• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Skulpturat më të mrekullueshme në botë

En-nisa

First
Anëtar
May 8, 2020
Postime
6,210
Pikët
113
Vendndodhja
Shqipëri
Meqe keni hapur kete tem , po krenohem dhe un pak me babain tim , fatkeqesisht nuk jeton me por per ata qe e njohen i la mbresa arti i skulpturave qe bente 😊😊 dhe pse ka dy vjet qe nuk jeton me besoj se deri ne momentin qe sdo mar me frym do jem krenar per te 😊
Të rrosh e ta kujtosh,i përjetshëm i qoftë kujtimi!
 

gladiola

V.I.P
Anëtar
Aug 13, 2010
Postime
2,663
Pikët
113
Vendndodhja
Shqiperi...KorcePuthja

“Puthja” është një skulpturë e mermertë e vitit 1889 nga skulptori francez, Auguste Rodin (1849 – 1917). Kjo skulpturë ka një histori të veçantë, përshkruan fisniken italiane të shekullit XIII të pavdekshme në ferrin e Dantes, e cila dashurohet me vëllain e të shoqit Xhovani Malatesta, Paolon. Duke rënë në dashuri si Gjinevra me Lançelotin, çifti zbulohet dhe vritet nga burri i Françeskës. Në skulpturë, shihet libri në duart e Paolos. Buzët e dashnorëve nuk preken në skulpturë, duke dhënë idene e diçkaje që u ndërpre dhe ata u vranë me buzë që akoma s’ishin prekur. Kur kritikët panë për herë të parë skulpturën në vitin 1887, sugjëruan ndonjë titull më pak të përgjithshëm sesa “Puthja
 

gladiola

V.I.P
Anëtar
Aug 13, 2010
Postime
2,663
Pikët
113
Vendndodhja
Shqiperi...KorceZonja Drejtësi

Skulptura e zonjës drejtësi është një nga skulpturat më të njohura në gjithë botën. Kjo statujë nuk i atribuohet ndonjë artisti në veçanti, por në fakt stolis kaq shumë dyer gjykatash në botë, saqë është bërë një ndër më të famshmet e më populloret. Kjo skulpturë ka shumë emra, duke përfshirë këtu Peshoren e Drejtësisë ose Drejtësinë e Verbër, por më së shumti njihet si Zonja Drejtësi. Statuja daton që prej Romës e Greqisë së lashtë, si perëndia e ligjit dhe drejtësisë.
 
Top