• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Skandal në Kishën Katolike, priftërinj të akuzuar për abuzime seksuale me të mitur

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
18,065
Pikët
113
Edhe prifterinjte martohen. Madje eshte kusht per ta qe perpara se te behen prifterinj duhet te jene kurorezuar. Kryepeshkopi nuk martohet dhe murgeshat me meshkujt prifterinj qe mbyllen ne monastire po ashtu. Te pakten kjo vlen per kishen ortodokse,ato katolike se di....
Nuk e dija qe Kryepeshkopi ndermjet ortodokseve nuk martohej. Murgjit dhe murgeshat dihet qe nuk martohen. Ndersa te katoliket eshte e ndaluar, asnje nuk martohet.
 

O2

☆✬ ȶօʊƈɦ ʍɛ ɨʄ ʏօʊ ƈǟռ ✬☆
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
23,890
Pikët
113
Kryepeshkopi eshte me i madhi nder prifterinjte,sic eshte Anastasi ne shqiperi. Sbesoj se eshte martuar ai,eshte e ndaluar, madje edhe po te kete qene dikur i martuar nuk mund te bej kerkese per Kryepeshkop me vone....

Ka dhe femra murgesha megjithate abuzimet ndodhin nga meshkujt ne vecanti....
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
32,381
Pikët
113
Kryepeshkopi eshte me i madhi nder prifterinjte,sic eshte Anastasi ne shqiperi. Sbesoj se eshte martuar ai,eshte e ndaluar, madje edhe po te kete qene dikur i martuar nuk mund te bej kerkese per Kryepeshkop me vone....

Ka dhe femra murgesha megjithate abuzimet ndodhin nga meshkujt ne vecanti....
Normal se eshte e pa mundur me qendru pa u …
 

Oqeani

V.I.P
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,548
Pikët
113
Vendndodhja
Nën hijen qiellore
Kryepeshkopi eshte me i madhi nder prifterinjte,sic eshte Anastasi ne shqiperi. Sbesoj se eshte martuar ai,eshte e ndaluar, madje edhe po te kete qene dikur i martuar nuk mund te bej kerkese per Kryepeshkop me vone....

Ka dhe femra murgesha megjithate abuzimet ndodhin nga meshkujt ne vecanti....
Athua femerat qenkan engjuj qe nuk "fluturojnë"!
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
32,381
Pikët
113
Pse eshte e pa mundur per meshkujt murgj,ndersa qenka e mundur per femrat murgesha?
Pse a po menron qe murgeshat nuk … a nuk marrin gojore etj etj ahahhahahha mos u ben naive 🤣
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
60,445
Pikët
113
Me 7 tetor Kisha katolike kremton festën e Zojës Rruzare.

Papa Françesku kërkon qё gjate këtij muaji tetor tё lutet Urata e Rruzarёs Shenjte çdo ditë.


Nën mbrojtjen tënde.......

o Virgjëra e lume dhe e bekuar,
na shpëto përherë
prej të gjithë rreziqesh.

Amen.

Burimi.....


https://www.vaticannews.va/sq/kisha/news/2021-10/7-tetor-kisha-kremton-festen-e-zojes-rruzare.html

FAZITI.....ka hulumtue covjece se sa KOPILA kon qit murgeshat ka trojet???

MOS u lodhni.....padret me flamur jane te virgjer nga natyra.

Tschyss grigjat e perendise.
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
17,758
Pikët
113
Te komuniteti fetar katolik ky është një fenomen i përsëritur dhe me shifra shumfish më të larta se në komunitetet e tjera.

@luleshtrydhe ke ndonjë teori nga ato të tuat?
Cilat jane teorite e mia qe si ditkam une? Lexo ktu re parafillo, komuniteti katolik eshte per ne inekzistent, sepse e ka kthyer besimin e Hyut ne biznes privat, ka sjell doktrina te cilat as i ka pare e as i ka degjuar, megjithate qendrimi fisnik eshte ai i heshtjes dhe respektit dhe lere tjetrin te dale ne tabanin e tij, pra ne llumin e vet 😁
 

E**A**

V.I.P
Banned
Anëtar
Jan 7, 2014
Postime
7,831
Pikët
113
Vendndodhja
Tiranë
Cilat jane teorite e mia qe si ditkam une? komuniteti katolik eshte per ne inekzistent, sepse e ka kthyer besimin e Hyut ne biznes privat, ka sjell doktrina te cilat as i ka pare e as i ka degjuar, megjithate qendrimi fisnik eshte ai i heshtjes dhe respektit dhe lere tjetrin te dale ne tabanin e tij, pra ne llumin e vet 😁
-qesh--qesh--qesh-
 

Solon12

Mateu 8:8
Anëtar
Jun 1, 2020
Postime
271
Pikët
43
Kjo nuk eshte nje gje unik me kishen Katolik, cdo fe e ka skandalet e saj (Protestantet, Ortodokset, Muslimanet) vetem qe skandalet me Katoliket perhap nga media perendimor.
 

Fshatari

Jam me Kosovën por s'jam kundër Amerikës !
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
11,629
Pikët
113
Peshkopët francezë pranojnë përgjegjësinë e Kishës Katolike për abuzimin e fëmijëve

kishat.jpg


Peshkopët francezë kanë pranuar se Kisha Katolike mban “përgjegjësi institucionale” për mijëra rastet e abuzimit të fëmijëve të dokumentuara në raport.

Konferenca Episkopale në mbledhjen e saj vjetore pranoi gjithashtu se Kisha ishte fajtore për lejimin sistematik të abuzimit, tha Presidenti i konferencës, Eric de Moulins-Beaufort një muaj pasi raporti detajoi abuzimin e 216,000 të miturve gjatë shtatë dekadave, raporton dw.

“Kjo përgjegjësi nënkupton një detyrë për të siguruar drejtësi dhe dëmshpërblim”, tha kryepeshkopi pas votimit të peshkopit.
Më 5 tetor, një komision i pavarur që hetonte abuzimet midis viteve 1950 dhe 2020 i quajti ato një “fenomen masiv” që ishte mbuluar me “velin e heshtjes” për dekada.

Një raport prej gati 2500 faqesh zbuloi se “shumica dërrmuese” e viktimave ishin djem nga një sërë prejardhjesh sociale.

Viktimat e abuzimit dhe autorët e raportit u bënë thirrje peshkopëve të pranojnë se, përveç fajit të sulmuesve individualë, fajtore ishte vetë kisha si institucion. Viktimat e abuzimit u ftuan të merrnin pjesë në takim, por shumë nuk pranuan, duke dënuar vendimin për ta bërë skandalin e abuzimit seksual vetëm një nga disa tema, jo të vetmen çështje në rend dite. /Telegrafi/
_________________
 
Top