sollën postime të mira në këtë temë, si @Ajana87 e ndonjë tjetër ( që për momentin nuk po më kujtohen ).

Përdorimi kllapave në shkrim ka përdorim të kufizuar, por përdorimi i tyre e plotëson më mirë kuptimin e asaj që thuaht në fjali dhe kryesisht përdoren kur duam të sqarojmë diçka që mendohet se është e nevojshme për lexuesin. Fjalitë e tilla, sqaruese, zakonisht quhen fjali të ndërshtëna a të ndërkallura. Këto fjali edhe po u hoqën, kuptimi parësor i asaj që thuhet të fjali nuk zbehet.

p.sh. Kitka, shoku_tanku, Pirati ( miq të mi ) më dhanë një kritikë të lehtë....tash pa kllapa: Kitka, shoku_tanku, Pirati më dhanë një kritikë të lehtë.

Respekt Kitkë.
edhe një herë të faleminderit!
Demkë xhani
 
Last edited:

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
17,354
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Ajana e bacit, bëre mirë që e solle këtë, por... e keqja është se këtë ligjëratë po e ndjekim ne që pak a shumë jemi këtu ( dmth në rrugë të mirë ), dhe fatkeqësisht bash kush duhet ta ndjek këtë ligjëratë as afrohet këtej pari ( je vetëm te kjo temë, por me një fjalë: nuk është në tokë të bukës kërkund ).

Sa i rëndësishëm është istigfari!
 
Top