• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Te gjithe jemi per cmendine.

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
513
Pikët
63
Cfare eshte Cmenduria ?

Shume flasin por realisht asnje se di se cfare eshte ky problem psikik qe prek njerzit. Nuk e di as krijuesi i temes besoj, i cili duke mos ditur kuptimin zbavitet duke gjetur te cmendur ne forum. Edhe pse shume dyshojne per cmendurine e vet per fat te mire skemi asnje te cmendur ketu.

Koshienca kolektive te con drejte Cmendurise. Cfare eshte Cmenduria?

Koshienca kolektive perbehet nga rryma shume te forta dhe kjo eshte pjesa me e rrezikshme sepse ne vetvete ka shume aktivitete te bera me imagjinate te cilat jane ne vetvete perverse kur justifikojne padrejtesine. Rrymat e koshiences kolektive jane aq te forta sa timoni I drejtimit te njeriut te thjeshte ( NOUS ose inteligjence ) rrembehet nga kjo rryme e cila e zhvendos jo me sipas qellimit te vet njeriut por sipas qellimit te kolektivit apo grupit te njerzve. Ne momentin qe njeriu e kupton kete rryme qe e ka rrembyer dhe po e terheq fillon te behet me pasiv ne koshiencen kolektive duke marre drejtimin e vetes. Por nderkohe qe behesh koshient dhe kupton qe kjo rryme e koshiences kolektive brenda teje ka krijuar probleme te shtyn te reagosh dhe te rebelohesh ( Por pasi jane krijuar problemet eshte shume vone ) pikerisht ne kete moment Cmendesh.

I Cmendur eshte ai njeri I cili eshte rrembyer nga rryma e Koshiences kolektive dhe ne nje pike rebelohet ndaj kolektivit.

Shembull : Eshte njesoj si nje ushtar ne vijen e pare te frontit gjate luftimit ngre flamurin dhe thote “Paqe”. Sipas koshiences kolektive nuk eshte momenti te kerkosh paqe nderkohe qe je ne vijen e pare te luftes me siguri je I cmendur. Duhet ta kuptoje me pare qe te shpetoje nga cmenduria. Erdhe deri ketu, mbarove shkollen u perfshive ne ngjarjet politike, u rekrutove ne ushtri, u stervite per te vrare, nise te luftoje per nje ideal dhe pikerisht ne kulmin e aktivitetit nderon mendje, me siguri ti je I cmendur. Nese ben pacifistin pikerisht tani me siguri do perfundosh ne cmendine.

Paranoja ka formen e cemendurise. Paranoja nuk eshte imagjinate e cila gabimisht gjate drejtimit shkon keq duke krijuar probleme. Paranoja eshte nje perdorim I keq I imagjinates.

Paranoja kthehet ne cmenduri pasi njeriu le imagjinaten e tij te rrembehet nga koshienca kolektive e cila e thith kete energji imagjinative dhe pikerisht ne momentin qe e gjithe imagjinata jote me te gjithe fuqine e saj dhe me gjithe energjine e saj I eshte bashkuar kesaj rryme nderpritet beftas ne menyre te menjehershme nga vete njeriu. Kjo shkeputje e menjehershme e imagjinates nga koshienca kolektive formon nje situate kaotike, humbese, te trembur, te terrorizuar dhe imagjinata e shkateruar dhe e demtuar nga Koshienca kolektive dhe pa nje drejtim te duhur nga drejtuesi NOUS shkon ne drejtimin e gabuar duke demtuar rende njeriun deri ne cmenduri. Per paranojakun e cmendur, imagjinata eshte nje aftesi e temershme. Paranoja nuk kalon ne cmenduri nese ka nje drejtues sic eshte NOUS ose inteligjenca. Nese njeriu ka konceptin e intelektit si dicka hyjnore qe drejton jeten e tij duke qene aktiv dhe prezent ne cdo situate nuk mundet te gaboje. Problemi eshte se njerzit nuk e kuptojne nuk jane te ndergjegjshem per fuqine e intelektit. Njerzit nuk kuptojne dhe nuk jane te vetedijshem qe te gjitha gjerat e bukura te jetes jane falas, jane gratis, si psh perendimi, natyra, dielli, etj etj.
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
513
Pikët
63
Nuk besoj se do kete ndonje te cmendur te lexoje te gjithe shpjegimin e mesiperm qe sapo bera :p

Cmenduria tek njerzit eshte dicka e zakonshme dhe e pranishme ne shume situata, keto jane forma te lehta te cmendurise psh kemi cmendurine politike ku kontraditat midis paranojes dhe kritikes shprehen hapur por kjo lloj cmendurie nuk le shenja afatgjata ne psikiken e njeriut. Ka dhe nje cmenduri qe prek foumet, quhet vemnduria e te pasurit te drejte ku shume njerez cmenden pikerisht se anetaret e tjere nuk pershtaten me mendimin e tij. Por jane gjera pa zarar kaojne lehte mbas gjysem ore vuajtje personale.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Anëtar
Sep 24, 2013
Postime
7,355
Pikët
113
Nuk besoj se do kete ndonje te cmendur te lexoje te gjithe shpjegimin e mesiperm qe sapo bera :p

Cmenduria tek njerzit eshte dicka e zakonshme dhe e pranishme ne shume situata, keto jane forma te lehta te cmendurise psh kemi cmendurine politike ku kontraditat midis paranojes dhe kritikes shprehen hapur por kjo lloj cmendurie nuk le shenja afatgjata ne psikiken e njeriut. Ka dhe nje cmenduri qe prek foumet, quhet vemnduria e te pasurit te drejte ku shume njerez cmenden pikerisht se anetaret e tjere nuk pershtaten me mendimin e tij. Por jane gjera pa zarar kaojne lehte mbas gjysem ore vuajtje personale.
Prap nuk mesove te jesh instiktiv?

Ulu aty ne nje cep e meso.
 

Lea

E dashuruar kok e kemb mbas nje engjelli ❤
Anëtar
Sep 4, 2017
Postime
13,402
Pikët
113
Vendndodhja
Ku zemra e saj rreh💖💖
Po ky cili anetar eshte?
Thirsty loool, ca fitova apo sishte me te fitume lol

ps: Cmenduria ime , edhe mbasi im shoq mbyll dyert edhe dritaret do cohem perher mbrapa ti kontrolloj nje nga nje sidomos valvulen e gazit alarmin i jap nje sy kamerave jasht, e me pas fle !
 
Last edited:
Top