• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Tekste të këngëve të Veriut

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Pikët
0
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Këngë për Ymer Prizreni

O Ymer Prizreni,një trim shqiptar,
Sylejmani ni komandar,
I tubuan tre mij’ luftarë,
Tanë malsorë,n’plisa t’bardhë,

N’qafë t’Morinës kokan dalë,
Sylejmani majti fjalë:
- Ngoni ju vllazën shqiptarë,
Do t’i dalim turkut përballë;

Se Dervish Pasha n’Gjakovë a ardhë,
Për m’i zanë krent,m’i vjerr’,
Për m’i zanë krent,m’i vjerr’vet
Me coptue kët ven t’shkretë.

- Efeni,çka me ba,
A ban turkut pushkë m’i ra?
Myderrizi kish pas thanë:
- Kur asht fjala thojke për vatan,

Kur asht fjala o për vatan,
Jo veç turkut e atij tjetrit,
Po ni plum kush ja jep mretit,
Ka me shkue n’lule t’Xhenetit!

Fjalët e hoxhës kur i nguen
Të tanë burrat n’kam u çuen,
Lidhën Besë e pajtuen gjaqe,
- Me ven tonë s’ka pazarllaqe...!

Kur është pytje o mor për atdhe
S’njohim pashë,kral as mbret,
Se Shqipni o kem për vete,
Nuk kem lazëm ore për davlet
Se këtë vend tonin o e sunojmë vet!”
 

Rina

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
1,585
Pikët
0
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Këngë për Isa Boletinin

Ministrit të Londrës shku’n e i thanë:
- Isa Boletini vet ka ardhë!
O man allti e man k’sul t’bardhë!
- Duhet t’prit o si asht’ zakoni,
Veç kujdes t’ma kontrolloni!
Ju gjeneralë o t’ma shoqnoni!
Hyni Isai me kokën naltë,
Palë e xhamadanit i rrin hap’t.
O si shqiponja, o mor me dy krahë:
- Më kan thon o se je trim mali
As kërkush armët s’ti nali!
Veç n’Evropë unë do t’jem ma i pari!
- Mos besofsh more ta kallxoj
Se nant’ plumbat i mbaj në gojë
Ismail Qemali o vet ma dor’zoi!
Sa për rregulla i zbatova,
Veç alltinë unë s’e dorzova
Gjithë jetën prej brezit s’e l’shova!
Lordi plak mbeti pa mend.
Asnji fjal se foli, por bon me shenjë:
- O ulu mor shqiptar të bojmë’ kuvend!
- Unë kalova detin o ktu’ me ardhë
Më ka çu’ populli shqiptar.
O veç kralive me ua thonë dy fjalë.
Nuk kam ardhë ktu’ mor zotni
Në pallat të Londrës me u vra me ty!
Veç me thonë more se ka Shqipni.
Kush t’ka thonë se nuk ka Shqipni,
S’ndëgjon me vesh as s’shef me sy.
E koritë o vehten e tij.
Se Shqipnia asht’ ai dhe
Ku ka lindë ai Skenderbe
Portës naltë more i ka vu re!
Flm per tekstin e kesaj kenge qe e solle, se me pelqen jashtezakonisht shume kjo kange.

http://www.youtube.com/watch?v=5peP1mCgV8Q
 

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Pikët
0
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

S.p.s e nderuar Rina

Këngë për Mic Sokolin

Mic Sokoli n'dy tagana
rruga e mar i ka than nana
rruga e mbarë biri jemi i ri
të luftosh bir për Shqipni
Birë luftofsh o për këtë Shqipni
n'koft nevoja nana vij o me ty'e
vij e baj or dekën me ty
veç mos me lanë turkun k'tu me hi
Mic Sokoli ni fjal po e flet
po i thot nanes ti mir mbeç
Hajd bre nanë o mos ki derte
Une turqve u dal vete.
Pa u farru o Shqipëria krejt
nuk hyn këtu as krajl as mbret
 

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Pikët
0
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Këngë për Haxhi Zekën

N’grykë të Pejës, more,u dhez rrfeja
Shqiptarisë,more, ju forcue beteja.
N’kam na u çue,o vëllazën, Haxhi Zeka,
Nisi fjalë, more,shqiptarëve po u man:
- Ngoni knena,o vllazën shqiptarë,
O ju krerë e bajraktar.
N’këtë vend juve o që keni ardhë ,
N’këtë vend juve o që u kam thirrë;
Fjalë me dhanun,Besë me lidhë.
Për me lidh-o ni Besë të Zotit,
M’i dal n’ball,more,o armikut t’sodit
si n’kohën e Gjergj Kastriotit.
Na këtij vendi duhet m’i dalë zot;
Te dy syt,Haxhis ju mbushën me lot.
Po ban be për të madhin Zot.
S’ja lëshojm kujtë pa u banën tokë.
Atëherë Isa koka çue n’kam:
- Ngo mor Zekë,unë çka po t’tham,
I madh e i vogël,tanë n’kam m’u çue,
Për tokë tonë kena me liftue,
Me derdh’ gjakun,more, bash si prrue!
Kem m’u kallë tanë,more,si cigare,
s’kem me lanë anmik n’tokë shqiptare!
Fort u gzue,more,trimi Haxhi Zekë
Nxuerr alltin,more,poj qetë përpjetë:
- Këtu koftë lidhë,more vllazën,Besa-Besa.
E na u nisën trimat,more,çeta-çeta,
shkon t’u pri,more,trim-o Haxhi Zeka.
Haxhi Zeka o një zog shqiptari
O për Shqipëri o gjithmonë n’luftë ma i pari ehe.
 

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Pikët
0
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Po ndonje keng dashurie ka andej nga Veriu.
Dasma behen andej apo jo?! Femijet nga gryka e pushkes i nxjerrin andej?!
Po si nuk kemi këngë dashuri neve kemi edhe këngë erotike foklorike shqiptare por ato i këndojmë mbasi dehen dasmorët i nderuar peshkaqeni33
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
9,408
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Po si nuk kemi këngë dashuri neve kemi edhe këngë erotike foklorike shqiptare por ato i këndojmë mbasi dehen dasmorët i nderuar peshkaqeni33
Nuk e ve ne dyshim Ymer.
Bile jam i sigurt qe ka dhe te bukura bile, por nderhyra me qellim qe te na postoni dhe ndonje kenge Dashurie. Se ne jemi popull i emancipuar, nuk jemi popull i eger. Ne i kendojme edhe dashurise. Bile me shume dashurise.
 

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Pikët
0
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Kenga e Salih Shabanit

O a ka djale qe m'a le Bajramin?
Me ma ndal Salih Shabanin,
E ka vra Spirro Kaptanin!
Ai Salihi ish kane shqiptare azgan,
pushken ne dore , ma ka marre.
E ka marre manxerren e mbretit,
niqin fysheke i murr prej mymleqetit,
O prite po zaka o ne Qafe t'Baqevcit.

O ne Baqevc o ai priten e ka zane,
Hej Spirro e Filja asajde po shkojne ,
ai Salihi perpara u ka dale.
Ku mje Spirre bre dushman po m'ja bane,
ku m'je Spirre bire more kryqali.
Rrafsh gjithe diten n'diell jam djeg per ty,
buke pa ngrane bre dushman uje pa pije,
ma pru zoti sot me u pjek ne ty,
O ma pru zoti me u pa sy me sy.

O ma pru zoti , o mu pa sy me sy,
mi ke pre nentedhjete shqiptare vllazni
Mi ke pre Spirre nentedhjete e nante.
Ateher Spirra ne ate vend be po i bane,
Pasha kryqin o ne viligdane,
pasha kishat Salih ka i kam,
se jam le o n'Kabash nuk jam kane.
Mos rrej Spirre, Salihi po i thete,
me sy te mij t'kam pa une e vete.
N'tesha e n'gradada ishe kane veshe,
ne kambe e n'dore ishe kane pervjele.
Vrajshe vllazen sikur me kane skjepe.
Si kasapi hajt more ne Shen Gjergje.
O s'te vike shtiro ne gjak tyne me shkele.

O s'te vike shtire ne gjake tyne me shkele,
m'a dredhojke djali ate manxerre.
E dredhojke more zjarr po i jepe.
Spirren e Filen te dyte o i la te vdekte.
E me pa mor Salihi q'po bane,
thike perpjete mor bjeshkes po shkone,
kange malsorqe shqiptari po kenone.
Krejt Dellovcit habere po i qone.
Njerez pa faje ne qafe mos me marre
Spirren e Filen te dyte o i lash te vrane.
Se ne Shqipni Salihi o dale ;
O lumi ai babe per djale qe ka lane.

http://www.youtube.com/watch?v=2e0-5UKhqSo
 

Brari

Super Anëtar
Anëtar
Jan 21, 2012
Postime
3,557
Pikët
38
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

mir eshte me ja vu daten se kur ka dal nje kang e popullit..
afersisht kuptohet sepse dat e sakte eshte e veshtire..
pse duhet data..
sepse kuptohet a eshte keng e sapo dal nga rapsodi kur ka ndodh nje ngjarje apo e krijuar me vone..
kur eshte e dal fill mbas ngjarjes athere kenga ka dhe vler historike sepse eshte si dokument gjithashtu..
kur kenga ka dal vone ose shum von athere ato cka prallis rapsodi jan ne pergjithsi pallavra per nga vlera historike dhe kur ka pallaver brenda nje keng ska as vlera..

psh.. cohet partia dhe per arsye te saja i jep porosi shkrimtaro artisto komitet parti lidhje shkrimtareve se.. me rastin e x y na duhen ca piktura ca drama ca skulptura e ca kenge..
dhe cohen artistet e ja fillojn aktivitetit..
vjen nje kontrollor nga lart e i shikon me dylbin e komitet qendrorit dhe u jep leje qarkullimin ketyre krijimeve.. dhe mileti edukohen e bombardohen me keto lloj pallavrash dhe mbas nje kohe kujtojn te gjith se ashtu sikurse e tregon piktura ishte filani..
ashtu si e pershkruan kiq blushi ne film ishte filani.. ashtu sic e paraqet ne sken filan artist filan figure ashtu dhe ka qënur e ashtu sic e kendon rapsodi apo grupi lab i lapardhase ka qen x figur apo y ngjarje.. apo ashtu si thote ne liber historian paskali apo shkrimtar sylejmani ka qen fistek filani..

mirpo nuku jan ashtu gjerat..

nje shembull..

rapsodi fill mbas marrinave te azem bejto muto galices kendoj keshtu..

azem bejt azem galica..
ta pau sherrin tan drenica..

sherr- dmth reprezalje qe ushtria serbe u ka ba popullates se pambrojtur te drenices ne x kohe..

kjo eshte kenga e sakte dhe mendimi i sakte i popullit ne ato dite..

tjerat pastaj mbas 50 a 80 vjetesh cfar thuhen jan pallavra..

ose ja si e percakton plaku drenicak pordhamanine e envero marksisto qose demaqoistave rognero mutavistave me te ashtuquajturen uck..

ai thot keshtu.. dhe sja luan topi sot as mot edhe se nje industri mashtrimi eshte ven ne funksion per ta bojatisur ndryshe..

qeni keq qe ta sjell ukun ne torishte..

uku-ujqerit..
torishte-vatha ose nje livadh i rrethuar me purteka ku mbahet bagetia..

me bukur ska si thuhet..

pra lun ko.qesh me popull.. te vet (ky eshte kulmi) dikush ose disa.. e pasojat jan katastrofike qe ska pend ti pershkruaj..

pra qeni i keq jo qe nuk e perzen ukun..ujkun dmth.. jo qe nuk e shqyen.. por e ndjell.. e sjell ukun e tufen e ujqeve mu ne torisht.. pra aty ku nuk e deshiron as bariu as delja e shkrete me kingjat e vegjell.. dhe pasojat dihen.. kasaphane..

ose kur shikoni pikturat me enver duke marshuar maleve me mitraloz ne dore apo me grusht duke goditur hrushovat brenda ne moske apo duke degjuar keng te kohes partis apo filma.. mendoni se jan..te porositura..pra pallavra qe skan brenda asgje te vertete..
e keshtu me radh gjithcka e ketille..

pra kujdes nga kenget e krijimet artitike qe kan dal me porosi nga shpellat e djallezuara te se keqes..

keshtu o milet..

e nashti kur te lexoni kto qe thash.. thirrini kaplloqeve (trunit) e kur lexoni e degjoni keng e romane e filma e piktura qe kan brenda pallavren e porositur..kujdes mo i merrni si te verteta..

..
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
15,465
Pikët
113
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

keshtu o milet..

e nashti kur te lexoni kto qe thash.. thirrini kaplloqeve (trunit) e kur lexoni e degjoni keng e romane e filma e piktura qe kan brenda pallavren e porositur..kujdes mo i merrni si te verteta..
hahaha me kishin munguar shkrimet kaq te vecanta te Brarit..
 

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Pikët
0
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Brari edhe këtu i fute hundët ti,mbas je zagar me të lemë ti se po e nuhat shumë largë historin e popullit tonë.E di unë përse e quan ashtu Azem Bejtën ti sepse ishte kundër "Lartëmadhërisë" ai dhe e shante sa qe e mundur nepër rrugët dhe hanet e Shkodrës ai.Njerëz të sojit dhe të sorollopit tënd ai u a ka prerë veshit për ti dallur populli më mirë hafijet (shpijuat) që i shërbeni kralit të sërbisë Brari....
 

Brari

Super Anëtar
Anëtar
Jan 21, 2012
Postime
3,557
Pikët
38
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

azemi ishte nji hajn e lahper..
po flas per azem galicen..
megjithate naltmadhnija ja mori fmit e grat azemit e ja strehoj e i dha shpi.. katandi pension buk qe(kafsh pune) parmend e napolona flori far e tok per blegtori e bujqesi..

kte beri ahmet zogu..
dhe kur e thot brari.. nuk e lu topi..

ato kanget qe ke sjell o ymer jan pallavra o ymer..
i kan ba rapsodet me urdher partie tash..

mirpo sic e din partia ju msoj me kendue.. e koqet me i harbue.. se kosoven e shpetoj..e cliroj..e shtetoj.. e pamvaresoj.. burri i ksaj zonjes qe ishte sot ne prishtin..

krejt ju tjeret vec kini hanger m.ut tash sa vite..


..

lavdi atij burrit.. baces klinton..


.
 

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Pikët
0
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Ishte urdhër nga kumbara e Lartmadhnisë nga Pashiqi eleminim i komitetit dhe këtë detyre e kreu me lepepeqe Naltmadhnija e tij,kuptohet duke i ndihmuar të tillët sikur se është puna jote Brari....(Për kujtesë se një gjë të tillë e bëri edhe Sali Rama për të mirë të Beligradit duke i burgosur shumë luftëtarë dhe në mesin e tyre edhe Adem Jasharin dhe ju këtë e quani ndihmë dhe me të vërtetë është ndihmë për tej ndihme që ja bëtë Beligradit).Të kuptoj plotësishtë se është punë geni ky punë që bën tij dhe më nuk do të shkruaj se i dotëm të gjitha temat duke u marrë me ndytësira si puna jote...
 

Brari

Super Anëtar
Anëtar
Jan 21, 2012
Postime
3,557
Pikët
38
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

ymer enveristo klos qosisti..

per cilin komitet po flet?
ne se flet per komitetin per mbrotjen e kosoves te kryesum prej Hoxh Kadris ate e ka sabotuar pikerisht hajni azem galic me porosi te hasan prishtines etj.

Sa per Adem Jashar.. ti me shok ty e kini dorzu tek arkani.. me gjith gra e fmi..

Dhe arkani nuk e arrestoj Ademin por e masakroj me gjhith 40 gra e fmi kurse ti ne mynshen i bije ciftelis tuj knu kangen.. o prite o azem galica se po te vjen o adem jashari.. tringi tringi..

more lahper i LPK-se..

.
 

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Pikët
0
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Brari e di ça do ti,e do ndërmjet dy vetullave por jo nga shqiptarët po nga jevgjitë...

Azem Bejtën nuk e donin vetëm shpijunat e shkaut dhe Naltmadhnija e tij me ca argat si puna jote Brari....

Për shpijunat rapsodi e cekë shumë mirë në këngën e Azem Bejtës..

Azem bejta çka paska thanë,
ketë Hafije mu me ma lanë (mendon në njerëzi të llojit tënd Brari)
këtë Hafij me ma lanë mue
ja u dhashë besën veti kam me i prue
pak me pushkë ma shumë me drue....

Dhe shumë prej tyre i kanë pasur veshin e prem nga Azemi për të mundur me i dallu populli se janë argati i dreqit ata si puna jote Brari...
 

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Pikët
0
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Këngë për Dedë Gjon Lulin

Krisi pushka disa topa
Sa me vrap na u mblodh ordia
Me e njoftë zuni gjithë Evropa
Trima t’fortë paska Shqipnia.
Dedë Gjon Luli shkroi nji letër
Valisë s’Shkodrës ia ka çue:
“Se Shqipnia nuk don tjetër,
Veç don vendin me sundue.”
Ded Gjon Luli ban kërdinë
po ban luftë me shumë ushtri
po nij mbret po ni kralija
Kur lufton Deda dhe Malsia.
 

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Pikët
0
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Këngë për Sef Kosharen

Hej Sefë Kosharja i pari i fisit
O hije t’paska o maja e plisit!
- Hije m’ka o shok’t e mij
Kam dhanë jetën o për liri-e!
Kam dhanë jetën o për liri
Jam shqipar kosovali!
S’na ka le nana prej barkut!
O na ka qitë pushka prej çarkut!
Hej amanet-o për me m’varrue
Ngat njaj lisi, për me shikjue.
T’i shoh fushat o tuj jeshilue
T’shoh flamurin o tuj flakrue!
Du’ manxerrin për t’qitë te varri
T’ja ngjesh hasmit n’lule t’ballit!
Du’ manxerrin me gjithë fishekë
Oh se s’kam vdekë e s’kam me vdek-o!
Hej mal me gjak asht’ ba Kosova!
O luftë po ban o Sefë Kosharja!
Po ban luftë e po ban kërdi,
Gjëmojnë malet o duen liri.
Nuk jeton shqipja pa bij
Nuk gjallnon ajo pa liri.
Nuk duron shqipja robëri
O jam shqiptar dua Shqipëri o hej
 

Rina

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
1,585
Pikët
0
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

http://www.youtube.com/watch?v=jqzfdmRzgqg

Kthimi i Skenderbeut

500 vjet e priti
Kosova e ngratë
t'i kthehej Heroi
nga udha e gjatë.

Fjalën peng pat lënë
dhe besën e burrit
"në Kosovë do t'kthehem
Ditën e Flamurit".

Ky Nëntor lirie
e stolisë Atdheun
në shesh të Prishtinës
e sjellë Skënderbeun.

Me shpatën në dore
e sjell me fitore
heroin e kombit
në tokën Arbënore.

Hej Kosovë, fron i Zotit
përkrenarja e Kastriotit
je kunorë e lavdisë
zemra e Shqiptarisë.

Kuq e Zi Kosova
vjen në këtë Nëntor
nga Kruja i erdhi
sikur një Shënjtor

Burri i Shqipnisë
vet ejlli i Zotit
Mbreti i kësaj toke
zogu i Kastriotit

Heroi i kombit
trimi Skënderbe
Ditën e Flamurit
vjen prapë në Atdhe

Toka e Kosovës
mbjellë me përmendore
ia jep bekimin
e nanës Arbënore

Hej Kosovë, fron i Zotit
Përkrenarja e Kastriotit
je kunorë e lavdisë
Zemra e Shqiptarisë.


www.teksteshqip.com
 

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Pikët
0
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Këngë për Ismajl Qemalin

Ç'po kuvendin dy zogjë mali,
historin e një shqiptari,
o historin e një shqiptari,
trimërit e Ismajl Qemalit.
O patriot i biri i Adheut
ish stërnipi i Skenderbeut.
O na shkoj jeta tu luftue,
me pushkën ndor dhe penë tu shkrue.
Idealist ish me ta mësuesi,
patriot Luigj Gurakuqi.
O patriotet po i thërrët Vlora,
Isa Begun nga Kosova.
O me këts trima luftoj Ismajli
këtë të drejtë që na fali.
O na dha drejta dituri
për Flamurin Kuq e Zi-je.
O për Flamurin Kuq e Zi-je,
na jepe forcë na jep dashnije.
Rrofshë për jetë moj Shqipëri-je
o fitimtar le të valoj gjithnjë-je.
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,956
Pikët
0
Përgjigje e: Tekste të këngëve të Veriut

Potpuri këngësh – Grupi i Shkodrës, 1988

Sa kan' krushqit që s'po dalin
sillen e s'po dalin'o
Kafe bam', kafe u dhamë
sillen e s'po dalin'o

Ishte e fort' rakia mbramë
edhe krushqit na i ka zanë
I ka ba dam o krushkut t'parë
nuk po gjen derën me dalë

Daja i dhandrit asht' randue
nuk po mundet n'kamb' me u çue
T'gjith' sa jena, jem' shtrëngue
nuse të bukur për me u prue

- Cila jem, cila ma mir'
me xhublet' a me çakçir'
- Shih sa mir' po duket vet'
se jam veshur me xhublet'

- Kush i ka okët e burrënis'
kush ia luejti shqim alltis'
- Kush e ka synin filxhan
n'daç për pushk', n'daç për nishan

- Kush përgjigjet për konakut
si t'ia gjej' ngjyrën mustakut
- Pa syçeltën si zambaku
s'mbahet shpia, as konaku

- Ta mbush vet' se e kam ma mirë
- Për me e pi do bash sehirë
Me çakçir' e me xhubleta
krah për krah na kërkon jeta
http://www.youtube.com/watch?v=tZIHgVeTCHU
 
Top