• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Tezat dhe zbulimet e reja për Ilirët! Qytetërimi ilir ka ekzistuar para qytetërimit Grek dhe Romak-Neritan Ceka

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,874
Pikët
113
Bukur. Sqaroje edlin per gjetjet ne Amantia me qe lexohen sakte dhe qarte. Se une nuk di gje per kete, keshtu qe do jete totalisht kontributi yt.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
18,019
Pikët
113
Bukur. Sqaroje edlin per gjetjet ne Amantia me qe lexohen sakte dhe qarte. Se une nuk di gje per kete, keshtu qe do jete totalisht kontributi yt.
Po, patjetër. Kanë gjetur një mbishkrim të lashtë që thotë:
"Jom Erkuli shkurt m'thirrin Kuli dhe jom durrsak mer dak."
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
15,513
Pikët
113
Mos u grricni kot...

Ja ç'a thotë Neritani ...

Zbulimet e arkeologut ndër vite në sitet arkeologjike përforcojnë tezat e tij falë zbulimeve të fundit, siç është varri madhështor i Amantias që doli në dritë pak muaj më parë në rrethinat e Vlorës.
‘Ky zbulim ka një rëndësi po aq të madhe sa zbulimi në Pire’ -thotë arkeologu Neritan Ceka
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,874
Pikët
113
Po, patjetër. Kanë gjetur një mbishkrim të lashtë që thotë:
"Jom Erkuli shkurt m'thirrin Kuli dhe jom durrsak mer dak."
Sa here ne medyshje, investo tek infanteria spartane e miqve te tu te karrieres.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,627
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Kohet e fundit, verej ne shume ambjente internetaresh (YouTube, Portale, FisBuk, Forume on line, etj) nje tendence te madhe nga ana e shqiptareve, per te glorifikuar deri ne extrem dhe shpeshhere deri ne kufijt e budallikut, historine e lashte te shqiptareve!
Me konkretisht:
- Duke kaleruar mbi tezen" Pellazgo-Ilire" shqiptaret pretendojne qe qyteterimi i tyre eshte jo vetem me i lashti ne bote, por pretendojne qe e gjithe bota antike rrjedh prej tyre?!
Degjojme teza nga me absurdet, ku flitet per zanafillen e njerezimit dhe te gjuhes se tij e cila rrjedh nga e famshmja "Gjuhe Pellazgjike" dhe rrjedhimisht/detyrimisht nga shqipja , degjojme dhe lexojme qe qyeterimet e tjera te lashta dhe te hershme, i kane rrenjet mbi qyteterimin "Pellazgo-Ilir" biles shkohet deri aty sa dy qyteterime antike te njohura boterisht dhe te pranuara nderkombetarisht nga studiues te shumte ne mbare boten dhe qe eshte pjese e kurrikulave Universitare ne mbare boten si qyteterimi Greko-Romak, asgjesohen totalisht sikur te mos kishin egsistuar kurre!
Shume shqiptare te disinformuar nga pseudo-studiues YouTubi, besojne qe kur u shfaq njeriu i pare ne planet, ai ishte shqiptar dhe fliste shqip!
Shume syresh, mendojne dhe besojne qe gjuha shqipe eshte nena e te gjitha gjuheve qe flitet sot neper bote.
Kam pershtypjen qe jo vetem jemi duke gabuar rende ne interpretimin e Historise Antike, por po behemi biles edhe qesharake dhe talles ne syte e botes akademike dhe studiuesve te fushave te ndryshme te asaj historie!
Biles shpeshhere dukemi aq te sforcuar dhe te egzaltuar ne interpretimin dhe glorifikimin e asaj historie, saqe duket sikur neve po vjedhim historine e te tjereve, po pervetsojme dicka qe nuk eshte e jona dhe nuk na perket!
Cuditerisht, kete mani dhe ndjenje mikse kontradiktore: Inferioriteti-Superioriteti ndaj civilizimeve antike te tjera te kohes, e manifestojne vetem shqiptaret! Kemi mbushur Internetim me lloj-lloj tezash glorifikuese per shqiptaret dhe gjuhen e tyre, YouTube bucet me me videomateriale te publikuara ku glorifikohet gjuha "Pellazgo-Ilire- Shqiptare" si gjuhe boterore, mirpo komentet qe vijojne poshte videove jane te shkruara me nje shqipe te gjymtosur e te sakatuar si handikapatet, plot gabime ortografike dhe gabime te renda ne Sintakse dhe Morfologji, kemi mbushur potalet on-line me "teori dhe studime" te Agron Dalipajt apo Besnik Imeraj qe e paraqesin civilizimin Pellazgo-Ilir si civilizim hyjnor dhe mbareplanetar, mirpo keta autore nuk figurojne kerkund ne listen e autoreve dhe studiuesve prestigjoze te botes, kemi mbushur faqe te panumerta interneti per Epersine e Rraces Shqiptare dhe haloupgrupeve te gjakut shqiptar (pellazgo-ilir), mirpo nga ana tjeter ne cdo shkrim dhe studim u referohemi ose autoreve te huaj te sotem (gjoja si me te besueshem dhe asnjanjes) ose ne rastin me te "keq" autoreve dhe filosofeve greko-romak!
Pretendojme ne cdo shkrim dhe postim tonin (shqiptar) qe jemi "kerthiza e botes" mirpo nga ana tjeter nuk jemi ne gjendje te shpalosim si prove asnje refert arkeologjik, asnje shkrim apo gdhendje mbi gure dhe shpella qe te provoje ate qe pretendojme, asnje bashkestudim me autore te huaj dhe prestigjioze dhe te besueshem te cilet mund te na ndihmojne ne publikimin e ketyre fakteve ne Revista te Specializuara dhe Serioze te Botes, por vetem aludojme, presupozojme,imagjinojme, pranojme apriori, vendosim me arrogance dhe injorance, qe eshte keshtu sic pretendojme dhe pike! Lista e budalliqeve eshte e gjate... por nuk po zgjatem me shume sepse u gdhi dhe po zbardh dita!
Nuk mungojne kurrsesi edhe kategoria e atyre shqiptareve te indoktrinuar nga Historia e mesuar ne You Tube apo ne Net dhe jo neper libra shkolle dhe Enciklopedi Serioze apo institucione serioze dhe adapte per ate pune si Universitetet, Fakultetet, etj etj, qe ulerasin dhe cirren per drejtesi sepse gjoja sipas tyre, na eshte bere komplot nderkombetar kunder shqiptareve Pellazgo-Ilir, ne mohimin e te qenurit " Kerthiza e Botes" ?!
Nuk mungojne biles as kercenimet "serioze" mediatike te tipit: Do ta shohe bota se kush jane shqiptaret/ E verteta do dale ne shesh/ Te ngrihemi dhe te shpalosim vlerat tona si themelues te civilizimit Evropian/ etc karagjozlliqe te kesaj natyre, te bindur ne nje Megakomplot Boteror kunder "Pellazgo-Ilereve-Shqiptar" ?! e deri tek njerzit e thjeshte injorant me 4 klase fillore qe qe frekuentojne keto ambjente, dhe ne vogelsine dhe intelektin e reduktuar qe posedojne bejne thirrje te tipit: " Bravo, duam me shume videomateriale te ketij lloji/ Ju lumte, sepse politikanet tane jane maskarenj dhe te shitur/ Please subtitles in English/ etj etj karagjozlliqe te ketij lloji perseri!
-
Po bota cfar thote? Cfare konkluzioni dhe mendimi te vyer sjell konfrontimi dhe debati shkencor me ta ?

Bota Akademike hesht dhe punon, nuk NJEH KURRE KESOJ RIVALITETESH IDIOTESKE, publikon te dhena shkencore nga e gjithe Bota ne Revistat Perkatese (dihet fort mire qe studimet serioze ne cdo fushe fillimisht publikohen ne Peer-Review ) dhe pas nje verifikimi te kujdeshem nga specialiste te fushes, ato Publikohen!
Bota e civilizuar ne Gjermani, Austri, Zvicer etj... publikon me fakte dhe studime serioze "bemat" e Perandorise se Romes, pa u ndjere aspak inferior apo kaps, nderkohe qe nga ana tjeter, "Bota" e civilizuar e pasardhesve te Perandorise se Romes nga ana e saj, publikon zbulimet e fundit qe u perkasin fiseve antike ne Iraq, Siri, (Mesopotami) apo Greqine e Lashte , pa u perplasur apo pa mohuar egsistencen e tyre, duke njohur cdo merite te civilizime te tjera Jo-Romake apo Jo-Greke!
Askund ne Boten e Civilizuar Evropiane , nuk gjen shkrime apo budalliqe te ketij kalibri, revanshe politike-historike, dhe komplekse te identitetit historik!

 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,874
Pikët
113
Baba- nga -Durresi, mirese u ktheve njehere. Cili ishte qellimi ketyre dy postimeve?
Ku, ne kete teme, lexove ekzagjerime te natyres qe permend dhe po na shaplos tash njohuri te procesit shkencor e peer reviews per te cilat ne qe kemi marre pjese ne kete teme nuk paskemi ditur gje?
Falemderit.

PS. Ky qe ka shkruar kete ose eshte nje naiv kalibri, ose ka njohuri minimale qe i kane krijuar nje kompleks te thelle inferioriteti. Dhe shumica qe jane permenduar ne shkrimin tend dhe ne videon e sjelle qe nuk kam plan ta shoh, mendojne si me poshte.
"Askund ne Boten e Civilizuar Evropiane , nuk gjen shkrime apo budalliqe te ketij kalibri, revanshe politike-historike, dhe komplekse te identitetit historik! "
 
Last edited:

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
18,019
Pikët
113
Sa here ne medyshje, investo tek infanteria spartane e miqve te tu te karrieres.
Nuk kam asnjë lloj mëdyshje. Po ti them shumë qartë gjërat prandaj mos e deformo Shqipen me fjali dhe togfjalësha .... të pakuptimta.
 

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,777
Pikët
113
Kohet e fundit, verej ne shume ambjente internetaresh (YouTube, Portale, FisBuk, Forume on line, etj) nje tendence te madhe nga ana e shqiptareve, per te glorifikuar deri ne extrem dhe shpeshhere deri ne kufijt e budallikut, historine e lashte te shqiptareve!
Me konkretisht:
- Duke kaleruar mbi tezen" Pellazgo-Ilire" shqiptaret pretendojne qe qyteterimi i tyre eshte jo vetem me i lashti ne bote, por pretendojne qe e gjithe bota antike rrjedh prej tyre?!
Degjojme teza nga me absurdet, ku flitet per zanafillen e njerezimit dhe te gjuhes se tij e cila rrjedh nga e famshmja "Gjuhe Pellazgjike" dhe rrjedhimisht/detyrimisht nga shqipja , degjojme dhe lexojme qe qyeterimet e tjera te lashta dhe te hershme, i kane rrenjet mbi qyteterimin "Pellazgo-Ilir" biles shkohet deri aty sa dy qyteterime antike te njohura boterisht dhe te pranuara nderkombetarisht nga studiues te shumte ne mbare boten dhe qe eshte pjese e kurrikulave Universitare ne mbare boten si qyteterimi Greko-Romak, asgjesohen totalisht sikur te mos kishin egsistuar kurre!
Shume shqiptare te disinformuar nga pseudo-studiues YouTubi, besojne qe kur u shfaq njeriu i pare ne planet, ai ishte shqiptar dhe fliste shqip!
Shume syresh, mendojne dhe besojne qe gjuha shqipe eshte nena e te gjitha gjuheve qe flitet sot neper bote.
Kam pershtypjen qe jo vetem jemi duke gabuar rende ne interpretimin e Historise Antike, por po behemi biles edhe qesharake dhe talles ne syte e botes akademike dhe studiuesve te fushave te ndryshme te asaj historie!
Biles shpeshhere dukemi aq te sforcuar dhe te egzaltuar ne interpretimin dhe glorifikimin e asaj historie, saqe duket sikur neve po vjedhim historine e te tjereve, po pervetsojme dicka qe nuk eshte e jona dhe nuk na perket!
Cuditerisht, kete mani dhe ndjenje mikse kontradiktore: Inferioriteti-Superioriteti ndaj civilizimeve antike te tjera te kohes, e manifestojne vetem shqiptaret! Kemi mbushur Internetim me lloj-lloj tezash glorifikuese per shqiptaret dhe gjuhen e tyre, YouTube bucet me me videomateriale te publikuara ku glorifikohet gjuha "Pellazgo-Ilire- Shqiptare" si gjuhe boterore, mirpo komentet qe vijojne poshte videove jane te shkruara me nje shqipe te gjymtosur e te sakatuar si handikapatet, plot gabime ortografike dhe gabime te renda ne Sintakse dhe Morfologji, kemi mbushur potalet on-line me "teori dhe studime" te Agron Dalipajt apo Besnik Imeraj qe e paraqesin civilizimin Pellazgo-Ilir si civilizim hyjnor dhe mbareplanetar, mirpo keta autore nuk figurojne kerkund ne listen e autoreve dhe studiuesve prestigjoze te botes, kemi mbushur faqe te panumerta interneti per Epersine e Rraces Shqiptare dhe haloupgrupeve te gjakut shqiptar (pellazgo-ilir), mirpo nga ana tjeter ne cdo shkrim dhe studim u referohemi ose autoreve te huaj te sotem (gjoja si me te besueshem dhe asnjanjes) ose ne rastin me te "keq" autoreve dhe filosofeve greko-romak!
Pretendojme ne cdo shkrim dhe postim tonin (shqiptar) qe jemi "kerthiza e botes" mirpo nga ana tjeter nuk jemi ne gjendje te shpalosim si prove asnje refert arkeologjik, asnje shkrim apo gdhendje mbi gure dhe shpella qe te provoje ate qe pretendojme, asnje bashkestudim me autore te huaj dhe prestigjioze dhe te besueshem te cilet mund te na ndihmojne ne publikimin e ketyre fakteve ne Revista te Specializuara dhe Serioze te Botes, por vetem aludojme, presupozojme,imagjinojme, pranojme apriori, vendosim me arrogance dhe injorance, qe eshte keshtu sic pretendojme dhe pike! Lista e budalliqeve eshte e gjate... por nuk po zgjatem me shume sepse u gdhi dhe po zbardh dita!
Nuk mungojne kurrsesi edhe kategoria e atyre shqiptareve te indoktrinuar nga Historia e mesuar ne You Tube apo ne Net dhe jo neper libra shkolle dhe Enciklopedi Serioze apo institucione serioze dhe adapte per ate pune si Universitetet, Fakultetet, etj etj, qe ulerasin dhe cirren per drejtesi sepse gjoja sipas tyre, na eshte bere komplot nderkombetar kunder shqiptareve Pellazgo-Ilir, ne mohimin e te qenurit " Kerthiza e Botes" ?!
Nuk mungojne biles as kercenimet "serioze" mediatike te tipit: Do ta shohe bota se kush jane shqiptaret/ E verteta do dale ne shesh/ Te ngrihemi dhe te shpalosim vlerat tona si themelues te civilizimit Evropian/ etc karagjozlliqe te kesaj natyre, te bindur ne nje Megakomplot Boteror kunder "Pellazgo-Ilereve-Shqiptar" ?! e deri tek njerzit e thjeshte injorant me 4 klase fillore qe qe frekuentojne keto ambjente, dhe ne vogelsine dhe intelektin e reduktuar qe posedojne bejne thirrje te tipit: " Bravo, duam me shume videomateriale te ketij lloji/ Ju lumte, sepse politikanet tane jane maskarenj dhe te shitur/ Please subtitles in English/ etj etj karagjozlliqe te ketij lloji perseri!
-
Po bota cfar thote? Cfare konkluzioni dhe mendimi te vyer sjell konfrontimi dhe debati shkencor me ta ?

Bota Akademike hesht dhe punon, nuk NJEH KURRE KESOJ RIVALITETESH IDIOTESKE, publikon te dhena shkencore nga e gjithe Bota ne Revistat Perkatese (dihet fort mire qe studimet serioze ne cdo fushe fillimisht publikohen ne Peer-Review ) dhe pas nje verifikimi te kujdeshem nga specialiste te fushes, ato Publikohen!
Bota e civilizuar ne Gjermani, Austri, Zvicer etj... publikon me fakte dhe studime serioze "bemat" e Perandorise se Romes, pa u ndjere aspak inferior apo kaps, nderkohe qe nga ana tjeter, "Bota" e civilizuar e pasardhesve te Perandorise se Romes nga ana e saj, publikon zbulimet e fundit qe u perkasin fiseve antike ne Iraq, Siri, (Mesopotami) apo Greqine e Lashte , pa u perplasur apo pa mohuar egsistencen e tyre, duke njohur cdo merite te civilizime te tjera Jo-Romake apo Jo-Greke!
Askund ne Boten e Civilizuar Evropiane , nuk gjen shkrime apo budalliqe te ketij kalibri, revanshe politike-historike, dhe komplekse te identitetit historik!
Nihilizmi eshte po aq i keq sa patriotizmi bosh, qe ke permendur.
Dhe meqe ra fjala, se ke permendur civilizim gjerman dhe austriak aty.
Na jep dot kur datohet Berlini dhe Vienna? Une do mundohem te jap Shkodren, Dimalin, Bylis, Amantian, Selcen etj etj.
Eshte e vertete, Selca sot eshte nje fshat i mjere dhe i humbur, Shkodra eshte nje qytet ku njerezit vuajne nga uria, krahasuar me Berlinin qe shkelqen, lokomotiva e europes.
Por ne antikitet nuk ka qene keshtu! Ne selce kane jetuar mbreter te nje qyteterimi brilant, ne Shkoder po ashtu.Te ta them pse nuk gjen asnje artefakt arkeologjik ne gjermani dhe austri? Ato muret e Vienes perjashtohen, se i ngriten romaket per te mbrojtur Romen nga gjermaniket e eger.
Kshu pra, nuk ka sepse ishin fise te egra nomade pa qytete, madje pa fshatra, jetonin si te eger neper pyje.
Shqiperia mund te jete sot e varfer, por ne keto lloj temash ku shkruajme ketu ne nuk flasim per sot.
Nuk e di pse e bere kete postim ne kete teme, por po ta vezhgosh mire, eshte e mbushur me burime.

Bankat gjermane jane me te fuqishmet ne europe sot, por me duhet te te kujtoj se kur Monuni priste monedha gjermaniket nuk dinin cfar ishte paraja.
Keto jane fakte historike, un nuk ja fut kot nga mendja ime.
 
Last edited:

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,777
Pikët
113
Ndokush qe eshte tape nga historia, mund te beje pyetjen e pafajshme. Si ka mundesi qe nje popull me qyteterim te lashte mund te katandiset ne nje gjendje te tille te mjere sa te jete vendi me i keq i Europes. Ka mundesi. Shpjegimi eshte fare i thjeshte. Me shume se 2 mije vjet pushtim ( roma, bizanti, osmanet)me disa nderprerje te vogla kohore ne mesjete, dha efektin e vet. Madje eshte mrekulli qe kemi shpetuar si komb.
Ose pyetja tjeter, si shpjegohet sot suksesi britanik, gjerman, skandinav etj? Pergjigja eshte perseri fare e thjeshte. Nuk kishin 2 mije vjet pushtim, madje nuk kishin pushtim hic( perjashto britaniket qe u pushtuan pergjysem nga roma per nje fare kohe).

Ps. Manastiri shkerdhat ortodoks i Ardenices u ndertua nga perandori bizantin Androniku i II-te Paleolog, me guret e tempujve Ilire. Nese ky fakt ju thote ndonje gje!!!

Nuk eshte fjala per vjedhjen e ca gureve, eshte fjala per shkaterrimin e nje kulture dhe qyteterimi brilant, nga nje kulture tjeter aziatike e quajtur krishterim ortodoks.
 
Last edited:

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,777
Pikët
113
Monedhe ne kohen e mbretereshes Teuta. 170px-Monedha_Labeate.jpg
Na sillni ndonje monedhe Londre, Berlini, Viene, apo Brukseli 😋
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
18,019
Pikët
113
Monedhe ne kohen e mbretereshes Teuta. View attachment 116232
Na sillni ndonje monedhe Londre, Berlini, Viene, apo Brukseli 😋
Une jam plotesisht dakort me gjithcka ke thene ne keto tre postime. Jam plotesisht dakort qe nihilizmi eshte po aq i rrezikshem sa edhe patriotizmi bosh. Vetem nje verejtje kam, postimi qe ke cituar nuk eshte nje postim nihilist. Ai trajton nje problem per te cilin une kam folur disa here ketu, budallepjen e femijeve dhe te rinjeve me marrezira nen emrin e nje patriotizmi por qe ne shumicen e rasteve nuk eshte nje patriotizem bosh apo budalla, por nje tentative e qarte per te lene nje popull pa histori dhe si nje idiot ne mes te nje udhekryqi pa kuptuar asgje. Sepse perrallat nuk jane histori. Perrallat jane per te vene ne gjume kalamajte.
 

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,777
Pikët
113
Une jam plotesisht dakort me gjithcka ke thene ne keto tre postime. Jam plotesisht dakort qe nihilizmi eshte po aq i rrezikshem sa edhe patriotizmi bosh. Vetem nje verejtje kam, postimi qe ke cituar nuk eshte nje postim nihilist. Ai trajton nje problem per te cilin une kam folur disa here ketu, budallepjen e femijeve dhe te rinjeve me marrezira nen emrin e nje patriotizmi por qe ne shumicen e rasteve nuk eshte nje patriotizem bosh apo budalla, por nje tentative e qarte per te lene nje popull pa histori dhe si nje idiot ne mes te nje udhekryqi pa kuptuar asgje. Sepse perrallat nuk jane histori. Perrallat jane per te vene ne gjume kalamajte.
Si nuk ka nihilizem? Ai thote se nuk jemi ne gjendje te shpalosim asnje refert arkeologjik, asnje mbishkrim!!!!
Ja ta shpalos dy shpejt e shpejt.

Sarkofag varri femije( dihet sigurte qe eshte femije nga permasat) i gjetur ne Apoloni.
Fimia hiyneron hairefimia.jpg

Jepja, cdo akademiku, grek, italian, gjerman, amerikan, dhe le ta perktheje????
Alfabeti eshte i trojeve tona, Ilir, duket dhe si latin( ver re germen F dhe I, ekzakt i njejte me monedhen Skodrinon, ku kemi dhe O latine dhe omega "greke".

Poshte ke nje pllake varri e shekullit te III-te para eres tone.
ΔΙΕΛΛI O ATA

DIELLI O ATA


jeni te lutur ti perktheni nga greqishtja apo latinishtja ne shqip 😋

po e le me keto te dyja njeher per njeher.

diellioatakx9.jpg
 
Last edited:

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,777
Pikët
113
Tashi qe t'ju bej nje sqarim une, se ca gjera i di mire.
Besoj te gjithe keni degjuar per Aristotele, Platone, Herodote, Atlantida e Iliada e Odisera e lesh me presh, e ku di une?
Automatikisht ju ka shkuar ne mendje se pasi i shkroi Aristoteli gjerat, urdheroi botimin dhe na kane mberritur ne ditet tona fiks me gjuhen qe i shkroi 😋 Dhe kjo eshte gjoja deshmi e lashtesise se ketyre teksteve!!!!
Jo dhe jo. Mendoni gabim. Te gjitha tekstet qe kemi ne duar sot jane shkruar ne bizantinishte mesjetare.
Mbishkrimet e vjetra greke jane nja dy tre cope, me nje gjuhe te erret, copa fjalesh, dhe ha shume diskutim ti lidhesh me greqishten moderne.

Me kete qe thashe, nuk dua te zeroj punerat e Aristoteleve apo Platoneve. Vetem doja t'ju thoja, se jane kopje mesjetare. Me gjuhe komplet te ndryshuar.

Tek romaket eshte cik me ndryshe puna, kemi mbishkrime me te gjata dhe me te shumta.

Persa u perket ketyre, gjermanike apo saksone a vikinge a kelte e lesh me qime. Harroje se gjen mbishkrime te lashta.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
18,019
Pikët
113
Si nuk ka nihilizem? Ai thote se nuk jemi ne gjendje te shpalosim asnje refert arkeologjik, asnje mbishkrim!!!!
Ja ta shpalos dy shpejt e shpejt.

Sarkofag varri femije( dihet sigurte qe eshte femije nga permasat) i gjetur ne Apoloni.
Fimia hiyneron haireView attachment 116237

Jepja, cdo akademiku, grek, italian, gjerman, amerikan, dhe le ta perktheje????
Alfabeti eshte i trojeve tona, Ilir, duket dhe si latin( ver re germen F dhe I, ekzakt i njejte me monedhen Skodrinon, ku kemi dhe O latine dhe omega "greke".

Poshte ke nje pllake varri e shekullit te III-te para eres tone.
ΔΙΕΛΛI O ATA

DIELLI O ATA


jeni te lutur ti perktheni nga greqishtja apo latinishtja ne shqip 😋

po e le me keto te dyja njeher per njeher.

View attachment 116238
Po mund ta ketë ekzagjeruar me të fjali por në përgjithësi ka të drejtë. Ka kaluar çdo kufi dhe po kthehet në diçka që na dëmton sepse thikë me dy presa është kjo gjë. Ti shiko forumin ku jemi, ose më saktë këtë temë. Lexo malin e marrëzive dhe të baltës që është derdhur në këtë temë. Unë ta shpjegova që jam dakord që nuk duhet rënë as në nihilizëm dhe as në patriotizëm fals sepse që të dyja janë të dëmshme. Dreqi ta hajë të shpjegon tjetri me kompetencë absolute se si Shqipja qënka nëna e të gjithë gjuhëve pastaj vjen një tjetër dhe thotë jo, gjithçka shpjegohet me gjuhën Gegnishte, gjuhë thotë dhe jo dialekt. Sepse kjo gjuhë qënka e lidhur me gjuhën e maorëve në Zelandën e Re! Por këtë sekret të madh e ka zhdukur Enver Hoxha! Dhe pastaj të vjen Kuli dhe që nga Mali Robit e lëshon topuzin dhe shkatërron bandat e krimit të organizuar rrugor në Azinë e Vogël dhe që andej mbas kësaj vijnë Arbëreshët!!!! E ke të gjithë forumin të mbushur me këto marrëzi. Cili është qëllimi I këtyre njerëzve? Këta ose janë ose bëjnë sikur janë koqe.
Dhe mbas këtyre të vijnë këta grupi "mainstream" që e ka mësuar historinë nga Kapurani prej Beogradi dhe që brenda nja dy vjetësh maksimumi do t'ja kërrejë rrënjët dhe me ndihmën e gjenetikës do ta zbërthejnë gjithë historinë njerëzore në nivelin që ne nuk do kemi çfarë të diskutojmë!!!
Dhe nuk harrohet që si zakonisht të hidhet baltë mbi studiues Shqiptarë, mbi ata pak që kanë mbetur duke I quajtur të paaftë që duhet të merren jo me budallëqe por me atë që sygjeron një debil anonim te forum-al!!!! Kjo është ekzakt: What the fuck?????? Por jo vetëm kaq por I akuzojnë edhe për trafikantë këta studiues.
Dhe e gjitha kjo e di pse në radhë të parë? Sepse nuk e kanë haberin që të flasin dhe të thonë diçka në lidhje me urbanistikën, organizimin, mënyrën e funksionimit, ndërtimin dhe teknikat e përdorura në ndërtimin e një qyteti Ilir. Nuk dinë as edhe një gjë. Janë kokrra e injorantit dhe debilit. Janë personazhe qesharakë të një forumi të vogël diku në interenet që debilizimin e tyre e mbulojnë duke u kredhur me kokë nja 3-4.000 vjetë mbas dhe duke folur me kompetencë absolute për gjëra që nuk kanë ekzistuar kurrë. Kështu humbasin gjurmët budallenjtë, lol.
 
Top