• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Tezat dhe zbulimet e reja për Ilirët! Qytetërimi ilir ka ekzistuar para qytetërimit Grek dhe Romak-Neritan Ceka

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,874
Pikët
113
Pse ne teme me Iliret citohen mitologji dhe karaktere mitologjike qe me gjitha gjasa asnjeher nuk kan egzistu ne realitet dhe kane qene pjelle e imagjinates se Homerit.

Dhe nuk citohen arkeolog Shqiptar si Frano Prendi e disa tjere ne lidhje me kulturen BULLSHIT<<<<<Proto-Ilire si p.sh Glasinac-Mat dhe Kulturen e Trebenishtes etj etj.>> BULLSHIT
Sepse:

1634164962740.png
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,874
Pikët
113
A deshe shpaten e Dardanit, shpaten te dhash e pra 😅 (copeza kuptohet, se nuk do sjell rituale magjistricesh 🙃
Kjo qe ke ti eshte nje fragment. Une desha librin, ti ke ca gjera te parendesishme ne libra te te tjereve.
A thua me ritual magjistricash bleu tere pasurine dhe e dha me interes? Ky ka qene bankieri i pare jo?

Kata qe thua ti i kane krahet ne mur, krahet si gjymtyre apo si flatra? Na trego pak c'eshte kjo se nuk e kam degjuar me pare kete murosje.
 
Last edited:

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
18,647
Pikët
113
Kjo qe ke ti eshte nje fragment. Une desha librin, ti ke ca gjera te parendesishme ne libra te te tjereve.
A thua me ritual magjistricash bleu tere pasurine dhe e dha me interes? Ky ka qene bankieri i pare jo?

Kata qe thua ti i kane krahet ne mur, krahet si gjymtyre apo si flatra? Na trego pak c'eshte kjo se nuk e kam degjuar me pare kete murosje.
Te kane genjyer pra, Dardani dinte vetem disa rituale magjish qe i ka mesuar ne Egjipt dhe varet se cfare kupton me "liber". Une eca ne valen tende dhe mendova se ti dije vertet dicka me shume ndaj te lashe te shpreheshe :) Nuk ka nje liber ne fakt si ky qe emertojme ne, ne ditet e sotme. Liber ishte "shpata" e Dardanit dhe eshte rituali magjik me i rendesishme i cili mori emrtimin mbas emrit te tij. Quhet "shpata" rituali sepse godet si nje shpate ne shpirt. Eshte formule magjike per ta bere dike te bjere ne dashuri. Rituali fillon me nje gur manjetik ne te cilin gdhendet Aferdita dhe Psyche, gjithashtu Eros etj etj se nuk kam ndermend te ta tregoj. Felliqesira te tilla as ketu e as ne tjetren bote nuk kam ndermend t'ia ngarkoj shpirtit tim. Fatkeqesisht i mbetet shpirtit te Dardanit, ndaj per te mos e renduar me , eshte mire te harrohen pergjithmone rituale te tilla dhe mallkuar kushdo qe i ben, i porosit dhe i realizon.
Bye Zet, sonte do te te zer gjumi rehat se e hoqe ket stres besoj :p
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,874
Pikët
113
Ti e ke mbushur memorjen me gjerat me banale qe as i duhen kujt, pervec rabbi-ve tuaj. Nuk me duhen mua ritualet qe i ruani per t'i bere dem te tjereve. Une pyeta per cfare e kishe fjalen kur the se sajen varrosur ne mur. Tek ai mu-R-i ku vene koken dhe kendojne ne Jeruzalem? Se Jeruzalemi eshte ne Goshen/Gaza apo jo?

Demokriti nuk hyri te lexoje librin qe te godase me dashuri zemrat e miletit moj ti. Libri ishte i shkruar he ne 'gjuhen' dardane biles. Nejse, se do fillosh perseri te me dergosh minj e zhuzhake nga interneti. Dhe qe keni marre tere linjat e botes qe kane patur fame e i keni shtuar nden Abrahamin kjo nuk do tefter. Nga linja juaj lindin si lepuri edhe tartabiqja prej kaprollit.
 
Last edited:

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
4,166
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Ju lutemi: nga historia kapercyet ne mitologji...pse ?
Te besosh sot ne shekullin e 21-të në keto perralla do thote se ...ose kemi luajtur menç ose jemi te bindur dhe i besojmi dreçit.
Po te besoja ne tana ato mistere ADAKADABRADA...egjiptiane ...e ne mistere te Lemnosit ku aty ne ate falltore ndoshta avulli i plumbit i ka hyre ne trut e Olimpijes së Filipit...dhe aty u njoftuan...me siguri se ky avull i xehrores ne Ishullin Lemnos ishte si opium...te ne i themi: egjra....qe te bene larje truri.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
8,683
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Jo. Jane dy qytete te ndyshme. Pelioni eshte afer Pelles se Maqedonise. Peliumi eshte ne Apsus/Devoll.
Nuk di perse rrase kete gjetje ketu; por si zakonisht per te kaluar dege me dege. Po me qe e solle, mund te na shpjegosh se si Doret (se e kane klasifikuar Dorian kete mbishkrim) qene greke? Kete as greket vete nuk guxojne ta pranojne!

Per kete shqiperim e kishe llafin?

Ζεῦ καὶ Διώνα, ἦ ἔσσονται παῖδες ἐκ τᾶς γυναικὸς Κεβαλίωι τᾶς νῦν ἔχει κ[α]ὶ ζώσοντι
Zeus dhe Diona, a duhet Kebalios te beje famije me gruan qe ka dhe a d te jetojne ata?

Kjo eshte pyetje dhe jo mallkim. Pse e kane quajtur 'Mbishkrim Mallkimi" (Curse), di gje ti?
Pelium mundet te jete Pilur (Pilun) i sotem ne Devoll?
 
  • Like
Reactions: ZET

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
4,166
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Pse te pyesish dike jetu se ku ndodhet Arkadia e arkadianet ...kur le gishtin dhe shtyp ne google...direkt te del pa u lodhur fare...?
Mos ma ngucni Zet se e kam jaran...
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,874
Pikët
113
Pelium mundet te jete Pilur (Pilun) i sotem ne Devoll?
Duket si nje mundesi e forte, te jete aty ose diku prane, duke pare pozicionimin ne lidhje me liqenin e Prespes. Eshte disi me ne perendim krahasuar me Ohrin. Ja si mendon ti?

1634317982339.png
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
8,683
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Duket si nje mundesi e forte, te jete aty ose diku prane, duke pare pozicionimin ne lidhje me liqenin e Prespes. Eshte disi me ne perendim krahasuar me Ohrin. Ja si mendon ti?

View attachment 116029
Piluri eshte fiks ne vije te drejte me fshatin Tren nga ana perendimore e lumit Devoll,rreze malit te Moraves dhe perballe malit te Thate. Shume afer Prespes se vogel dhe jo larg Prespes se madhe. Prane Pilurit ne Vranisht dhe ne Bicke kane qene dy kala te cilat me kalimin e kohes u zhduken sepse banoret i mernin guret e kalase per te ndertuar shtepite e tyre. Duket e besueshme te jete aty ose diku ne ate.zone Pelioni i antikitetit. Aty prane kemi edhe shpellen e Trajanit,pikerisht ne fshatin Tren i cili emrin duhet ta kete mare nga Trajani.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,874
Pikët
113
Piluri eshte fiks ne vije te drejte me fshatin Tren nga ana perendimore e lumit Devoll,rreze malit te Moraves dhe perballe malit te Thate. Shume afer Prespes se vogel dhe jo larg Prespes se madhe. Prane Pilurit ne Vranisht dhe ne Bicke kane qene dy kala te cilat me kalimin e kohes u zhduken sepse banoret i mernin guret e kalase per te ndertuar shtepite e tyre. Duket e besueshme te jete aty ose diku ne ate.zone Pelioni i antikitetit. Aty prane kemi edhe shpellen e Trajanit,pikerisht ne fshatin Tren i cili emrin duhet ta kete mare nga Trajani.
Historianet e Shqiperise njelloj si Crux ketu mendojne se Pelion=Pelium. Pelioni i Centaureve dhe i Pelejve/Akilejve vendoset ne malin e Athos ne Greqi. Peliumi nga ana tjeter eshte ne Devoll/Aerordacus/Aeas. Tani a kane qene Peliumi dhe Pelioni i njejti zoterim, apo i kane ndryshuar ne kohe, ka shume rendesi.

Duan te thone se Peliumi ka qene kryeqyteti i Dassareteve, dhe kryeqendra e mbretit ILIR. Pirithoi i deboi banoret dhe i dergoi ne Pind (njelloj si Dorainet), qe me ben te dyshoj se origjina e hershme e Pelejve dhe Akilit eshte ne zonen e Devollit (edhe Devolli quhet si Durresi, Diavolo) e Durresit dhe joe ne Thesali.

Nderkohe qe Pelioni eshte qendra e Centaureve, aty ku mesoi Akili nderkohe qe ruhej nga e ema per te mos u marre ne luften e Trojes. me gjase, historia e Pirros qe shkon per te shpetuar ne oborrin e Glaukut te Ilirise, perseritet.
 
Last edited:

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
15,513
Pikët
113
Çfarë është zbuluar së fundmi në Amantia dhe çfarë rëndësie ka ky3 zbulim ?
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,874
Pikët
113
Dëgjova për varrin e një mbreti.... nuk e di
Keshtu thane edhe kur po benin korridorin 8 ne mos gaboj. Zbulime te papara. I mbuluan me dhe qe te jene te 'Papara' vertet.
Nderkohe fqinjet e dine ku jane dhe marrin nje nga nje dhe i shtojne ne kulturen e tyre me 'lokacion i paidentifikuar'.
Shume te zene se po konvertojne fabriken e salces ne Laborator Aeronautik per Programin e Luftes se Yjeve qe do ta financojne me ndihma nga Kina e Turqia.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
15,513
Pikët
113
Keshtu thane edhe kur po benein korridorin 8 ne mos gaboj. Zbulime te papara. I mbuluan me dhe qe te jene te 'Papara' vertet.
Po , e rimbuluan më duket... Në mos gaboj, Ceka e vlerësoi për zbulim të madh
 
Top